Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Blackout

An emotional retard
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.690
Поени од реакции
451
Gledam go promeni dosta mislenjeto. Po mene postoi Tvorec na celiot kosmos.Znaci nie ne sme po negov fizicki lik napraveni tuku po negov duhoven lik. Jas i ti sme negovi tvorbi a ne sme gospod, a kompjuterot e sepak covecka tvorba. Tocno e deka ne kaznuva i deka nema da ima sudni denovi. Toa lugeto go izmislile. Treba da se sublimira sto vo svetite pisma treba da se prifati a sto ne. Ne e se vistina kako i sto e golemo ogranicuvanje se da se negira.
A како е можно тоа?Што да се прифати а што не!!
Па кои сме ние да одлучуваме што ке се прифати а што не.Или сега, во денешницава некои работи не одговараат па ај не ги прифаќаме веќе...
И од кај ние толку способни да знаеме што е измислица на луѓето а што е она вистинското...
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Zatoa sto ni e dadena slobodna volja i bog retko se mesa vo nasite odnosi.
Бог не се меша. Се се тоа наши измислици за идејата за господ замислен по урнек на нас. Антропоморфирана (опишана како човек... добро, дедо) намера која никако не можеме да ја објасниме. ...тоа дека најверојатно и не постои таква. И тоа е ОК, само што уште не можеме да го свариме.

Бог нема да не чека со намера да ни пресуди. Ќе треба многу време изгледа и ова да се свари.

Кого овде го вознемирува идејата дека можеби нема посебна причина за све ова? Земјата, луѓето, ти, мачката и тревата и црвите.

Кого го плаши помислата дека можда нема ништо после - рај, пекол, вечни ловишта?
 
?

..........

Гостин
Pa na pocetokot se zafrkavase barem moe mislenje kako izgleda i sl. Sum cul nekoj da zboruva za licnite nameri na Tvorecot. Citaj ako sakas moja tema Misijata na Isus, Covek poreklo i buducnost ima del od toa objasneto, no treba da gi procitas i drugite knigi na Ljubisa Stojanovic. Dosta dobro se objasneti site raboti, dobieni se vo dlaboka meditacija od duhovni energii. Ostanuva da veruvas ili ne, toa si e tvoe.



Zatoa sto ni e dadena slobodna volja i bog retko se mesa vo nasite odnosi. Od lugeto zavisi dali ke ima ili ke nema vojni. Popameten sigurno ne stana samo se dvizi vo pogresen pravec odnosno kon samounistuvanje i unistuvanje na celiot ziv svet na planetata.
Прашањето ми беше зошто кога бог ја создавал земјата ја создал од такви материјали какви што ја создал и дали знаел дека со оделување на атоми(шо знам како) се прави нуклеарно оружје и бог нели знае се сигурно знаел и за ова??:toe:
 
Член од
27 април 2009
Мислења
137
Поени од реакции
3
A како е можно тоа?Што да се прифати а што не!!
Па кои сме ние да одлучуваме што ке се прифати а што не.Или сега, во денешницава некои работи не одговараат па ај не ги прифаќаме веќе...
И од кај ние толку способни да знаеме што е измислица на луѓето а што е она вистинското...
OK mislenje se slozuvam, citaj gi moite temi Misija na Isus i Aura mozda nesto ke ti se razjasni

Бог не се меша. Се се тоа наши измислици за идејата за господ замислен по урнек на нас. Антропоморфирана (опишана како човек... добро, дедо) намера која никако не можеме да ја објасниме. ...тоа дека најверојатно и не постои таква. И тоа е ОК, само што уште не можеме да го свариме.

Бог нема да не чека со намера да ни пресуди. Ќе треба многу време изгледа и ова да се свари.

Кого овде го вознемирува идејата дека можеби нема посебна причина за све ова? Земјата, луѓето, ти, мачката и тревата и црвите.

Кого го плаши помислата дека можда нема ништо после - рај, пекол, вечни ловишта?
Bas i ne se mesa, toa e predrasuda koja treba da se otfrli, mesanje+slobodna volja=ne poveke slobodna volja. Ako nema pricina za postoenje moze da se voznemiri samo covekot. Zemjata, mackite nema da se voznemirat posto ne se svesni sustestva. E za raj, pekol i toa ne postoi, postoi samo konecna cel ama za toa treba poveke da pisuvam sega nemam vreme. Pozdrav

Прашањето ми беше зошто кога бог ја создавал земјата ја создал од такви материјали какви што ја создал и дали знаел дека со оделување на атоми(шо знам како) се прави нуклеарно оружје и бог нели знае се сигурно знаел и за ова??:toe:
Citaj moja tema Misija na Isus, Covek poreklo i buducnost, stvaranje materije ako ne ti e tesko.
 
?

..........

Гостин
Temava e prasanja za xristijanstvoto ......da mi trebase kniga nemase da idam na temava

znaci li ova deka nemate odgovor
 
S

smart ass

Гостин
а до сега се водеше дискусија за кафето и алкохолот ами пиво фест оправдано ли е да речеме собирање на народот во чест на....алкохолен пијалак??

Тоа е твое мислење. Нигде не е споменато такво туку напротив:

15 и виното што го весели срцето на човекот
ако работите шо го веселат срцето се дозволени тогаш ете твојо пример со вибраторо.....ами шо праиме ако се на Саем.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
ако работите шо го веселат срцето се дозволени тогаш ете твојо пример со вибраторо.....ами шо праиме ако се на Саем.
Тој ја весели и вагината не само срцето
Значи вибраторот е пеколна направа.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Јас имам едно прашање до христијаните.
Дали христијаните, верниците, мораат секогаш во филмовите да навиваат за добриот?
Пример:
у бетмен - за бетмен, а не за џокер.
у Хулк - за џандарите
у Италиан Џоб - за џандарите
у ханибал рајзинг - за жртвите

? :(
 
S

smart ass

Гостин
значи постои завера и таен погон за овакви слични пеколни направаи.

добро ајде овие се пеколни ами шо прајме со куклите нели овие на дување:pos2:

еапа и тие веселат и вагини срца ректуми али разликата е шо еве гејој на пример ке си земи кукла и нема да биде грешен па така демонот што го опседнал ќе го напушти...а лошата работа е шо комшивката маж и заминал у странство па наместо со комшијата и она ќе биде со кукла-значи имаме неправедност куклите треба да бидат дозволени за гејој само.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Јас имам едно прашање до христијаните.
Дали христијаните, верниците, мораат секогаш во филмовите да навиваат за добриот?
Пример:
у бетмен - за бетмен, а не за џокер.
у Хулк - за џандарите
у Италиан Џоб - за џандарите
у ханибал рајзинг - за жртвите

? :(
Во фудбал христијаните навиваат за Пелистер
 
S

smart ass

Гостин
Јас имам едно прашање до христијаните.
Дали христијаните, верниците, мораат секогаш во филмовите да навиваат за добриот?
Пример:
у бетмен - за бетмен, а не за џокер.
у Хулк - за џандарите
у Италиан Џоб - за џандарите
у ханибал рајзинг - за жртвите

? :(

не сум христијанин нит муслиман ама прашањето ти е интересно па ќе си земам за право да одговорам.

види вака јас лично секогаш сум за негативците бидејќи I't s a matter of poiint of view а и плус тоа имаш приметено позитивците не водат кон ПРОМЕНИ тие се држат до веќе воспоставениот состем иако мааните му се очигледни-а негативецот сака да направи промена тоа е важно.


хммм добро прашање..

само мики1 ќе т рече они немаат идоли:toe:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
супер е темава, а и муабетиве исто така :)
едвај чекам мики да дојде на работа :)
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Јас имам едно прашање до христијаните.
Дали христијаните, верниците, мораат секогаш во филмовите да навиваат за добриот?
Пример:
у бетмен - за бетмен, а не за џокер.
у Хулк - за џандарите
у Италиан Џоб - за џандарите
у ханибал рајзинг - за жртвите

? :(
Филмот е уметност која е создадена за уживање и за губење време, како и многу други работи (пр. форумов), А тоа кој за кого ќе навива е сепак збир на бихевиористичко-когнитивни способности и начела на единката вродени или добиени по пат на учење од постапки и грешки.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom