Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Фрчкоски бара Иванов да се повлече од изборната трка

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=105743

14.03.2009 16:53

Љубомир Фрчкоски

Претседателскиот кандидат на СДСМ, Љубомир Фрчкоски, побара од кандидатот за претседател на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорге Иванов да се повлече од претседателската изборна трка.

Според Фрчкоски, изјавата на Иванов дадена по заедничкиот појадок на претседателските кандидати во Тетово дека заедно со неговите студенти му помогнал на Нано Ружин да ги собере потребниот број потписи, значи дека учествувал во изборна измама, ја злоупотребил позицијата наставник и ги изневерил ректорите на трите Универзитети и академиците кои се потпишале за неговата кандидатура.

СДСМ и изборниот штаб на Фрчкоски во врска со ова прашање испратиле писма до ректорот на Универзитетот „Св. Кирил и Методи“ и до деканот на Правниот факултет, со барање да се поведе истрага по повод изјавата дадена од Иванов.

Писма и претставка се испратени и до Државната изборна комисија, до ОБСЕ, до Министерството за правда и до Комисијата за спречување на корупција.

„Доволно фрли дамка на нелегитимност на изборите, која сите ние ја носиме. Не треба да ги присилува гласачите на ВМРО-ДПМНЕ со сила да го даваат под притисок на партијата гласот за него“, рече Фрчкоски на денешната прес-конференција, пренесува МИА.


:pos2::pos2:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Баш и не гледам многу гафови од негова страна.

На реклама за космодиск викаат шашаво изгледа, ама функционира. Нашава демократија е како космодиск демократија - на некого може шашаво му изгледа, ама Македонија функционира
Ова како прво не е гаф туку чиста вистина. Секој што мисли дека е гаф треба да погледне во каква креатура живее. Повеќе одговара банана држава, ама човекот сакал само да се нашали.

За тие што зло мислат и зло прават, нашиот народ вели: зло ги снаоѓа. Кога-тогаш, ако не сега, до седмо колено зло ќе ги следи.
Тука Иванов збори за карма. Не е гаф ама дефинитивно не го бива.

Со глупа стока не се збори нормален муабет. Стоката треба да ја вреѓаш, тепаш и лажеш, како што прави Фрчко затоа го слушаат и гласат за него.
Иванов не е толку глуп како што мислиш, туку пристапот му е погрешен.
 
F

FilipMacedon

Гостин
А јас од Фрчка барам да си изврши харикири додека му е времето
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Живти селскиот муабет.Па еден професор што го знам,по физика е махер,и еден од најдобрите Физичари во Куманово,исто така зборува со мани,значи ли тоа дека е неписмен.
A be Filip nikoj toa ne go spori...deka e mozebi ODLICEN Profesor, ama toa ne znaci deka TREBA DA BIDE PREDSEDATELSKI KANDIDAT na edno VMRO..onaka neelokventen, smotan, so bavna reakcija, a koga ja ima od zbunetost tresnuva GLUPOST....mozebi e dobar vo nekoj kabinet kako poddrska na VISTINSKIOT PREDSEDATEL, ama ne e za vo javnost i pred kameri...:)
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Баш и не гледам многу гафови од негова страна.
Не гледаш бидејќи можеби и не сакаш да видиш...
Ова како прво не е гаф туку чиста вистина. Секој што мисли дека е гаф треба да погледне во каква креатура живее. Повеќе одговара банана држава, ама човекот сакал само да се нашали.
Ако е вистина тогаш јас да бев ко Грујо ќе го истепав...
Партијата која го кандидира е на власт, и од неа зависи степенот или видот на демократија во државава...
Тука Иванов збори за карма. Не е гаф ама дефинитивно не го бива.

Со глупа стока не се збори нормален муабет. Стоката треба да ја вреѓаш и да ја тепаш, како што прави Фрчко затоа го слушаат и гласат за него.
Тука зборува за бабини деветини... слушам постел, верувал во Господ а ваму колни, кажува клетви или верувања, што одат против христијанството... уште да им речеше - е сеа ќе видите вие, магија ќе ви фрлам... мухахаха

Иванов не е толку глуп како што мислиш, туку пристапот му е погрешен.
Викаш не е толку глуп...
колку е глуп, вака со оценка од 1 до 10? :pipi:
 
H

HITCH

Гостин
Петре даскалот Ѓоле не можеш да го споредуваш со коплукот Фрчко знаеме кој како помага за Македонија и роднините не ти се со поскромни сфаќања
 
F

FilipMacedon

Гостин
A be Filip nikoj toa ne go spori...deka e mozebi ODLICEN Profesor, ama toa ne znaci deka TREBA DA BIDE PREDSEDATELSKI KANDIDAT na edno VMRO..onaka neelokventen, smotan, so bavna reakcija, a koga ja ima od zbunetost tresnuva GLUPOST....mozebi e dobar vo nekoj kabinet kako poddrska na VISTINSKIOT PREDSEDATEL, ama ne e za vo javnost i pred kameri...:)
Битни ми се ставовите негови,другово ке си дојде со тек на времето.Никој не се родил со искуство,сите се калеа
Земи пример со Џафери,одлично си ја одработи во 2001та иаку збор незнаеше да каже
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Битни ми се ставовите негови,другово ке си дојде со тек на времето.Никој не се родил со искуство,сите се калеа
Земи пример со Џафери,одлично си ја одработи во 2001та иаку збор незнаеше да каже
Koj mu se stavovite ziti se..? Nema ona licen stav kako ostanatite ovci od dpmne, stavot e toj sto ke dobie po naracka od EU i SAD ambasadite.
 

firestarter

нетачен
Член од
3 април 2008
Мислења
80
Поени од реакции
6
Па никој не е толку паметен.Никој не се родил да биде предодреден да биде претседател.Впрочем зошто ги имаат сите тие советници покрај себе.Фрчко има најголем стаж како советник па сигурно Иванов ке го земе кај себе:love2: и така сите ние ке си бидиме спокојни
 
F

FilipMacedon

Гостин
Koj mu se stavovite ziti se..? Nema ona licen stav kako ostanatite ovci od dpmne, stavot e toj sto ke dobie po naracka od EU i SAD ambasadite.
Епа Македонија уште не суперсила па сама да си одлучува,ако не се ЕУ и САД,Русија или Кина ке беа,што значи сите во регионов се да не речам скришни квинслишки(pupet) влади.Тој еднаш си ги искажа ставовите кај истиот Миленко
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Добронамерен предлог до ДПМНЕ :)
Иванов во карантин до завршетокот на изборите.
 
Член од
21 февруари 2009
Мислења
1.315
Поени од реакции
47
definitivno se zaebavas....ili imas logika na klen..??? :)
Spored mojava logika ne gledam deka VMRO ke go ispusti pretsedatelskoto mesto, bez razlika dali ti izgleda na logika na klen.
Ama ako odime so tvojata logika se mi izgleda deka vodacive na opozicija
go mestat toj od Saraj uste koga izlegoa so FRCKO a i tie golem del ne go
podrzuvaat, barem toa e javna tajna.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom