Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Чекај малку ти зборуваш за луѓе од Еврејска припадност кои зеле завет(се оддвоиле од другите) да не пијат вино, да не си ја кратат косата....мислам дека погрешно си разбрал..еве ти стих зошто...
и откако дојде се насели во градот наречен Назарет, за да се исполни реченото од пророците дека ќе се нарече Назареец.Матеј 2-23
Можеби грешам...Ако некој знае повеќе нека појасни..
Мислам дека Јован бил назаријец
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
jas go znam toj stih , no vernicite nemaat nisto zaednicko so toj geografski poim
nazarecan ima svoe znacenje , i sledbenicite na Isus vo negovo vreme dodeka on prestojuval megu nas , se narekle Nazarecani, spored znacenjeto na zborot , a ne spored gradot, greskata e kaj tebe , no za bolje na vistinata , procitaj historija od ranoto Hristijanstvo, i ke se uveris deka za vremeto na Isus i samite Apostoli se narekle sebesi Nazarecani .
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Исус и самите апостоли велиш...
Павле вели вака...

Не ве учи ли самата природа дека е срамно за мажот да има долга коса..1 Коритнјани 11-14
А што правиме со пиењето вино...
Исто така и чашата, по вечера, и рече: „Ова е чаша на Новиот Завет во Мојата крв. Правете го ова, секојпат кога пиете, за Мој спомен!”
..Коринтјани 11-25
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Kако едноставни работи не се разбираат?

ајде да појаснам и да биде малце поеднсотавно за сваќање:

Јас пишувам една книга , во книгата се нарекувам себеси македонец.
Мојата книга се превела на Турски јазик, па името Македонец, го превеле како ЃОЧМЕН.
Генерациите кои следуваат после едно 400 години најмалце, почнале да тврдат дека ЈАС СУМ СЕ НАРЕКОЛ ЃОЧМЕН :)

ова прашувам дали држи вода или не ?:wink:
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Исус и самите апостоли велиш...
Павле вели вака...

Не ве учи ли самата природа дека е срамно за мажот да има долга коса..1 Коритнјани 11-14
А што правиме со пиењето вино...
Исто така и чашата, по вечера, и рече: „Ова е чаша на Новиот Завет во Мојата крв. Правете го ова, секојпат кога пиете, за Мој спомен!”
..Коринтјани 11-25
Kakva vrska ima sega ovaa, so toa sto razgovaravme pogore , kaj e povrzanosta ???
Nie ne razgovaravme za Alkohol ili za dolga kosa, tuku za Nazarecani.
 

buba18

God is a DJ
Член од
8 јануари 2009
Мислења
358
Поени од реакции
10
Мене не ми е јасно тие што се од друга вера а не христијанска,си веруваат во друг бог.Е сега они од дека да знаат оти баш Исус е единствен Бог и само во него треба да веруваме.некои од нив не се запознаени со нашата религија,зар и тие се грешни што не го сметат Исус за нивен Бог?
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Катастрофално НЕЗНАЕЊЕ и непознавање на својата религија !

Евангелие според Јован 14 (ред 28) ...Мојот отец е поголем од мене.
Евангелие според Јован 10 (ред 29) ...Мојот отец е поголем од сите...
Евангелие според Матеј 12 (ред 28)... јас истерувам бесови со духот Божји...
Евангелие според Лука 11 (ред 20) ...Со прст Божји ги истреувам бесовите...

Евангелие според Јован 5 (ред 30) Но Јас ништо неможам да правам Сам од Себе!
Како што слушам така судам, и мојот суд е праведен, оти неја барам волјата Моја. а волјата на отецот кој ме пратил.

КАДЕ ВО СИТЕ ОВИЕ ЦИТАТИ , ИСУС ВЕЛИ ДЕКА Е БОГ ?
за факт зекаде јасно укажува дека Отецот од кој е испратен ја поседува Апсолутната моќ, па со негова дозвола го прави чудата....


ццццц како бе вака, ке прочитате две протестантски брошурчиња и дома на Бога здруженик му препишувате !!!



 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ako e ova tocno , togas ne se sovpaga so historiskite fakti , oti za prv pat zborot Hristijani bilo upotrebeno 43 godina vo Antiohija.
Па ти, всушност, само го потврди мојот пост. Во мојот претходен пост, го наведов и новозаветниот цитат во кој точно се наведува дека токму во Антиохија за прв пат се користи изразот „христијани„.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Зашто ги тепам бубашвабите???
затоа што не ми уклапаат у естетика
затоа што се гадни според мој вкус
е па затоа има омраза
христијаните за некого се гадни
и не се уклапаат у естетика
и затоа мора да има војна
пошто војната е природна состојба
уше хераклит рече а после ја доработија истата суштина.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Kakva vrska ima sega ovaa, so toa sto razgovaravme pogore , kaj e povrzanosta ???
Nie ne razgovaravme za Alkohol ili za dolga kosa, tuku za Nazarecani.
Па Назарејците носеле долги коси и не пиеле вино...Какви се тие Назарејци што имаат спротивни мислења од заветот кој го дале

Катастрофално НЕЗНАЕЊЕ и непознавање на својата религија !

Евангелие според Јован 14 (ред 28) ...Мојот отец е поголем од мене.
Евангелие според Јован 10 (ред 29) ...Мојот отец е поголем од сите...
Евангелие според Матеј 12 (ред 28)... јас истерувам бесови со духот Божји...
Евангелие според Лука 11 (ред 20) ...Со прст Божји ги истреувам бесовите...

Евангелие според Јован 5 (ред 30) Но Јас ништо неможам да правам Сам од Себе!
Како што слушам така судам, и мојот суд е праведен, оти неја барам волјата Моја. а волјата на отецот кој ме пратил.

КАДЕ ВО СИТЕ ОВИЕ ЦИТАТИ , ИСУС ВЕЛИ ДЕКА Е БОГ ?
за факт зекаде јасно укажува дека Отецот од кој е испратен ја поседува Апсолутната моќ, па со негова дозвола го прави чудата....


ццццц како бе вака, ке прочитате две протестантски брошурчиња и дома на Бога здруженик му препишувате !!!



Со кого дискутираш? На кого е наменет твојот пост...Користи ја алатката цитирај...
 
A

ateist

Гостин
Ако Бог промислил дека некој треба по раѓање да биде богат а некој сиромашен, тоа треба да се прифати како Божја волја. Богатиот не смее да биде осудуван само затоа што е богат, туку треба од својот имот да раздели на сиромашните. А сиромашните треба да ја прифатат својата сиромаштија како Божја промисла кон нив, а не да негодуваат кон Бога и Неговата промисла.

Материјалното богатсво е рлативно: тековната криза во Светот, направи многу богати да осиромашат се до ниво од самоубиство, па јасно е дека богатстрвото не е врв во животот. Затоа, треба да се богатиме со вера и со дела, оти нив „..никој нема да ни ги одземе...„ а не со материјални категории, кои се миниливи и пропадливи и кои „...молецот и рѓата ги јадат и крадецот ги краде...„
Материјалното богатство е апсолутно .

Ако не беше така зар православието немаша да заглави до гуша у организиран криминал заедно со криминалците приватизери арамии и слична на нив братија .

Со приватизациите крминалците приватизери и црквата испоубија безброј недолжно цивилно население поедици но И цели семејства само за да натрупаат материјални богатства .

Тоа е вистината . Се друго е фрлање прашина у очи замајување на луѓето со некаква наводна божја волја . Луѓето не беа крадени од некакви лампиони -богови на облаците туку од криминалци приватизери ,од црквата , од белосветски пробисвети и пропалици и слична братија на која материјалното им е пред се и над се .

.
.
.
.
.
.


а новиот завет многу јасно и НАПИСМЕНО СЕ ИЗЈАСНИЛ ПО ОВА ПРАШАЊЕ


.
.
Евангелие по Лука 19 – ред 47 И поучуваше секој ден во Храмот. А свештеничките главатари, книжниците и НАРОДНИТЕ ПРВЕНЦИ ( богаташи – капиталисти ) гледаа да Го УБИЈАТ .

Евангелие по Матеј 20 - ред 25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека ГОЛЕМЦИТЕ ( капиталистите ) ги УГНЕТУВААТ – ИСКОРИСТУВААТ ЕКСПЛОАТИРААТ ..

Евангелие по Марко 10 – ред 24 ...А учениците се зачудија од Неговите зборови. Но Исус пак проговори и им рече: „Чеда, колку е тешко да влезат во Божјото Царство, ОНИЕ КОЈ СЕ НАДЕВААТ НА БОГАТСТВО!


Евангелие по Лука 18 – ред 24... А кога Исус го виде таков, рече: „Колку тешко ќе влезат во Божјото Царство, ОНИЕ КОЈ ИМААТ БОГАТСТВО .

Ред 25 ...Полесно и не камилата да мине низ иглени уши отколку на БОГАТАШ КАПИТАЛИСТ да влезе во Божјото Царство ............( НУЛА ..ЗИРО ПОИНТ ....НИТУ ЕДЕН )

Евангелие по Матеј 6 – ред 19 ...Не СОБИРАЈТЕ СИ БОГАТСТВА НА ЗЕМЈАТА , каде што молецот и рѓата ги уништуват, и каде што крадци поткопуваат и крадат;

Послание на Јаков 2 – ред 6....Не се ли БОГАТИТЕ – КАПИТАЛИСТИТЕ тие што ве УГНЕТУВААТ – ИСКОРИСТУВААТ - ЕКСПЛОАТИРААТ и ве влечат по судови .

Дела апостолски 4 – ред 32 .........А народот кој ПОВЕРУВА имаше едно срце и една душа и НИКОЈ не велеше дека нешто од неговиот ИМОТ Е негово , туку се им беше ЗАЕДНИЧКО (самоуправна општествена сопственост )
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Да ве прашам јас што вели црквата за мешани бракови помеѓу други религии?!
На пример моите се од различни религии(татко ми православен,мајка ми католик) и се немаат венчано во црква.
Дали треба некој да се преобрати за да им биде дозволен бракот во црква или..?!
Што е со браковите ако еден е муслиман другиот православен и тн.?!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Да ве прашам јас што вели црквата за мешани бракови помеѓу други религии?!
На пример моите се од различни религии(татко ми православен,мајка ми католик) и се немаат венчано во црква.
Дали треба некој да се преобрати за да им биде дозволен бракот во црква или..?!
Што е со браковите ако еден е муслиман другиот православен и тн.?!
Прво мајка ти и татко ти не се од различни религии..само од различни конфесии..Што се однесува до различните религии...или неверници

А на другите им велам јас, а не Господ: ако некој брат има жена која не верува, а која се согласува да живее со него, да не ја напушта! А жената која има маж, кој не верува, а кој се согласува да живее со неа, да не го напушта мажот,

Останатото е личен избор..прифаќање или не на конфесијата или другата вера..
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Прво мајка ти и татко ти не се од различни религии..само од различни конфесии..Што се однесува до различните религии...или неверници
Не знаев дека така се нарекуваат.
Сепак не се земени во црква.
Во католичка на мајками и рекле дека може ако сака да отиде сама(!?) и да стапи во брак со татко ми..
Валда треба да донесе потврда од матично дека се венчани.

Значи црквата не е против бракови со други религии!?
Тоа ми беше важно.
Фала.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Не знаев дека така се нарекуваат.
Сепак не се земени во црква.
Во католичка на мајками и рекле дека може ако сака да отиде сама(!?) и да стапи во брак со татко ми..
Валда треба да донесе потврда од матично дека се венчани.

Значи црквата не е против бракови со други религии!?
Тоа ми беше важно.
Фала.
Да се разбереме..католичката црква мешани бракови ги нарекува оние во кои едниот брачен другар бил од друга религија или конфесија но ја прифатил католичката...Мислам дека истото ќе се случи и во другите пред се поради овие стихови..
Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom