Улогата на македонските Ми-24 во војната во 2001

R

RAYTHEON23

Гостин
Nema sporedba.Ako mislis na Grcite mnogu sme pozadi.Ako mislis na Srbite isto.Bugarite isto.Edino mozeme so Albanija a pojaki sme od Kosovo.Tocni brojki nema.
За бугарското има тема посебна а сега
па вака имаме еден АН-2 а падобранците го користат мислам.
од транспортните хеликоптери тука се МИ-8 4имаме и 2 МИ-17 инаку тука се сухој-25-супер авион
како и еден од најдобрите хеликоптери во светот тешкаш во права смисла на зборот,а и сега се модифицирани од елбит системс и фирмата го нарече македонски модел-и таква понуда стаса и до други армии меѓу кои и бугарската имаме севкупно 12 МИ-24 а во бивсата југославија имаше околу 30-тина авиони воглавно ј-22 орао и ј-21 јастреб во петровец
инаку според извештаи на нашата армија во конфликтот 2001 ОНА располоагала со околу 500 против авионски топови а повеке од нив биле тешки,вреди да спомнам и дека имаа и стингер како и СА-7 или Стрела 2м и дури при ризични прелети не ни соборија НИТУ ЕДЕН.

за српското воено воздухопловство останаа 4 МИГ-29 а скоро разбрав и дека биле на модернизација
исто вреди да се спомнат и Миг 21 е тука точната бројка не ја знам мислам дека беа 20 ама не сум сигурен

за напад на вели на земја и за поддрска на копнени сили има на располаганје околу 30 ј-22 а за тренажните не знам колку се

исто така има 2 МИ-24 кои најверојатно ке одат во русија на модернизацијаима исто така и газела хеликоптери 60 газела гама е верзија и за против-тенкови ама колку се таа верзија не сум сигурен исто така МИ-8 16 и МИ-17 2модела а тука е и АН-2 1 и ан-26 4авиони

е грчкото воздушни сили се прилично модерни и има дури и премногу авиони стоим влече огромни трошоци за одржуванње....

албанското воздухопловство е интересно имено посењбно за хеликоптерите има хеликоптери од различни држави

5 бо-105 германски имаат и еден ми-8 само не е армиски туку на мвр

има и вкупно 12 кинески Y-5б 13модела кинески се,70 шенјанг Ј6ц интересен податокЧпоради застареноста на авионите до сега има 35 пилоти загинато најмногу кај миговите и во 90-сетите добија од бугарија несто резервни делови за миговите а имаат сега 38 миг 15 и Х-5(не икс туку Х-и овој е кинески ама најверојатно е од некој руски авион мод направен) сума сумарум авионите им се застарени нешто 60-сети години имаат голема просечна старост:helou:
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
472
Поени од реакции
15
...ти со твоите 19 години не се сомневам дека добро си запознаен...:tapp:



И ти со твои 16...
А ти бе ако имаш 24 господ за муда си го фатил????
џабе ти се 24...и ти и тој од 16 толку знаете...
извинете за оф-топик...
 
M

Mario Gómez

Гостин
pojaki od kosovo!!! ne znaes sto zboruvas! Kosovo ima sve amerikansko oruzje...
А бот еден,тие армија сопствена немаат.

Уште еднаш не разбрав колку Ми-24 имаме и колку работат.?Дали има планови за јакнење на авијавијата.?

Во војната беа користени само со заплашување, а помалку за уништување.Мислам дека од политички цели работеа само со 20% од својот капацитет.ВО крајни случаи кои за среќа не дојдоа можеше да има последици за нас.За среќа се предадоа инаку сега ќе имаше повеќе наши во хаг.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
За бугарското има тема посебна а сега
па вака имаме еден АН-2 а падобранците го користат мислам.
од транспортните хеликоптери тука се МИ-8 4имаме и 2 МИ-17 инаку тука се сухој-25-супер авион
како и еден од најдобрите хеликоптери во светот тешкаш во права смисла на зборот,а и сега се модифицирани од елбит системс и фирмата го нарече македонски модел-и таква понуда стаса и до други армии меѓу кои и бугарската имаме севкупно 12 МИ-24 а во бивсата југославија имаше околу 30-тина авиони воглавно ј-22 орао и ј-21 јастреб во петровец
инаку според извештаи на нашата армија во конфликтот 2001 ОНА располоагала со околу 500 против авионски топови а повеке од нив биле тешки,вреди да спомнам и дека имаа и стингер како и СА-7 или Стрела 2м и дури при ризични прелети не ни соборија НИТУ ЕДЕН.

за српското воено воздухопловство останаа 4 МИГ-29 а скоро разбрав и дека биле на модернизација
исто вреди да се спомнат и Миг 21 е тука точната бројка не ја знам мислам дека беа 20 ама не сум сигурен

за напад на вели на земја и за поддрска на копнени сили има на располаганје околу 30 ј-22 а за тренажните не знам колку се

исто така има 2 МИ-24 кои најверојатно ке одат во русија на модернизацијаима исто така и газела хеликоптери 60 газела гама е верзија и за против-тенкови ама колку се таа верзија не сум сигурен исто така МИ-8 16 и МИ-17 2модела а тука е и АН-2 1 и ан-26 4авиони

е грчкото воздушни сили се прилично модерни и има дури и премногу авиони стоим влече огромни трошоци за одржуванње....

албанското воздухопловство е интересно имено посењбно за хеликоптерите има хеликоптери од различни држави

5 бо-105 германски имаат и еден ми-8 само не е армиски туку на мвр

има и вкупно 12 кинески Y-5б 13модела кинески се,70 шенјанг Ј6ц интересен податокЧпоради застареноста на авионите до сега има 35 пилоти загинато најмногу кај миговите и во 90-сетите добија од бугарија несто резервни делови за миговите а имаат сега 38 миг 15 и Х-5(не икс туку Х-и овој е кинески ама најверојатно е од некој руски авион мод направен) сума сумарум авионите им се застарени нешто 60-сети години имаат голема просечна старост:helou:
citaj tuka de eee
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
helikopterive se ok i mnogu se korisni za nasava drzava no sto se sluci so suhoite bev na aerodrom i gledam kako skapuvaat tamu

a be ako e za da go urnes mnogu lesno e toa neka ne te mami nikoj jas ke ti kazam 20 mm pvo top kako kruska ke go padni koj saka avion ili hilikoptr neka e do 4000 m visocina
 
M

Mario Gómez

Гостин
12?На една страница прочитав дека 8 имаме?
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
А ти бе ако имаш 24 господ за муда си го фатил????
џабе ти се 24...и ти и тој од 16 толку знаете...
извинете за оф-топик...

А бе ти дал господ очи да видиш, ама дал ти дал мозок да видиш до крај...
Кај бе виде дека се праам експерт на оваа тема а?
Такви како тебе се посираат: волку Албанци отепаа-нолку Албанци отепаа...чекав и чекам некој СТРУЧЕН да напише за тоа...ама нема, оти е државна тајна.
А факти за ми24 од гугл и википедија, веднаш ќе ставам колку сакаш овдека...ама не е тоа темата...
Ај иди прошетај.:smoking:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
helikopterive se ok i mnogu se korisni za nasava drzava no sto se sluci so suhoite bev na aerodrom i gledam kako skapuvaat tamu

a be ako e za da go urnes mnogu lesno e toa neka ne te mami nikoj jas ke ti kazam 20 mm pvo top kako kruska ke go padni koj saka avion ili hilikoptr neka e do 4000 m visocina
eden od najdobrite topovi e avanger kaj a 10 a i L-40 koj go cuvase batajnica
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
61
Поени од реакции
0
За бугарското има тема посебна а сега
па вака имаме еден АН-2 а падобранците го користат мислам.
од транспортните хеликоптери тука се МИ-8 4имаме и 2 МИ-17 инаку тука се сухој-25-супер авион
како и еден од најдобрите хеликоптери во светот тешкаш во права смисла на зборот,а и сега се модифицирани од елбит системс и фирмата го нарече македонски модел-и таква понуда стаса и до други армии меѓу кои и бугарската имаме севкупно 12 МИ-24 а во бивсата југославија имаше околу 30-тина авиони воглавно ј-22 орао и ј-21 јастреб во петровец
инаку според извештаи на нашата армија во конфликтот 2001 ОНА располоагала со околу 500 против авионски топови а повеке од нив биле тешки,вреди да спомнам и дека имаа и стингер како и СА-7 или Стрела 2м и дури при ризични прелети не ни соборија НИТУ ЕДЕН.

за српското воено воздухопловство останаа 4 МИГ-29 а скоро разбрав и дека биле на модернизација
исто вреди да се спомнат и Миг 21 е тука точната бројка не ја знам мислам дека беа 20 ама не сум сигурен

за напад на вели на земја и за поддрска на копнени сили има на располаганје околу 30 ј-22 а за тренажните не знам колку се

исто така има 2 МИ-24 кои најверојатно ке одат во русија на модернизацијаима исто така и газела хеликоптери 60 газела гама е верзија и за против-тенкови ама колку се таа верзија не сум сигурен исто така МИ-8 16 и МИ-17 2модела а тука е и АН-2 1 и ан-26 4авиони

е грчкото воздушни сили се прилично модерни и има дури и премногу авиони стоим влече огромни трошоци за одржуванње....

албанското воздухопловство е интересно имено посењбно за хеликоптерите има хеликоптери од различни држави

5 бо-105 германски имаат и еден ми-8 само не е армиски туку на мвр

има и вкупно 12 кинески Y-5б 13модела кинески се,70 шенјанг Ј6ц интересен податокЧпоради застареноста на авионите до сега има 35 пилоти загинато најмногу кај миговите и во 90-сетите добија од бугарија несто резервни делови за миговите а имаат сега 38 миг 15 и Х-5(не икс туку Х-и овој е кинески ама најверојатно е од некој руски авион мод направен) сума сумарум авионите им се застарени нешто 60-сети години имаат голема просечна старост:helou:
Види сега,скоро целото воено воздухопловство на СФРЈ остана во србија.Имаа хеликоптери Газела,Ми-8,авиони Миг-29,МИГ-21,Орао,Г-4,Г-2, Јастреб и др.Податоците за српското РВ не ти се најточни.Имам приметено дека овде најмногу се вртат податоци од Википедија а нивните податоци не секогаш се точни.
 
Член од
22 јануари 2009
Мислења
13
Поени од реакции
2
Па да ви кажам јас неколку збора за хеликоптерите ми-24 во македонија колку дејствуваа во конфликтот 2001 се ќе објаснам во една реченица.
''Ако ги немаше хеликоптерите ми-24 во 2001 ние потполно ќе ја изгубевме војната затоа што хеликоптерите ми-24 ги вршеа целите напади кој потполно ги косеа албанците така да ако мислит некој дека гресам нека ми врати слободно ке му образложам,,
Фала многу.:salut:
 

GhostLeader

ONE OVER ALL
Член од
20 април 2010
Мислења
2.473
Поени од реакции
643
Јас сум од Тетово и според мене целата тактика во 2001 беше тотално фијаско зошто Волците и Тигрите седеја по пунктови исто ко обични војници.Арачиново беше права вкопана тврдина и затоа и 3 дена се дадоја само за да се освои а според мене и уште 5 немаше да се освои затоа што на Арачиново е правено пешадиски напад со слабо артилериско гаѓање штета само што изгинаја толку војници од наша страна.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
ние од политиката си патиме, се цинкариме за ситни пари и за ситни жртви, оти во 2001 не загинаа 100 луѓе сега сите 2 милиони страдаме
 
С

Спенсер

Гостин
ние од политиката си патиме, се цинкариме за ситни пари и за ситни жртви, оти во 2001 не загинаа 100 луѓе сега сите 2 милиони страдаме
Не разбрав што сакаше да кажеш... ? Демек слабо се бореа нашите,немаше жртви од наша страна или?
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.786
Поени од реакции
4.432
не не не, ни најмалку, поентата ми беше дека требаше да прогласат вонредна состојба веднаш штом изби конфликтот, официјално тоа беше вооружен конфликт, во кој не смее да се применуваат конвенционални правила на војна, значи не е војна, војна е кога има 100+ загинати
со други зборови требаше да се оди до крајности, ИЛИ НИЕ ИЛИ ОНИ, двете да не останат заедно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom