Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Да, лукавиот ја искористил змијата како „медиум„ за контакт со Ева.



Лукавиот не се трансформирал, туку останал ѓавол, а змијата си останала пак змија, но не и симбол. Денес, змијата е симбол за блискоста помеѓу човекот и демоните. Хиндусите, кои им свират на дудук на кобрите, се очигледен пример за тоа.
Значи, змијата послужила како инструмент во рацете на ѓаволот за остварување на својата мрачна цел и потоа била проколната.
Претпоставувам, сите кои доброволно ќе се потчинат и ќе дозволат ѓаволот да ги раководи стануваат негови соучесници-а со тоа се и проколнати од Бога.
 
A

ateist

Гостин
Во Едем, змијата била змија и имала нозе, кои после падот, после проколнувањето, се скриени во нејзиното тело.
ЗМИЈА....збор од ангелскиот речник на загатките што значи ПОДЛОСТ

и во рајот и после рајот "змијата"....си останала БЕЗКИЧМЕЊАК - антиличност непринципиелна недостоинствена без самопчит и гордост

змијата не си ги кажува нозете ниту ПОДЛИОТ човек вистинските намери

Трета Книга Мојсеева - Левит 26 - ред 13 Јас, Господ, вашиот Бог, ве изведов од Египетската Земја за да не бидете повеќе робови; ги скршив врските на вашиот јарем и направив да ОДИТЕ ИСПРАВЕНИ .’--- ( достоинствено , гордо со самопочит )

Псалм 37 - ред 7 Смири се пред Господа и надевај се на Него, не дразни се заради оној, кој напредува на својот пат, заради човекот кој кове-заговара ПОДЛОСТ.

Псалм 55 - ред 11 Среде него: заседа, неправдата и ПОДЛОСТА не заминуваат од неговите улици.

Псалм 59 - ред 5 Господи, Боже над Воинствата, Израелев Боже! Подигни се, казни ги сите многубошци, немој да им се смилуваш на ПОДЛЕЦИТЕ!

( обично кога некој ќе дознае дека за некој што го мислел за свој а овој цело време му работел зад грб - подло се вели ...."сум ја имал змијата во пазува" )

Псалм 22 - ред 29 Сите БОГАТИ на земјата ќе јадат и ќе почитуваат; пред Него ќе се поклонат сите, што слегуваат во ПРАВТА а што НЕ МОЖАТ да ја запазат својата душа во живот.

Псалм 7 - ред 5 тогаш нека непријателот ја подгони мојата душа и нека ја стигне; и нека го згази животот мој на земјата, и ја СОБОРИ МОЈАТА ЧЕСТ во ПРАШИНА.

ПРАВ ПРАШИНА ...збор од ангелскиот речник на загатките што значи тотален морален пад , тотална беззначајност , морален РАСПАД , МОРАЛНА БЕЗЗНАЧАЈНОСТ...ситна боранија , ситна душа .....се сити радува на туѓи несреќи тоа го теши го одржува во живот..НЕДЕФИНИРАНОСТ , НЕДОСТОЈНОСТ понижување

земја = дефинираност...цврсто тло под нозе

Евангелие по Матеј 10 - ред 14 И ако некој не ве прими, ниту ги послуша вашите зборови, кога излегувате од таа куќа или град ИСТРЕСЕТЕ ГО ПРАВОТ од вашите нозе.-- ги учел Исус апостолите кога ги праќал да ја проповедаат Христовата Идеологија

.
.
.
самиот Христ го употребува зборот ЗМИИ за ПОДЛОТО СВЕШТЕНСТВО.....



Евангелие по Матеј 23 - ред 33 ЗМИИ ЗМИСКИ породи! како ќе побегнете од судот на пеколот?

1 Коринтјани: 10:9 Ниту да Го искушуваме Господа, како што Го искушуваа некои од нив, и загинаа од ЗМИИ.

псалм 77 - ред 33 ...И така им минеа дните нивни во СУЕТА и годините нивни во смутови -сплетки интриги дволични лицемерни подли ЗМИЈСКИ игри .

Псалм 11 - ред 2 ..Суета му кажува секој на ближниот свој , од ДВОЛИЧНО змијско СРЦЕ устите зборуваат ЛАГА

Евангелие по Матеј

глава 23 ред - 13 ”Горко вам, книжници и фарисеи, ЛИЦЕМЕРИ - ЗМИИ, кои го затворате Небесното царство пред луѓето; зашто самите не влегувате, ниту ги пуштате внатре оние, кои сакаат да влезат.”
( сите овие ЗМИИ_ ЛИЦЕМЕРИ - ПОДЛЕЦИ гарантирале дека Атеистичката Суета е Божја волја а дека луѓето само треба да медитират да пеат песнички кажуваат молитви и други глупости )

ред 14 - ”Горко вам, книжници и фарисеи, ЛИЦЕМЕРИ - ЗМИИ , зашто ги подјадувате домовите на вдовиците, и заради причина СЕ МОЛИТЕ долго. Затоа ќе добиете поголема осуда!”

ред 25- ”Горко вам, книжници и фарисеи, ЛИЦЕМЕРИ - ЗМИИ , кои ја чистите надворешноста на чашата и чинијата, а внатре сте полни со грабеж и лакомост!

ред 27 - ”Горко вам, книжници и фарисеи, ЛИЦЕМЕРИ - ЗМИИ, оти приличите на варосани гробови, што однадвор изгледаат убаво, а внатре се полни со мртовечки коски и секаква нечистота!


Псалм 39 - ред 11 Ти го поправаш човекот со казна, и сè што му е најмило го расипуваш како молец; навистина, секој човек е СУЕТЕН ( Адам )

КОГА БИЛ ИСУС ИМАЛО :

1 ) КАПИТАЛИСТИ - УГНЕТУВАЧИ -- СУЕТНИ
2) КАПИТАЛИСТИЧКА ВЛАСТ ----- СУЕТНА РЕГУЛИРА СУЕТНИ МЕЃУЧОВЕЧКИ ОДНОСИ
3 ) КАПИТАЛИСТИЧКА МОЈСЕЕВА РЕЛИГИЈА -- СУЕТАТА ЈА ПРОГЛАСИЛА ЗА ДУХОВНОСТ ПОБОЖНОСТ И ВЕРУВАЊЕ

ИАКО ЦЕЛ СТАР ЗАВЕТ ....ЈА ОСУДУВА СУЕТАТА.......СЕКОЈ МОЖЕЛ ДА ВИДИ И ТОГАШ И СЕГА ..........
.
.

..........................НОВИОТ ЗАВЕТ .........................

1 Петар 1 - ред 18 знаејќи дека не сте откупени со распадливи нешта, со сребро или со злато, од својот СУЕТЕН живот што ви е предаден од вашите татковци,

Ефесјани: 4:17 Ова го велам и сведочам во Господа, ДА НЕ ЖИВЕЕТЕ ВЕЌЕ како што одат НАРОДИТЕ во СУЕТАТА на својот ум,

ПРАВОСЛАВИЕ , КАТОЛИЦИЗАМ ПРОТЕСТАНТИЗАМ .............

ИСТИТЕ СТАРОЗАВЕТНИ ЗМИИ ..........ПОДЛЕЦИ , ЛИЦЕМЕРИ , ДВОЛИЧНИ..........

ОВА Е ВИСТИНСКИОТ НОВ ЗАВЕТ .....БЕЗСУЕТНОСТА

Дела на апостолите 2 - ред 44 А сите кои ПОВЕРУВАА беа заедно и сè им беше ОПШТО - ЗАЕДНИЧКО .

глава 4 - ред 32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше ОПШТО ЗАЕДНИЧКО.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Од каде доаѓа Зборот ХРИСТИЈАСНТВО ?

и дали Исус (нека Божјиот мир и спас бидат врз него) рекол некогаш и некаде , да неговите следбеници се нарекуваат Христијани?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...И кога го најде, ги доведе во Антиохија. И цела година тие се собираа во црквата и поучуваа големо мноштво луѓе. Во Антиохија за прв пат ги нарекоа учениците христијани...„ (Дела, 11.25).

„..но ако страда како христијанин, да не се срамува, туку да да Го прославува Бога, за такво учество...„ (Петар, 4.16).

„...Агрипа му одгвори на Павле: „Уште малку, па ќе ме убедиш да станам христијанин!...„ (Дела, 26.28).
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Ова прашање е можеби најглупавото што сум го слушнал досега......:vozbud:
Исус Христос.

Ете ти го одговорот....
e ova iskreno i za mene e najglupaviot odgovor sto sum go procital...

ako odime spored ovaa tvoja logika, togas ti voopste ne si vo pravo

Hristos e grcki zbor, a e preveden od zborot MESIA.

Pa po tvoja logika vie bi trebale da se narecete " MESIJANI " a ne " HRISTIJANI " :tapp:
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Новиот Завет(со кој се ширел зборот за Исус) воглавно е на пишан на koine јазикот кој е едноставен грчки јазик од таму и ги нарекувале Христијани а не Месијани..
Dali ke mozes da mi kazes vo koja godina e napisano najranoto evangelie ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Во Апостолско време, старогрчкиот јазик се наметнал како тогашен меѓународен јазик, исто како што денес тоа се случува со англискиот. Затоа, раните рисјани се наречени христијами, по Христа Исуса, Месијата, Спасителот, т.е. помазаникот. „Христос„ е израз кој значи „помазаник„ од Бога одреден Цар (јудејски). Затоа во Новиот Завет се користи изразот „христијани„, оти Новиот Завет е пишуван и проповедан на старогрчи јазик, кој (јазик) го познавале и Апостолите Христови, но и добар дел од тогашните јудејци.
Не може да се каже дека сме „месијани„, оти така би испаднало дека христијаните се сите до еден спасители, а Спасителот е само Он, Христос.
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Не може да се каже дека сме „месијани„, оти така би испаднало дека христијаните се сите до еден спасители, а Спасителот е само Он, Христос.
No hristos e prevodot od zborot mesija, ili jas tuka ne svakam nesto ...
da ne sakas da kazes deka Isus ne e mesiha ?!!!

i kazete mi koga e napisano najranoto evangelie ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Dali ke mozes da mi kazes vo koja godina e napisano najranoto evangelie ?
O.K. Го избиршав мојот пост баш поради тоа што очекував вакво прашање..За да не дојде до забуна...еве едно објаснување...Јас сум Христијанин..Католичката црква заради мојата конфесија ме нарекла Протестант...Истото е и со следбениците на Исус кои од други биле наречени Христијани..самите тие не си го додале името...и сето тоа според грчката верзија на еврејската Библија каде се спомнува Месијата..продолжувајќи понатаму во Новиот Заев кој исто така како што реков е напишан во најголемиот дел на грчки..
Првото Евангелие на Матеј се смета дека е околу 70-тите години од новата ера
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
No hristos e prevodot od zborot mesija, ili jas tuka ne svakam nesto ...
da ne sakas da kazes deka Isus ne e mesiha ?!!!

i kazete mi koga e napisano najranoto evangelie ?
„Христос„ значи „помазаник„, а „месија„ значи „пратеник-спасител„.
Не велам дека Исус не е пратеник, туку токму спротивното.

Првот евангелие е напишано од Ап. Матеј, 8 год. после Христовото воскресение, раните 40-ти години од првиот милениум.
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
O.K. Го избиршав мојот пост баш поради тоа што очекував вакво прашање..За да не дојде до забуна...еве едно објаснување...Јас сум Христијанин..Католичката црква заради мојата конфесија ме нарекла Протестант...Истото е и со следбениците на Исус кои од други биле наречени Христијани..самите тие не си го додале името...и сето тоа според грчката верзија на еврејската Библија каде се спомнува Месијата..продолжувајќи понатаму во Новиот Заев кој исто така како што реков е напишан во најголемиот дел на грчки
Tokmu taka , tie koi go sledele patot na Isus , ne se narekle samite sebesi Hristijani , tuku taka gi narekle onie koi go progonuvale Isus i negovite sledbenici ( Neprijatelite na Isus ), no sledbenicite na Isus samite sebesi se narekle nazarecani, od tuka , prasanjeto e , zosto ne se narekuvate nazarecani kako sto se narekle tie koi go sledele Isus vo negovo vreme , tuku ste go prisvoile toa kako sto ve narekle tie koi ve progonuvale ?!!!

„Христос„ значи „помазаник„, а „месија„ значи „пратеник-спасител„.
Не велам дека Исус не е пратеник, туку токму спротивното.

Првот евангелие е напишано од Ап. Матеј, 8 год. после Христовото воскресение, раните 40-ти години од првиот милениум.
ako e ova tocno , togas ne se sovpaga so historiskite fakti , oti za prv pat zborot Hristijani bilo upotrebeno 43 godina vo Antiohija.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
e ova iskreno i za mene e najglupaviot odgovor sto sum go procital...

ako odime spored ovaa tvoja logika, togas ti voopste ne si vo pravo

Hristos e grcki zbor, a e preveden od zborot MESIA.

Pa po tvoja logika vie bi trebale da se narecete " MESIJANI " a ne " HRISTIJANI " :tapp:
Што значи Христос, не е важно, сакав да потенцирам дека поимот Христијани доаѓа од името (не значењето на името) Христос.
Разбери го Христијани како следбеници на Исус Христос.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Tokmu taka , tie koi go sledele patot na Isus , ne se narekle samite sebesi Hristijani , tuku taka gi narekle onie koi go progonuvale Isus i negovite sledbenici ( Neprijatelite na Isus ), no sledbenicite na Isus samite sebesi se narekle nazarecani, od tuka , prasanjeto e , zosto ne se narekuvate nazarecani kako sto se narekle tie koi go sledele Isus vo negovo vreme , tuku ste go prisvoile toa kako sto ve narekle tie koi ve progonuvale ?!!!
Спореди..Христос значи..Спасител,Месија..
Назареќани..значи дека потекнуваат од град во Израел...
Која била целта на Бог со Исус?Да се спасат луѓето или да се поврзат со географски поим
 
Член од
20 јуни 2008
Мислења
82
Поени од реакции
17
Спореди..Христос значи..Спасител,Месија..
Назареќани..значи дека потекнуваат од град во Израел...
Која била целта на Бог со Исус?Да се спасат луѓето или да се поврзат со географски поим
Zar e toa geografsko povrzano ?!!!
jas ne mislam taka i ne sum vo toa ubeden, no ako mislis deka taka se narekle sebesi sopored gradot , togas objasni mi go ovoj stih, i sto znacenje ima tuka ?!!!

Амос: 2:11 Јас издигнав пророци од вашите синови и назирејци меѓу вашите младинци. Не е ли така, Израелеви синови?” говори Господ.


Амос: 2:12 „Но вие ги натеравте назирејците да пијат вино, а на пророците им заповедавте: ‘Не пророкувајте!’

Броеви: 6:2 „Зборувај им на Израелевите синови и кажи им: ‘Ако некој, било маж или жена, се заветува за назирејство па ако Му се посвети на Господа,

6:4 За цело време на своето назирејство не смее да јаде ништо што раѓа виновата лоза - од зрното до лушпите.’

6:8 Тој Му е посветен на Господа за сето време на своето назирејство.’

6:12 Потоа наново нека Му ги заветува на Господа деновите на своето назирејство и нека принесе едногодишно јагне како жртва за престап. Нека не биде сметано поранешното време, зашто неговото назирејство беше онечистено.’

6:13 ‘Ова е Закон за назиреец: нека го доведат при влезот на Шаторот на средбата во денот кога ќе се исполни времето на неговото назирејство.

6:19 Потоа свештеникот нека земе варена плешка од овенот, една незаквасена погача од кошницата и еден пресен колак и нека го положи тоа во рацете на назиреецот, откако овој ќе ја остриже главата на своето назирејство.

6:21 „Ова е Закон за назиреец, не сметајќи го она што би можела уште да принесе неговата рака. Ако освен своето назирејство ветил некаков дар, освен обредот на своето назирејство, нека направи како што се заветувал.”

dali za tebe poimot nazarecani seuste oznacuva geografski poim ???

spored gorenavedenite stihovi, voopste ne e taka kako sto rece ti, tuku nazarecani se narekle tie koi bile predadeni na Boga, pobozni luge, koi se pridrzavale do objavenite zakoni i nivniot zavet.
Znaci, sledbenicite na Isus ne se narekle Nazarecani spored geografskiot poim, tuku poradi nivnoto poboznost i poslusnost kon Boga.

Od tuka pak se postavuva prasanjeto, zosto ne prodolzile vernicite da se narecat Nazarecani, kako sto se narekle vo toa vreme , tuku go prisvoile poimot so koj ve narekle tie koi ve progonuvale ?!!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom