Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Кодовите на Да Винчи се многу јасни, а нормално дека секаде на гугл ќе пишува дека Исус бил распнат. Па што друго да прават против Ватикан :toe: Кога владеат по светот.
Radio бре, четири цели поста...четири тешки глупости. А да не се бламираш повеќе, а ?:kesa:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Кодовите на Да Винчи се многу јасни, а нормално дека секаде на гугл ќе пишува дека Исус бил распнат. Па што друго да прават против Ватикан :toe: Кога владеат по светот.
Не постојат никакви "кодови на Да Винчи", туку "Кодот на Да Винчи". Тоа не е историски запис, туку обичен роман. Дури и самиот писател на тој роман неколку пати призна дека тоа е обичен роман во чие пишување тој секако ја користел својата фантазија.
Кога се бараат историски записи за одредена личност, се бараат записи кои датираат што е можно поблиску до времето и местото каде што живеела личноста. Временската и евентуално локациската близина се речиси неопходни услови за еден историски запис да се смета за веродостоен. Понатаму секако се разгледува и кредибилитетот на писателот, дали тој бил очевидец на настаните, дали имал некакви мотиви и интереси да ја искривува вистината за која што пишува, или пак чесно ги пренесува настаните.
Евангелијата и воопшто сите новозаветни текстови високо се котираат по нивната веродостојност во опишувањето на Исусовиот живот и Неговите учења од повеќе причини.

1. Сите тие се напишани во 1-от век, неколку децении после Исусовата смрт.

2. Најдени се околу 25.000 манускрипти (ракописи) од новозаветните записи (5.300 грчки манускрипти или фрагменти од нив, 10.000 од латинската Вулгата и најмалку 9.300 други рани преводи) Сите овие ракописи се најдени на три различни континенти, а сепак содржински тие релативно совршено се поклопуваат (со мали незабележителни разлики) Фактички ние имаме на располагање огромна колекција ракописи на кои можеме да се повикаме за да ја потврдиме веродостојноста на новозаветните текстови во Библијата кои говорат за животот, делото и учењето на Исус Христос.

3. Речиси сите писатели на новозаветните текстови умреле маченички за својата вера. Некој од нив биле распнати, некои обесени, некои обезглавени, а некои пак фрлени во арени и раскинати од диви животни. Ова фрла висок акцент на нивниот кредибилитет во пишувањето, затоа што сите со својата крв ја докажале својата искрена вера во она што го пишувале и верувале. Доколку тие не верувале во воскреснатиот Христос, тогаш ненало да умрат за таа лага нели? Но бидејќи тие имале непосредни искуства со воскреснатиот Христос, затоа и имале сила да издржат до крај, па дури и да завршат со маченичка смрт, но од верата не се откажале. Оттаму можеме со целосна доверба да им веруваме и на нивните историски записи (содржани во Новиот Завет од Библијата) знаејќи дека нивната веродостојност е запечатена со нивната сопствена крв.

Поздрав пријателе!
 
O

Omer el Faruk

Гостин
„Се до 18-от век се тврдеше дека се поседува оргиналот од Евангелието според Марко, и тоа како во Венеција така и во Прага; и двата оргинала на латински, јазик кој што ниту еден евангелист било кога го користел. Во реалноста не постои оригинал, не останала одржана ниту новозаветна ниту воопшто каква и да било библиска книга во нејзин изворен дословен текст. А не постојат, исто така, ниту првите преписи. Има само преписи од преписи од преписи. Денешниот текст на Новиот Завет е мешан текст, т.е. тој беше скроен од најразлични преданија. ...Текстот од „книгата на книгите„ денес е раширен на повеќе од 1100 јазици и дијалекти, значи е непоправливо расипан.

Мислам не е ферски човек да лаже. Разликите не се мали туку страотно големи и контрадикторни.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
...Сите овие ракописи се најдени на три различни континенти, а сепак содржински тие релативно совршено се поклопуваат (со мали незабележителни разлики) Фактички ние имаме на располагање огромна колекција ракописи на кои можеме да се повикаме за да ја потврдиме веродостојноста на новозаветните текстови во Библијата кои говорат за животот, делото и учењето на Исус Христос.
релативно совршено поклопување“ ?!?; „мали незабележителни разлики“ - not! и „огромна колекција ракописи“ - а една е книгата, нели... хмммм... а преводите се катаљон... Мене ова ми личи на се' освен на света книга од господ диктирана... мое мислење.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не верувам дека Мики1 рекол дека е "Син Божји, а не Бог"

Можеби рекол дека Исус не е исто што и Богот Отец. Но тоа не значи дека не е Бог. Сите (трите) се едно, но тоа не имплицира дека се исти.
Токму така: Синот Божји е Син на Отецот. Отецот Го раѓа Синот па Синот ја наследува божјата прородна од Отецот и затоа и Синот е Бог по природа/суштина, исто како што татко ми мене ме роди па јас од татко ми ја наследувам човековата пророда од оној кој ме роди. Затоа, Синот Божји е исто толку Бог колку што е Бог Богот Отец, како што сум и јас човек, оти од човек сум роден.

Исус не е „исто„ што и Синот Божји. Исус е Богочовек: Бог според Синот Божји, (Кој се раѓа во Светов преку Исуса човекот), а човек според Својата човечка природа. Исус ја прифаќа волјата од Синот Божји и со тоа Исус се обожува, станува Бог по благодат, не по суштина, а Синот Божји и понатаму останува Бог, според својата божествена природа/суштина. Исус човекот и Синот Бог не се слеани во едно битие, туку Исус и понатаму е човек а Синот и понатаму е Бог. Или, како што велат Светиите: „...Бог (Синот) стана човек (преку Исус) за да може човекот (прво Исус а преку Исуса Христа и секој од нас) да стане бог (по благодат, не по суштина)...„.

Отецот, Синот и Духот Свет се три Бога/личности/ипостаси, кои битисуваат во неразделна заедница, преку меѓусебна личносна релација па кога споменуваме било Кого од Нив, мислиме на сите три лика истовремено. Ниту еден од Пресвета и единосуштна Троица не битисува одделно, туку секогаш во заедница со другите два лика. Затоа и велиме дека се работи за три Бога, кои по својата божествена природа, делуваат складно како да е Еден Бог. „Три лика-една суштина„ е најкраткото објаснување за Божјата Троединост.

--- надополнето ---

....
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Токму така: Синот Божји е Син на Отецот. Отецот Го раѓа Синот па Синот ја наследува божјата прородна од Отецот и затоа и Синот е Бог по природа/суштина, исто како што татко ми мене ме роди па јас од татко ми ја наследувам човековата пророда од оној кој ме роди. Затоа, Синот Божји е исто толку Бог колку што е Бог Богот Отец, како што сум и јас човек, оти од човек сум роден.

Исус не е „исто„ што и Синот Божји. Исус е Богочовек: Бог според Синот Божји, (Кој се раѓа во Светов преку Исуса човекот), а човек според Својата човечка природа. Исус ја прифаќа волјата од Синот Божји и со тоа Исус се обожува, станува Бог по благодат, не по суштина, а Синот Божји и понатаму останува Бог, според својата божествена природа/суштина. Исус човекот и Синот Бог не се слеани во едно битие, туку Исус и понатаму е човек а Синот и понатаму е Бог. Или, како што велат Светиите: „...Бог (Синот) стана човек (преку Исус) за да може човекот (прво Исус а преку Исуса Христа и секој од нас) да стане бог (по благодат, не по суштина)...„.

Отецот, Синот и Духот Свет се три Бога/личности/ипостаси, кои битисуваат во неразделна заедница, преку меѓусебна личносна релација па кога споменуваме било Кого од Нив, мислиме на сите три лика истовремено. Ниту еден од Пресвета и единосуштна Троица не битисува одделно, туку секогаш во заедница со другите два лика. Затоа и велиме дека се работи за три Бога, кои по својата божествена природа, делуваат складно како да е Еден Бог. „Три лика-една суштина„ е најкраткото објаснување за Божјата Троединост.
Ова е најголемиот грев! препишување на здруженик на Господ - пекол, оган.

Многу гревови ќе бидат простени освен овој - препишување здруженик на Господ.

3 бога во неразделна заедница = за ова следува пекол!

Возвишениот Аллах вели:

لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِين
„Ако му припишеш на Аллах здруженик, ќе ти пропаднат твоите дела и ќе бидеш од пропаднатите.“ (Зумер, 65)

Еве што вели Бог за твојот втор (лик) бог.

Безбожни се оние кои велат: „Бог и Христос, син на Марија. Кој може да го спречи Бог, ако би сакал да го уништи Христа, синот на Марија, како и неговата мајка и сите оние кои се на земјата?“

„Оној кој му припишува придружник на Аллах, нему Аллах ќе му го забрани џеннет, (рајот)
а негово престојувалиште ќе биде Огнот.” (Ел-Маиде, 72)


'Аллах нема да опрости некој друг да Му се смета за рамен (ширк), а ќе ги опрости помалите гревови од тоа, на кого Тој сака.” (Ен - Ниса 48)

,, И џиновите и луѓето ги создадовма само за да ме обожават‘‘ (51:56)

,, И Ние на секој народ испративме Пејгамбер (Пророкот) за да им каже:
,, Обожавајте Го Алах и избегнувајте ги шејтаните (ѓаволите)‘‘ (16:36)

Во сурето ел-Фатиха, 4-от ајет вели:

,, Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме‘‘.

,, Ако те допре неволја од Аллах, никој освен Него, не може да ја отстрани,...‘‘ (6:17)

Од ова и под закана на смрт бегајте, ова е најголемото зло против Бог.





 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
„Се до 18-от век се тврдеше дека се поседува оргиналот од Евангелието според Марко, и тоа како во Венеција така и во Прага; и двата оргинала на латински, јазик кој што ниту еден евангелист било кога го користел. Во реалноста не постои оригинал, не останала одржана ниту новозаветна ниту воопшто каква и да било библиска книга во нејзин изворен дословен текст. А не постојат, исто така, ниту првите преписи. Има само преписи од преписи од преписи. Денешниот текст на Новиот Завет е мешан текст, т.е. тој беше скроен од најразлични преданија. ...Текстот од „книгата на книгите„ денес е раширен на повеќе од 1100 јазици и дијалекти, значи е непоправливо расипан.

Мислам не е ферски човек да лаже. Разликите не се мали туку страотно големи и контрадикторни.
Прво и основно, разликите во евангелијата не ја менуваат суштината. Суштината е една единствена.
Дали според твојата логика, ако евангелијата биле изменувани, ќе ги имало овие мали несуштински разлики?

--- надополнето ---

Ова е најголемиот грев! препишување на здруженик на Господ - пекол, оган.

Многу гревови ќе бидат простени освен овој - препишување здруженик на Господ.

3 бога во неразделна заедница = за ова следува пекол!

Возвишениот Аллах вели:

لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِين
„Ако му припишеш на Аллах здруженик, ќе ти пропаднат твоите дела и ќе бидеш од пропаднатите.“ (Зумер, 65)

Еве што вели Бог за твојот втор (лик) бог.

Безбожни се оние кои велат: „Бог и Христос, син на Марија. Кој може да го спречи Бог, ако би сакал да го уништи Христа, синот на Марија, како и неговата мајка и сите оние кои се на земјата?“

„Оној кој му припишува придружник на Аллах, нему Аллах ќе му го забрани џеннет, (рајот)
а негово престојувалиште ќе биде Огнот.” (Ел-Маиде, 72)


'Аллах нема да опрости некој друг да Му се смета за рамен (ширк), а ќе ги опрости помалите гревови од тоа, на кого Тој сака.” (Ен - Ниса 48)

,, И џиновите и луѓето ги создадовма само за да ме обожават‘‘ (51:56)

,, И Ние на секој народ испративме Пејгамбер (Пророкот) за да им каже:
,, Обожавајте Го Алах и избегнувајте ги шејтаните (ѓаволите)‘‘ (16:36)

Во сурето ел-Фатиха, 4-от ајет вели:

,, Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме‘‘.

,, Ако те допре неволја од Аллах, никој освен Него, не може да ја отстрани,...‘‘ (6:17)

Од ова и под закана на смрт бегајте, ова е најголемото зло против Бог.





Да, ги знаеме казните кои ќе ги добијат 'неверниците'!
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Еве дел од божјите заповеди кои Аллах (единствениот Бог) му ги даде на Муса а.с. (Мојсие) а кои Христијаните начелно ги прифатија но одбија да ги почитуваат а муслиманите ги почитуваат.

1 Тогаш Бог ги изговори сите овие зборови:

Значи Бог а не отецот, синот или светиот дух.

2 „Јас Сум Господ, твој Бог, Кој те изведе од Египетската Земја, од куќата на ропството.


Повторно се спомнува единството на Господ а не тројството. Еден а не три или три во еден или еден во три.

3 Не ќе имаш никакви други богови покрај Мене.


Обратете внимание на зборот „никакви“ „никакви други богови“ Ова е спротивно на три бога - зборот „никакви други освен мене“ е доволен за се. Далихристијаните ја почитуваат денес ова заповед? секако не! Тие на Господ му измислија син и свет дух и велат дека тој е тројство.
Еве Мики што вели за ова: Отецот, Синот и Духот Свет се три Бога/личности/ипостаси, кои битисуваат во неразделна заедница, преку меѓусебна личносна релација па кога споменуваме било Кого од Нив, мислиме на сите три лика истовремено. Ниту еден од Пресвета и единосуштна Троица не битисува одделно, туку секогаш во заедница со другите два лика. Затоа и велиме дека се работи за три Бога, кои по својата божествена природа, делуваат складно како да е Еден Бог. „Три лика-една суштина„ е најкраткото објаснување за Божјата Троединост.

4 Не ќе си правиш врезан лик, ниту некаква слика на она што е горе во небото, или долу на земјата, или во водата под земја.


Христијаните прават врезани ликови и слики на она што е горе во небото, или долу на земјата или во водата под земја



5 Не ќе им се поклонуваш ниту ќе им служиш, зашто Јас, Господ, твојот Бог, Сум ревнив Бог. Ја посетувам неправдата на татковците - на оние кои Ме мразат - на децата до третото и четвртото поколение,


и им се поклонуваат и им служат им се молат за овоземски работи и за оноземски работи им палат кандилце, нив им ги упатуваат молбите, благодарностите и слават во нивно име иако Господ, нашиот Бог е ревнив Бог.

6 а покажувам милости на илјадници, кои Ме љубат и ги пазат Моите заповеди.


Тука не ги гледам христијаните поради горенаведеното
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ова е најголемиот грев! препишување на здруженик на Господ - пекол, оган.

Многу гревови ќе бидат простени освен овој - препишување здруженик на Господ.

3 бога во неразделна заедница = за ова следува пекол!

Возвишениот Аллах вели:

لَئِنْ أَشْرَكْتَ لَيَحْبَطَنَّ عَمَلُكَ وَلَتَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِين
„Ако му припишеш на Аллах здруженик, ќе ти пропаднат твоите дела и ќе бидеш од пропаднатите.“ (Зумер, 65)

Еве што вели Бог за твојот втор (лик) бог.

Безбожни се оние кои велат: „Бог и Христос, син на Марија. Кој може да го спречи Бог, ако би сакал да го уништи Христа, синот на Марија, како и неговата мајка и сите оние кои се на земјата?“„Оној кој му припишува придружник на Аллах, нему Аллах ќе му го забрани џеннет, (рајот)
а негово престојувалиште ќе биде Огнот.” (Ел-Маиде, 72)


'Аллах нема да опрости некој друг да Му се смета за рамен (ширк), а ќе ги опрости помалите гревови од тоа, на кого Тој сака.” (Ен - Ниса 48)

,, И џиновите и луѓето ги создадовма само за да ме обожават‘‘ (51:56)

,, И Ние на секој народ испративме Пејгамбер (Пророкот) за да им каже:
,, Обожавајте Го Алах и избегнувајте ги шејтаните (ѓаволите)‘‘ (16:36)

Во сурето ел-Фатиха, 4-от ајет вели:

,, Ние само Тебе Те обожаваме и ние само од Тебе помош бараме‘‘.

,, Ако те допре неволја од Аллах, никој освен Него, не може да ја отстрани,...‘‘ (6:17)

Од ова и под закана на смрт бегајте, ова е најголемото зло против Бог.





Е па МИКИ1, е па..е па-котелот!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
колку е стара Земјава, кога ја створил Бог према Христијанството ?
знам дека некаде беше ова одговорено .. ама многу е за барање .. па еден краток одговор ако може :)
фала
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Проавославната проценка за староста на Вселената, не на Земјата, е цца 8 000 г. Тоа е проценка, не егзактен математички податок.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Проавославната проценка за староста на Вселената, не на Земјата, е цца 8 000 г. Тоа е проценка, не егзактен математички податок.
Тогаш како би коментирал за Науката која дава бројки во Милјарди ... и тоа со испитувања на земјава и на комети кои паднале на неа .. ? исто како шо испитуваат старост на скелет итн итн .. ?

(мислам ми го виде постот Во прашања за Исламот и линковите па да не се повторувам)
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
колку е стара Земјава, кога ја створил Бог према Христијанството ?
знам дека некаде беше ова одговорено .. ама многу е за барање .. па еден краток одговор ако може :)
фала
Spored biblijata ispaga nekade okolu 5400 godini od prviot covek Adam, no znaeme site kolku e tocno toa.:toe:
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Кога Муса а.с замина на средба со Господарот, неговиот народ направи теле и го зеде за Божество. А кога Иса а.с замина на небото, каде што уште жив се наоѓа, неговиот народ го зеде него за Божество.
Нема разлика дали се молиш на теле или човек. Нема разлика.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom