Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
ОК...

Дали е Христијанството монотеистичка религија?
Да...Ова за што се зафркавате со Мики1 е сепак вистина..Отецот Синот и Светиот Дух..се едно..троедин Бог..ако сакате можам да го поткрепам тоа со цитати
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Хмммм... а да не е едно од најлогичните прашања, кое Светите немаат капацитет да го протолкуваат со својата од логика ослободена книга која плаче за апдејт?
Светиите се коректи и ја признаваат својата ограниченост и огревовеност.

Еве, ајде ти, напни се и кажи ми/ни:

1. Зашто е Вселената толку голема и зашто толку голема структура е создадена само за еден човек-Адам?
2. Како Бог го створи Адама?
3. Како е Ева одвоена од Адам?
4. Како Отецот Го роди Синот?
5. Како Духот Свет излегува од Отецот?
6. Како може Отецот да нема свој создател?
7. Како е зачнат Исус?
8. Како Исус воскресна?
9. Како се претвора лебот и виното на Светата Литургија во крв и тело Христово?

И така натаму...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
9. Како се претвора лебот и виното на Светата Литургија во крв и тело Христово?
Извини..ама ова ме потсети на канибализам..на која литургија лебот и виното се претвараат во крв и тело?!?!
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Да...Ова за што се зафркавате со Мики1 е сепак вистина..Отецот Синот и Светиот Дух..се едно..троедин Бог..ако сакате можам да го поткрепам тоа со цитати
Давај не прашувај.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Давај не прашувај.
Тројната природа на Господ се среќава уште во првите стихови во Библијата...во Битието 1-26..
И Бог рече: „Да направиме човек во Нашиот лик, според Нашата сличност, и нека владеат над морските риби, над небесните птици и над добитокот - над сета земја - и над сите лазачи што ползат по земјата!”
или во 11-7 од истата книга..кога зборува за Вавилонската кула
Да слеземе и да им го измешаме јазикот, за да не се разбираат еден со друг што зборуваат.”
уште?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Ок е :pos:

Викаш дека Бог е еден. Значи еден субјект со три природи така ? А тука се вика "да слеземе" значи има некаква комуникација меѓу различни субјекти. Како може нешто да е едно, а да зборува меѓу себе ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ак се обидуваш да го разбереш Тројството на тој начин тешко дека ќе ти оди..Сепак Ттакото СИнот и Духот егзистираат и одделно..оттука и дијалогот..
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
multiple personality - its from heaven :vozbud:

Dissociative identity disorder (DID) is a psychiatric diagnosis that describes a condition in which a single person displays multiple distinct identities or personalities (known as alter egos or alters), each with its own pattern of perceiving and interacting with the environment. The diagnosis requires that at least two personalities routinely take control of the individual's behavior with an associated memory loss that goes beyond normal forgetfulness; in addition, symptoms cannot be the temporary effects of drug use or a general medical condition. The condition first appeared in current medical classification in the 1980 publication of the Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-III) classification, as multiple personality disorder (MPD), which is the term still used by the ICD-10.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dissociative_identity_disorder

:toe:

__________________________________________
јас би рекол ... сепак Бог не е сам ... :toe:
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.749
Поени од реакции
12.062
Сатаната, сам од себе, ништо не може да стори, ама затоа може да стори посредно, преку луѓе-поединци, кои имаат умови отворени за демонски влијанија. Таквите „канализатори„ на демонската енергија на Земјава, можат и чуда да сторат, примајќи сила од лукавиот. Создавањето нови религии не е ништо ново, туку само преповторување на веќе видениот паганизам.
Se prasuvam, dokolku se rodese kako musliman koja ke bese tvojata storija, deka site ostanati ne cinat i gi sozdal satanata?!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Тројната природа на Господ се среќава уште во првите стихови во Библијата...во Битието 1-26..

или во 11-7 од истата книга..кога зборува за Вавилонската кула

уште?
Маркус, абе ова може да значи е дека се 7, 24 или 2-ца. Извини, ама ја у овие цитати не можам да забележам директно укажување на тројство. Можам да забележам множина...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Маркус, абе ова може да значи е дека се 7, 24 или 2-ца. Извини, ама ја у овие цитати не можам да забележам директно укажување на тројство. Можам да забележам множина...
Е добро ја кажи колку се споменуваат..
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Е добро ја кажи колку се споменуваат..
Епа не се споменуваат. Барем не во цитатите кои ги понуди. И во двата вика направиме, Нашите, Нашата, слеземе, измешаме.

Во сите пет бројно означени зборови се укажува единствено на множина.

Таа множина можат да бидат двајца, тројца, четворица, тристадваесетичетири или катаљон.

Овие два цитати кажуваат само дека е поише од еден! Никаде не наведува на 3, нели? А ко што читам по форумов... изглеа никаде и не вика експлицитно „тројца“.

Колку што ја овие неколку месеци се обучив во аспекти на библијата јасно ми е дека ова со светиот дух е некако спорна тема... шо знам...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
marcus едно прашање..
Дали Израелците знаеле за троичната природа на Бог?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
marcus едно прашање..
Дали Израелците знаеле за троичната природа на Бог?
Тоа прашање одамна лебди во воздухот. И јас го имав поставено. Ај да почекаме што ќе биде одговорот.

Патем, THE_CHOSEN_ONE, ти не веруваш во Тројството (троичната природа на Бог )нели?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom