Споменик на Александар Македонски на плоштад Македонија?

Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Христакис, сериозно почнуваш да отупуваш со таа “србштина“. И без да има некоја врска со темата, посилно е од тебе нели.
За момент пробај некоја друга негативна компарација да направиш, можеби со Бугарскиот велико шовинизам.


И сериозно предлагам админите да зачистат српско-болварски фекалии на темава.
А,што тебе ти сметат паралели со српската политика. И, тие се правеа голем народ, и тие се правеа небески и библиски народ.Попрецизно ги правеше нивниот режим, ... а кој позади таа фасада ...правеше пари.Нешто да не те ...погодив!
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А,што тебе ти сметат паралели со српската политика. И, тие се правеа голем народ, и тие се правеа небески и библиски народ.Попрецизно ги правеше нивниот режим, ... а кој позади таа фасада ...правеше пари.Нешто да не те ...погодив!
Па па, каква лукавост невидена.

Најчесто, критериумот за нечија компетенција и објективност се гради севкупно земено од мислењата на различни теми.

Симптомите кои се присутни кај тебе, се повеќе од очигледни на каде влечеш.
Можеш барем баланс да одржуваш, со завитканата пропаганда,а и секој излив на Македонско единство и свест да не го споредуваш исклучиво со шовинистичката Србија.

Проследно со ревносно бранење на Бугарските позиции.

И немора да се декларираш како Македонец,едноставно кај мене не пали тоа, еднакво е со декларирањето на Делија за Македонец и притоа возвишување на туѓи гледишта.


Во врска со Македонските паралели, можам со сета одговорност да тврдам дека сме светлосни години зад национал-шовинистичките политики на нашите соседи.
Нашата реакција е одбранбена, а нашате самосвест како нација е веќе изградена и утврдена.
Она што ти и тебе сличните се обидуваат да го постигнат, само придонесуваат разликата меѓу нас и опкружувањето да се зацрта со подебела линија.


Во однос на темата уште ќе додадам, дека Александар и Филип, се зачетокот, на Македонската слава која опстојува со векови.

Затоа треба да бидат централни фигури во нашата историја и свест, а сите останати големи Македонци како Проески, Мисирков, Делчев, Самоул и останатите се продолжувачи на таа слава и Македонштина и претставуваат потврда за непрекинливоста.

За сите има место на плоштадот, буквално. Да почнеме од Александар и Филип, како почеток на славата и да продолжиме со нивните продолжувачи.

А во меѓувреме ќе расчистуваме со фекалиите од видот на Христо башбугаринот и неговата шкарт рефлексија српчето Делија.
 

TMPO

Obraz
Член од
31 октомври 2007
Мислења
1.728
Поени од реакции
26
Jas sum za da ima spomenik na prizrenskata liga na plostad zosto toa ke ja dade pravilnata slika na ova taka narecena drzava "makedonija".
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Па па, каква лукавост невидена.

Најчесто, критериумот за нечија компетенција и објективност се гради севкупно земено од мислењата на различни теми.

Симптомите кои се присутни кај тебе, се повеќе од очигледни на каде влечеш.
Можеш барем баланс да одржуваш, со завитканата пропаганда,а и секој излив на Македонско единство и свест да не го споредуваш исклучиво со шовинистичката Србија.

Проследно со ревносно бранење на Бугарските позиции.

И немора да се декларираш како Македонец,едноставно кај мене не пали тоа, еднакво е со декларирањето на Делија за Македонец и притоа возвишување на туѓи гледишта.


Во врска со Македонските паралели, можам со сета одговорност да тврдам дека сме светлосни години зад национал-шовинистичките политики на нашите соседи.
Нашата реакција е одбранбена, а нашате самосвест како нација е веќе изградена и утврдена.
Она што ти и тебе сличните се обидуваат да го постигнат, само придонесуваат разликата меѓу нас и опкружувањето да се зацрта со подебела линија.


Во однос на темата уште ќе додадам, дека Александар и Филип, се зачетокот, на Македонската слава која опстојува со векови.

Затоа треба да бидат централни фигури во нашата историја и свест, а сите останати големи Македонци како Проески, Мисирков, Делчев, Самоул и останатите се продолжувачи на таа слава и Македонштина и претставуваат потврда за непрекинливоста.

За сите има место на плоштадот, буквално. Да почнеме од Александар и Филип, како почеток на славата и да продолжиме со нивните продолжувачи.

А во меѓувреме ќе расчистуваме со фекалиите од видот на Христо башбугаринот и неговата шкарт рефлексија српчето Делија.
ЦЦЦ, што се нашкраба. Се ставаш во улога на лекар-дијагностичар...без соодветна диплома. Знаеш колки ми е битно твоето мислење за мене...поточно за тоа како јас национално се чувтвувам?
а, сега за тезите-
1. ке те разочарам-нема шовинистичка Србија. Србија за време на режимот на Милошевиќ играше на хегемонистичка карта. Тековната српска влада ги нема тие амбиции. И немој еден режим да поистоветуваш со цел народ. Тоа е разлика помеѓу мене и тебе( и некои други). Јас, ниту во Срботе ниту во Бугарите или Грците и Алнбанците не гледам вечен и траен непријател. Не можеш интересите на нивни ( во одреден историски период) политички елити да поистоветуваш со цел народ. Затоа, сметам дека е нужно надминување на сите историски недоразбирања на Балканот. Начин е единствен. Влез во ЕУ и прифаќање на нивните вредности. Со отворени граници, сите балкански народи ке можат да ги реализираат своите културни, економски и национални потреби.
2. Алтернатива нема.
3. Споменик на Аце Македонскиот во Скопје ке отвори нова етапа на недоразбирања-не само со Грција туку со Европа.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
ЦЦЦ, што се нашкраба. Се ставаш во улога на лекар-дијагностичар...без соодветна диплома. Знаеш колки ми е битно твоето мислење за мене...поточно за тоа како јас национално се чувтвувам?
а, сега за тезите-
1. ке те разочарам-нема шовинистичка Србија. Србија за време на режимот на Милошевиќ играше на хегемонистичка карта. Тековната српска влада ги нема тие амбиции. И немој еден режим да поистоветуваш со цел народ. Тоа е разлика помеѓу мене и тебе( и некои други). Јас, ниту во Срботе ниту во Бугарите или Грците и Алнбанците не гледам вечен и траен непријател. Не можеш интересите на нивни ( во одреден историски период) политички елити да поистоветуваш со цел народ. Затоа, сметам дека е нужно надминување на сите историски недоразбирања на Балканот. Начин е единствен. Влез во ЕУ и прифаќање на нивните вредности. Со отворени граници, сите балкански народи ке можат да ги реализираат своите културни, економски и национални потреби.
2. Алтернатива нема.
3. Споменик на Аце Македонскиот во Скопје ке отвори нова етапа на недоразбирања-не само со Грција туку со Европа.
Па знам дека не ти е битно, ти не си дојден на форумов од желба за дискутирање туку поради целта која ти ја налага стипендијата.

Лажни европски соништа, затскриени зад историските националистички стремежи на Бугарија, Грција, Албанија и Србија.

Недоразбирањето со “Европа“ е фатаморгана, недоразбирањето ќе постои се додека постои Грција.
Т.е. додека опстојува на своите фашистички позиции.

А недоразбирањето како што го нарекуваш, може да се реши или со наша отстапка или со Грчка.

Она кон кое целите ти и пар други луѓе, е наша отстапка.

А после тоа, следуваат отстапки во насока на Бугарија. За што повторно ќе ја имаш истата улога.
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
137
Поени од реакции
9
Car Dusan ima 300 pati pogolemo znacenje za Makedonija otkolku nekoj si homoseksualec koj ubival slabonaorazani pleminja.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Гледма сите имаат предлози за споменици на тито, на цар душан, на тоше, и на др. Епа тогаш кој бил во будимпешта знае дка таму има плоштад кој се вика плоштад на хероите еи таму во круг се ставени споменици на сите личности поврзани со нивната историја. И тоа изгледа мнгу импозантно доаѓаат туристи од цел свет се сликаат и е голема атракција. Па затоа да не се караме овде на ког споменик да му ставиме јас предлагам да и ставием на сите што ги наборјав а и други значајни личности и со тоа да го опкружиме цел плоштад со импозантни вајарски споменици да види цел свет дека макеоднија иако е мала има големо историско минато.


А што ќе кажете :helou:
 
Член од
23 октомври 2008
Мислења
137
Поени од реакции
9
Zote e pameten :wink:, koga veke izgradija vmrovcive spomenik na skender beg, planiraat da izgradat spomenik na Aleksandar, togas nesomneno se potrebni spomenici na Car Dusan Silni i Kralj Petar Karadzordzevic.

Isto taka neophodno e vo znameto na Republika Makedonija da se vnese simbolot :

 

Kajgana Shop

На врв Bottom