Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Мислам дека најтешкото прашање во секоја религија е Како да се молиш? Како да се обратиш на Бог? Точно џабе ти е ако мољакаш. Во една убава книга најдов убав одговор. Вели вака. Кога на Бог ке му се заблагодариш со вистинска верба за тоа што од него го бараш, исто како да си го добил, тогаш истото и ке ти биде дадено. Е тука е закачката. Кога се заблагодаруваш не треба да имаш позадинска мисла и да мислиш дека тоа нешто ти навистина го немаш. Значи непоколебливата верба е тоа што се ти дава.
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Мислам дека најтешкото прашање во секоја религија е Како да се молиш? Како да се обратиш на Бог? Точно џабе ти е ако мољакаш. Во една убава книга најдов убав одговор. Вели вака. Кога на Бог ке му се заблагодариш со вистинска верба за тоа што од него го бараш, исто како да си го добил, тогаш истото и ке ти биде дадено. Е тука е закачката. Кога се заблагодаруваш не треба да имаш позадинска мисла и да мислиш дека тоа нешто ти навистина го немаш. Значи непоколебливата верба е тоа што се ти дава.
Нема смисла.
 
Член од
19 ноември 2009
Мислења
499
Поени од реакции
84
Има ако читаш убаво. Прочитај ги книгите има вкупно три „разговори со Бога“ од Доналд Волш
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Има ако читаш убаво. Прочитај ги книгите има вкупно три „разговори со Бога“ од Доналд Волш
Нема потреба да читам РАЗГОВОРИ со бога. Од твојот пост доволно разбрав.
Мислам дека најтешкото прашање во секоја религија е Како да се молиш? Како да се обратиш на Бог? Точно џабе ти е ако мољакаш. Во една убава книга најдов убав одговор. Вели вака. Кога на Бог ке му се заблагодариш со вистинска верба за тоа што од него го бараш, исто како да си го добил, тогаш истото и ке ти биде дадено. Е тука е закачката. Кога се заблагодаруваш не треба да имаш позадинска мисла и да мислиш дека тоа нешто ти навистина го немаш. Значи непоколебливата верба е тоа што се ти дава.
Сеуште нема смисла.
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Kako od Adam i Eva nastanal cel covecki rod , koa edini potomci im se Avram i Kain ??
 

sinatra

Френки
Член од
25 септември 2009
Мислења
186
Поени од реакции
3
Kako od Adam i Eva nastanal cel covecki rod , koa edini potomci im se Avram i Kain ??


Леле фати читај таму у Битие, не поставувај вакви изживеани прашања.

Луѓето живееле 900 години и имале само две деца? Ахахахаха....
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ovoa e za ahahahahahahahhaha
Ај да ти скратам маки вернициве да не те бафтаат за џабе. Адам и Ева живееле +900 години(околу 930) и за тоа време имале стотици деца. Е сега како тие браќа и сестри си се размножувале можеш само да замислиш :)
 

MiloBilderce

Bukake anyone ?
Член од
7 ноември 2009
Мислења
1.238
Поени од реакции
70
Ај да ти скратам маки вернициве да не те бафтаат за џабе. Адам и Ева живееле +900 години(околу 930) и за тоа време имале стотици деца. Е сега како тие браќа и сестри си се размножувале можеш само да замислиш :)
Oni 900+ , pred 100 godini sreden vek bilo 30+ , sea e 50 + .. kako be se menuva ovaa granica ?? Inace Highlander da ne im e potomec na Adamco i Evicak , btw ..
 

@Dule@

Бананамен )))
Член од
24 ноември 2009
Мислења
119
Поени од реакции
1
тама на која од секогаш сакам да дадам одговор е оваа ако постои што бара од нас
да не крадам да не лажам да бидам добар со сите итн .... тоа што го вели библијата која наводно е инспирирана од Бог сум го правел ова и само сум пател ништо друго не викам дека ако си лош ке ти биде поубаво ама факт е дека ако си добар во овој свет само ке патиш сите ке те пунат со гомна ке те оговараат ке ти се смејат и ти може и да се скренеш со паметот
Да може сите да ми јадат гомна ама на крајот на денот зашто сум бил добар Бог да ми се појави од некаде и да ми даде знак дека правилно постапувам ама не јас само нервозен зашто не сум им вратил сум дозволил да ме понижуваат
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
тама на која од секогаш сакам да дадам одговор е оваа ако постои што бара од нас
да не крадам да не лажам да бидам добар со сите итн .... тоа што го вели библијата која наводно е инспирирана од Бог сум го правел ова и само сум пател ништо друго не викам дека ако си лош ке ти биде поубаво ама факт е дека ако си добар во овој свет само ке патиш сите ке те пунат со гомна ке те оговараат ке ти се смејат и ти може и да се скренеш со паметот
Да може сите да ми јадат гомна ама на крајот на денот зашто сум бил добар Бог да ми се појави од некаде и да ми даде знак дека правилно постапувам ама не јас само нервозен зашто не сум им вратил сум дозволил да ме понижуваат
Причинско последична врска која Бог ќе ја доведе во правилен ред, сега или подоцна, неможе ти кога ќе посакаш така и тогаш да се комулира, така да работите си имаат свој тек. Господовата совршена теза на случувња за повеќето е несватлива....
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.124
Поени од реакции
789
Причинско последична врска која Бог ќе ја доведе во правилен ред, сега или подоцна, неможе ти кога ќе посакаш така и тогаш да се комулира, така да работите си имаат свој тек. Господовата совршена теза на случувња за повеќето е несватлива....
"Бог" со причинско-последователна врска нема никаква поврзаност (на таа анти-теза всушност е градена религијата)... работите си немаат свој тек... ти си "тек-от".
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Kako od Adam i Eva nastanal cel covecki rod , koa edini potomci im se Avram i Kain ??
„По Ситовото раѓање, Адам живееше осум стотини години; и му се родија уште синови и ќерки. “
(Битие 5:4)

Ај да ти скратам маки вернициве да не те бафтаат за џабе. Адам и Ева живееле +900 години(околу 930) и за тоа време имале стотици деца. Е сега како тие браќа и сестри си се размножувале можеш само да замислиш :)
Ако инцесот ти е смешен во библискиот модел на создавањето на животните, тогаш уште посмешен е инцесот во еволуционистичкиот модел, бидејќи д[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]одека во Библијата тој "инцест" период трае само одреден период, кај еволуцијата овој "инцест" период трае со милиони години и тоа со незауздан инцест (читај: групен секс) во секоја следна генерација.[/FONT] Животните не гледаат многу на брат сестра, туку што прво им замириса, крене опашка и се намести :)
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
Значи, врти-сучи, кој и модел да го одбереш за создавањето на животните и човекот, ти не можеш да избагаш од неопходниот инцест на почетокот, со таа разлика што инцестот во еволуционистчкиот модел е неспоредливо поголем од оној кај библискиот.[/FONT]


А што се однесува до инцесот, како што можеше да видиш и според Дарвиновата теорија, ние сме плод на инцест..и тоа инцест со милиони години, во секоја генерација...ужас, фала Богу што тоа е само претпоставка т.е. режија на креативниот Дарвин :)

А што се однесува на библискиот модел на создавањето на човекот во спрега со инцесот, дозволи ми малку да те едуцирам. Иако ова тебе можеби ти е познато, сепак ќе дадам мал вовед за другите читатели..

Денес не е дозволено, со закон, стапување во брак на брат или сестра (и на полубрат и полусестра, итн.), бидејќи постои недозволено висок ризик нивните деца да се родат со деформитети. Колку поблиску се родителите по роднинска линија, толку поверојатно е дека некој од потомството ќе биде со деформитети.

Постои многу оправдана и лесно разбирлива генетска прична за таквиот закон. Секој човек има две групи на гени, со приближно 130000 парови кои ја одредуваат неговата градба и функција. Секој човек наследува по еден ген за секој пар од едниот родител. За жал, гените денес содржат многу грешки (поради гревот и Казната), и овие генетски грешки резултираат со најразлични аномајлии (деформитети) кај луѓето.

Колку се родителите подалечни роднини, поверојатно е дека децата ќе имаат различни грешки во своите гени. Тие наследувајќи по една група од секој родител, веројатно ќе имаат по еден пар гени што ќе содржат најмногу по еден неправилен ген во секој пар. Добриот (доминантен) ген во парот има тенденција да го потисне неправилниот (рецесивниот) ген така што деформитетот нема да се пројави.

Меѓутоа, доколку брачните сопружници се поблиски роднини, поверојатно е дека тие ќе имаат слични грешки во своите гени, бидејќи се наследени од исти родители. Затоа, брат и сестра најверојатно ќе имаат слични грешки во своите гени. Децата од брачна заедница меѓу брат и сестра можат да ги наследат истите лоши гени на истиот генетски пар од двата родитела, што ќе доведе до две лоши копии на гените и до сериозни аномалии.

Меѓутоа, Адам и Ева немале акумулирано генетски грешки!
Кога биле создадени првите две човечки битија, тие биле физички совршени. Се што создал Бог било "многу добро" (1 Мојсеева 1:31), така што нивните гени биле совршени - без грешки.
Но кога гревот навлегол во светот, Бог го казнил светот, по што совршеното создание почнало да се деформира, односно да страда со деформирање, болести, стареење, умирање и распаѓање. (Римјаните 8:22)


Во текот на илјада години, оваа деформација произвела најразлични генетски грешки во живите битија.

Каин бил од првата генерација деца што се родиле на Земјата. Тој примил гени од Адам или од Ева практично без грешки, бидејќи ефектот од гревот и Казната во почетокот бил минимален и потребно било време за да се акумулираат овие грешки при копирањето на гените.

Во таква ситуација, браќа и сестри можеле да стапуваат во заедница со Божјо одобрение, без каква и да е потенцијална можност за создавање на деформирани потомци.
Во времето на Мојсеј (неколку илјади години подоцна), дегенеративните грешки се акумулирале во таков обем што се јавила потреба Бог да ја забрани брачната заедница меѓу брат и сестра ( и поблиски сродници 3 Мојсеева 18:6-18)

Во тоа време на Земјата веќе живееле огромен број луѓе и немало потреба од бракови меѓу блиски роднини. Бог испланирал се!


п.с. Пак ќе повторам, смешното во овој инцес-проблем е тоа што дури и да го земете еволутивниот пристап, не можете да го избегнете инцесот, и тоа во овој случај не само во почетокот, туку и редоследно во сите генерации бидејќи животните кога ќе им се дигне опашот, не бираат ни брат ни сестра, туку што прво замириса и се намести
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Во таква ситуација, браќа и сестри можеле да стапуваат во заедница со Божјо одобрение, без каква и да е потенцијална можност за создавање на деформирани потомци.

Можеше да поткрепиш со некој цитат од Библија каде Бог одобрува брак помеѓу брат и сестра.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Меѓутоа, Адам и Ева немале акумулирано генетски грешки!
Кога биле создадени првите две човечки битија, тие биле физички совршени. Се што создал Бог било "многу добро" (1 Мојсеева 1:31), така што нивните гени биле совршени - без грешки.
Но кога гревот навлегол во светот, Бог го казнил светот, по што совршеното создание почнало да се деформира, односно да страда со деформирање, болести, стареење, умирање и распаѓање. (Римјаните 8:22)
Колку бесрамно се злоупотребуваат научните сознанија за природата и градбата на човекот за манипулации од религиозна природа.

Како тоа господ го казнил светот?
До пред 2-30 години, викавте дека за казна го избркал од рајот. Сега викате дека прво генетски интервенирал, па го шутнал. Срамота!

Претпоставувам, кога Теоријава за мултиверзум ќе почне да се предава у школо и неа ќе ја прилагодите на Библијата. Бесрамно.

Библијата е богатство од упатства, метафори и симболи. Ни прво ни последно од својот вид.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom