Дали знаете што значи вашето име?

Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Aj zirnete i za Aleksandar sto znaci:smir:


Александар значи заштитник на народот..И ова ми е од час по латински,па пак ќе кажам можеби има и друго значење,но во превод од латински на македонски,се добива тој превод...
 
G

GoddessOfRock

Гостин
uff мене името што ми е модерно- имено кратенката за некоја си организација за голема албанија е тоа .хихих:pipi: Инаку сум Фросина и не знам што ми значи:pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Нормално дека знам што значи моетo име..."Господ е мој Бог"...
 
С

Сатори

Гостин
Виолета, Violet, на англиски, Violette, на француски од каде и всушност потекнува името.
Означува цвет, љубичица (темјанушка), а коренот го има земено од латинскиот збор viola.Најчесто било употребувано во Шкотска во 16 век, а подоцна станало едно од најчестите имиња во Англија во 19 век.:pipi:
 
G

GoddessOfRock

Гостин
uff мене името што ми е модерно- имено кратенката за некоја си организација за голема албанија е тоа .хихих:pipi: Инаку сум Фросина и не знам што ми значи:pos2:
А ке може ли некој да ми каже од каде ми потекнува името

Илија, тоа е на еврејски превод. Македонскиот е „Господ и јас“...или „Сонцето и јас“.
А Илија на грчки е сонце
 
Член од
18 април 2008
Мислења
876
Поени од реакции
213
драган....хммм ваљда кафанџија значи..барем ја така си мислам

драг + ан (кафана) = кафанџија човек... кум ми како у иднината да е гледал името си е тамн на место :):):)
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
А Илија на грчки е сонце
Штета што никогаш не го обожувале сонцето како Македонците, кои и го крстиле ИЛ. А грците го присвоиле зборот, како и многу други зборови со потекло од...види подолу.
Илија е еврејско име :)
...Not
Зборот влече корен од ПИЕ група на јазици, а таму не спаѓа еврејскиот. Не е еврејски. :smir:


Туку да не ја затеруваме темата за тоа :)
 

Gaby

Sunshine
Член од
16 јули 2008
Мислења
67
Поени од реакции
5
Името Габриела доаѓа од ангелот Св. Гаврил. Тој бил ангелот што и кажал на Мајка Богородица дека таа ќе биде жената што ќе го роди Господ Исус Христос.
 

Altair

Шмеќер
Член од
30 јуни 2008
Мислења
306
Поени од реакции
192
Еми Моето Кристијан =) ... Најверојатно значи Христијанин ... некој со Христијанска вера =)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom