Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Бебињата иако го носат гревот во себе, бидејќи не се сеуште способни за верба во Бога се спасени.
П.С. Се надевам дека е задоволен и храбриот муслиман кој пишува на подфорумов.
До колку месеци бебето не е способно за верба?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ни на крај памет не ми паѓа нити една запирка да отфрлам од законите кои упатуваат на СОВРШЕНИОТ ПАТ (Исус Христос) или да ги наречам лоши!
Имаш убиено човек кој работи во Сабота?
или не си баш толку верник да ги следиш сите заповеди на бога, си имаш одбрано од сите правила прописи заповеди закони оние полесните... шо не бараат многу напрегања и мачења.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Бебињата иако го носат гревот во себе, бидејќи не се сеуште способни за верба во Бога се спасени.
П.С. Се надевам дека е задоволен и храбриот муслиман кој пишува на подфорумов.
Тоо мајсторе...:vozbud::vozbud:
Туку докажи ни за каква толеранција ни зборувате во форумот, кон болдираното докажи ни дека е така?!
Ама го чекам вистинскиот одговор не само јас и мнг други членови се заинтересирани за овој одговор...
П.С. НЕ БАРАМ ПОЕДИНЕЧНО МИСЛЕЊЕ, ЧЕКАМ СТАВОТ НА ХРИСТИЈАНСТВОТО....
:helou:
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Тоо мајсторе...:vozbud::vozbud:
Туку докажи ни за каква толеранција ни зборувате во форумот, кон болдираното докажи ни дека е така?!
Ама го чекам вистинскиот одговор не само јас и мнг други членови се заинтересирани за овој одговор...
П.С. НЕ БАРАМ ПОЕДИНЕЧНО МИСЛЕЊЕ, ЧЕКАМ СТАВОТ НА ХРИСТИЈАНСТВОТО....
:helou:
bas interesno prasanje!! Ajde moze li da dobieme odgovor?
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Tака не пиши
Ти сега прераскажуваш шо ти мислиш со својот човечки ум шо сакал Исус да каже, Шо мислел Исус со тие зборови да каќе, ги одгонетнуваш неговите зборови, .... попаметен од Исуса се праиш. Демек не знаел исус како тоа да го каже па од околу наоколу увиено и забашрено никој да не сети ни го кажува.
А јас пак читам ЈАСНО НЕУВИЕНО ДИРЕКТНО каде вели дека не е дојден да измени закони и никој да не ве лажи дека и НАЈМАЛА заповед е укината.
Значи имаш од една страна нешто шо ТИ ни кажуваш шо МИСЛЕЛ Исус и од друга страна јасна мисла и збор исусов.
Па на кој да му веруваме?
Тебе или на Исус??
Не прераскажувам туку и ти цитирав стихови од Светото Писмо , з`ш не сакаш да ги согледаш и разбереш ..?

не кажувам што сакал да каже Исус - само ти цитирав


Христијаните се следбеници на Христа, јас љепо и фино те прашувам, каков е ставот на Христијанството за новородените бебиња пто умрат пред да ги крсти попот?! Толку едноставно прашање,

Поздрав

Прочитај па заклучи пријателе.

И повика дете при Себе, го постави среде нив 3 и рече: „Вистина ви велам, ако не се обрнете и станете како деца, нема да влезете во царството небесно.
4 И затоа, кој ќе се понизи себеси како ова дете, тој е поголемиот во царството небесно.
5 И кој прима едно такво дете во Мое име, Мене Ме прима.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тоо мајсторе...:vozbud::vozbud:
Туку докажи ни за каква толеранција ни зборувате во форумот, кон болдираното докажи ни дека е така?!
Ама го чекам вистинскиот одговор не само јас и мнг други членови се заинтересирани за овој одговор...
П.С. НЕ БАРАМ ПОЕДИНЕЧНО МИСЛЕЊЕ, ЧЕКАМ СТАВОТ НА ХРИСТИЈАНСТВОТО....
:helou:

reemteY, го доби одговорот и сега, што уште е потребно? Ајде, напиши лична желба за „стотка„ и ќе пуштиме некој спот од Цеца, може?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Не прераскажувам туку и ти цитирав стихови од Светото Писмо , з`ш не сакаш да ги согледаш и разбереш ..?

не кажувам што сакал да каже Исус - само ти цитирав




Прочитај па заклучи пријателе.

И повика дете при Себе, го постави среде нив 3 и рече: „Вистина ви велам, ако не се обрнете и станете како деца, нема да влезете во царството небесно.
4 И затоа, кој ќе се понизи себеси како ова дете, тој е поголемиот во царството небесно.
5 И кој прима едно такво дете во Мое име, Мене Ме прима.
Зошто го одбегнувате одговорот :tapp:
Ајде пак ке повторувам, за да бидам појасен и јас и вије на одговорот, НАВЕДЕТЕ МИ ЦИТАТ ОД БИБЛИЈА ШТО КАЖУВА КАДЕ ОДАТ ТИЕ НОВОРОДЕНИ БЕБИЊА , ИЛИ ДЕЦА ОД 1/2 ГОДИНИ БОГАМИ ИМА ДЕЦА И ДО 5/6 ГОДИНИ ,КОИ СЕУШТЕ ЈА НЕМАТ ПРИМЕНО ХРИСТОВАТА ВЕРА ЗНАЧИ СЕУШТЕ НЕ СЕ КРСТЕНИ ?!
ДА БИДАМ УШТЕ ПОКРАТОК, КАДЕ ИДАТ ТИЕ ДЕЦА ВО ПЕКОЛ ИЛИ ВО ЦАРСТВОТО НЕБЕСКО?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Зошто го одбегнувате одговорот :tapp:
Ајде пак ке повторувам, за да бидам појасен и јас и вије на одговорот, НАВЕДЕТЕ МИ ЦИТАТ ОД БИБЛИЈА ШТО КАЖУВА КАДЕ ОДАТ ТИЕ НОВОРОДЕНИ БЕБИЊА , ИЛИ ДЕЦА ОД 1/2 ГОДИНИ БОГАМИ ИМА ДЕЦА И ДО 5/6 ГОДИНИ ,КОИ СЕУШТЕ ЈА НЕМАТ ПРИМЕНО ХРИСТОВАТА ВЕРА ЗНАЧИ СЕУШТЕ НЕ СЕ КРСТЕНИ ?!
ДА БИДАМ УШТЕ ПОКРАТОК, КАДЕ ИДАТ ТИЕ ДЕЦА ВО ПЕКОЛ ИЛИ ВО ЦАРСТВОТО НЕБЕСКО?
Царството Небеско..пократко не може
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
reemteY, го доби одговорот и сега, што уште е потребно? Ајде, напиши лична желба за „стотка„ и ќе пуштиме некој спот од Цеца, може?
Ако веќе сакаш за стотка да ми пуштиш нешто, тогаш нека биде од Борис Новковиќ, „Каде одат изгубените бебиња“:pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ако веќе сакаш за стотка да ми пуштиш нешто, тогаш нека биде од Борис Новковиќ, „Каде одат изгубените бебиња“:pos2:
Го доби одговорот(трипати)..не ја загадувај темата со глупости..
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Царството Небеско..пократко не може
Кој вели така ти или... ?! Знам дека ти си добар милостив си и ти е жал за бебињата, но јас прашувам друго, и барам да ми докажете со цитати од Библија?
:back:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Кој вели така ти или... ?! Знам дека ти си добар милостив си и ти е жал за бебињата, но јас прашувам друго, и барам да ми докажете со цитати од Библија?
:back:
А што беше она од членот Проф....покана за бал..беше цитат кој јасен како ден..
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
А што беше она од членот Проф....покана за бал..беше цитат кој јасен како ден..
А што е со наследениот грев што го носат со себе, и се додека не поверуваат во Христа, тие одат во пекол?
Зошто кога умираат мали деца, не крстени, на гробот нема крст, и без поп ги закопуваат?
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Прочитај па заклучи пријателе.

И повика дете при Себе, го постави среде нив 3 и рече: „Вистина ви велам, ако не се обрнете и станете како деца, нема да влезете во царството небесно.
4 И затоа, кој ќе се понизи себеси како ова дете, тој е поголемиот во царството небесно.
5 И кој прима едно такво дете во Мое име, Мене Ме прима. __________________



За да биде јасно!

НОВ ЗАВЕТ , ЕВАНГЕЛИЕ ПО МАТЕЈ 18:3
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Прочитај па заклучи пријателе.

И повика дете при Себе, го постави среде нив 3 и рече: „Вистина ви велам, ако не се обрнете и станете како деца, нема да влезете во царството небесно.
4 И затоа, кој ќе се понизи себеси како ова дете, тој е поголемиот во царството небесно.
5 И кој прима едно такво дете во Мое име, Мене Ме прима. __________________



За да биде јасно!

НОВ ЗАВЕТ , ЕВАНГЕЛИЕ ПО МАТЕЈ 18:3
Ало бре, зошто децата некрстени ги закопувате без поп, и без крст на гробот, од коа причина, не ми кажувај нејасни цитати. Дали ова значи дека децата се бегрешни и одат во Царството небеско, без да поверуваат во Христа. Што во меѓувреме со наследениот грев?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom