Зошто СДСМ го смени знамето?

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Gruevski is changing their flag. Yes, its a fact! He is going back to the Vergina star.
http://www.ethnos.gr/article.asp?cat...&pubid=2172839

__________________
I'M THE BIGGEST FAN OF GRUEVSKI!!!

Mihalakis View Public Profile Send a private message to Mihalakis Find all posts by Mihalakis
#2 (permalink)
01-11-2009, 11:51 PM
Tsontos

Pro-Macedonian
Join Date: Dec 2005
Location: Pelagonia
Posts: 5,502



What will be Greece's response if so? Is an embargo possible?
__________________
Φωτιά και τσεκούρι στους προσκυνημένους
-Θεόδωρος Κολοκοτρώνης


Tsontos View Public Profile Send a private message to Tsontos Find all posts by Tsontos

#3 (permalink)
01-11-2009, 11:59 PM
Mihalakis

Officer Corp
Join Date: Jul 2008
Posts: 988



No embargo, never. Gruevski is after two thing for doing so..one is more internal popularity for him to secure a win in the elections coming and the second is to somehow make Greece react in any way. He will not get the second!!
Greece is clear on its positions and its not provocking!
PS: Gruevski will do the job for us!

__________________
I'M THE BIGGEST FAN OF GRUEVSKI!!!

Mihalakis View Public Profile Send a private message to Mihalakis Find all posts by Mihalakis

#4 (permalink)
01-12-2009, 12:22 AM
Tsontos

Pro-Macedonian
Join Date: Dec 2005
Location: Pelagonia
Posts: 5,502



The airports, highways etc. we don't care about. The flag is actually something we care about. Changing the flag was just about the only fruits of all our protests and embargo in the early 1990s. I think Greece should react. Critics of our reaction wouldnt have a leg to stand on.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Мене ме интересираат само
НАЦИОНАЛНИТЕ ИНТЕРЕСИ.

За да ме вработат не ни очекувам, ако не се снајдеш сам, ништо...

Ама не смеат на народот да му всадуваат менталитет на кокошка, и да ни ја закопуваат пола историја, па уште и да ни викаат како тоа било добро за нас.
едит: цела историја оти сите што се бореле се бореле за Македонија никој не се борел за друга земја, секој настан во нашава историја е поврзан со тоа име, ако го немаме него ништо немаме народ без идентидет ќе бидиме
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ova e interesno!

01-12-2009, 03:38 AM
Tsontos

Pro-Macedonian
Join Date: Dec 2005
Location: Pelagonia
Posts: 5,502



If we don't react now then the flag will become apart of the next round of negotiations. In theory it means we have to ask for less from them on the name. Gruevski's strategy is a maximalist one; like when you ask your parents for more money than you expected to get in the first place.
 
Член од
29 декември 2008
Мислења
1.505
Поени од реакции
43
Другар, јас не ја креирам државната политика, туку само ја посматрам и коментирам.
И од сето тоа идам до заклучок дека ДПМНЕ на чело со Груевски, за најмалку една а најмногу две години ќе го промени името, а притоа за да се огради од оговорноста, за ова постапка ќе те наклевети тебе и остатокот од Македонскиот народ.
Па тоа е школата на ДРЖАВНИКОТ.На милиот ни председател.Само што го прочитав овој пост веднаш се сетив на лицето Бранко Ц.Ова се негови методи и само тој може овие финти да ги користи впрочем тоа кај него е проверена работа.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Па тоа е школата на ДРЖАВНИКОТ.На милиот ни председател.Само што го прочитав овој пост веднаш се сетив на лицето Бранко Ц.Ова се негови методи и само тој може овие финти да ги користи впрочем тоа кај него е проверена работа.
Каква финта гледаш ти тука, освен ова со префрлањето на одговорноста врз народот ?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Напишано од realen_07
Другар, јас не ја креирам државната политика, туку само ја посматрам и коментирам.
И од сето тоа идам до заклучок дека ДПМНЕ на чело со Груевски, за најмалку една а најмногу две години ќе го промени името, а притоа за да се огради од оговорноста, за ова постапка ќе те наклевети тебе и остатокот од Македонскиот народ.
Ај да не се правиме на Тошо...

Тогаш зошто опозицијата писка за промена на името?

Има ли мажи во опозицијата или нема?

Да не пискаат они, нема да има референдум, цел Македонски народ ке биде обединет, и нема попуштање тогаш, и да сака.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Другар, јас не ја креирам државната политика, туку само ја посматрам и коментирам.
И од сето тоа идам до заклучок дека ДПМНЕ на чело со Груевски, за најмалку една а најмногу две години ќе го промени името, а притоа за да се огради од оговорноста, за ова постапка ќе те наклевети тебе и остатокот од Македонскиот народ.
две години се повеќе од 6 месеци :pos: јасно ти е што сакам да кажам
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ај да не се правиме на Тошо...

Тогаш зошто опозицијата писка за промена на името?

Има ли мажи во опозицијата или нема?

Да не пискаат они, нема да има референдум, цел Македонски народ ке биде обединет, и нема попуштање тогаш, и да сака.
А зошто некој би прашувал опозиција со 5% подршка од народот ?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
LJDF e pion i smeshka.
Iscibren drvikur i otkornatik.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
а зошто таа опозиција не се запраша зошто баш 5 % им веруваат
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
А зошто некој би прашувал опозиција со 5% подршка од народот ?
Е стварно не може да ви се најде крајот.

Ако некој ве праша
- што ме прашуваш мене, ние сме 5% !!!

Ако не ве праша никој
- постоиме ние или не?!?!? Што сме ние? Црнци? Што ако сме 5% ?!?!?!
 
Член од
29 јули 2008
Мислења
247
Поени од реакции
3
sega vrmo e na vlast i toa ja snosi odgovornosta za site potezi sto gi pravi.sdsm gresese i plati na izbori za toa.ako ste podobri od niv podobrete ja situacijata.vprocem za toa glasase i narodot protiv promena na imeto kako sto zagovara gruevksi a ne za prodolzuvanje na pregovorite ili pak referendum.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Е стварно не може да ви се најде крајот.

Ако некој ве праша
- што ме прашуваш мене, ние сме 5% !!!

Ако не ве праша никој
- постоиме ние или не?!?!? Што сме ние? Црнци? Што ако сме 5% ?!?!?!
Ај да не тупиме многу.
Значи по прашањето околу името има две опции кои може да ги спроведе една политичка гарнитура која е на власт.

Да направи компромис со грција со кој ќе се промени името.
Или да не направи компромис.

Толку едноставно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom