Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Самиот рече едни веруваат едни..не..јас не можам да пишувам од агол не неверник..Оти не се сомневам во ова што го зборам..btw..прашањето од погоре важи и за тебе..ме интересира еве ти си малку постар..можеби и родител...како ти гледаш на ова?
Би одговорил вака:

Секако дека во животот ми било фрка околу неверувањето во христијанскиот бог. Што ако е стварно вистина, а јас рационалец, па здраво го попијам на крај. Ми прелетуваа овие мисли во раната адолесценција (пред тоа немаше фрка, пошто беше социјализам, нели).

Тогаш почнав да се интересирам за Земјата и природата и луѓето. Енциклопедист сум по приод и читав по малку за све! За луѓето, за историјата, за географија, филозофија, психологија (и пара), за обичаи, наследства и ритуали... Ги обожавам Сумерите, Вавилонците, Египјаните и сите останати стари цивилизации и култури и, што се однесува до мене, доволно знам за нив.

Разбрав, Маркус, дека Христијанството е само уште една од многуте вери/религии на овој свет. Научив и дека мотивите во оваа вера се позајмени од претходните, исто како што Исламот е надграден врз мотиви од Христијанството. Научив за клучните собори и техниките на стандардизација на Христијанството, за вмешаноста на политиката и повисоките државнички интереси во сето тоа.

Така, на мојот доминантно рационален ум му стана јасно дека Христијанскиот бог не постои. Ми стана јасно дека е исконструиран.

Забележи дека зборувам за Христијанскиот бог. Не зборувам за бог воопшто. За да зборувам за универзален бог, најпрвин ќе треба да го дефинираме. После би можеле да зборуваме. Овде е тоа невозможно пошто ти збориш за протестантскиот бог, мики за православниот, Омер за исламскиот, а Лет3 - не знам уште дали се заебава или не - за паганските. Овие последниве уште и би ги разгледувал, пошто е пра-богот на сите овие други...

Како кратка верзија на одговорот би ти рекол: Не ми е воопшто фрка од христијанскиот бог. Преведен е и од луѓе дотеран, со нечисти намери за моќ, контрола и влијание. Затоа не му се плашам.

За Земјата како бог, би збореле на друга тема. Откако прво јасно би дефинирале што е тоа.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ако не ја сваќаш поентата да ти ја парафризирам
Поентата ти е во ова

Си се запрашал ли дека можеби ние сме во право и ја зборуваме вистината?!
односно дека всушност ова прашање не е наменето за мене туку си го поставуваш сам на себе, т.е. колку и да си искрен верник сепак длабоко во тебе постои сомнеж.

А кога сме веќе кај тоа кој е во право......ние, по ваше неверниците, бар сме единствени, нема разногласија..... кое што е, додека за верниците не би рекол дека е така.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Тоа што другите вероисповести не исчезнаа, тоа значи дека Бог и нив ги допушта, како можност за наш избор. А тоа што пагани, незнабошци и друговерци имаше и пред Христа и во Негово време, со тоа, што правиме? Христос да не ги укина тие религии?
Тоа што постои христијаннството е можеби само желбата на Кришна да ја испита верата на своите верници

Инаку Исус не укина ништо. Дури ни старите закони. Ни една буква. И не опомена да никој не ја укини ни најламалата од заповедите
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
П

односно дека всушност ова прашање не е наменето за мене туку си го поставуваш сам на себе, т.е. колку и да си искрен верник сепак длабоко во тебе постои сомнеж.
Има една српска реклама.... Ееее..Душане Душане...
Во твој случaј би требало сaмо името да се смени..не со твоето туку со она на Sigmund Freud..
Дај Vone..не со такви ќорци..Јас убаво прашав..мојата вера е :star:

А кога сме веќе кај тоа кој е во право......ние, по ваше неверниците, бар сме единствени нема разногласија кое што е додека за верниците не би рекол дека е така.
Разногласијата доаѓаат баш поради тоа што некои од вас се обиделе да направат од верата во Живиот Бог..религија..:wink:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
1. Се помалку верници има не ради „образованоста„, туку ради она кое Св. АП. Павле, веќе го најави: опаѓањето на љубовта кај луѓето! Денешните верници, речиси редовно се образовани и високообразовани, оти времињата во кои важеше принципот „...бабите рекоа...„ веќе се зад нас.

2. Мене Црквата не ме храни: јас сум дел од таа Црква, па по твојата логика, јас би се хранел самиот себе само затоа што сум во Црквата, а кога би бил надвор од Црквата, пак по твојата логика, би требало или да не се хранам или да ме храни некој друг! Ете, пак елементарно непознавање на устројството од Црквата, ама кога треба да се критикува таа Црква, устата ти е широко отворена, а?

3. Стравопочитта е двојна: страв од Бога и почит кон Него, како мој Творец. Верата почнува со стравот Божји а завршува со пребивање во љубовта Божја, во која нема страв! А?

4. За да докажеш дека нешто е лажно, треба, пред се и над се, ти, самиот, да стоиш во Вистината. Пошто е очигледно дена не стоиш во вистината, туку надвор од неа, ќе ти треба прилично пот и напор за да докажеш дека лагата е вистинита! Ај, да те читам!
Абе Мики, за да ме читаш, треба да има некаква содржина за реплика... Сеа што да кажам на: опаѓањето на љубовта кај луѓето?!?! Мислам... што да кажам? Како разумно да полемизирам кога ќе опнеш нешто вакво?!?

2-ката исто... Не очекувам више ни да ме разбереш. Не ја критикуваш црквата дека си внатре и дека ти го дава тоа што ти треба. Тоа ти е. И сосем е легитимно. Ја ти кажувам зошто ја критикуваат од надвор - дека имаат објективен поглед. Толку. Контај како сакаш.

3. ?!?!? Какви небулози. Му се плашам + не му се плашам = стравопочит. :) :) :) Ако ти знаеш што е почит...

4. Прочитај го својот болд, па ако ти има смисол, постави го пак и ќе пробам, иако веќе ми е поинтлес, да ти одговорам...

И уште нешто... гледам дека реплицираш на секое повикување. Тоа е супер за дебата, ама под услов да има содржина... Вака, кога ќе напукаш муабет само за да се види дека си реплицирал, ми прави да се вратам на семинарскава што (не) ја пишувам, наместо да утепам уште саат-два на разјаснување на гледишта со интересни ликови како тебе.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Абе Мики, за да ме читаш, треба да има некаква содржина за реплика... Сеа што да кажам на: опаѓањето на љубовта кај луѓето?!?! Мислам... што да кажам? Како разумно да полемизирам кога ќе опнеш нешто вакво?!?

2-ката исто... Не очекувам више ни да ме разбереш. Не ја критикуваш црквата дека си внатре и дека ти го дава тоа што ти треба. Тоа ти е. И сосем е легитимно. Ја ти кажувам зошто ја критикуваат од надвор - дека имаат објективен поглед. Толку. Контај како сакаш.

3. ?!?!? Какви небулози. Му се плашам + не му се плашам = стравопочит. :) :) :) Ако ти знаеш што е почит...

4. Прочитај го својот болд, па ако ти има смисол, постави го пак и ќе пробам, иако веќе ми е поинтлес, да ти одговорам...

И уште нешто... гледам дека реплицираш на секое повикување. Тоа е супер за дебата, ама под услов да има содржина... Вака, кога ќе напукаш муабет само за да се види дека си реплицирал, ми прави да се вратам на семинарскава што (не) ја пишувам, наместо да утепам уште саат-два на разјаснување на гледишта со интересни ликови како тебе.

Бесцелно е само личното непознавње на духовно-етичките категории и зината и полна иста со критика кон истите. Кога (ти) би имал азбучно познавање за духовните категории и вредности, многу лесно би разбрал што пишувам во моите постови. Вака...не ја бива.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Си се запрашал ли некогаш ..Што ако грешам? Што ако мојата гордост ме прави слеп пред вистината? Што ако мојата ароганција ќе ме чини многу? Што ако еден ден навистина застанам пред Живот Бог?Што тогаш?
Си се запрашал ли дека можеби ние сме во право и ја зборуваме вистината?!

Јас мислам дека играте игра за чиј крај не сте ни звесни..Јас немам што да изгубам..и онака животот ми е подреден онака како што сум сакал..Знаеш ли што ти ќе изгубиш?
Токму тука е причината зошто си верник ...
тебе стравта ти е у коски ...
токму тоа е шо религијата учи ... Плаши се од Бог ... почитувај ја установата која го пропагира и немој да се сомневаш дека не се у право ... оти ќе гориш у пеколот ... оти како рече Спирос „ќе пропаднеш во темнината на баналитетот и заборавот!“ :tapp:

Не ми треба да верувам во Бог за да бидам подобар човек.
Кога човекот ќе научи да биде добар и да шири љубов од срце од самиот себе затоа шо тој така сака тогаш ќе бидеме подобро општество и подобри луѓе ... се додека сме добри заради тоа шо некој рекол дека такви треба да бидеме и поради страв од некои си казни ... дотогаш не бидуе од нас ништо .... :toe:
:smir:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Токму тука е причината зошто си верник ...
тебе стравта ти е у коски ...
токму тоа е шо религијата учи ... Плаши се од Бог ... почитувај ја установата која го пропагира и немој да се сомневаш дека не се у право ... оти ќе гориш у пеколот ... оти како рече Спирос „ќе пропаднеш во темнината на баналитетот и заборавот!“ :tapp:

Не ми треба да верувам во Бог за да бидам подобар човек.
Кога човекот ќе научи да биде добар и да шири љубов од срце од самиот себе затоа шо тој така сака тогаш ќе бидеме подобро општество и подобри луѓе ... се додека сме добри заради тоа шо некој рекол дека такви треба да бидеме и поради страв од некои си казни ... дотогаш не бидуе од нас ништо .... :toe:
:smir:
Јас Бог сум го прифатил како мој творец, како татко,како љубов..не како бабарога...не сте го ни спознале а судите кој е и каков е ..страшно..да не речам глупо...Стравопочитта доаѓа не поради казните, туку поради нешто друго...
Има еден цитат од Библијата..гласи вака..
Во устата на лудиот е прачката за неговата гордост, а мудроста ја пазат сопствените усни.
Колку е паметно да дискутираш за она што не го спознал..уште помалку е паметно истото да го негираш..ама вие си знаете нели!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Јас Бог сум го прифатил како мој творец, како татко,како љубов..не како бабарога...не сте го ни спознале а судите кој е и каков е ..страшно..да не речам глупо...Стравопочитта доаѓа не поради казните, туку поради нешто друго...
Има еден цитат од Библијата..гласи вака..
а кој е начинот да се спознае?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Јас Бог сум го прифатил како мој творец, како татко,како љубов..не како бабарога...не сте го ни спознале а судите кој е и каков е ..страшно..да не речам глупо...Стравопочитта доаѓа не поради казните, туку поради нешто друго...
Има еден цитат од Библијата..гласи вака..
Маркус, едно прашање. Ќе пробам да не го претерам...

Искрено верувам дека си го спознал бог. Сериозно - не се заебавам.

Прашањето ми е следно: Како знаеш дека тој бог што си го спознал е токму оној бог од протестантството... дека се токму тие закони и тие забрани?

Што ако си спознал еден Универзален БОГ? Што ако тој бог, освен љубовта и разбирањето и милоста, нема ништо друго заедничко со протестантскиот христијански бог?

Што ако си го спознал ВИСТИНСКИОТ БОГ, а тој не е тој што библијата ти вика?

Како би се осеќал ти тогаш?
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Јас го спознав Господ. Ми зборуваше, знам дека е Бог на љубовта, милозлив и багаји секси.



Да донесеме на форумов претставници од сите религии на планетава сите ќе бидат убедени како Мики1, Маркус, Омер... во својата религија. Кога возрасни луѓе веруваат во купишта глупости... тука се логирам јас и почнувам да сеирам на велико :)

Е веќе кога се вмешуваат тешки финансии во сликата до некаде поштувам. Знам дека барем некој од нив не е лудак туку е само хоштаплер. ГОСПОД МИ ЗБОРЕШЕ... I NEED CASH !!!
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Бесцелно е само личното непознавње на духовно-етичките категории и зината и полна иста со критика кон истите. Кога (ти) би имал азбучно познавање за духовните категории и вредности, многу лесно би разбрал што пишувам во моите постови. Вака...не ја бива.
Духовно, Мики, не е еднакво на религиозно. Треба да дочиташ малку. Ако е некој духовен, не е неопходно да верува во Исус, Кришна или Алах. Кога ќе го сконташ ова, ќе продолжиме...

Етика е, да знаеш што е фер а што не е, во одреден етички систем. (се надевам дека ова го разбираш - ова со „одреден систем“) Така, на пример, не е етички да „веруваш“ во христијанството, а да ги омаловажуваш останатите религии или „неверниците“. Не е етички, пошто етиката на твојата религија ти вика да бидеш толерантен, да ги љубиш непријателите и да го завртиш другиот образ.

Не знам колку си духовен (озбилно), ама знам дека не си баш најетичен. (лажеш, набадаш, толкуваш она што ти викаат да не го толкуваш, циничен си, честопати си и љут и никогаш не го вртиш другиот образ)

Ето ти. Духовно и етички.
 
Член од
15 септември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
0
Јас Бог сум го прифатил како мој творец, како татко,како љубов..не како бабарога...не сте го ни спознале а судите кој е и каков е ..страшно..да не речам глупо...Стравопочитта доаѓа не поради казните, туку поради нешто друго...
Има еден цитат од Библијата..гласи вака..

Колку е паметно да дискутираш за она што не го спознал..уште помалку е паметно истото да го негираш..ама вие си знаете нели!


А начинот да го "спознаеш" невидливото суштество е преку читање на приказнички од пред 2000 години кои се искористени во политички цели.
И така ке си го имаш GOD како вечен измислен пријател кој ке те придружува секогаш,и ке ти помага за секој твој проблем.:pop::pop:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
А начинот да го "спознаеш" невидливото суштество е преку читање на приказнички од пред 2000 години кои се искористени во политички цели.
И така ке си го имаш GOD како вечен измислен пријател кој ке те придружува секогаш,и ке ти помага за секој твој проблем.:pop::pop:
Да те дополнам само. Приказна која е докажано дека е неточна од секоја наука, а потврдена само од Библијата која има вистина и наука колку што има "Касни Порасни."
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom