Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Дали може тука да поставам прашање во врска со Адам и Ева?
Нешто што од секогаш ме интересирало е што била змијата пред Бог да ја проколне да ползи цел живот? Нели таа и тогаш била змија, па после Бог ја проколнал да ползи? Не сфаќам како:toe:
Ако веќе била змија, ползела, нели?
Змијата каква ја гледаш денес е илустрација во природата на ефектите од гревот..
Џон Весли има интересен кометар за тоа...
на англиски ме мрзи да преведувам..
Upon thy belly shalt thou go - No longer upon feet, or half erect, but thou shalt crawl along, thy belly cleaving to the earth. Dust thou shalt eat - Which signifies a base and despicable condition.
Болдираното треба да биде одговор на твоето прашање..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дали може тука да поставам прашање во врска со Адам и Ева?
Нешто што од секогаш ме интересирало е што била змијата пред Бог да ја проколне да ползи цел живот? Нели таа и тогаш била змија, па после Бог ја проколнал да ползи? Не сфаќам како:toe:
Ако веќе била змија, ползела, нели?

Во Едем, змијата била змија и имала нозе, кои после падот, после проколнувањето, се скриени во нејзиното тело.
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
И мене тука не ми било најјасно.
Дали ѓаволот всушност зборувал преку змијата, како оние забавувачи-куклари кои зборат од стомак?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Или можеби ѓаволот се трансформирал во форма на змија,или пак во краен случај змијата е спомната само како симбол на злото.:toe:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Jas mozam vrz osnova na biblijata da dokazam deka onoj koj e hristijanin ne treba da go mrazi islamot
i vrz osnova na biblijata da dokazam deka vo pogled na zenite, opstestvenoto ureduvanje i za bozjata predodredenost-sudbina
biblijata i kuranot ne se kontradiktorni.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.387
Поени од реакции
25.164
Разработувавме тема од социолошки аспект - сиромаштво.
Ама тука се спомна и Бог, дали тој ја оправдува сиромаштијата? Дали мисли дека треба да постојат сиромашни луѓе?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
И мене тука не ми било најјасно.
Дали ѓаволот всушност зборувал преку змијата, како оние забавувачи-куклари кои зборат од стомак?
Да, лукавиот ја искористил змијата како „медиум„ за контакт со Ева.

Или можеби ѓаволот се трансформирал во форма на змија,или пак во краен случај змијата е спомната само како симбол на злото.:toe:
Лукавиот не се трансформирал, туку останал ѓавол, а змијата си останала пак змија, но не и симбол. Денес, змијата е симбол за блискоста помеѓу човекот и демоните. Хиндусите, кои им свират на дудук на кобрите, се очигледен пример за тоа.

Разработувавме тема од социолошки аспект - сиромаштво.
Ама тука се спомна и Бог, дали тој ја оправдува сиромаштијата? Дали мисли дека треба да постојат сиромашни луѓе?

Ако Бог промислил дека некој треба по раѓање да биде богат а некој сиромашен, тоа треба да се прифати како Божја волја. Богатиот не смее да биде осудуван само затоа што е богат, туку треба од својот имот да раздели на сиромашните. А сиромашните треба да ја прифатат својата сиромаштија како Божја промисла кон нив, а не да негодуваат кон Бога и Неговата промисла.

Материјалното богатсво е рлативно: тековната криза во Светот, направи многу богати да осиромашат се до ниво од самоубиство, па јасно е дека богатстрвото не е врв во животот. Затоа, треба да се богатиме со вера и со дела, оти нив „..никој нема да ни ги одземе...„ а не со материјални категории, кои се миниливи и пропадливи и кои „...молецот и рѓата ги јадат и крадецот ги краде...„

Jas mozam vrz osnova na biblijata da dokazam deka onoj koj e hristijanin ne treba da go mrazi islamot
i vrz osnova na biblijata da dokazam deka vo pogled na zenite, opstestvenoto ureduvanje i za bozjata predodredenost-sudbina
biblijata i kuranot ne se kontradiktorni.
Омразата воопшто не е христијанска особина. Треба да се мрази злото, пред се, своето зло.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Postoenjeto na siromastijata
pokazuva deka lugeto treba da se obedinat na klasna osnova
protiv bogatite i vladeackite strukturi
ama tie se lukavi pa gi delat na nacionalna i verska osnova
a oni si se druzat megu sebe
abe stara mudrost e toa
siromav i bogat braka ne biduvaat
hristijanstvoto go osuduva siromastvoto
i treba da pomaga na siromasite
zatoa taa e slicna so levicarskite idei
a desnica i religija e vrvno licemerie!!!
 
R

RAYTHEON23

Гостин
a ke saka li nekoj da objasni zosto luteranskata crkva se 'nafati' da vencava homoseksualni dvojki...i dali ova e protiv biblijata vo osnova a i pravoslavjeto-delumno?????:smir:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
a ke saka li nekoj da objasni zosto luteranskata crkva se 'nafati' da vencava homoseksualni dvojki...i dali ova e protiv biblijata vo osnova a i pravoslavjeto-delumno?????:smir:
Затоа што тоа е се само црква не...Венчавање на хомосексуални парови, како и пастори со хомосексуална определба е спортивно на библиското учење..Јас не знам што се проповеда таму..ама очигледно некои делови од Библијата се прескокнуваат....
 
A

ateist

Гостин
Postoenjeto na siromastijata
pokazuva deka lugeto treba da se obedinat na klasna osnova
protiv bogatite i vladeackite strukturi
ama tie se lukavi pa gi delat na nacionalna i verska osnova
a oni si se druzat megu sebe
abe stara mudrost e toa
siromav i bogat braka ne biduvaat
hristijanstvoto go osuduva siromastvoto
i treba da pomaga na siromasite
zatoa taa e slicna so levicarskite idei
a desnica i religija e vrvno licemerie!!!
баш така............

самиот Христ религиите ги нарекува ЛИЦЕМЕРИЕ........

оти религиите се само средство на УГНЕТУВАЧИТЕ Искористувачите Злоупотребувачите на Сатанистите над другите луѓе ..........

а целта на религиите е токму таа .........

да ги замајува луѓето да врши метафизичко затупување на луѓето.........

работата е "држ те го крадецот додека јас крадам"



само да се скрене внимание од себе кон некакви фикции ..ништо друго


Евангелие по Лука 11 - ред 46 Тој пак им рече: „Горко ви вам - законици, зашто ги натоварувате луѓето со бремиња, што тешко се носат, а вие самите ни со еден прст не се допирате до бремињата- Тежините-кризите .......ЛИЦЕМЕРИЕ НЕВИДЕНО

Книга на пророкот Исаија 14 - ред 12 ....Како падна од небото Деницо (Бивш Светлоносецу - СТАНО ЃАВОЛУ), сине (на зората) Зорин? Како ли си симнат- Соборен на земјата ти, УГНЕТУВАЧУ - ИСКОРИСТУВАЧУ ЕКСПЛОАТАТОРУ на народите?

Евангелие по Матеј 20 - ред 25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците-Капиталистите ги УГНЕТУВААТ - ЕКСПЛОАТИРААТ- ИСКОРИСТУВААТ.

Послание на Јаков 2 - ред 6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите- Капиталистите тие, кои ве УГНЕТУВААТ и ве влечат по судовите?


ХРИСТ ГИ УКИНАЛ СИТЕ ЛИЦЕМЕРИ И ЗЛОТВОРИ САТАНИСТИ И ЈА ВОВЕЛ БОЖЈАТА ХРИСТОВА САМОУПРАВНА КОМУНИСТИЧКО АНАРХИСТИЧКА ИДЕОЛОГИЈА ЗА КОЈА БОГ ДВАПАТИ СЕ ЗАКОЛНАЛ ВО СЕБЕСИ ДАКА ЌЕ ДАДЕ ВЕЧЕН ЖИВОТ (види Павле до Евреите )

Дела Апостолите 2 - ред 44 А СИТЕ кои ПОВЕРУВАА беа заедно и сè им беше ОПШТО - ЗАЕДНИЧКО - САМОУПРАВНА ОПШТЕСТВЕНА СОПСТВЕНОСТ

глава 4 - 32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку СЕ ИМ БЕШЕ ОПШТО ЗАЕДНИЧКО - САМОУПРАВНА ОПШТЕСТВЕНА СОПСТВЕНОСТ.

глава 13 - ред 48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и ПОВЕРУВАА мнозина, КОИ БЕА ОПРЕДЕЛЕНИ ЗА ВЕЧНИОТ ЖИВОТ.
 
Член од
8 јануари 2009
Мислења
929
Поени од реакции
21
Колку ја читате библијата?
 
A

ateist

Гостин
Разработувавме тема од социолошки аспект - сиромаштво.
Ама тука се спомна и Бог, дали тој ја оправдува сиромаштијата? Дали мисли дека треба да постојат сиромашни луѓе?
самиот Христ религиите ги нарекува ЛИЦЕМЕРИЕ........

оти религиите се само средство на УГНЕТУВАЧИТЕ Искористувачите Злоупотребувачите на Сатанистите над другите луѓе ..........

а целта на религиите е токму таа .........

да ги замајува луѓето да врши метафизичко затупување на луѓето.........

работата е "држ те го крадецот додека јас крадам"



само да се скрене внимание од себе кон некакви фикции ..ништо друго


Евангелие по Лука 11 - ред 46 Тој пак им рече: „Горко ви вам - законици, зашто ги натоварувате луѓето со бремиња, што тешко се носат, а вие самите ни со еден прст не се допирате до бремињата- Тежините-кризите .......ЛИЦЕМЕРИЕ НЕВИДЕНО

Книга на пророкот Исаија 14 - ред 12 ....Како падна од небото Деницо (Бивш Светлоносецу - СТАНО ЃАВОЛУ), сине (на зората) Зорин? Како ли си симнат- Соборен на земјата ти, УГНЕТУВАЧУ - ИСКОРИСТУВАЧУ ЕКСПЛОАТАТОРУ на народите?

Евангелие по Матеј 20 - ред 25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците-Капиталистите ги УГНЕТУВААТ - ЕКСПЛОАТИРААТ- ИСКОРИСТУВААТ.

Послание на Јаков 2 - ред 6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите- Капиталистите тие, кои ве УГНЕТУВААТ и ве влечат по судовите?


ХРИСТ ГИ УКИНАЛ СИТЕ ЛИЦЕМЕРИ И ЗЛОТВОРИ САТАНИСТИ И ЈА ВОВЕЛ БОЖЈАТА ХРИСТОВА САМОУПРАВНА КОМУНИСТИЧКО АНАРХИСТИЧКА ИДЕОЛОГИЈА ЗА КОЈА БОГ ДВАПАТИ СЕ ЗАКОЛНАЛ ВО СЕБЕСИ ДАКА ЌЕ ДАДЕ ВЕЧЕН ЖИВОТ (види Павле до Евреите )

Дела Апостолите 2 - ред 44 А СИТЕ кои ПОВЕРУВАА беа заедно и сè им беше ОПШТО - ЗАЕДНИЧКО - САМОУПРАВНА ОПШТЕСТВЕНА СОПСТВЕНОСТ

глава 4 - 32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку СЕ ИМ БЕШЕ ОПШТО ЗАЕДНИЧКО - САМОУПРАВНА ОПШТЕСТВЕНА СОПСТВЕНОСТ.

глава 13 - ред 48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и ПОВЕРУВАА мнозина, КОИ БЕА ОПРЕДЕЛЕНИ ЗА ВЕЧНИОТ ЖИВОТ..
.
.
.
.
Дела на Апостолите 2 - ред 45 И продаваа стоки и имоти и тоа го делеа на сите, секому според неговата потреба .

ЗНАЧИ ИСТИОТ ПРИЦИП КАКО ОД САМОУПРАВУВАЊЕТО .........

СЕКОМУ СПОРЕД ВЛОЖЕН ТРУД И ПОСТИГНАТИ РЕЗУЛТАТИ НО И СПОРЕД ПОТРЕБИТЕ КАДЕ САМИТЕ САМОУПРАВНИ РАБОТНИ ОРГАНИЗАЦИИ ГО ПОМАГАА ПОЕДИНЕЦОТ ...
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
608
Поени од реакции
236
Што конкретно можеме да дознаеме за нашата природа и природата на бог од оваа религија?
И дали и како оваа религија позитивно влијае за проширувањето на свеста односно за развојот на душата?
И најважно зошто се заплашуваат луѓето со тоа ако не го прифатат Исус дека вечно ќе горат во пеколот нели е ова најкористениот начин за манипулација на луѓето и каде е тука слободната војља?
Мислам дека кога луѓето се заплашуваат за да прифатат нешто инаку последиците наводно ќе бидат бескрајно ужасни се крши секаква шанса за проширување и развој на свеста и душата.
За да може некој искрено да сака некоја личност тука неможе да има
никакви услови или ограничувања тоа го правиме само затоа што сакаме и така сакаме.
Во ваков случај каде што има услови не е можно да постои љубов.
Каква е таа љубов кога ако не ме сакаш вечно ќе гориш во пеколот?
Нема ли тука некоја нелогичност?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
има многу нелогичности.
дали знаеш дека во името на црквата и господ (крстоносните војни) се убиени многу повеќе луѓе одколку во 2светска војна пример и хитлер.
одескогаш на светов владеел инетересот на одредена група на народ.:toe:
и се се сведува на борба на интереси.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom