Споменик на Александар Македонски на плоштад Македонија?

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Нека има , и јас сум за споменикот на Александар, оној во Прилеп на пример ми ја исполнува душата.Барем се гради и се прави нешто во државава. И Црквата што ја планираат да ја изградат на центар, а Трифун незнам зошто се противи, демек е градоначалник па си наби комплекси дека го поседува Скопје.
Туку секаде да има споменици не само во Скопје. Јас сум најмногу за во Гевгелија,, ако не на Александар на Филип , па и името на градот да се промени во Филипи. Таму има грци многу па да му се диват на споменикот и да им раскажуваат на земјаците нивни каде биле и што виделе.
Се согласувам со тебе во врска за поставување на споменици низ целата Македонија како доказ за нашата врска со античките Македонци, чиишто потомци сме ние, денешните Македонци. Искрено не ми се допаѓа многу споменикот во Прилеп од причина што постаментот е поголем од самиот Александар и некако се губи големината на личноста, исто така и копјето е несразмерно големо споредено со неговото тело, но тоа не значи дека треба да се сруши, напротив прилепчани нека изградат уште еден Александар, но на коњ со поголеми димензии.
Во врска со споменикот во Скопје, мислам дека треба да биде грандиозен и величествен, најголем во целата држава, со цел да се долови големината и значењето на Александар. Крајно време е и Скопје да добие еден коњаник, па сите европски метрополи имаат коњаници (луѓе кои Александар го сметале за свој идол и кои споредено со него не му се достојни ни нозете да му ги измијат :nenene:). Кога можат јужните соседи да го му подигаат споменик и во Канада и САД (кои немаат ама баш ништо заедничко со Александар), зошто ние Македонците неговите вистински потомци да немаме негов спомен и паметник?
Поддршка за Владата за овој проект, се надевам дека споменикот ќе биде барем 3 пати поголем и подобар од оној на Скендербег во Чаир (впрочем и самиот Скендербег е негов неизмерен почитувач).
 
Член од
30 мај 2008
Мислења
830
Поени од реакции
27
Ne,ne i ne!!! Gi imame nie i Kiril i Metodij kako nasi prosvetiteli koi dobile priznanija vo cela Evropa,koi p[ridoneler Makedonija da se osoznae kako lulka na seslovenskata pismernost.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Zivo sum zainteresiran zosto poklonicite na nedna parija koja e vo isceznuvanje se protiv figurite od Makedonskata istorija?

Toa nikako nemozam da go svatam, ajde toa da se grcite, bugarite, da razbere covek ama Makedonci...neznam.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ne,ne i ne!!! Gi imame nie i Kiril i Metodij kako nasi prosvetiteli koi dobile priznanija vo cela Evropa,koi p[ridoneler Makedonija da se osoznae kako lulka na seslovenskata pismernost.

Ne!

Taka e!

Sto ke ni e antickata istorija, ako bila nasa, nema veze toa,
+ odamna bilo!

Nie sme Sloveni, dojdeni od Krapina vo 6 vek so slamka sme go pominale Dunav
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Ne,ne i ne!!! Gi imame nie i Kiril i Metodij kako nasi prosvetiteli koi dobile priznanija vo cela Evropa,koi p[ridoneler Makedonija da se osoznae kako lulka na seslovenskata pismernost.
Абе ок сето тоа, само и по 30 страници на темава не можам да сфатам зошто ви пречи споменик на Александар. Зошто ви пречи баш на Александар, не нудете некои други идејни решенија.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Абе ок сето тоа, само и по 30 страници на темава не можам да сфатам зошто ви пречи споменик на Александар. Зошто ви пречи баш на Александар, не нудете некои други идејни решенија.
Им пречи затоа што мислат дека се од Крапина.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Ne!

Taka e!

Sto ke ni e antickata istorija, ako bila nasa, nema veze toa,
+ odamna bilo!

Nie sme Sloveni, dojdeni od Krapina vo 6 vek so slamka sme go pominale Dunav
Да додам ефект на иронијава: Античките Македонци ги снемало од земјата, поради необјасниви причини (нешто слично како диносаурусите) и не се знае каде исчезнале. Потоа имаме дупка... едно 7 века се до "фамозното доаѓање" на Словените од зад Карпатите. За сетo тоа време живеел неидентификуван народ на територијата на Македонија.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Спомен обележје на македонските бранители, на Кирил и Методиј, основачите на македонската револуционерна организација, добија зелено светло од советниците на општина Центар.
Советниците ги усвоија заклучоците на одборите за изградба на споменици. Ќе се градат обележја и на Св. Климент и Наум Охридски, првото заседание на АСНОМ, а на плоштадот ќе се гради грандиозна фигура на Александар Македонски.
Парите за изградба на спомен обележјата се одобрени од Владата на Република Македонија.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?vestID=103334


:vozbud:
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Да додам ефект на иронијава: Античките Македонци ги снемало од земјата, поради необјасниви причини (нешто слично како диносаурусите) и не се знае каде исчезнале. Потоа имаме дупка... едно 7 века се до "фамозното доаѓање" на Словените од зад Карпатите. За сетo тоа време живеел неидентификуван народ на територијата на Македонија.
Gi kidnapirale vonzemjani.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Тезата дека ние Македонците сме Словени (и ништо повеќе од тоа) е теза наметната од Јосип Броз, односно од неговите пишувачи на историјата, со цел поголемо братство и чувство на историска сплотеност на сите "јужни Словени". Антиката е целосно занемарена и во историските читанки Античка Македонија е само поттема во темата Стара Грција. Археолошките ископувања се целосно запоставени, се со цел да се оневозможи докажувањето на врската на Македонците со нивните далечни предци, античките Македонци.
Очигледно дека официјалната комунистичка пропаганда одиграла добра улога и во формирањето на свеста кај голем дел од денешниве Македонци, кои можеби незнаат или не сакаат да прифатат дека се потомци на еден од најславните народи во светската историја, на првиот космополит (чии идеи за светска заедница на рамноправни народи се украдени од ЕУ и САД) Александар III Македонски.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Ете мене не ми пречат спомениците и скулптурите.

Ако сакаат не Александар....цела фаланга нека ја стават на плоштадот во Скопје, со се пешадија и коњаница.
И не само во Скопје. Во секој град населба и село, нека има по еден Александар и Филип.
Ако е тоа малку, владата може слободно да воведе закон со кој задолжително во секој двор, стопанот ќе е должен да постави по една античка скулптура во рок од 30 дена од воведувањето на законот.
И тоа нема да ми смета.

Но имам едно прашање:

Дали нам, во момент на голема светска економска криза, во момент на секојдневни отпуштања од работа, во момент на повлекување на и тие малку странски инвеститори од државава, во момент кога стручњаците предвидуваат тешка 2009-та по економијата во Македонија....ни се приоритет скулптурите и спомениците ?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Но имам едно прашање:

Дали нам, во момент на голема светска економска криза, во момент на секојдневни отпуштања од работа, во момент на повлекување на и тие малку странски инвеститори од државава, во момент кога стручњаците предвидуваат тешка 2009-та по економијата во Македонија....ни се приоритет скулптурите и спомениците ?
Само еден, тој на Александар на плоштад.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom