Изборни резултати од Претседателски избори 2009 (генерална дискусија)

  • Креатор на темата Адриано
  • Време на започнување

За кого ке гласате на следните претседателски избори?

  • Ѓорѓи Иванов (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 313 39,0%
  • Љубомир Фрчковски (СДСМ)

    Гласови: 126 15,7%
  • Нано Ружин (ЛДП)

    Гласови: 23 2,9%
  • Mируше Хоџа (ДПА)

    Гласови: 1 0,1%
  • Љубе Бошковски (независен кандидат)

    Гласови: 141 17,6%
  • Имер Селмани (Нова Демократија)

    Гласови: 68 8,5%
  • Нема да гласам (или сеуште неопределен)

    Гласови: 74 9,2%
  • Агрон Буџаку (ДУИ)

    Гласови: 3 0,4%
  • Ќе го поништам ливчето, никој не ми се допаѓа.

    Гласови: 53 6,6%

  • Вкупно гласачи
    802
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
каде спомнал Гвујо дека Македонскиот народ кој живее тука е потомок САМО на античките Македонци и дека само ние имаме право на таа историја ? - НИКАДЕ !
Na prashanje vo Bukuresht dali sme nie potomci na Aleksandar The Great Grujo odgovoril : Site sme nie isti i edna meshavina.Dobro bre mu lichi na premier da dava vakvi shlaknati izjavi?

DZABE SI ZBORITE KOA SE ZNAE DEKA KE POBEDI KANDIDATOT NA VMRO
E dobro de od kaj ste tolku sigurni? Da ne vodi nekoja anketa Ivanov pak pokraj kampanjata ili shto?

Јасна и аргументирана е и реакцијата на Шкариќ на колумната во „Дневник“, дека Фрчкоски лаже.
Kako toa argumentirana i jasna reakcija na Shkarikj?Shto vie od dpBne razbirate pod poimot argument i jasno?

ama ke da si propustil sto kaza Vlatko DJorcev pred konvencijata :pa i BorIs Trajkovski ne go znaea lugeto pa koga go izglasaa lugeto odma go zasakaa
(tuka samo zaboravi da spomne deka oni od dpmne prestanaa da go sakaat i toa nabrzo po izglasuvanjeto) i uste dodade pa i sega ke bide taka ke go izglasaat i ke go zasakaat!
nebare toa e dovolno za eden pretsedatel da bide uspesen
ama toa ni e ,ako ne se osvestime so vreme

so dusa i srce za bratot
Od tolku shto go sakaa i go pochituvaa Marjan Gjorchev,Vlatko Gjorchev i nekolku reketari na Ljubcho kje odea vo 0:00 pred domot na Trajkovski da go kamenuvaat demek navodno Trajkovski gi predal poshto ne igral na svirkata na Ljubcho.A sega gi chitame istite tie shto se krstea vo Trajkovski i Ljube se krstat vo "patriotot" Gjorgi Ivanov i gi chitame deka konechno kje ja trgni rabotata so nego.Bruki!

Фала фала, почестен сум.

Nishto go posramoti Brat Ljube,smeni si go nickot vo Ivanov :)
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
poarno sdsm da go podrzese lube boskovski nego sto go predlaga frcko no sepak dogovor si e dogovor i toj e pomegu dvete partiii najverovatno
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Да да ке имавме претседател но не МАКЕДОНЕЦ.
Kerim ispadna pomakedonec od Ivanov.Vistinski Makedonec kje odbieshe valkani igri,shto vsushnost i se sluchi.

poarno sdsm da go podrzese lube boskovski nego sto go predlaga frcko no sepak dogovor si e dogovor i toj e pomegu dvete partiii najverovatno
Jas bi glasal pred se za Frchkovski samo megju Ljube i Frchkovski go biram Frchkovski poradi iskustvoto i negovite stavovi.Toa shto i fuknal shamar na nekoja portokalova kokoshka na parkinzi ne e merilo :) A dokolku se sluchi Ljube i Ivanov da odat vtor krug mojot glas kje odi kaj Ljube.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Фрчко и Љубе за претседател.Е стварно немаат мозок овие,едниот се тепа по паркинзи другиот како да воскреснал во Хаг,не ми се верува што дочекав.
 

trance123

Не сум ПАРТИот
Член од
29 јануари 2006
Мислења
104
Поени од реакции
6
Само за еден од листата може да се каже дека е вистински МАКЕДОНСКИ кандидат. Кој не ја гледал првата емисија во центар, од оваа сезона со Братот нека ја погледне и се ќе му стане јасно. Се знае за кој ќе се определат вистинските македонци и патриотите, за тој кој што го ризикуваше својот живот и пропаста на семејството за денес ние овде да седиме мирно и да тупиме по форуми.
Просто ме изненадува лицемерието и краткото памтење на некои луѓе во врска со Брат Лјубе. Некои луѓе го загубија кредибилитетот да промовираат свои ставови, да објаснуваат и да наметнуваат свои мислења. Се им паѓа во вода после сите лоши работи искажани за братот. МАКЕДОНИЈА НА МАКЕДОНЦИТЕ, храбрите секогаш ги прати среќа.
 

DarthMakedon

Македонец
Член од
20 април 2008
Мислења
1.913
Поени од реакции
166
Kerim ispadna pomakedonec od Ivanov.Vistinski Makedonec kje odbieshe valkani igri,shto vsushnost i se sluchi.



Jas bi glasal pred se za Frchkovski samo megju Ljube i Frchkovski go biram Frchkovski poradi iskustvoto i negovite stavovi.Toa shto i fuknal shamar na nekoja portokalova kokoshka na parkinzi ne e merilo :) A dokolku se sluchi Ljube i Ivanov da odat vtor krug mojot glas kje odi kaj Ljube.
кои ставови бре ги има Фрле
секој негов став е антимакедонски
ама од тебе не очекувам да разбереш :tapp:
 
G

grande-juve

Гостин
сега го слушнав фрчко и еве што изјавува: ни викаат дека за влез во нато не уценуваат со промена на името, тоа е едната лага . . . . . .

што да се каже повеќе
 

rocknrolla

онака
Член од
25 јануари 2009
Мислења
16
Поени од реакции
0
Ќе гласам за Љубе Бошковски, зошто е единствен МАКЕДОНЕЦ од сите кандидати.
 
G

grande-juve

Гостин
За три часа 18 илјади потписи за кандидатурата на Иванов


ВМРО-ДПМНЕ за три часа по објавувањето на стартот за собирање потписи за претседателскиот кандидат Ѓорѓе Иванов има собрано 18 илјади потписи на граѓани од сите етнички и верски групи и заедници



Претседателскиот кандидат на СДСМ и на НСДП, Љубомир Фрчкоски денеска на прес-конференција изјави дека на претстојните избори за шеф на државата нема да има судир на два потполно различни концепти за перспективите на Македонија, како што се создава впечаток во јавноста

Според него, наспроти консензуалната согласност на македонските граѓани за НАТО и ЕУ, и во тој контекст сојузничкоto партнерство со САД, се нуди реторика дека во НАТО не може да се влезе бидејќи не уценуваат за името. Тоа, како што рече, не е вистина. - Одлагањето на НАТО-концептот е поставено на временска дистанца. Тоа не е точно. Деновиве слушаме дека тимот на изолационисти развива теза дека треба да се замени влезот во НАТО со влез во Движењето на неврзаните... и кон некои други земји што се сметаат за спротивен блок на САД и НАТО, рече Фрчкоски.

Тој се осврна на кохабитацијата меѓу Претседателот и Владата, која според него подразбира определено позиционирање на двата сегмента кон јавноста за главните политички прашања. - Тоа позицинирање подразбира тензија и конфликт, но истовремено подразбира процедура за усогласување, изјави претседателскиот кандидат на опозицијата.

Фрчкоски смета дека обидот „за дополнување, проширување на македонскиот идентитет со посегање по античките корени е негова замена“. - Таа замена не е степен на дополнување, туку замена на основниот словенски карактер на културата, црквата, сесловенската писменост која тргнува од Македонија и обидот таа да се подаде на тацна на некој од соседите што таа едвај го чека, тврди Фрчковски. Тој рече дека ќе води кампања која ќе ги изложи елементите на разум и доверба на македонските граѓани и аспект на освестување, на јасни приоритети за политичката стратегија и одговорност при политичката борба во спроведување на тие концепти.

Портапролот на СДСМ Емилијан Станковиќ информираше дека денеска почнала граѓанската акција за собирање потписи за поддршка на кандидатурата на Фрчкоски.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
За Бугар не гласам, затоа Иванов го тргам од списокот....

а сигурен сум дека ќе изберам МАКЕДОНЕЦ.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
За Бугар не гласам, затоа Иванов го тргам од списокот....

а сигурен сум дека ќе изберам МАКЕДОНЕЦ.
доказ за двете тврдења
дека Иванов е бугар и
дека Фрчко е македонец оти досега се што знаеме за него наведува на тоа дека е антимакедонец или како љуби тој да каже севрномакедонец
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
доказ за двете тврдења
дека Иванов е бугар и
дека Фрчко е македонец оти досега се што знаеме за него наведува на тоа дека е антимакедонец или како љуби тој да каже севрномакедонец
ти така велиш, јас не спомнав име, реков дека ќе гласам за Македонец, и нормално ќе гласам за прогресивна иднина, а не тапкање во место и враќање назад. Не планирам мојата иднина да му ја дадам на некој кој во очи ме лаже со антика, со нешто што поминало и што не сме дел од тоа, бидејќи ова што ни се случува денес ќе биде дел од историјата по 2000-3000 години за Македонците (доколку опстоиме од оваа гнасна багра бугаро-грчка која работи во коалиција и внатре и надвор), таман работа ако идните генерации (пак ќе речам доколку ги имаме) почнат да се расправаат и да се делат на антички и неантички.... ова што му се прави на простиот народ кој слепо верува во "новиот" Александар, кој доби подршка дури и од Господ е трагикомично.
 

Amnaesiac

Paranoid Android
Член од
9 декември 2008
Мислења
1.818
Поени од реакции
43
каква е оваа фарса со собирање потписи за иванов. ок е, човекот има поддршка од најјаката партија, го кандидираа и што сега трошкови за потписи. што се сака да се докаже со ова. па тие потписи може да се соберат за неполн час, само не се воопшто потребни.
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
372
Поени од реакции
11
... ме изненадија дуи со агрон. па овој додека беше министер за транспорт и врски продаваше парцели во најстрог центар на скопје по цена од вреќа компири на бит пазар и тоа во 4 очи. се надевав ќе соберат доблест и ќе ја кандидираат теута арифи, ама ај не се мешам во туѓопартиски решенија.
ОРЦЕ КАМЧЕВ е заедничкиот именител на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Јас ќе гласам за кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, ама будно следам како и ВМРО-ДПМНЕ се курваат со бизнисменот без мозок ама со стил да биде заедно со секоја власт.
Се надевам дека нема да ја доживеат сидбината на сите претходни власти со кои тој бил во идеално-добри односи, и се разбира ќарил за него. Со првата на Б.Ц., ја приватизира Македонија Спорт и ги лапна нивните производни погони. Со владата на љуБчо лапна државно земјиште околу вештачкото езеро Козјак. Со втората влада на Б.Ц. преку Буџаку лапна парцела во центарот на Скопје. Со владата на Груевски лапна парцела до Рамстор - а сигурно има лапнато и друго - ќе дознаеме еден ден.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
ти така велиш, јас не спомнав име, реков дека ќе гласам за Македонец, и нормално ќе гласам за прогресивна иднина, а не тапкање во место и враќање назад. Не планирам мојата иднина да му ја дадам на некој кој во очи ме лаже со антика, со нешто што поминало и што не сме дел од тоа, бидејќи ова што ни се случува денес ќе биде дел од историјата по 2000-3000 години за Македонците (доколку опстоиме од оваа гнасна багра бугаро-грчка која работи во коалиција и внатре и надвор), таман работа ако идните генерации (пак ќе речам доколку ги имаме) почнат да се расправаат и да се делат на антички и неантички.... ова што му се прави на простиот народ кој слепо верува во "новиот" Александар, кој доби подршка дури и од Господ е трагикомично.
ова што го пишуваш е ломотење од немање друго шо да се прави па ај на форум ќе пишувам против Вмро и Иванов
никој не те лаже со антика само ти несакаш да веруваш дека си дел од таа антика, за бугаро-грчка багра да клеветиш е лошо а поготово без докази, а ако за тебе прогресивна иднина е влез во Еу и Нато без индентитет, без име без сопствена држава повели гласај ја таа опција што си решил никој не ти забранува
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom