Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Прво објасни ми како Турците го натерале твојот дедо да конвертира во протестантизам, а не во ислам. Тука нешто не ми е јасно....
Па тогаш турциве почнале да соработуваат со Западов, имало конзули француски, британски незнам ти се какви а протестанството потекнува од таму... И им требало и ваму да почне да се шири ваљда... Па онаа американкана Мис Стоун, што мислиш зашо била у Македонија у тој период?
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ја барав нешто по темиве да ве прашам нешто и на крај решив да си прашам овде... Дозволете да ви раскажам за религиозната историја на мојата фамилија... Ќе бидам краток и јасен...

Си бил мојот прадедо едно време многу богат човек (околу 1900). Арно ама тогаш дошле Турците во неговото село и ги бутнале во затвор сите богати луѓе од тоа село во Истамбул. Ги бирале богати нели по тоа кој колку добиток имал дома, колку земја поседувал и слично... И ги осудиле на затвор 101 година. Зошто? Им рекле вака: Сменета ја вашата вера од православни во протестанти и ќе ве ослободиме. Ако лажно си ја смените верата (демек само во затворот да речеш дека си протестант а надвор коа ќе излезеш пак да си бидеш православен) ќе најдеме и ќе ве ја отсечеме главата. И шо ќе се праи? Да се родиш во затворот нема да живееш 101 година а па камоли... а дедо имал мали деца и жена и слично... Ја сменил верата во протестант.

Така дедо ми растел во протестант. Но кога дошло време да се жени и кога ја побарал раката на баба ми, условот бил да се венчаат во православна цркава (а дедо ми протестант). Ама пошто дедо многу ја сакал баба ми, така и било. Дедо ми се венчал во православна црква.

Сега татко ми доаѓа ваљда 50% православен - 50% протестант а? А мајка ми е православна? Е ПА ШТО СУМ ЈАС НА КРАЈ?! 75% православен и 25% протестант?! :nesvest: :pos2:

Да одам во двете цркви?! Не сум крстен, ако некој ден решам да го правам тоа, во која црква ќе треба да одам? Ако ме прашувате мене, повеќе ми се допаѓа протестантската вера затоа што има некои пореални погледи на некои работи... ама тоа друг пат...

Ти си тоа во што веруваш и се осеќаш дека ќе бидеш. Христијанин, а тоа значи пазење на словото божје кое бил одадено од Господ Исус Христос. Тоа значи дека има една религија и една вера а не дека постојат православни, протестанти, таа поделба ја направил сатаната, ѓаволот кој работи на принцип раздели па владеј.
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
Ти си тоа во што веруваш и се осеќаш дека ќе бидеш. Христијанин, а тоа значи пазење на словото божје кое бил одадено од Господ Исус Христос. Тоа значи дека има една религија и една вера а не дека постојат православни, протестанти, таа поделба ја направил сатаната, ѓаволот кој работи на принцип раздели па владеј.
Да ZOTE, и јас цел живот тоа си го мислам... Полесно се владее со народ ако го раскараш, ако се различни вери нели?
Но за жал на верниците јас најповеќе се осеќам како атеист, но имам тотална почит кон мислењето и правото да веруваат во што сакаат верниците. Иако се осеќам како атеист ако нешто сакам и почитувам од религијата општо, тоа е црквата. Затоа што низ историјата таа е најстарата школа која го учи народот на добро и добрина... Исто така ги почитувам и другите вери, затоа што ниедна вера не го учи човекот да лаже, краде и убива.
Тоа што човекот како човек не го почитува напишаното во верата, тоа е друга работа... Фала на сите на одговорите... Позз, Останете ми со здравје...
П.С. Држете ми среќа за утре, ќе ми треба, полагам анатомија :)
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
izvinete vaka sega so ke prasam edno nezgodno prasanje kako svarno treba da ve narekuvame
hristijani,kauri ili pravoslavni
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
da jas citam naravno prasanja za hristijansvoto ali vo nekoji komentari kazuvate deka sve i pravoslavni a nekoj i vi vika kauri i za toa me interesirat i sakam da znam
 

Scorer

Set Your Spirit Free
Член од
30 март 2010
Мислења
63
Поени од реакции
4
zosto datumot na raganje na tose proeski na evrejski znacelo bog, a vo crkva vamu se karet dal da bidit bog ili svetec. sto mislite vie? svetec ili bog?
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
13
Поени од реакции
0
luge dali navistina sega planirate sveti cetvorica da pravite
 

Scorer

Set Your Spirit Free
Член од
30 март 2010
Мислења
63
Поени од реакции
4
isto i za bogorodica se glasase vo vatikan dali da bidit del od boga. ama isus na nekoj apostoli ima dade mok i tie da ozivjet mrtvi, ne mojme so sigurnost da tvrdime deka i tose ne bese obdaren. mozit i toj si bese. ne i znajme tajnite na gospoda.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Фала Мики што се потруди да објасниш го ценам твојот труд иако не можам да ги сфатам трите Богови разбирам дека мислите дека се едно, но кога Исус дојде на земјата како тоа се разделија не ми е јасно и не мора ова пак да го објаснуваш бидејќи сметам дека нема одговор. И јас никако не можам да замислам како тоа Богот да се жртвува, но секој си има право да си мисли за Бог како што сака.
Поздрав..
Трите Бога не се „едно„-трите лика Божји: Отецот и Синот и Духот Свет се три Бога, кои делуваат складно и заеднички, што се чини како да делува Еден а не Три Бога. Нивната личносна релација, преку која ликовите градат неразделна заедница, ги чини тие три лика како една целина. Затоа велиме: Троедин Бог, а не Еден, како математичка единица.

Бог Е таков и таков, оти така и толку самиот ни се отркива, само онолку колку е тоа отркивање за нас доволно, потребно, корисно и разбирливо, а Он ни се отркива или преку Писмото или преку Светиите. Ако јас си создадам своја престава за Бога, заснована на мојата способност за фантазирање, тоа значи дека самиот сум си создал свој бог-идол и сум се претворил во идолопоклоник.

--- надополнето ---

Prasanje do popovite, bez niedna misla na provokacija, zosto nikogas ne se zenaat...
Во римокатоличката Црква, неженењето на поповите е една од нивните новотарии.

Во православната Црква, не можеш да бидеш поп, ако не си женет! Така, кој сака да стане поп, веќе треба да биде оженет.
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
vi pisav i pred nekoe vreme ne sve zivi da setate bi trebalo da si go povikate brojot na telefon 666 mozebi toj ke ve spasi na drugiot svet koga ke e zima ne ke vi bide ladno:baeh::baeh::baeh:
Кај забега бе момче па Алах мислиш дека ги сака таквите како тебе???? Искрено неверувам.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Еј кој вели дека старите беќари никогаш немаат односи, лелееее ме изнасмеа :):):)
Е сега оваhttp://forum.kajgana.member.php?30320-The_LiGhTThe Light кажа дека намерно сакале да бидат беќари е сега можно е да сакаат да ги заменат Поповите, да бидат како нив исто.http://forum.kajgana.member.php?30320-The_LiGhThttp://forum.kajgana.member.php?30320-The_LiGhT
http://forum.kajgana.member.php?30320-The_LiGhT
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom