Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
R

RAYTHEON23

Гостин
вчера мама и кажа на една жена дека ке оди во црква...и доби 10 денари од неа за да запали свека од неа.......прифака господ или ја не знам:kesa:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Господ Бог ја прифаќа секоја жртва која е лишно принесена. Ако некој(а) токлу сака да принесе бескрвна жртва во храмот Божји, тоа може и лично да го стори, без посредници.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Господ Бог ја прифаќа секоја жртва која е лишно принесена. Ако некој(а) токлу сака да принесе бескрвна жртва во храмот Божји, тоа може и лично да го стори, без посредници.
Да ти кажам денес Бог не сака жртви/животни за да ни ги опрости гревовите.Тој го даде својот син ИСУС!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Господ Бог ја прифаќа секоја жртва која е лишно принесена. Ако некој(а) токлу сака да принесе бескрвна жртва во храмот Божји, тоа може и лично да го стори, без посредници.
Види ги болтуваното: таму не пишува дека некој треба да коле телиња и јагниња и да ги принесува пред идолот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Идол може да биде измислениот бог, олицетворен во облик од камена скулптура, пред која се положуват крвни жртви, или во најлош случај, идол може да биде лукавиот. Овој последниов е особено склон кон крвјосување.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
назнам дали некој го има поставено прашањево .. но еден краток одговор затоа шо не сум запознает ...

дали верниците верата било која дозволува или не верува во постоење на друг жив свет низ универзумот на друга планета или?

кој е ставот?
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
назнам дали некој го има поставено прашањево .. но еден краток одговор затоа шо не сум запознает ...

дали верниците верата било која дозволува или не верува во постоење на друг жив свет низ универзумот на друга планета или?

кој е ставот?
Во Библијата пишува дека не постојат вонземјани.Но не вика дека не постојат луѓе како нас на друга планета.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Во Библијата пишува дека не постојат вонземјани.Но не вика дека не постојат луѓе како нас на друга планета.
лол ...
е како може тоа ...
па вонземјани шо значат ...

Вон - земја
надвор од земјава
живи организми кои живеат надвор од земјава :toe:

луѓето на друга планета се исто вонземјани
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Добро ако така мислиш.Во Библијата пишува дека само луѓето и сите животни постојат на светот,е сега некој мисли дека светот е вселената а некој дека е планетата.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Добро ако така мислиш.Во Библијата пишува дека само луѓето и сите животни постојат на светот,е сега некој мисли дека светот е вселената а некој дека е планетата.
па постојат ... и луѓето и сите животни и растенија и бактерии на светов да :) на планетава ... тоа е сигурно ... :)

е сега дали постои на други планети живот ... каков е ставот на верата/религиите општо ме интересира
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Me interesira okolu prviot citat od biblijata kaj sto veli : I togas gospod go stvoril svetot za 6 dena,a 7-ot odpocinal da se odmori....
Dali postoi moznost gospod da se umoril od stvaranjeto za da potoa se odmori ili...?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
И Господ сакал на мир да разгледа што и како создал, а и нам ни дал пример. Докажано е дека ако телото непрекинато работи без одмор, на крај сосем ќе папса, т.е. човек ќе биде поподложен на разни болести, психички притисоци, нема да има време за фамилијата, а Бог сака да уживаме и со своите фамилии зашто така не создал, да бидеме семејни луѓе. Освен тоа-СЕДМИОТ ден е ден и кога треба да го славиме Бог.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
И Господ сакал на мир да разгледа што и како создал, а и нам ни дал пример. Докажано е дека ако телото непрекинато работи без одмор, на крај сосем ќе папса, т.е. човек ќе биде поподложен на разни болести, психички притисоци, нема да има време за фамилијата, а Бог сака да уживаме и со своите фамилии зашто така не создал, да бидеме семејни луѓе. Освен тоа-СЕДМИОТ ден е ден и кога треба да го славиме Бог.
Sakal na mir da razgleda sto sozdal? Kako da mu smetal nekoj tamu pa na mir legnuvajki da gleda sto sozdal inace on ne znael sto ke sozdade....kakov e toj bog ako ne znae odnapred sto ke se sluci? ima logika?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom