Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Можеш ли да ми помогнеш и јас да прочитам нешто такво? За историскиот Исус.
Не располагам моментално со такви документи но имам гледано на документарец како тоа го тврдат светски библио-археолози.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Не располагам моментално со такви документи но имам гледано на документарец како тоа го тврдат светски библио-археолози.
Колку уверливо.

Зарем мислиш дека некој библио-археолог би го тврдел спротивното?
Не ли ти е чудно што никој археолог или историчар не го споменува?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не располагам моментално со такви документи но имам гледано на документарец како тоа го тврдат светски библио-археолози.
Тоа би бил спектакуларен пронајдок. (иако не е баш археологија за тоа задолжена повеќе е до историјата)
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Археологијата и историјата одат заедно.
За тоа дека се споменува Исус во документи во тој период сум сигурен и дека живеел во таа околина. Мислам дека бројот е некаде околу 20 или 30 личности под името Исус.

Многу ми е жал што не сум по дома и неможам да соберам вакви документи.
Ќе се потрудам нешто да најдам во библиотеката при Св.Кирил и Методиј.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Археологијата и историјата одат заедно.
За тоа дека се споменува Исус во документи во тој период сум сигурен и дека живеел во таа околина. Мислам дека бројот е некаде околу 20 или 30 личности под името Исус.

Многу ми е жал што не сум по дома и неможам да соберам вакви документи.
Ќе се потрудам нешто да најдам во библиотеката при Св.Кирил и Методиј.
Кај нас факултетот е Историја со Археологија но тие две звања Историчар и Археолог се посебни.
Историчар не може да врши археолошки истражувања.
Дури и кај нас.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Кај нас факултетот е Историја со Археологија но тие две звања Историчар и Археолог се посебни.
Историчар не може да врши археолошки истражувања.
Дури и кај нас.

Знам бе баче не киснам за џабе на тој институт.

Сакав да кажам дека во овој случај одат заедно.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Во холивудската хипер-продукција на шкарт-филмови, релациите меѓу доброто и злото до таа мера се извретни, што е потребна подетаљна елаборација за да се разберат точните релации. Личнно, одамна не се занимавам си навивање, ретко гледам филмови, а кога гледам, штом почне филмот, јасно ми е како ќе заврши, оти сето тоа е правено на еден и ист лесно предвидлив шаблон.
Абе све тоа уреду, само шо не те прашаш дали глеаш филмови, јасно беше прашањето :)
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Како тоа мислиш? Викаш дека ако некој историчар забележал дека он постои и тоа го запишал, дека ќе пропаднела религијата?!?

Значението на верата ќе падне у вода дека премногу луѓе веруваат у неа?!?

Мислиш дека за да имаш вера мора да има мистерија и непознаници?!?!

Зошто Мухамед никој не го оспорува? Зошто Буда не го оспоруваат?
Затоа што нивните современици ги спомнуваат во оставените ракописи. Дека нивните имиња се запишани. Така знаеме дека некој навистина постоел. За Исус, само црквите викаат дека постоел. Никој од неговото време не го спомнува. Не ти е тоа барем малку сомнително? Или ѓаволот замешал прсти?
Сите ракописи и преданија ... се темелат врз база на една книга, затоа не можете да кажувате гачки и да ми споредувате буда и мохамед со Алфа и Омега!

7 Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.
8 Тој не беше светлина, туку да сведочи за Светлината.
9 Вистинската Светлина, Која го осветлува секој човек, доаѓаше во светот.
10 Беше во светот, и светот стана преку Него, но светот не Го позна.
11 Дојде при Своите, но Неговите не Го примија.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Археологијата и историјата одат заедно.
За тоа дека се споменува Исус во документи во тој период сум сигурен и дека живеел во таа околина. Мислам дека бројот е некаде околу 20 или 30 личности под името Исус.

Многу ми е жал што не сум по дома и неможам да соберам вакви документи.
Ќе се потрудам нешто да најдам во библиотеката при Св.Кирил и Методиј.
Ако не можеш да најдеш на интернет, тешко да ќе најдеш во библиотеката на Св.К&М.
Не е муабетот дали некој се викал Исус. Муабетот е дали постоел чудотворецот Исус. Големиот учител што се викал Исус. Или, не дај боже, Исус безгрешно зачнатиот во Марија, Исус, кој одел по вода, лечел лепрозни, со две риби наранил армија луѓе, од вода правел вино (ова некој сигурно би го спомнал, нели :))...

Чуда прави пребарувачот најди еве нешто интересно
Не разбирам шѓто сакаш да кажеш. Озбилно. Дека е доказ или дека е bias?

Сите ракописи и преданија ... се темелат врз база на една книга, затоа не можете да кажувате гачки и да ми споредувате буда и мохамед со Алфа и Омега!

7 Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.
8 Тој не беше светлина, туку да сведочи за Светлината.
9 Вистинската Светлина, Која го осветлува секој човек, доаѓаше во светот.
10 Беше во светот, и светот стана преку Него, но светот не Го позна.
11 Дојде при Своите, но Неговите не Го примија.
Јас и ти тешко се разбираме... или барем јас тебе.

Сакаш ли да кажеш дека сите ракописи и преданија се темелат врз библијата?
И дека тоа е доказ дека Исус навистина постоел?
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Муабетот е дали постоел чудотворецот Исус. Големиот учител што се викал Исус. Или, не дај боже, Исус безгрешно зачнатиот во Марија, Исус, кој одел по вода, лечел лепрозни, со две риби наранил армија луѓе, од вода правел вино (ова некој сигурно би го спомнал, нели :))...
Тој постоел а дали правил чуда и бил бог тоа е мистерија.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Сите ракописи и преданија ... се темелат врз база на една книга, затоа не можете да кажувате гачки и да ми споредувате буда и мохамед со Алфа и Омега!

7 Тој дојде за сведоштво, за да сведочи за Светлината, та сите да поверуваат преку него.
8 Тој не беше светлина, туку да сведочи за Светлината.
9 Вистинската Светлина, Која го осветлува секој човек, доаѓаше во светот.
10 Беше во светот, и светот стана преку Него, но светот не Го позна.
11 Дојде при Своите, но Неговите не Го примија.
Египќаните имаа свои свети книги и богови на кои им се клањаа повеќе од 4000 години

Индусите имаат свои и му се клањаат на Кришна и Шива веќе 3500

Повеќе од 10.000 години на тотеми и духови уште му се клањаат стотици милиони

Ако прифаќаш дека свети книги и верници се доказ за постоење на бог, тогаш прифати ги сите.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Тој постоел а дали правил чуда и бил бог тоа е мистерија.
Спам ?

Египќаните имаа свои свети книги и богови на кои им се клањаа повеќе од 4000 години

Индусите имаат свои и му се клањаат на Кришна и Шива веќе 3500

Повеќе од 10.000 години на тотеми и духови уште му се клањаат стотици милиони

Ако прифаќаш дека свети книги и верници се доказ за постоење на бог, тогаш прифати ги сите.
1.Целата историја на земјата е 20к години. Така да Бог го оставил човека да види каков идиот може од самиот себе да направи. Затоа и ги пратил Илија, Јован и Исус да можат малце да внесат љубов во срцето на празноверниците, да не бидат како муви без глави заглавени во системот на безредието и идиотизмот.

2. Некои докази за нивните чуда ? Па знаеш ли дека тогаш за богови биле сметани фараоните кои сето тоа го правеле за да наметнат тотална хиерархија и владеење за да неможе никој да ги тргне од харемот во кој уживале ...

3. Делот со златниот бик во библијата би ти го одговорил ова прашање.

4. Не е точно, тоа е само малоумно размислување.

22 Затоа јазиците се знак не за оние кои веруваат, туку за неверниците; пророштвото пак не е за неверниците, туку за оние, кои веруваат.
23 Ако пак целата црква се собере на едно место, и ако сите зборуваат на непознати јазици, и ако влезат неупатени или неверници, нема ли да речат дека сте полуделе?
24 Но, ако сите пророкувате, а влезе некој неверник или неупатен, од сите е уверен, и од сите е осуден;




Ако не можеш да најдеш на интернет, тешко да ќе најдеш во библиотеката на Св.К&М.
Не е муабетот дали некој се викал Исус. Муабетот е дали постоел чудотворецот Исус. Големиот учител што се викал Исус. Или, не дај боже, Исус безгрешно зачнатиот во Марија, Исус, кој одел по вода, лечел лепрозни, со две риби наранил армија луѓе, од вода правел вино (ова некој сигурно би го спомнал, нели :))...


Сакаш ли да кажеш дека сите ракописи и преданија се темелат врз библијата?
И дека тоа е доказ дека Исус навистина постоел?
1. Нормално, чим го спомнуваат Дедо Иљо Малешевски што со 2 револвери скинал 4 зајаци веќе 100 години, како може да промашат да го спомнат Исус најголемата историска, пресвета, преблагословена Личност во историјата на светот и воедно човековата раса.

2. Да тоа е она што сакам да го потврдам !
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Стварно?

Спам ?



1.Целата историја на земјата е 20к години. Така да Бог го оставил човека да види каков идиот може од самиот себе да направи. Затоа и ги пратил Илија, Јован и Исус да можат малце да внесат љубов во срцето на празноверниците, да не бидат како муви без глави заглавени во системот на безредието и идиотизмот.

2. Некои докази за нивните чуда ? Па знаеш ли дека тогаш за богови биле сметани фараоните кои сето тоа го правеле за да наметнат тотална хиерархија и владеење за да неможе никој да ги тргне од харемот во кој уживале ...

1. КОЛКУ ГОДИНИ ?:pos2:

2. ДОКАЗ ЗА ЧУДАТА НА ИСУС?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
Стварно?




1. КОЛКУ ГОДИНИ ?:pos2:

2. ДОКАЗ ЗА ЧУДАТА НА ИСУС?
Пак спам, ама ај ќе ти одговорам.


100.000.000 цркви и преку 2.1 билиони верници ! Секој верува на свој начин и секој има некој бенифит од Христијанството, но најголемата најчистата е љубовта кон Бога, која ти никогаш нема да ја осетиш и нема да можеш да кажуваш како што и сега. Инаку љубовта кон Бога не се опишува, или ја имаш или ја немаш, блажени се оние кои не виделе а поверувале, и сите тие Бог ги дарува со најразлични дарови за кои никој несака да зборува зошто секогаш наидува на саркастични, иронични и да неречам глупави реплики од страна на непросветленото население.

За сите останати работи кои се посведочени и запишани има тука, секако дека нема да ѓи барам истите за тебе во моментов. :smir:
Листа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom