Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
Тие биле првите луѓе на планетата, значи ти и сите други луѓе сте потомци од нив. Имено Бог кога го создавал светот и кога ги создал Адам и Ева според Неговиот лик им дал за право да се размножуваат. За да Бог види како луѓето ке се снаоѓаат на овој свет, зошто тогаш неможело ни да се каже за роднинска врска, патем не се ни знаело што е тоа ! Кога бог увидел дека тоа е лоша страна, дека Ѓаволот умешува прсти кога се работи за инцест, сакал да да ја искорне оваа лоша особина од луѓето. И одговор на прашањето: Не тоа не е инцест тоа е право и облигација! Зошто ако не се случело тоа немало да бидеме ни јас, ни ти, ни ниеден човек на планетава. :smir:
па нели пред тоа кога бог го создал светот има напишано 10 божји заподведи и една од нив гласи "не врши прељуба", како може бог да одреди таков тек на настаните каде што Ева врши прељуба со нејзиниот син ???:toe:
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Јас би сакал да ги прашам сите верници од форумот едно прашање во врска со библијата за кое не верувам дека ке имаат логичен одговор (не знам дали е претходно поставено се извинувам ако повторувам).
Како што знам според библијата светот почнува со Адам и Ева, тие потоа имаат две машки деца, тоа што ме интересира е дали Ева и еден од нејзините синови имаат извршено инцес за да имаат потомци ???
Тие биле првите луѓе на планетата, значи ти и сите други луѓе сте потомци од нив. Имено Бог кога го создавал светот и кога ги создал Адам и Ева според Неговиот лик им дал за право да се размножуваат. За да Бог види како луѓето ке се снаоѓаат на овој свет, зошто тогаш неможело ни да се каже за роднинска врска, патем не се ни знаело што е тоа ! Кога бог увидел дека тоа е лоша страна, дека Ѓаволот умешува прсти кога се работи за инцест, сакал да да ја искорне оваа лоша особина од луѓето. И одговор на прашањето: Не тоа не е инцест тоа е право и облигација! Зошто ако не се случело тоа немало да бидеме ни јас, ни ти, ни ниеден човек на планетава. :smir:
Од каде заклучок дека биле единствени, имало и други.

Во библијата Каин на едно место вели „И секој што ќе ме види да може да ме плукне„ или некеко слично беше. Освен ако не е погрешен превод јасно е на што мисли.

Не ја спомнувате Лилит првата жена на Адам.

Освен тоа се се тоа преводи на стари сумерски, вавилонски и асирски легенди кои нашле место во Стариот завет.

Од Адам и Ева ли настанале Неандерталците и Кромањонците. А Хомо Сапиенсот? Неандерталците се генетски тотално различни од Хомо Сапиенс, сосема друга сорта на луѓе.
 

McMurphy

натчовек
Член од
14 ноември 2008
Мислења
160
Поени од реакции
33
Од каде заклучок дека биле единствени, имало и други.

Во библијата Каин на едно место вели „И секој што ќе ме види да може да ме плукне„ или некеко слично беше. Освен ако не е погрешен превод јасно е на што мисли.

Не ја спомнувате Лилит првата жена на Адам.

Освен тоа се се тоа преводи на стари сумерски, вавилонски и асирски легенди кои нашле место во Стариот завет.

Од Адам и Ева ли настанале Неандерталците и Кромањонците. А Хомо Сапиенсот? Неандерталците се генетски тотално различни од Хомо Сапиенс, сосема друга сорта на луѓе.
е па јас не велам дека Адам и Ева се првите луѓе библијата вика така, ти овде мешаш теории, мешаш неандарталци, кромањонци :toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ќе го цитирам Сердарот од една стара тема:

теоријата за тројството е интересна, затоа шо самите зборови од библијата ја негираат

„Еден е Бог„ ...


+ Исус често се обраќа кон ТАТКА СИ, што ако се „помножи„ со теоријата за тројството = шизофренија!

Ако си Еден, во форма на Свето Тројство, тогаш една од твоите појави ќе си прај муабет, ќе се моли и ќе се клања пред друга од твоите форми??? :roll:

многу пологично и поприфатливо објаснување е = беа повеќе од еден!

Има многу интересни места во библијата, посебно во „Genesis„

Ако Адам и Ева, си праеја работа, и после?

Беа Авел и Каин, некоаш после им се родија и сестри, си праеја значи работа со сестрите?

првиот инцест?


или, Битие, 4.13,14,15,16,17

13. А Каин му рече на Господа: >> Казната моја е толку голема, што не може да се носи.

14. Ете, денес ме истеруваш од лицето на земјата, и од лицето Твое ќе се кријам и ќе бидам изгнаник и скитник по земјата: значи, секој * што ќе ме сретне, ќе ме убие. <<

15. А Господ Бог му рече: >> Тоа нема да се случи; оти, кој ќе го убие Каина**, седумпати ќе се казни! << И му стави Господ Бог знак на Каина, за да не го убие никој, кој ќе го сретне.

17. ... Потоа соѕида град ***и го нарече споредимето на својот син Енох.

мхм...

ако Адам и Ева, Авел и Каин, Каин го убива Авела, значи на светов се само Адам, Ева и Каин... (можи една од сестрите да била родена веќе, можи и не...)

* - кој ќе го убие Каин? од кого има тој страв? од диносаури? или лоши тетки?
** - читај под *
*** - чекај... момент... град? за тројца? :roll:

има уште многу вакви конфузни моменти, ама бејби степс
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
е па јас не велам дека Адам и Ева се првите луѓе библијата вика така, ти овде мешаш теории, мешаш неандарталци, кромањонци :toe:
Знам дека не велиш. Инаку не мешам теории туку факти само не си ги разбрал :smir:.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Јас би сакал да ги прашам сите верници од форумот едно прашање во врска со библијата за кое не верувам дека ке имаат логичен одговор (не знам дали е претходно поставено се извинувам ако повторувам).
Како што знам според библијата светот почнува со Адам и Ева, тие потоа имаат две машки деца, тоа што ме интересира е дали Ева и еден од нејзините синови имаат извршено инцес за да имаат потомци ???

Ne e vistina drugarce deka im se rodile dvojca maski sinovi...sekogas im se ragale kerka i sin bliznaci....toa e vistinata.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
кој ќе ми одговори на погорниот цитат ?
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Кој е и што е Господ? Ете прашање
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
кој ќе ми одговори на погорниот цитат ?
Па каков одговор очекуваш?

Тие што читаат нема што да коментираат (се е јасно) а верниците и онака избегаваат такви „тешки„ муабети.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Јас би сакал да ги прашам сите верници од форумот едно прашање во врска со библијата за кое не верувам дека ке имаат логичен одговор (не знам дали е претходно поставено се извинувам ако повторувам).
Како што знам според библијата светот почнува со Адам и Ева, тие потоа имаат две машки деца, тоа што ме интересира е дали Ева и еден од нејзините синови имаат извршено инцес за да имаат потомци ???
1. Верата дава верско-етичко-духовни а не логички одговори. Логички одговори барај ви логиката.
2. Ева е Адамова жена па според тоа, Ева не може да биде нечија туѓа жена освен Адамова. Според тоа, самиот заклучи дали се случил инцест меѓу Ева и некој од синовите.
3. Да, Адам е човекот, бесполен/андроген (не е машко) а Ева е човечицата. Кога Ева е одделена од Бога од Адамовото тело (13-то ребро од левата Адамова страна), Адам станува машко и ја нарекува Ева со поимот „жена„. Така, Ева е женско (битие).
4. Светот не почнува со Адам и Ева, туку со Небесата, т.е. со создавањето на ангелите.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ќе го цитирам Сердарот од една стара тема:
1. Верата дава верско-етичко-духовни а не логички одговори. Логички одговори барај ви логиката.
2. Ева е Адамова жена па според тоа, Ева не може да биде нечија туѓа жена освен Адамова. Според тоа, самиот заклучи дали се случил инцест меѓу Ева и некој од синовите.
3. Да, Адам е човекот, бесполен/андроген (не е машко) а Ева е човечицата. Кога Ева е одделена од Бога од Адамовото тело (13-то ребро од левата Адамова страна), Адам станува машко и ја нарекува Ева со поимот „жена„. Така, Ева е женско (битие).
4. Светот не почнува со Адам и Ева, туку со Небесата, т.е. со создавањето на ангелите.
Мојот пост погоре .. цитатот го избегнуваш ли?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Сите оние поединци кои сакаат да бидат надвор од новозаветната арка, си наоѓаат причини за оправдување за своето останување надвор од арката, но и за останување во својата тврдоглавост и затвореност на умот за богооткриените вистини.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom