Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Исус на Апостолите им остави и други знаења, кои не се запишани во Новиот Завет. Што велиш на тоа?

П.С. Дај троа разјасни ги изразите „...одете...„, „...проповедајте...„ и „..создание...„ . Што е нивното значење?
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Волја ми е да (подалеку било) да ``убивам``
Тоа ли да е мојот закон

Доколку така мислиш.... ама некој друг па има Закон да те уапси ако те фати :) па сега ти види. Секој е слободен за се', а последиците се сосема друга ствар.[/quote]




Поентата ми е друга, но ти токму тоа го кажуваш, Секој има слободна волја да го прави она кое што сака, Нам ни е дадена таа волја, од нас зависи дали ќе одиме по еден или друг пат, дали ќе веруваме или не..:smir:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Секој има слободна волја да го прави она кое што сака,
nema, jas sakam da letam a ne moze...sakam da si stvoram pari ama ne moe.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Секој има слободна волја да го прави она кое што сака,
nema, jas sakam da letam a ne moze...sakam da si stvoram pari ama ne moe.
1. Слободната волја е духовна категорија-имам избор во намерата за чинењето добри или лоши дела.
2. Слободната волја не е физичка категорија-не можам да летам, не можам да си створам пари колку што сакам..
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
1. Слободната волја е духовна категорија-имам избор во намерата за чинењето добри или лоши дела.
2. Слободната волја не е физичка категорија-не можам да летам, не можам да си створам пари колку што сакам..
Ем имаме слободна воља ем се е предодредено...не ти делува тоа контрадикторно...барем малку?

Ако е духовна категорија зошто тогаш сам не си избрал вера туку некој друг за тебе? Претпоставувам дека си христијанин...ако се родеше во Јемен ќе беше муслиман...а во Онтарио ќе призиваше дожд од Маниту...значи не си имал избор...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
1. Тоа што се исповедам за православен рисјанин, за тоа, фала и слава на Бога.
2. Ако се родев во Јемен, многу е веројатно дека би бил муслиман, а ако се родев во Онтарио, можеби би бил „индијанец„, не спорам.

Но, најбитно е дека името Исусово и Неговото евангелие се толку познати и раширени по Светов, што не би имал можност „да се вадам од небрано„ со изговорот дека сум муслиман само заради „географијата„ на која сум роден, а притоа да глумам дека за Христа не сум чул „никад у живот„.

Да, слободната волја, на пример, може да ми послужи за тоа дали ќе сторам добро или лошо дело во физичкиов Свет. Гравитацијата на пример, не може да ми одреди дали јас ќе се одлучам за чинење добро или лошо дело. Нема тука никаква контрадикција.
 
S

smart ass

Гостин
ме интересира само една контрадикторност,имено црквата телевизори компјутери смета за ѓаволски негативни работи,е сега нели кога читаш библија всушност комуницираш со богтогаш ако библијата е во електронска ПДФ формат имаме комуникација со бога пеку компјутер?

така е или не се рачуна?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Црквата ја смета техниката (ТВ, компјутери...) за бездушна категорија. Пошто е бездушна, не може да направи слободен избор за тоа дали ќе направи добро или лошо дело.Само корисникот на таа техника-човекот, може да одлучи дали техниката ќе ја употреби за добри или лоши работи.

На пр: уште во 4-от век, Св. Василиј Велики, го по има опишано телевизорот како „..ѓавол. со главата во собата а со роговите на покривот...„. Телевизорот сам по себе не е ни добар ни лош, ниту е ѓаволски производ, туку човечка измислица, но преку телевизорот, како и преКу комлутерот и „нетот„, токму во нашите соби можат а се вселат најлошите можни слики од овој свет.

А тоа дали Билијата е печатена или дигитална, не е битно. Побитно е дали сакаш или нејќеш да читаш.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Црквата ја смета техниката (ТВ, компјутери...) за бездушна категорија. Пошто е бездушна, не може да направи слободен избор за тоа дали ќе направи добро или лошо дело.Само корисникот на таа техника-човекот, може да одлучи дали техниката ќе ја употреби за добри или лоши работи.
Значи и вибраторот е бездушен а корисникот одлучува дали ќе го употреби за добри или лоши работи.
Спрема црквата или свети Василиј, на кој начин вибраторот може да се искористи а да е добро и богоугодно?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Значи и вибраторот е бездушен а корисникот одлучува дали ќе го употреби за добри или лоши работи.
Спрема црквата или свети Василиј, на кој начин вибраторот може да се искористи а да е добро и богоугодно?
Вибраторот не е богоугоден. Значи, нема начин да стане „добар„.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Црквата ја смета техниката (ТВ, компјутери...) за бездушна категорија.


Вибраторот не е богоугоден. Значи, нема начин да стане „добар„.
Прво велиш да спрема црквата техниката е бездушна а после за вибраторот (кој е мртов предмет) дека не е богоугоден.
Значи има предмети бездушни кои му се мили на бога и кои не му се мили на бога.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
На пр: уште во 4-от век, Св. Василиј Велики, го по има опишано телевизорот како „..ѓавол. со главата во собата а со роговите на покривот...„. Телевизорот сам по себе не е ни добар ни лош, ниту е ѓаволски производ, туку човечка измислица, но преку телевизорот, како и преКу комлутерот и „нетот„, токму во нашите соби можат а се вселат најлошите можни слики од овој свет.
Одбегнував да коментирам на темава, бидејќи ја сметам за непотребна, но ваков бисер не може да игнорирам. (нострадамус се крие во ќоше).
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Одбегнував да коментирам на темава, бидејќи ја сметам за непотребна, но ваков бисер не може да игнорирам. (нострадамус се крие во ќоше).
Пошто дел од моите постови, повремено се опишуваат како „бисери„ од дел од форумџиите, дај конечно, и јас да прочитам нешто од твојата мудрост, може?

Прво велиш да спрема црквата техниката е бездушна а после за вибраторот (кој е мртов предмет) дека не е богоугоден.
Значи има предмети бездушни кои му се мили на бога и кои не му се мили на бога.
Ова е некоја твоја оригинална логика, досега непозната за човештвото? :raz:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Пошто дел од моите постови, повремено се опишуваат како „бисери„ од дел од форумџиите, дај конечно, и јас да прочитам нешто од твојата мудрост, може?
Немам некои којзнае какви мудрости да приложам.
Мудростите ми се во ранг на како да фатиш пичка или да распознаеш комуњар.
Само реагирам на работи ко погоре посоченото.
Како можеш да зборуваш за предвидувања на иднината од некој Василиј, кога истото е забрането во христијанството?
Освен Откровението и предвидувањата за апокалипсата од Јован, дозволува ли христијанството таква можност и за некои други?
Мислев дека пророчници, гатачки и слично е забрането во христијанството.
Или... ако некој се декларира дека ја проповеда божјата реч, може да каже што сака и да не е сакнциониран?
Подобјасни го ова, ако ти е по кеиф.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Ова е некоја твоја оригинална логика, досега непозната за човештвото? :raz:
Ај кажи дали за црквата или бога мртвите предмети (техника, камења, ...) можат да бидат добри или лоши. Дали се по некој принцип поделени на добри или лоши.

Ќе почнеме вака полека чекор по чекор да ја разјаснуваме логиката.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom