Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Да те прашам...Зошто си дојден на темата за Христијанството?!
За да прашам ! Форум е, имам право да располагам со сите права кој се дозволени од администраторите на форумот !!!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Аха, значи бебињата, не децата!


Ами ако умрат, кај одат?



Спред ова до коа граница се бебиња, 24 недели, 9 месеци, 25 години?

А постов погоре е твој „бекап„ за reemtey?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
За да прашам ! Форум е, имам право да располагам со сите права кој се дозволени од администраторите на форумот !!!
Праша и доби повеќе од доволно одговори..не масирај повеќе со ислам на тема за христијанство..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Прочитај па заклучи пријателе.

И повика дете при Себе, го постави среде нив 3 и рече: „Вистина ви велам, ако не се обрнете и станете како деца, нема да влезете во царството небесно.
4 И затоа, кој ќе се понизи себеси како ова дете, тој е поголемиот во царството небесно.
5 И кој прима едно такво дете во Мое име, Мене Ме прима.
Се е тоа фино и убаво но каде Исус објавува дека ги укинува или не важат или не треба да се следат и почитуваат старозаветнит закони прописи и заповеди.
То дај ми ти а не дете седнало дете не седнало.
Јас ти дадов цитат јасен каде Исус вели дека не е дојден да измени ни закони старозаветни ни пророци, исто предупреди на секој кој ќе се обиде да измени па и најмала од тие заповеди.

Имаш ли ти некоја реч на Исуса каде тој јасно и гласно кажува “од денес не сте обврзани да ги следите и почитувате старите закони и заповеди....“ Има ли такво нешто речено Исус или не??
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Праша и доби повеќе од доволно одговори..не масирај повеќе со ислам на тема за христијанство..
Ништо не добив, освен одбегнување од вистината, Маркус јас бев прашан од Мик1 и одговорив во врска со прашањето што ми беше поставено, и ништо друго не спомнав ама баш ништо за Исламот...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ништо не добив, освен одбегнување од вистината, Маркус јас бев прашан од Мик1 и одговорив во врска со прашањето што ми беше поставено, и ништо друго не спомнав ама баш ништо за Исламот...
Ајде..ајде..уживај...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се е тоа фино и убаво но каде Исус објавува дека ги укинува или не важат или не треба да се следат и почитуваат старозаветнит закони прописи и заповеди.
То дај ми ти а не дете седнало дете не седнало.
Јас ти дадов цитат јасен каде Исус вели дека не е дојден да измени ни закони старозаветни ни пророци, исто предупреди на секој кој ќе се обиде да измени па и најмала од тие заповеди.

Имаш ли ти некоја реч на Исуса каде тој јасно и гласно кажува “од денес не сте обврзани да ги следите и почитувате старите закони и заповеди....“ Има ли такво нешто речено Исус или не??

Има бе, има...Еве:

„...И им рече: „Тоа е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина...„ (Марко, 14.24).

Плус:

„...И така, кој е Христос, тој е ново создание; старото помина, и ете, се создаде ново...„. (Коринтјаните, 5.17).

Но ти, секако, ќе бараш уште и уште цитати, така?

Ништо не добив, освен одбегнување од вистината, Маркус јас бев прашан од Мик1 и одговорив во врска со прашањето што ми беше поставено, и ништо друго не спомнав ама баш ништо за Исламот...

А во што се состои одговорот, во споменатиот израз „доказ„? Ете, јас веќе поверував...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Има бе, има...Еве:

„...И им рече: „Тоа е Мојата крв на Новиот Завет, која се пролева за мнозина...„ (Марко, 14.24).

Плус:

„...И така, кој е Христос, тој е ново создание; старото помина, и ете, се создаде ново...„. (Коринтјаните, 5.17).

Но ти, секако, ќе бараш уште и уште цитати, така?
Не гледам како и каде УКИНА старите закони и завети.
Гледам дека донел НОВ завет али каде укинал стар??
Можеби само го додал новиот завет на стариот, можеби го проширил стариот завет со нов?
Има ли стриктно да каже дека повеќе не важат старите закони заповеди и прописи?

нешто на пример вака:
“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството небесно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството небесно“ Матеја 5. 17 - 19

А Павлета остај го тој ниту го видел Исус ниту го слушнал ниту знаел што и како проповеда. Павле го рече тоа не Исус.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не гледам како и каде УКИНА старите закони и завети.
Гледам дека донел НОВ завет али каде укинал стар??
Можеби само го додал новиот завет на стариот, можеби го проширил стариот завет со нов?
Има ли стриктно да каже дека повеќе не важат старите закони заповеди и прописи?

нешто на пример вака:
“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството небесно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството небесно“ Матеја 5. 17 - 19

А Павлета остај го тој ниту го видел Исус ниту го слушнал ниту знаел што и како проповеда. Павле го рече тоа не Исус.
Токму како што претпоставив:

- дај уште цитати...
- дај уште цитати...
- дај уште цитати...
- дај уште цитати...

И така натаму...
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
А во што се состои одговорот, во споменатиот израз „доказ„? Ете, јас веќе поверував...

Пошто бато Маркус не дозволува Исламот да се спомнува во ова тема, Узми Куран и читај Сурах Мејрем, и увери се сам..:back:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.250
Поени од реакции
1.562

Пошто бато Маркус не дозволува Исламот да се спомнува во ова тема, Узми Куран и читај Сурах Мејрем, и увери се сам..:back:
Море ти може ли да пушуваш како сите други ? болд се пишува ако е нешто важно некој збор и слично а не цели реченици
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Море ти може ли да пушуваш како сите други ? болд се пишува ако е нешто важно некој збор и слично а не цели реченици
:pos2:
Фала за опомената, еве јавно се извинувам, нема да се повтори !:smir:
Да си ми здрав и жив, и уште еднаш фала што водиш грижа!:smir:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Токму како што претпоставив:

- дај уште цитати...
- дај уште цитати...
- дај уште цитати...
- дај уште цитати...

И така натаму...
Ако нема цитати нема.
Јас имам каде исус стриктно, јасно и гласно вели дека нема да укини старозаветни закони и пророци и дека НИКОЈ не смее ни една буква да смени.

Ако имаш ти цитат каде се премислил и вели дека сепак е дојден да ги смени и дека ги укинува, кажи, ако нема , нема не си ти крив ако Исус не беше дојден да смени или укини старозаветни закони и прописии и заповеди.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Ако нема цитати нема.
Јас имам каде исус стриктно, јасно и гласно вели дека нема да укини старозаветни закони и пророци и дека НИКОЈ не смее ни една буква да смени.

Ако имаш ти цитат каде се премислил и вели дека сепак е дојден да ги смени и дека ги укинува, кажи, ако нема , нема не си ти крив ако Исус не беше дојден да смени или укини старозаветни закони и прописии и заповеди.


Да се разговара за Библијата (милионити пат велам) треба да се гледа како целина, не парцијално.

ДА ТОЧНО Е ШТО ВЕЛИ ЦИТАТОТ
МАТЕЈ 5.17
НО ВЕДНАШ ПОД НЕГО
МАТЕЈ 9.13 ГО ВЕЛИ ОВА
13 Но, одете и научете што значи: ‘Милост сакам, а не жртви’; зашто не дојдов да ги повикам праведниците, туку грешниците на покајание.”



Библијата не е математика (иако е математички прецизна), Не е физика (иако и во физика постојат многу причинско-последични односи кои доколку не навлезеш во суштината на физиката нема да ти бидат јасни)

ЛЕТ 3 ПРОЧИТАЈ ВНИМАТЕЛНО АМА НЕ КАКО ШТО БИ ГО ЧИТАЛ ДЕЛОТО НА ПР. МАЈСТОРОТ И МАРГАРИТА...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Да се разговара за Библијата (милионити пат велам) треба да се гледа како целина, не парцијално.

Библијата не е математика (иако е математички прецизна), Не е физика (иако и во физика постојат многу причинско-последични односи кои доколку не навлезеш во суштината на физиката нема да ти бидат јасни)
Епа професоре, пошто милионити пат викаш, ако библијата се чита како целина, тогаш чуму цитати, детали и цепидлачење?!?

Ако се чита како целина - читај ја целината - пораката! Читај ја ко милост, покорност, љубов и разбирање. Зошто бистриш кој што каде рекол или за што колку се „лежи“?

... не е математички прецизна и во физиката не постојат многу - особено не причинско-последични односи - кои не се јасно. Можеби не се јасни за некого, особено ако за него логичното, причинско-последично гледање на светот им е втор избор. Пред библискот, нели.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom