Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 април 2010
Мислења
25
Поени од реакции
0
Тоа не е точно. Таква работа не се спомнува во Библијата.Можеш ли да кажеш некои пишани документи каде се спомнува вакво нешто па да разгледаме:smir:

Кодот на Да Винчи
 
S

smart ass

Гостин
Како тоа господ им дал слободна воља на адам и на ева кога он ИМ ЗАБРАНИЛ ДА ЈАДАТ ЈАБОЛКО??!??!??

Значи немаш слободна волља-кога имаш забрана.

Понатаму која е ЦЕЛТА на дрвото освен истото да биде причина за страдание на милиони народ...па зошто Господ го Поставил дрвото...и ме интересира дали баш поради тоа на мојсеј му се јавува како РАСТЕНИЕ т.е дрво??
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Кодот на Да Винчи
Пророчка вечера
Вистинскиот код на Да Винчи е математичка и астролошка загатка сокриена во неговата ѕидна слика “Тајната вечера”, која го предупредува човештвото дека на 1-ви ноември 4006-та година светот ќе биде уништен од "универзална поплава".

Ова го открила Сабрина Сфорца Галициа, која на универзитетот во Калифорнија ги студирала ракописите на уметникот а сега работи во архивата на Ватикан. Убедена е дека кодот за кој пишуваше Ден Браун не е единствениот, туку постои друг, вистински код.

Галициа тврди дека решението може да се најде во централниот полукружен простор, над муралот во манастирот Санта Марија дела Грација во Милано.

Анализата на загатката ја довела до сознанието дека Леонардо предвидел дека крајот на светот ќе почне да се приближува на 21-ви март 4006-та година, со т.н. “универзална поплава” а конечно ќе се случи истата година на првиот ден од ноември. За него тоа било новиот почеток на човештвото.

Минатата година Ватикан ја објави нејзината студија, “Тајната вечера на Леонардо во Ватикан”, во која ја истражува таписеријата направена за Кралот Луј XIII а работена според познатиот мурал на Да Винчи во Милано. Вели дека работела на продолжение што го објаснува сокриениот код, кој вклучува знаци за зодијакот и неговата употреба на 24 букви од латинската азбука за претставување на 24-те часа од денот.

“Тој бил научник и побожен човек, кој живеел во многу тешки времиња. Своите пораки ги криел така да не можеле да бидат ‘нападнати’”, вели Сфорца.

Муралот со димензии 460 на 880 сантиметри покрива цел ѕид во манастирот. Да Винчи почнал да го слика во 1495-та а го завршил 1498-ма година. Поради големи оштетувања, реставриран беше во периодот од 1978-ма до 1999-та година.

Во својот роман “Кодот на Да Винчи”, Ден Браун пишува дека апостолот кој се наоѓа од десната страна на Исус не е Јован, туку Марија Магдалена, која останала бремена од синот Божји и така ја продолжила неговата лоза.


Извор
Не постојат докази за Кодот на да Винчи кој е опишан во книгата и филмот. Кодот на Да Винчи е нешто сосема друго кое допрва ќе биде докажувано.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Не постојат докази за Кодот на да Винчи кој е опишан во книгата и филмот. Кодот на Да Винчи е нешто сосема друго кое допрва ќе биде докажувано.
Сепак голем број луѓе попрво му веруваат на "вистинитоста" на ова и слични дела отколку на Библијата. Интересно, можеби со прифаќање на нешто ново да бидат ин, се што е ново е интересно (така беше едно време кога навлегуваа кај нас источните филозофии и верувања -не се сеќавам точно, но мислам дека беше негде почеток на 80-тите)...само претпоставка, но која би била причината да се отфрли нешто во кое се верува и да се прифати нешто друго во кое ќе се верува...а суштината за оној кој не верува во основа е иста -дека треба да верува?
 
Член од
17 април 2010
Мислења
25
Поени од реакции
0
Пророчка вечера
Вистинскиот код на Да Винчи е математичка и астролошка загатка сокриена во неговата ѕидна слика “Тајната вечера”, која го предупредува човештвото дека на 1-ви ноември 4006-та година светот ќе биде уништен од "универзална поплава".

Ова го открила Сабрина Сфорца Галициа, која на универзитетот во Калифорнија ги студирала ракописите на уметникот а сега работи во архивата на Ватикан. Убедена е дека кодот за кој пишуваше Ден Браун не е единствениот, туку постои друг, вистински код.

Галициа тврди дека решението може да се најде во централниот полукружен простор, над муралот во манастирот Санта Марија дела Грација во Милано.

Анализата на загатката ја довела до сознанието дека Леонардо предвидел дека крајот на светот ќе почне да се приближува на 21-ви март 4006-та година, со т.н. “универзална поплава” а конечно ќе се случи истата година на првиот ден од ноември. За него тоа било новиот почеток на човештвото.

Минатата година Ватикан ја објави нејзината студија, “Тајната вечера на Леонардо во Ватикан”, во која ја истражува таписеријата направена за Кралот Луј XIII а работена според познатиот мурал на Да Винчи во Милано. Вели дека работела на продолжение што го објаснува сокриениот код, кој вклучува знаци за зодијакот и неговата употреба на 24 букви од латинската азбука за претставување на 24-те часа од денот.

“Тој бил научник и побожен човек, кој живеел во многу тешки времиња. Своите пораки ги криел така да не можеле да бидат ‘нападнати’”, вели Сфорца.

Муралот со димензии 460 на 880 сантиметри покрива цел ѕид во манастирот. Да Винчи почнал да го слика во 1495-та а го завршил 1498-ма година. Поради големи оштетувања, реставриран беше во периодот од 1978-ма до 1999-та година.

Во својот роман “Кодот на Да Винчи”, Ден Браун пишува дека апостолот кој се наоѓа од десната страна на Исус не е Јован, туку Марија Магдалена, која останала бремена од синот Божји и така ја продолжила неговата лоза.


Извор
Не постојат докази за Кодот на да Винчи кој е опишан во книгата и филмот. Кодот на Да Винчи е нешто сосема друго кое допрва ќе биде докажувано.

Добро фала многу за твојот исцрпен одговор
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Znaci se prefrlame na drugs tema ok, ne mi e tesko mozeme da zborime za toa..
E sea vaka ...ubavo napisa ti Adam sin Bozji,znaci vo Luka 3:23-38 e zapisano rodoslovieto og Adam do Isusovoto raganje sekako deka Adam e prvoroden od Boga no covek, jas namerno ri napisav MONOGENES TEOS-edinoroden ne kako edinstven roden , nego kako edinstven od toj rod...mono-eden, genes-rod;vid;edinka....ajde da ne se objasnuvame osnovni raboti...i TEOS-Bog. Ako ne veruvate povelete vo Vatikan se cuvaat originalnite spisi.
A pak kako i od kogo bil sozdaden Adam? Neli kazavme pred malku deka Isus postoel uste pred da nastane svetot,i sega videte uste na samiot pocetok na Sv.Pismo "Vo pocetokot Bog gi sozdade neboto i zemjata...vo originalniot prevod: b'r'shit bara Elohim(neznam dali taka se pisuva,no taka se cita)Ako zememe da ja istrazuvame staro Hebrejskata gramatika ke vidime deka kaj niv ima eden zbor za ednina,drug za dvoina,tret za troina,za razlika od nas sto imame ednina i mnozina, na primer eve kazavme ELLOHIM..Elloh-edns licnost; Ellohi-dvajca licnosti;Ellohim-trojca licnosti. interesno zar ne..Znaci Isus ucestvuval i vo sozdavanjeto na svetot,ima tekstovi i toa sto go kazuvaat.
Uste edna potvrda za tos: "Potoa Bog rece: "Da sozdadeME covek spored NASIOT obraz i spored NASETO podobie kako sto SME NIE...1Mojseeva 1:26...Cekajte malce pa na koj mu se obraka Bog pa zboruva vo mnozina"sozdademe,nasiot,nie..a angelite nemaat mok da sozdavaat.

A psalm br.2 trebalo malce pogore da procitas za koj se odnesuva "Se krenaa carevite zemski,i knezovite se sobiraat zaedno protiv Gospod i Negoviot POMAZANIK..Ps2:2
Potoa vo 6ti stih "Jas si postaviv Svoj car na Sion, na Mojata Sveta gora!7.za da ja objavam odlukata GospodovaGospod mi rece:"Ti si Moj Sin,Jas denes te rodiv."Vo celoto pismo od 1Mojseeva do otkrovenie koda se kaj sto e napisano Sin-so golema bukva se misli na Isus isto i za Svetiot Duh-so golema bukva.
Ako misli deka car David bil postaven za car na Sion na svetata gora se lazes,istrazuvajte koja e taa"krasna sveta gora" Ti ja preporacuvam knigata Novi svetski poredok od Rasel Baril mnogu dobro objasnuva za "krasna sveta gora" a isto objasnuva i za "Izrael"nie Hristijanite deneska sme duhoven Izrael
Bog go izbral Izrael kako prvenec preku nego da go objavi planot za spasenie,evangelieto po zatoa i go narekuva prvenec "...zosto mojot dom ke se narece dom za site narodi.Gospod Bog , koj gi sobira rasprsnatite Izraelci , veli:pokraj veke sobranite Izraelci, ke soberam i drugi".Isaija 55:7,8.
Znaci razgranicivme deka se raboti sa Bog kako tvorec,tatko na poveke vidovi razlicni sozdanija-GENES,
Ama Isus e edinstven on negoviot rod ili vid kako sakate od vidot TEOS-Bog..MONOGENES TEOS


Добро ако тераш по твое на тоа дека Исус е единороден син така нека биде. Сепак секој си верува како што му одговара така да то е то. Сепак фала на објаснувањето.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Пророчка вечера
Вистинскиот код на Да Винчи е математичка и астролошка загатка сокриена во неговата ѕидна слика “Тајната вечера”, која го предупредува човештвото дека на 1-ви ноември 4006-та година светот ќе биде уништен од "универзална поплава".

Ова го открила Сабрина Сфорца Галициа, која на универзитетот во Калифорнија ги студирала ракописите на уметникот а сега работи во архивата на Ватикан. Убедена е дека кодот за кој пишуваше Ден Браун не е единствениот, туку постои друг, вистински код.

Галициа тврди дека решението може да се најде во централниот полукружен простор, над муралот во манастирот Санта Марија дела Грација во Милано.

Анализата на загатката ја довела до сознанието дека Леонардо предвидел дека крајот на светот ќе почне да се приближува на 21-ви март 4006-та година, со т.н. “универзална поплава” а конечно ќе се случи истата година на првиот ден од ноември. За него тоа било новиот почеток на човештвото.

Минатата година Ватикан ја објави нејзината студија, “Тајната вечера на Леонардо во Ватикан”, во која ја истражува таписеријата направена за Кралот Луј XIII а работена според познатиот мурал на Да Винчи во Милано. Вели дека работела на продолжение што го објаснува сокриениот код, кој вклучува знаци за зодијакот и неговата употреба на 24 букви од латинската азбука за претставување на 24-те часа од денот.

“Тој бил научник и побожен човек, кој живеел во многу тешки времиња. Своите пораки ги криел така да не можеле да бидат ‘нападнати’”, вели Сфорца.

Муралот со димензии 460 на 880 сантиметри покрива цел ѕид во манастирот. Да Винчи почнал да го слика во 1495-та а го завршил 1498-ма година. Поради големи оштетувања, реставриран беше во периодот од 1978-ма до 1999-та година.

Во својот роман “Кодот на Да Винчи”, Ден Браун пишува дека апостолот кој се наоѓа од десната страна на Исус не е Јован, туку Марија Магдалена, која останала бремена од синот Божји и така ја продолжила неговата лоза.


Извор
Не постојат докази за Кодот на да Винчи кој е опишан во книгата и филмот. Кодот на Да Винчи е нешто сосема друго кое допрва ќе биде докажувано.
Еве што вели Библијата за “тој ден“ :

Марко 13:32 А за оној ден и час, никој не знае: ни ангелите на небото, ниту Синот, а само Таткото.”

Значи, никој па ни Да Винчи, ниту пак Леноардо, ниту пак Галициа.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Еве што вели Библијата за “тој ден“ :

Марко 13:32 А за оној ден и час, никој не знае: ни ангелите на небото, ниту Синот, а само Таткото.”

Значи, никој па ни Да Винчи, ниту пак Леноардо, ниту пак Галициа.
Ете, значи и во Библијата има одговор на ова прашање. Во неа има одговори и на многу други прашања, но некој треба да ја чита:smir:
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Еве што вели Библијата за “тој ден“ :

Марко 13:32 А за оној ден и час, никој не знае: ни ангелите на небото, ниту Синот, а само Таткото.”

Значи, никој па ни Да Винчи, ниту пак Леноардо, ниту пак Галициа.

Хмммм интересно
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Како тоа господ им дал слободна воља на адам и на ева кога он ИМ ЗАБРАНИЛ ДА ЈАДАТ ЈАБОЛКО??!??!??

Значи немаш слободна волља-кога имаш забрана.

Понатаму која е ЦЕЛТА на дрвото освен истото да биде причина за страдание на милиони народ...па зошто Господ го Поставил дрвото...и ме интересира дали баш поради тоа на мојсеј му се јавува како РАСТЕНИЕ т.е дрво??
1. Да, Бог навистина им (ни) дари(л) слободна волја, па така, со таа слобода, можеме да Го послушаме а можеме и да не Го послушаме Божјиот глас или совет до сите нас. Ева, но и Адам, одлучија да не го послушаат Божјиот совет за нејадење на она кое е од Бога забрането-и згрешија со таа своја непослушност, нормално.
2. Целта на засадување на дрвото (на познанието за доброто и злото) е ден вид искушение за нашите пра-родители. Преку дрвото и преку забраната за негово невкусување, Бог ја испистува(л) послушноста на нашите пра-родители. Од тоа искушение, можеме да видиме дали Адам и Ева биле послушни на волјата Божја или биле послушни на својата волја, а второво и се покажало преку нивната непослушност кон Бога.

Воедно, можеме да ја увидиме ситуацијата и последиците во кои секој од нас запаѓа, кога наместо претпочитање на волјата Божја, во прв ред ја поставува својата волја, т.е. својата своеглавост во однесувањето и донесувањето одлуки.
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
1. Да, Бог навистина им (ни) дари(л) слободна волја, па така, со таа слобода, можеме да Го послушаме а можеме и да не Го послушаме Божјиот глас или совет до сите нас. Ева, но и Адам, одлучија да не го послушаат Божјиот совет за нејадење на она кое е од Бога забрането-и згрешија со таа своја непослушност, нормално.
2. Целта на засадување на дрвото (на познанието за доброто и злото) е ден вид искушение за нашите пра-родители. Преку дрвото и преку забраната за негово невкусување, Бог ја испистува(л) послушноста на нашите пра-родители. Од тоа искушение, можеме да видиме дали Адам и Ева биле послушни на волјата Божја или биле послушни на својата волја, а второво и се покажало преку нивната непослушност кон Бога.

Воедно, можеме да ја увидиме ситуацијата и последиците во кои секој од нас запаѓа, кога наместо претпочитање на волјата Божја, во прв ред ја поставува својата волја, т.е. својата своеглавост во однесувањето и донесувањето одлуки.
Koga treba da donesis nekoja odluka, kako znaes koja e Bozja volja? Dali toj ti se pojavuva pa ti kazuva napravi ova ili ona, pa ti biras dali po svoe kje odis ili po Bozja volja?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Суштината од волјата Божја, изразена е во Неговите 10 Заповеди. Светиите ги имаат многу детаљно истолкувано 10-те Заповеди, па кој сака, нека повели, нека поднаучи и самиот ќе може да се ориентира при донесувањето на своите одлуки. На пример, монасите практикуваат една „финта„-тие, пред секоја своја одлука или постапка, се запрашуваат: „Дали мојата намера Му е угодна на Бога или не е?„. Изборот на одлуката или однесувањето е, секако, личен чин, оти само така се пројавува „слободноста„ на личната волја, без Божја принуда или притисок, дури и ако личната одлука или намера е погрешна. Така, не можеме да се „вадиме„ дека сме обрвзани нешто да сториме или да не сториме.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Како тоа господ им дал слободна воља на адам и на ева кога он ИМ ЗАБРАНИЛ ДА ЈАДАТ ЈАБОЛКО??!??!??

Значи немаш слободна волља-кога имаш забрана.

Понатаму која е ЦЕЛТА на дрвото освен истото да биде причина за страдание на милиони народ...па зошто Господ го Поставил дрвото...и ме интересира дали баш поради тоа на мојсеј му се јавува како РАСТЕНИЕ т.е дрво??

Ако твоите родители ти забранат да станеш политичар или криминалец дали тоа значи дека ти ја ограничуваат слободата?

Дрвото не постоело дословно метафоричко е, симболиките во Библијата се употребени на места кога авторот сака да испрати порака до луѓето за кои е наменета Библијата(не треба секој да ја разбере).

Дрвото на доброто и злото ги репрезентирало Божјите закони оној кој одлучува да јаде од тоа дрво сака да ги менува Божјите закони со други зборови сака да биде независен од Бог-да биде сам свој газда.
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Koga treba da donesis nekoja odluka, kako znaes koja e Bozja volja? Dali toj ti se pojavuva pa ti kazuva napravi ova ili ona, pa ti biras dali po svoe kje odis ili po Bozja volja?
Bog nam ni se otkriva preku Svetoto Pismo,preku prirodata,preku sovesta i preku Isus Hristos.
Preku Isus i Svetoto Pismo ni se otkriva celosno ili sovrseno, a preku drugite 2 nacina delumno..
Znaci vo Svetoto Pismo i zivotot i deloto na Isus i negovoto ucenje mozeme da gi vidime site Bozji povelbi,odnosno Bog ne poucuva kako podobro da ziveeme i da imame pozdrav i pokvaliteten zivot.
Nas ni sr cini deka se toa nekoi teski zakoni i strogi zatoa sto ni imame tendencija kon grevot,koga ke razmislime podobro toa se moralni zakoni,zdravstveni zakoni itn.
I kako sto rece prijatelot vo prethodniot post,preku desette Bozji zakoni go prepoznavame i Bozjiot karakter...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom