Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
:tapp:.

ke se odgovoris vakvo ... ! ?

Da e контрадикторно.. !!

Ne e контрадикторно ... !!

:smir:
Контрадикторно може да биде само за тебе..инаку за сите 100 точки има објаснување..ама верувај ми немам намера да ги одговарам..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.902
:tapp:.

ke se odgovoris vakvo ... ! ?

Da e контрадикторно.. !!

Ne e контрадикторно ... !!

:smir:
Ниту те интересира Христијанството, ниту пак одговорите и аргументите, на ова што си го copy/paste-ирал, а што ни ти не си го прочитал. Кој би се нафатил да ти одговори попусто ќе му биде. Веќе видено и случено.
Намерата ти е многу едноставна и веќе видена сто пати, тука на форумов, особено околу некој христијански празник, а тоа е - провокација.
 
Член од
17 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Контрадикторно може да биде само за тебе.. inaku za site 100 tocki ima objasnuvanje..ама верувај ми немам намера да ги одговарам..
:nenene:
Ne se 100 tocki, Tuka se 101 tocke... :nesvest:

Ako ima objasnuvanje, objasime samo eden ot tie 101 Tocki .. :smir:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ai, pervata.. !

1)1. Who incited David to count the fighting men of Israel?
• God did (2 Samuel 24: 1)
• Satan did (I Chronicles 2 1:1)

:smir:
Прво и основно овде нема никакив контрадикции..Проблемот кој овде го гледаш со Давид е истиот оној со Јов..Бог му дозволува на Сатаната да не искушува..во примерот со Давид..Бог беше гневен на Давид затоа што не веруваше во неговата Сила туку во бројот на неговата војска...
Авторитетот на Бога е и над Станата и Бог истиот може да го користи..но за своја слава..Истото се случи и кога Исус беше распнат..не затоа што Станата можеше...туку затоа што тоа беше дозволено..

Еве..иако мислам дека ама баш ништо не добиваш од тоа..оти тоа не ти ни беше намерата..
 
Член од
17 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Прво и основно овде нема никакив контрадикции..Проблемот кој овде го гледаш со Давид е истиот оној со Јов..Бог му дозволува на Сатаната да не искушува..во примерот со Давид..Бог беше гневен на Давид затоа што не веруваше во неговата Сила туку во бројот на неговата војска...
Авторитетот на Бога е и над Станата и Бог истиот може да го користи..но за своја слава..Истото се случи и кога Исус беше распнат..не затоа што Станата можеше...туку затоа што тоа беше дозволено..

Еве..иако мислам дека ама баш ништо не добиваш од тоа..оти тоа не ти ни беше намерата..
Ova ne e objasnuvanje, ti se odgovoris od tvoeto glava, i tie ne se objasnuvanje..

Objasnuvanje e kade se odgovoris so Fakt-i od Bibljata...

:smir:
 
Член од
18 декември 2008
Мислења
9
Поени од реакции
1
Ако може објаснување од некого за втората заповед:
„Не прави идол или слика на она што е горе на небото, што е долу на земјата, што е во водата и под земјата, не им се поклонувај и не им служи“

Само да кажам дека сум православен христијанин и дека и дома имам доста стара икона од Свети Никола (оставена од прабаба ми) закачена на ѕид.
Не знам зошто, стварно не знам, ама некако кога ја читам оваа втора заповед ми се чини дека не треба воопшто да има слики од буквално ништо ниту во црквите ниту во домовите.
Пред да почнете да одговорате само да знаете дека воопшто не сум образуван црковно, односно немам широко познавање од теологија и морам да признам дека ни Библијата ја немам прочитано. Прашањево ми е само да научам нешто повеќе од вас и немам намера никого да провоцирам. Поздрав
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Има цела тема со дискусии по тоа прашање, прочепкај малку на форумов во поддтемава „религија„.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Nezam sega a jas tebe ne te razbiram. a ti ne me razbiras mene. ... !:tapp:

ai, ke cekame da ni objasnuva nekoi vo angliski, jas ne razbiram - ne znam mnogu Makedonsi.. :kesa:
Jay-f еве ти на англиски, истите прашања со одговори
http://www.thebereans.net/contra-context.shtml

Еве конкретно пример за првото што имаш прашано. Прееска го пуштив, ама го избришав, сметав дека од Маркус ќе ти е доволен одговорот (кој е соодветен со ова што ти го постирам на англиски)
1)1. Who incited David to count the fighting men of Israel?
• God did (2 Samuel 24: 1)
• Satan did (I Chronicles 2 1:1)
http://www.thebereans.net/contra-i01.shtml
Ова е на англиски, како што рече подобро разбираш.
 
Член од
17 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
Jay-f еве ти на англиски, истите прашања со одговори
http://www.thebereans.net/contra-context.shtml

Еве конкретно пример за првото што имаш прашано. Прееска го пуштив, ама го избришав, сметав дека од Маркус ќе ти е доволен одговорот (кој е соодветен со ова што ти го постирам на англиски)
http://www.thebereans.net/contra-i01.shtml
Ова е на англиски, како што рече подобро разбираш.
Falla :smir:.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom