Кое е Божјото име?

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Стварно де ај наведи ги? или барем 10-20 .

Чекај ако вашиот бог се одазива на секое име посебно тооогашш

ааауууухххххх човече еј

ај кај воа кристијаниве биле Тројца па треба секој посебно да го викаш

ами кај вас 99 богови па вие сте биле пагани бе .!

1 господ е аман има 99 имиња, а кај христијаните постои (му се молат на) бог,неговиот син(кој не постои), и светиот дух...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
1 господ е аман има 99 имиња, а кај христијаните постои (му се молат на) бог,неговиот син(кој не постои), и светиот дух...
Ако неговиот син не постои што бара Исус во Куранот...btw..Мухамед го нема во Библијата ни како трговец..А името на Бог не е а оние коине веруваат во него..
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Ако неговиот син не постои што бара Исус во Куранот...btw..Мухамед го нема во Библијата ни како трговец..А името на Бог не е а оние коине веруваат во него..
исус на куранот се вика ISA и според куранот не е син на господ туку профет....замисли како може еден обичен чобек да биде син на господ....а вие немате поим како изгледа господ...со овој разговор вие речете дека ако е исус син на господ тогаш и господ можеби е чобек...нема логика....барем кај нас муслиманите нема синови....:tapp:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
исус на куранот се вика ISA и според куранот не е син на господ туку профет....замисли како може еден обичен чобек да биде син на господ....а вие немате поим како изгледа господ...со овој разговор вие речете дека ако е исус син на господ тогаш и господ можеби е чобек...нема логика....барем кај нас муслиманите нема синови....:tapp:
Види за да дискутираш за Исус треба прво да ја прочиташ Библијата..па да ти стане јасно кој е и што е...А за изгледот на Господ..не биди апсурден..Бог не е тело па да има излгед...или си се претплатил на карикатурите од Данска
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Види за да дискутираш за Исус треба прво да ја прочиташ Библијата..па да ти стане јасно кој е и што е...А за изгледот на Господ..не биди апсурден..Бог не е тело па да има излгед...или си се претплатил на карикатурите од Данска

анализирај добро што сакам да ти кажам,читај го добро....и ти за да дискутираш за мухамед читај ја прво куранот....но пак зборуваш иако не знаеш. епа кога бог нема тело (изглед) како може исус да биде негов син?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
анализирај добро што сакам да ти кажам,читај го добро....и ти за да дискутираш за мухамед читај ја прво куранот....но пак зборуваш иако не знаеш. епа кога бог нема тело (изглед) како може исус да биде негов син?
Знаеш што е отелотворување? Бог се понизил доволно(за наше спасение) да се отелотвори преку утробата на својата креација..Значи Исус не е само Божји син туку е Бог..Тој и Таткото се едно..те исто...Кога збориме за тоа треба да се прави разлика околу природата на Исус која е двојна..широка ќе да е оваа а темата е Божјото име...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Знаеш што е отелотворување? Бог се понизил доволно(за наше спасение) да се отелотвори преку утробата на својата креација..Значи Исус не е само Божји син туку е Бог..Тој и Таткото се едно..те исто...Кога збориме за тоа треба да се прави разлика околу природата на Исус која е двојна..широка ќе да е оваа а темата е Божјото име...
Кога Исус ќе рече “мојот татко кој е на небото“ на кој мисли ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Кога Исус ќе рече “мојот татко кој е на небото“ на кој мисли ?
Тоа ќе го рече Исус човекот...

Ај погоди чии се ови зборови...

Отк. 1:17, "Јас сум Првиот и Последниот и Живиот, и умрев, и ете , Жив Сум во сите векови"


Отк. 2:8, "Ова го зборува Првиот и Последниот, Кој умре и оживе"


Отк. 22:13, "Јас Сум Алфа и Омега, и ете, доаѓам скоро, и наградата Моја е со Мене, за да му дадам секому според неговото дело! Првиот и Последниот, Почетокот и Свршетокот."

"Зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови."
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не ми одговори на прашањето - На кого Исус мисли кога ќе речи “Мојот татко кој е на небесата“
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не ми одговори на прашањето - На кого Исус мисли кога ќе речи “Мојот татко кој е на небесата“
Па ти одговорив на Бога затоа што зборува како човек..Исус има двојна природа...тој е и човек и Бог...тоа го знае секој кој себе си се нарекува Христијанин..
А одговорот за милионче е....
Јас и Татко Ми едно сме.” Јован 10-30..
Што мислиш што сака да каже?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Види потенцирање на она “На небесата“, хммм ако имал двајца татковци па да вели за едниот дека е оној на небесата. Исус го сметал Бога за свој духовен татко а не како вистински татко па затоа и му се обраќал како “мојот татко на небесата“ пошто си имал и свој овоземен - физички татко. Зато и го потенцира тоа на небесата да се знае за кој татко зборува.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Добро де Јован што му бил, ако не татко? Нормално е да се прави разлика..оти дури и кога зборуваме Исус човекот сепак треба да се знае дека неговиот татко е од Небесата...нема овде ништо нејасно...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јосиф мислиш. Али татко на сите Евреи бил Бог. Не само на Исус. Сите Евреи биле божји синови. Али си имале и овоземни татковци. Од чие “семе“ потекнувале. Убаво пиши во евангелијата која е лозата на Исуса. Овоземна е не е небеска.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не ми одговори на прашањето - На кого Исус мисли кога ќе речи “Мојот татко кој е на небесата“
Исус мисли на Неговиот Отец, Небесен. Отецот Го роди Синот, пред сите векови, во Небесниот, духовниот Свет. А Синот се овоплоти преку Исуса Христа и стана човек (по тело) па така, од евангелските текстови, може лесно да се заклучи кога Исусу се однесува како Син човечки а кога како Син Божји.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
:) да Јосиф...
Од чие "семе" Исус не потекнува...оти ако потекнува ова нема да го каже за кое
не добив од тебе мислење..Јас и Татко Ми едно сме.” Јован 10-30..а не мисли на Јосиф...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom