Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Па мислам дека зборуваме за истото, тогаш... ако има господ, тогаш тој/таа може да биде само еден, за сите нас на планетава...

Ако сум јас хиндус по конфесија, и сум искрен верник, со кој бог ќе се соочам јас кога ќе умрам?
Маркус ти одговори погоре ...
јас го делам твојот став ...
но тој вели цитирам: „вистинските верници припаѓаат на една Црква Исусовата..не на некога самопрогласена земјена организација..“
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Па мислам дека зборуваме за истото, тогаш... ако има господ, тогаш тој/таа може да биде само еден, за сите нас на планетава...

Ако сум јас хиндус по конфесија, и сум искрен верник, со кој бог ќе се соочам јас кога ќе умрам?
Со оној кој постои.....Бог е дух..како може да биде тој/таа....Ако си Хиндус..ќе се соочиш со судбината на Аморејците..Јас реков верата во Бог..не филозофијата и избор помеѓу Кришна,Кали,Вишна,Шива Браман..ова повеќе ми личи на хороро филм во кој кравите се свети животни..според нив јас сум печен отисум изел бајаѓи светост..Бог не ги создал животните за да ми шетаат по храмовите
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Со оној кој постои.....Бог е дух..како може да биде тој/таа....Ако си Хиндус..ќе се соочиш со судбината на Аморејците..Јас реков верата во Бог..не филозофијата и избор помеѓу Кришна,Кали,Вишна,Шива Браман..ова повеќе ми личи на хороро филм во кој кравите се свети животни..според нив јас сум изел бајаѓи светост
Токму така, Маркус! Си изел светињи (и крави и свињи и пилиња, според некои), си прекршил безброј закони и договори. Ова си го направил, затоа што се сите тие закони се измислени од луѓето. Исто така, секој друг вистински верник на планетава, по автоматизам има прекршено безброј други закони и заповеди, нели?

Универзалниот бог не би оперирал со човечки концепти.

Според мене, универзалниот бог не бара ништо од нас и не ни поставува закони (тоа се наши измислици) и не не чека да ни суди (и ова е човечка категорија).

Дефинитивно ми е јасно дека си го почувствувал бог. Она што не ми е јасно е зошто го антропоморфираш тоа чувство? Зошто му придодаваш чисто човечки карактеристики? Што те тера да веруваш дека ги споделува нашите суета, гордост и слични човекови црти? Зошто мислиш дека би оперирал со условување, закани и агресија? (немој само да тврдиш дека христијанскиот бог не е вака опишан во повеќе наврати во библијата)

Зарем мислиш дека сме толку посебни ние луѓето и дека заради нас е искреиран еден ваков бесконечен универзум (или универзуми) од некое толку суетно божество што не можело да креира ништо поразлично од себе?!?!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мислам дека премногу пати е прочитан стихот во кој се вели дека..
Зашто вашите мисли не се Мои мисли, и Моите патишта не се ваши патишта,” слово е Господово
Никој не му прододава човечки карактеристи на Господ....форумот овде е добар пример за тоа...малку се тие кои веруваат...уште помалку се тие што го спознале..да беше спортивното тогаш би се согласил со тебе..тогаш би рекол дека сме го ограничиле Господ давајќи му наши смртни карактеристики..разбирливи и пристапни за сите...

Универзалниот Бог..е креатор на луѓето...ако веќе им се објавил..како поинаку би им се приближил освен на начинот кој е запишан...неговото отелотворување е само начин да ни се проближи(да ни понуди спасение..оти се одалечивме него)...прост пример...сигурно твоите деца(сегашни или идни) нема да ги учи да мочат во нокшир мавајќи ги со книгите на Хопкнс..туку ќе им пристапиш на поинаков начин
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мислам дека премногу пати е прочитан стихот во кој се вели дека..

Никој не му прододава човечки карактеристи на Господ....форумот овде е добар пример за тоа...малку се тие кои веруваат...уште помалку се тие што го спознале..да беше спортивното тогаш би се согласил со тебе..
УниверзалниотБог..е креатор на луѓето...ако веќе им се објавил..како поинаку би им се приближил освен на начинот кој е запишан...
Како? На пример - директно.

Како што и им се објавува на многу луѓе. Како нешто што не врзува сите и на кое сите ние му припаѓаме. Нешто што е збир на се што е на оваа планета, а бога ми и пошироко... Како нешто што сеуште немаме концепти за да го опишеме, ниту разум да го разбереме, но очигледно постои штом милијарди луѓе живи го почувствувале!

Некои од нас добиле несовладлива желба да го опишат тоа чувство. И сите тие згрешиле, затоа што во својата суетност и ограниченост му придодаваат човечки карактеристики.

Бог не е ниту исус, ниту кришна, ниту цицките на Селма Хаек! (за ова не се заебавам, во амазонија има едно племе што ги обожава цицките на Селма, откога еден од членовите се вратил од иностранство - сега имаат тотем на сред село со слика од Селма во длабоко деколте на него)

Сите овие „богови“ се напразен обид на човештвото да му даде лик на чувството кое го „прогонува“ од памтивек.

Некои стигаат до Бог со молитва, некои танцувајќи во транс, некои со психоделици... све е тоа ОК... само не е ОК, според мене, суетата која не тера да го нацртаме како стар бел дедо, или шесторака божица или цицките на Селма.

Бог постои, ама везе нема со Исус, Кришна или Алах... сори. Мое мислење.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Во ред
...ако ништо друго открив..кое е твоето рамислување..некои овде и после година дена не можеш да ги натераш јасно да се изјаснат во не/веруваат..:smir:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што е значењето на Исусовите зборови - `царството небеско е во секој од вас`?
Ајде де, обиди се да објасниш, па нека биде и погрешно објаснување.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ајде де, обиди се да објасниш, па нека биде и погрешно објаснување.
Ова е cross-over од будизмот. Озбилно. Овој мотив, колку што јас знам, го нема во стариот завет.

Извини, Мики, ама од таму е... мора да е ѓаолска некоја работа, а? ...пошто од Тибен, нели, а таму живеел ѓаволот ;)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ова е cross-over од будизмот. Озбилно. Овој мотив, колку што јас знам, го нема во стариот завет.

Извини, Мики, ама од таму е... мора да е ѓаолска некоја работа, а? ...пошто од Тибен, нели, а таму живеел ѓаволот ;)
Аман Дибек, па дури и кога пишуваш погрешни ставови, и грешките ги пишуваш погрешно...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Аман Дибек, па дури и кога пишуваш погрешни ставови, и грешките ги пишуваш погрешно...
Кој став е погрешен? Кои грешки се напишани погрешно?
Што значи грешките ги пишуваш погрешно? Значи ли тоа дека пишувам право? Зошто некој би сакал да пишува грешки?

Аха... и зошто не размислиш пред да напишеш нешто? Така мислам дека појасен ќе бидеш.

...и уште една мала школа: не постои погрешен став. Ставот, Мики, е субјективна категорија. Постојат различни ставови. Нема правилни или неправилни. Од друга страна, има вистина и невистина. Можда нешто така мислеше, а?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Наместо Тибет..Тибен..
Аман бе Мики1 постирате работи кои водат кон уништување на дискусијата..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој став е погрешен? Кои грешки се напишани погрешно?
Што значи грешките ги пишуваш погрешно? Значи ли тоа дека пишувам право? Зошто некој би сакал да пишува грешки?

Аха... и зошто не размислиш пред да напишеш нешто? Така мислам дека појасен ќе бидеш.

...и уште една мала школа: не постои погрешен став. Ставот, Мики, е субјективна категорија. Постојат различни ставови. Нема правилни или неправилни. Од друга страна, има вистина и невистина. Можда нешто така мислеше, а?
Како „лик„ кој е надвор од Црквата, секој твој став е погрешен, оти самиот не стоиш во Вистината.

Да бидам поконкретен: никаде немам напишано дека лукавиот живее на Тибет, и НЕМОЈ ДА ЛАЖЕШ НА ФОРУМОВ, оти неупатените ќе ја земат твојата ЛАГА за вистинита.

Никаде немам поставено ниту асоција на релација „православие-будизам„ а тоа уште една твоја небулоза, напишана јавно.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Барам помош од поискусните членови на форумов во пронаоѓањето на постот (на религија е дефинитивно) каде Мики1 вика: „... ѓаволот делува од хималаите (или Тибет)“

Апсолутно сум сигурен во ова, пошто и по другари го кажувам!

Помош, плиз, за да образот ми остане чист.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дибек, „...делува од Хималаите (или Тибет)...„ не е исто што и „...живее на Тибет...„. Освен, ако за тебе тоа е исто, м?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Барам помош од поискусните членови на форумов во пронаоѓањето на постот (на религија е дефинитивно) каде Мики1 вика: „... ѓаволот делува од хималаите (или Тибет)“

Апсолутно сум сигурен во ова, пошто и по другари го кажувам!

Помош, плиз, за да образот ми остане чист.
Мислам дека е Мики1 е во право..ако е ова постот..
http://forum.kajgana.com/showpost.php?p=1338984&postcount=40
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom