Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Виц на годината! Сакаш многу да си интересен!
И што ќе си купеш? Бог ги сака сите 6 милијарди и на сите по2-3 милиона... а колку што знам парите Бог не ги прави!



никој не рече дека тебе те сака повеќе од некој твој братучед, чичко (роднина на тебе и тетка ти)...зошто ти да ја наследиш зошто не друг?
Ако не можа не може.
Со силе никој не го тера. Јас си прашав ти му наоѓаш оправданија дека ете имало гужва па шо ако сите барале.... Ја мислев дека Бог кој создал земја, звезди планети галаксии океани и мориња цели жив свет не му е проблем да најде 2 милиони евра да ми префрли на сметка.Али ете тоа е невозможна задача за Исус.
Шо да прам, јас не сум му крив.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Иам така едно бааги прашања за верниците (кои ги толкувам како слепи заљубеници во парче хартија, а не во Бог лично), да ми ги одговорат следните прашања:

1) Според Библијата Исус не ги покажувал своите надземни сили кога го распнувале, кога го малтретирале и на крајот кога го заковија на две дрвени греди. Секаде пишува дека „Светот се спасува преку него“. Со што? Со тоа што ќе
се дозволи да се убие? Со други зборови : Ви праќам заморче, истепајте го, прободете го, уживајте во мазохизмот и тој ќе Ви ги спаси гревовите преку својата големина. Убивството на човек е грев, во случајов, гревот раѓа спасение?!

2) Како може да се верува во нешто што е испишано од човек, одберено (сортирано од човек) како нешто што е свето? Мислам на Библијата. Значи од 100 година од н.е до некаде 800 година од н.е Библијата е екстремно многу променета, имало Вселенски собори, се одбирале „правилните евангелија“, се отфрлале другите (а од каде ЧОВЕК може да знае што сака БОГ да пренеси на останатите), па така имало расколи и „еретици“ кај Христијанството. Да не зборувам за 400 страни кои фалат од Библијата каде Исус проповедал против РИМ, што е добро архивирано и познат факт за Црквата.

Значи уште еднаш: Како можеме да величиме нешто БОЖЕНСТВЕНО, кога е напишано од ЧОВЕК? Ако има антички камени плочи, напишани од прстот на Бога (Мојсеј?) и имаме огромен број на сведоци како БОГ (А не некој измамник кој имал фетиш да лажи луѓе дека е човек на Бога) ги пишува тие зборови, тогаш ОК, нема тука што и безрезервно треба да се потчиниме на тие зборови.

3) Една работа никогаш не ми е јасна според Догмата. Ако човечкиот род е оставен на милост и немилост на Сатаната (уште од времето на Адам и Ева), каде тука Бог ја покажува својата милост кон човека? Каде е таа љубов? Постои, но како е прикажана? Да страдаме?! Да имаме личности како Хитлер, Садам Хусеин, и ред други од тој калибар да прават масакар врз жени и деца (нели под инфлуенција на Сатаната). Да одиме подалеку, според папата Лео 13 на 13 Октомври 1884 година, го наслушал договорот помеѓу Исус и Сатаната за предавање на 20-тиот век на Сатаната.

Повеќе за тоа МИСТИЧНАТА ЕКСТАЗА НА ПАПАТА ЛЕО 13

Според ова, што значи не е некој Yellow paper, туку официјален став на Ватикан, ИСУС го предаде 20-тиот век на Сатаната да прави со тој век што сака?

Како тогаш, ќе покажеме дека сите тие луѓе што биле под инфлуенца на Сатаната се виновни, кога однапред се осудени на пропаст?!

Има една интересна теорија во филмот Constantine, каде што ангелите и демоните неможат да се мешат и да дејствуваат физички врз човекот, туку со шепнување на увото ве прават да извршувате одредени работи (цртаните филмови тоа го има нели на рамено кога ќе застанат ангелчето и ѓаолчето).

Нашата осуда е ако ја слушаме Сатаната. Неможам да ја сфатам љубовта на Бога, ако однапред сме осудени на пропаст?

Имам уште многу прашања, но еве да почнеме од овие


P.S Јас сум верник, но сум верник во Бога, но не во Црквата како градба што ја ЧОВЕКОТ ја осветува кој врши блудничење на мали деца!
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Да беше Исус совршен немаше да дозволи да го заробар пагански римски војници да го искамшикуваат и да го заковаат на крст и да го прободат и убијат. Да беше тој вистински бог ко шо тврдеше тој ќе ги убиеше со еден поглед, ќе го срамнеше Рим само со мисла. Оти не пробаја да го распнат Зевс или Митра? Зато шо знае дека ти се вистински моќни богови кои нема да остават некој смртник да се поигрува со нив.
Samo Toj BOG shto beshe i e vo prachistoto srce Isusovo - so svojata nadprirodna mudrost, ljubov i mir - nabrzo kje gi obelodeni kako nevistiniti i greshni site "bozhanstva" i idoli na nevernicite i krivovernicite na ovoj svet!

HaleluJAH! :smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Samo Toj BOG shto beshe i e vo prachistoto srce Isusovo - so svojata nadprirodna mudrost, ljubov i mir - nabrzo kje gi obelodeni kako nevistiniti i greshni site "bozhanstva" i idoli na nevernicite i krivovernicite na ovoj svet!

HaleluJAH! :smir:
Дали има податок колку набрзо.
Не мора точно во ден или во месец али на пример дали ова година... или следната или за 5 години?
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Дали има податок колку набрзо.
Не мора точно во ден или во месец али на пример дали ова година... или следната или за 5 години?
Можно е уште оваа година...Бог знае... како што клопчето брзо се одмотува... ама, пак ќе речам Бог знае... зашто за Бог еден ден илјада години, а илјада години како еден ден...
Според мене, (и други христијани кои ги пратат збиднувањата) не повеќе од 10 год (мислам дека се многу и 10 за мах).
Но, кој сум јас да знам!? Кога Исус не рече, па јас да знам... туку како што вели Исус, Кога гледате се заоблачува знаете ќе врне... така треба да ги распознаваме и последните времиња... и да ги препознаваме облаците и да кажеме дека наскоро ќе заврне...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Кој е ставот на Библијата по однос на хомосексуалците?
во темата за Како верници да се справат со геј парадата можеш да видиш ...
има алтернатива за колец, копје, спалување ... такви обични ништо посебно :toe:
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Кој е ставот на Библијата по однос на хомосексуалците?
Библијата најчесто ги нарекува "полово изопачени" или содомци
1 Коринтјани: 6:9 Или не знаете ли дека неправедниците нема да го наследат Божјото Царство? Не измамувајте се! Ни блудниците, ни идолопоклониците, ни прељубниците, ни мекушците, ни изопачените мажи (содомци)
Левит20:13 Ако маж легне со маж, како со жена, двајцата ќе направат одвратно и гнасно дело; нека и бидат предадени на смртта, тоа е крајна гнасотија.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
323
Поени од реакции
7
Ако не можа не може.
Со силе никој не го тера. Јас си прашав ти му наоѓаш оправданија дека ете имало гужва па шо ако сите барале.... Ја мислев дека Бог кој создал земја, звезди планети галаксии океани и мориња цели жив свет не му е проблем да најде 2 милиони евра да ми префрли на сметка.Али ете тоа е невозможна задача за Исус.
Шо да прам, јас не сум му крив.
Инаку ако Исус им префрли по 2 милиона на сите светски житела е тогаш баш ќе се види хаосот на овој свет, но за тоа не дошло времето.
Почекајте, ќе дојде и тоа време, ќе им даде Господ на сите по два милиона многу добро, но што ќе прават тие со тоа? Впрочем зошто би ти биле тебе два милиона евра? Зар не да грешиш со нив?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Дали има податок колку набрзо.
Не мора точно во ден или во месец али на пример дали ова година... или следната или за 5 години?
Со секој ден што минува, Денот е поблиску!

Затоа да не ја пропуштиме можноста денес да го отвориме срцето, бидејќи утре можеби за некој од нас ќе биде веќе прекасно.

Лека ноќ на сите и знајте дека Некој надприродно ве сака!
 
D

DartWader

Гостин
Кај животните постои хомосексуалност :) Зошто бог го дозволил тоа ?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Кај животните постои хомосексуалност :) Зошто бог го дозволил тоа ?
Зарем ако не истребува за грешка, Тој грешката ја дозволува?

Пред извесно време слушнав за случај како животните со прво колено ...!

Што треба сега (?) да ги емитираме животните или да Го следиме Христа и Апостолите?!

Лека ноќ и ослободисе што поскоро од глупостите што влечат сè подлабоко во грешен правец.
 
D

DartWader

Гостин
Не била само змијата лоша :) Значи сите животни се грешници.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Кај животните постои хомосексуалност :) Зошто бог го дозволил тоа ?
Во библијата не е осудена или спомната како грешна животинската хомосексуалност туку само човечката. То е закон. Луѓето хомосексуалци се грешници и Бог бара да бидат убиени.
Бог направил завет со луѓето а не со животните.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom