Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Tи сега велиш “Зашто Синот Човечки е Господар и на саботата“ Што тоа значи. Каде тука стои дека НЕ ЈА ПОЧИТУВАЈТЕ ПОВЕЌЕ САБОТАТА ТУКУ НЕДЕЛАТА НАМЕСТО НЕА, каде тука јасно кажува дека божјата заповед да се почитува саботата не важи? Каде тука седи дека НЕДЕЛА е од сега свет ден или празник или тоа некој ти го шепнал дека така требало, некој од темната страна кој сакал да се поништи таа заповед. Се што направил и правел Исус е повикано на стариот завет на неговите пророци и закони.




Јас никаде не реков и не наведов цитати дека е укината саботата (такво нешто не постои ,зборувам за Библијата), таа е седмиот ден, мислам до тука се разбираме

Дај ми дел каде Исус објавува укинување на законите. Не толкувања на нејасни зборови. Бог јасно и гласно рекол и ги повторил заповедите јасно објаснал што се е грев што се казнува и како се казнува. Дај да видиме каде јасно гласно и ги укинува. Ако се укинати дали се сите укинати, ако не се кои не се. Јас не знам дека Исус некогаш рекол, ова од денес појќе не важи. Тоа луѓе слаби во својата вера мрзи и несигурни се повеле по зборовите на сатаната и со векови по Исуса рекле “Ај бе доста со овие закони, не важат појќе“ па се до 3-4 век свет ден за христијаните беше сабота, тогаш сменаа во Недела. Зошто 300 години по смртта н Исус се сменил старозаветен закон ?


Работата е во тоа што Исус преку Себе ни покажува дека и саботата е за човекот, дека ниедна сабота не е вредна за губење на еден човечки живот..
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Ај и јас имам едно прашање за Христијанството.

Кој е ставот на Христијанството за новородените бебиња кој умират пред да ги крсти попот?!

Поздрав
 

debi7777

Night games. One night, no worries
Член од
12 септември 2009
Мислења
411
Поени од реакции
8
Ај и јас имам едно прашање за Христијанството.

Кој е ставот на Христијанството за новородените бебиња кој умират пред да ги крсти попот?!

Поздрав
Bebinjata nemaat grev... taka da i bez obzir sto ne se krsteni zavrsuvaat spaseni...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Работата е во тоа што Исус преку Себе ни покажува дека и саботата е за човекот, дека ниедна сабота не е вредна за губење на еден човечки живот..
Tака не пиши
Ти сега прераскажуваш шо ти мислиш со својот човечки ум шо сакал Исус да каже, Шо мислел Исус со тие зборови да каќе, ги одгонетнуваш неговите зборови, .... попаметен од Исуса се праиш. Демек не знаел исус како тоа да го каже па од околу наоколу увиено и забашрено никој да не сети ни го кажува.
А јас пак читам ЈАСНО НЕУВИЕНО ДИРЕКТНО каде вели дека не е дојден да измени закони и никој да не ве лажи дека и НАЈМАЛА заповед е укината.
Значи имаш од една страна нешто шо ТИ ни кажуваш шо МИСЛЕЛ Исус и од друга страна јасна мисла и збор исусов.
Па на кој да му веруваме?
Тебе или на Исус??
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Не прашав што мислиш ти затоа, што вели Христијанството?!
Поздрав

Селам побратиме reemteY!

Не е ли многу поважно што мисли Христос за тоа? :)

Христијаните можат да згрешат, но Христос никогаш!

Шалом!

Значи Законот сеуште важи. ?
Законот упатувал, упатува и ќе упатува на СОВРШЕНИОТ ПАТ (Исус Христос)!

Шалом!

Сака милост али ко ќе треба да се казни ќе казни. ...

Живиот БОГ - Кој Својата Прасветла Мудрост за спасение на сите ја отелотвори во Исус - нема потреба да казни, за да казни!

Во Својата пасивност, Тој е суперактивен!

Чуму тогаш Исус рекол дека не е дошол да измени закони, Чуму тогаш рекол дека ако било кој наруши и НАЈМАЛА од тие заповеди ќе се нарече најмал ...

Бидејќи законот упатува на СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНАТА МИЛОСТ БОЖЈА Која е многу повеќе од закон пишан на камен или хартија!

Во Исус се отелотвори на законот СУШТИНАТА, во Исус е ЕДИНСТВЕНИОТ Кој е ИЗВОР НА ВИСТИНАТА!

БОГУ Фала и Слава + Елхамдулилах + ХалелуЈАХ! :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Бидејќи законот упатува на СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНАТА МИЛОСТ БОЖЈА Која е многу повеќе од закон пишан на камен или хартија!

Во Исус се отелотвори на законот СУШТИНАТА, во Исус е ЕДИНСТВЕНИОТ Кој е ИЗВОР НА ВИСТИНАТА!

БОГУ Фала и Слава + Елхамдулилах + ХалелуЈАХ! :)
Бог ги запиша законите на камен и му даде на луѓето. По истите тие закони ќе им се суди на грешниците (читај го откровението по Јован)
така да не ги слушај зборовите на сатаната кои ти ги шепти во увото и не го шири учењето на ѓаволот да се отфрлат законите и заповедите божји. Во битката помеѓу Бога и Сотоната важно е кој на која страна се построил, дали ги отфрлаш законите и заповедите божји дали ги почитуваш и следиш или велиш “тоа не важи“ “може и без тоа“ “ми рекоа дека се укинати“ “не се важни“
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Бог ги запиша законите на камен и му даде на луѓето. По истите тие закони ќе им се суди на грешниците (читај го откровението по Јован)
така да не ги слушај зборовите на сатаната кои ти ги шепти во увото и не го шири учењето на ѓаволот да се отфрлат законите и заповедите божји. Во битката помеѓу Бога и Сотоната важно е кој на која страна се построил, дали ги отфрлаш законите и заповедите божји дали ги почитуваш и следиш или велиш “тоа не важи“ “може и без тоа“ “ми рекоа дека се укинати“ “не се важни“
Ни на крај памет не ми паѓа нити една запирка да отфрлам од законите кои упатуваат на СОВРШЕНИОТ ПАТ (Исус Христос) или да ги наречам лоши!

Ти сведочам дека само преку СОВРШЕНАТА ВОЛЈА БОЖЈА, СОВРШЕНАТА МУДРОСТ БОЖЈА, СОВРШЕНАТА МИЛОСТ БОЖЈА - Која БОГ за спасение на сите ја отелотвори во Исус - има спасение и дека никој не може да се спаси без неа!
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Селам побратиме reemteY!

Не е ли многу поважно што мисли Христос за тоа? :)

Христијаните можат да згрешат, но Христос никогаш!

Шалом!
)[/COLOR][/SIZE]

Христијаните се следбеници на Христа, јас љепо и фино те прашувам, каков е ставот на Христијанството за новородените бебиња пто умрат пред да ги крсти попот?! Толку едноставно прашање,

Поздрав
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Оној БОГ во чистото срце Христово е љубов! СОВРШЕНА ЉУБОВ!

Во мајката којашто верува на Единиот БОГ живее Духот Светол, Кој на надприроден начин го осветува плодот во нејзината утроба. После пораѓањето детето добива на челото - со прст од страна на верен човек или жена - една вертикална и една хоризонтална линија, притоа изговарајќи ја спасителната Молитва на неговото уше се дувнува во неговото носе, во името на Единиот БОГ (Отецот на Животот), Неговото Вечно СЛОВО и СВЕТОЛ ДУХ!

Како што гледаш - побратиме - бебињата се во сигурни БОЖЈИ раце, дури и ако поради наследниот грв тие се слепи или глуви!


Те восфалувам само тебе о Прасветол и Прамудар БОЖЕ!

ХалелуЈАХ!
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Оној БОГ во чистото срце Христово е љубов! СОВРШЕНА ЉУБОВ!

Во мајката којашто верува на Единиот БОГ живее Духот Светол, Кој на надприроден начин го осветува плодот во нејзината утроба. После пораѓањето детето добива на челото - со прст од страна на верен човек или жена - една вертикална и една хоризонтална линија, притоа изговарајќи ја спасителната Молитва на неговото уше се дувнува во неговото носе, во името на Единиот БОГ (Отецот на Животот), Неговото Вечно СЛОВО и СВЕТОЛ ДУХ!

Како што гледаш - побратиме - бебињата се во сигурни БОЖЈИ раце, дури и ако поради наследниот грв тие се слепи или глуви!


Те восфалувам само тебе о Прасветол и Прамудар БОЖЕ!

ХалелуЈАХ!
Фала многу за објаснувањето , но не ми беше тоа прашањето ама ај или со сила се правиш наудрен или навистина сум мнг несватлив...
ШТО АКО НЕ УСПЕАТ ДА СЕ ПРАВАТ ТИЕ МОЛИТВИ И ХОРИЗОНТАЛИ И ВЕРТИКАЛИ, УМРЕ БЕБЕТО !
МЕ ИНТЕРЕСИРА КАКОВ Е СТАВОН НА ХРИСТИЈАНСТВОТО, ШТО КЕ БИДЕ СО БЕБЕТО ВО ДРУГИОТ СВЕТ ?
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
А демек ќе погодуваме шо мислел Исус, и ќе се надеваме дека мислел на 10 сете заповеди а не на останатите, тие не се баш толку битни, џабе дедо боже ги пишел само да исполни простор во заветот.....
Ех колку лесно ги отфрлате....

Е така е,не е јасна Библијата,од еден превод друг,од арамејски на коине од коине на старословенски од старословенски на модерен македонски.

Фала многу за објаснувањето , но не ми беше тоа прашањето ама ај или со сила се правиш наудрен или навистина сум мнг несватлив...
ШТО АКО НЕ УСПЕАТ ДА СЕ ПРАВАТ ТИЕ МОЛИТВИ И ХОРИЗОНТАЛИ И ВЕРТИКАЛИ, УМРЕ БЕБЕТО !
МЕ ИНТЕРЕСИРА КАКОВ Е СТАВОН НА ХРИСТИЈАНСТВОТО, ШТО КЕ БИДЕ СО БЕБЕТО ВО ДРУГИОТ СВЕТ ?
Или пак ако се роди мртво?И мене ме интересира.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Да бидам искрен и мене ме заинтересира!:)
Чек да си фатам ред за чекање.:vozbud::vozbud::vozbud:
 

Zeng

Thinking inside the box
Член од
9 април 2008
Мислења
1.103
Поени од реакции
31
Ај и јас имам едно прашање за Христијанството.

Кој е ставот на Христијанството за новородените бебиња кој умират пред да ги крсти попот?!

Поздрав
Бебињата иако го носат гревот во себе, бидејќи не се сеуште способни за верба во Бога се спасени.
П.С. Се надевам дека е задоволен и храбриот муслиман кој пишува на подфорумов.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom