Кое е Божјото име?

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
:) да Јосиф...
Од чие "семе" Исус не потекнува...оти ако потекнува ова нема да го каже за кое
не добив од тебе мислење..Јас и Татко Ми едно сме.” Јован 10-30..а не мисли на Јосиф...
Да али овој пат ако приметиш не употреби она татко ми кој е на небото кога зборува за бог туку само татко ми значи мисли на Јосиф. Дека е ист како татко му како Јосиф.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да али овој пат ако приметиш не употреби она татко ми кој е на небото кога зборува за бог туку само татко ми значи мисли на Јосиф. Дека е ист како татко му како Јосиф.
Де прочитај си го остатокот од тој дел од Јован..па ела пак со пост...ама искрен..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Де прочитај си го остатокот од тој дел од Јован..па ела пак со пост...ама искрен..
Пошто читам библија од друг јазик еве што вели со мој превод, “Тоа што мојот татко ми го даде мене е поголемо од се, и никој тоа не може да му го одземе од рацете на мојот татко. Јас и татко сме исто“
Дали ова може да се подразбира за јосиф, физичкиот татко на Исус? Па секако и природно, пошто јосиф е наследник на царската лоза на давид и тоа наследсво му го дава со самото раѓање на својот син Исус. Тоа никој друг не може на исус да му го даде освен Јосиф. Исус е престолоналедник на Израел по линија на својот татко како што е татко му Јосиф крал на Израел - така и Исус е полноправен крал на Израел. Исто се. Како што би рекла реченицата “Кралот е мртов - да живее кралот“
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Знаеш што е отелотворување? Бог се понизил доволно(за наше спасение) да се отелотвори преку утробата на својата креација..Значи Исус не е само Божји син туку е Бог..Тој и Таткото се едно..те исто...Кога збориме за тоа треба да се прави разлика околу природата на Исус која е двојна..широка ќе да е оваа а темата е Божјото име...

kako be bog e toj...abe vie napamet zboruvate.... vie malku gresite sto viakte deka e sin na gospod a sega izlieze deka i toj e gospod.....interesono sto ke kazite nekoja druga aga sega.....navistina nema logika...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
kako be bog e toj...abe vie napamet zboruvate.... vie malku gresite sto viakte deka e sin na gospod a sega izlieze deka i toj e gospod.....interesono sto ke kazite nekoja druga aga sega.....navistina nema logika...
Таков е тој Бог..за едните лудост за други спасение..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.262
Поени од реакции
81.428
kako be bog e toj...abe vie napamet zboruvate.... vie malku gresite sto viakte deka e sin na gospod a sega izlieze deka i toj e gospod.....interesono sto ke kazite nekoja druga aga sega.....navistina nema logika...
Па и неверниците вие нон-стоп богохулите велејќи дека Господ не е Господ, па никој не ви се качува на глава.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
kako be bog e toj...abe vie napamet zboruvate.... vie malku gresite sto viakte deka e sin na gospod a sega izlieze deka i toj e gospod.....interesono sto ke kazite nekoja druga aga sega.....navistina nema logika...
А која е Куранската логика?

Зарем е тешко да се прифати тврдењето дека Некој може да биде и Бог и Човек истовремено? Секако, ако кон тоа се пристапи со дух и со вера, а не со празно мудрување „...како тоа може да биде...„.

1. Она учење кое се восприема рацинално, не е духовно учење.
2. Она учење кое се восприема со дух, не е рационално учење.

Она кое може да се научи и она во кое се верува, се две речиси неспоиви категории.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
А која е Куранската логика?

Зарем е тешко да се прифати тврдењето дека Некој може да биде и Бог и Човек истовремено? Секако, ако кон тоа се пристапи со дух и со вера, а не со празно мудрување „...како тоа може да биде...„.

1. Она учење кое се восприема рацинално, не е духовно учење.
2. Она учење кое се восприема со дух, не е рационално учење.

Она кое може да се научи и она во кое се верува, се две речиси неспоиви категории.
super, bar da ne se zamaram da ti davam argumenti i dokazi...
 
A

ateist

Гостин
А која е Куранската логика?

Зарем е тешко да се прифати тврдењето дека Некој може да биде и Бог и Човек истовремено? Секако, ако кон тоа се пристапи со дух и со вера, а не со празно мудрување „...како тоа може да биде...„.

1. Она учење кое се восприема рацинално, не е духовно учење.
2. Она учење кое се восприема со дух, не е рационално учење.

Она кое може да се научи и она во кое се верува, се две речиси неспоиви категории.
а јас цела тема БАШ ЗА ОВА СУМ ОТВОРИЛ..дали религиите се духовни организации

значи вие под ТЕО-ЛОГИЈА...........зело време сте подразбирале АНТИЛОГИКА..

АНТИ-ЗДРАВОРАЗУМНОСТ....АНТИ-РАЦИОНАЛНОСТ....

ааахххаа..........пази лебати што била работата......

значи тоа Свештенство Монаштво ќе му дојдат како стручно оспособани неспозначи на неспознатливото...........

како експертски непознавачи на непостоечкото..........

а ви велам дека сте шиткачи на ветришта магли и виулици
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
А која е Куранската логика?

Зарем е тешко да се прифати тврдењето дека Некој може да биде и Бог и Човек истовремено? Секако, ако кон тоа се пристапи со дух и со вера, а не со празно мудрување „...како тоа може да биде...„.

1. Она учење кое се восприема рацинално, не е духовно учење.
2. Она учење кое се восприема со дух, не е рационално учење.

Она кое може да се научи и она во кое се верува, се две речиси неспоиви категории.

барем во куранот не вика деко овој ли тој е син на господ...тоа е грев само да мислиш не да веруваш како вас...... за мене не е спасение исус, ниту мухамед (затоа што ние не го сметаме како син на господ) јас му се молам само на господ...(алах),барем во куранот не пишува дека на оџите им е забрането да се омажат....како кај вас попот и калуѓерките не се мажат..тоа е глупост...ај ти кажи ми каква логика има ова со попот ( и не ми кажувај дека треба да му биде верен на господ ) зош тоа се глупости...чекам одговор...поздрав
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Малку сме надвор од темата, но за да биде појасно, ќе одговорам:
- ако Христос вели дека е Син Божји, тогаш Он навистина е Син Божји.
- за мене, а и за многумина, спасението е во Исуса Христа, оти Он беше испратен од Отецот, а не беше самоиспратен, ниту самоповикан.
- попот може да се жени, т.е. мора да биде женет, оти неможе да биде поп а да биде неженет. Монасите и монахињите неможат, оти на такво, безбрачно живеење, се нафатиле доброволно а не под нечија принуда.
- што е глупост, да Му се биде верен на Бога?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Малку сме надвор од темата, но за да биде појасно, ќе одговорам:
- ако Христос вели дека е Син Божји, тогаш Он навистина е Син Божји.
Тоа е речено симболички и во парабола. Не значи дека навистина е Исус син на Бога.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Каква парабола...
Прабаолички, Исус се изразува само кога проповеда, за да биде подобро и посликовито разбрано Неговото учење од страна на присутните. Апсурд е да се каже дека Он Себе си се објавува параболички, кога Самиот вели дека е и Син Божји и Син човечки.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Каква парабола...
Прабаолички, Исус се изразува само кога проповеда, за да биде подобро и посликовито разбрано Неговото учење од страна на присутните. Апсурд е да се каже дека Он Себе си се објавува параболички, кога Самиот вели дека е и Син Божји и Син човечки.
Па ваљда сам на себе не си вели дека е син божји. Тоа му го вели на другите. Кога ќе речи “мојот татко кој е на небото“ тој тоа му го вели на присутните околу него. Значи чист пример на парабола и симболизам кој само сликовито опишува а не и фактички докажува состојба.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Од евангелијата, може многу лесно да се раздвои Христовото однесување: кога Он се однесува како Бог, а кога како човек. Што е уште потребно?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom