Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Prvo kon sebe samiot,ako sakas da izgradis licnost i da imas aftoritet kaj lugjeto bezrazlika na verska i nacionalna pripadnost... Da te znaat po dobro :toe::toe:
Имам почит кон самиот себе, пред се верувам во себе, тоа што ми кажува срцето, ги следам своите инститки и не сум заслепен од некои нерелевантни работи.
Едноставно за мене бог е сонцето!
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Јас верувам во Бог кој го креирал светот но за мене тој нема врска со религијата, луѓето ја измислиле религијата, и во немање на цврсти докази го замешале и БОГ кој искрено *ур не го боли дали се клањате или се крстите:toe:
Sigurno mislis deka sega me naluti i sum spremen da te reshetiram so zborovi... no navistina mi e zal za tebe,i go Molam Semkjniot Allah da te vrazumi i da vnimavas sto zboruvas.
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Sigurno mislis deka sega me naluti i sum spremen da te reshetiram so zborovi... no navistina mi e zal za tebe,i go Molam Semkjniot Allah da te vrazumi i da vnimavas sto zboruvas.
Може да вразуми некој кој слепо верува во се што ќе му наложат, не и на тие со цврст карактер и верба пред се во своите квалитети, а не во квалитетите на својата религија!
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Имам почит кон самиот себе, пред се верувам во себе, тоа што ми кажува срцето, ги следам своите инститки и не сум заслепен од некои нерелевантни работи.
Едноставно за мене бог е сонцето!
Pa sto kje se sluci so tebe be Kantona koga ke zajde sonceto? OD kogo togas proshka ke baras,i na komu ke mu se molis ako se najdes vo nesakana situacija? Toj vekje zajde i go nema.... Ili kje cekas da zazori pa da mu se molis i proshka da baras....

Ne primetuvas li deka Vistinskiot Bog (ne sonceto) te ponizuva so tvoite zborovi.. ALlah da te vrazumi!! inshallah

Може да вразуми некој кој слепо верува во се што ќе му наложат, не и на тие со цврст карактер и верба пред се во своите квалитети, а не во квалитетите на својата религија!
Blaze si ti na tvojot "Cvrst karakter" i verbata vo tvoite "kvaliteti" Bas bi sakal da bidam kako tebe? MOze li? Bas ti zaviduvam....:tapp::tapp::tapp:

Алахов роб, слободно изјасни се:smir:

Hahaha... abe sakav da napisam ama posle morav da izlezam i taka ostana toa... vsusnost sakav da ve povrzam so barbika i ne uspeav ama eve go napraviv toa malce pogote . kasnam malce so reakcii :P:P :pos2::pos2:
 

Eric The King

Why always us!:)
Член од
21 април 2010
Мислења
3.297
Поени од реакции
1.245
Pa sto kje se sluci so tebe be Kantona koga ke zajde sonceto? OD kogo togas proshka ke baras,i na komu ke mu se molis ako se najdes vo nesakana situacija? Toj vekje zajde i go nema.... Ili kje cekas da zazori pa da mu se molis i proshka da baras....

Ne primetuvas li deka Vistinskiot Bog (ne sonceto) te ponizuva so tvoite zborovi.. ALlah da te vrazumi!! inshallah
Се моли и се плаши тој што е слаб. што нема свое јас и што е кукавица! Впрочем затоа е и измислена религијата, зошто луѓето се плашеле од непознатото, од смртта па е измислен рајот, како и пеколот за тие што правеле лоши дела.
Сонцето ако не постоеше немаше да постоиме и ние така да ти моли му се на алах, може ќе среди и за тебе едно место во рајот, поблиску до сонцето:vozbud:
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Неговиот вистински Син е Исус.
.

Baka veli Gospod Bog evrejski: Izrail e mojot prvoroden sin
(Vtora kniva Mojseeva ,4;22)

Se prasuvam ako mu e Izrail tj Jakov Prvorodeniot sin togas Isa koj mu e po red?

Се моли и се плаши тој што е слаб. што нема свое јас и што е кукавица! Впрочем затоа е и измислена религијата, зошто луѓето се плашеле од непознатото, од смртта па е измислен рајот, како и пеколот за тие што правеле лоши дела.
Сонцето ако не постоеше немаше да постоиме и ние така да ти моли му се на алах, може ќе среди и за тебе едно место во рајот, поблиску до сонцето:vozbud:
Hatemallahu ala kulubuhim,we ala sem'aihim,we ala ebsarihim....
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Ova sam go izmisli ili ala ti go kaza:pos2:
Zini da ti kazam,,,,:baeh:

Слушај, Мојсеј го најавувал доаѓањето на Исус, не на Мухамед. А основата не ја дава оној кој е прв или последен во нешто туку оној кој ја менува мислата, го менува животот, оној кој дава вистинска надеж, смисла.
Таа вистинска надеж и вера ја виделе луѓето во Исус. Неговиот збор се ширел надалеку низ светот благодарејќи на учениците кои правеле многу чуда во негово име. Затоа христијанството станува најголема свтска религија, не зошто му текнало на Павле да измислува некои работи. На лагата и се кратки нозете, да не заборавиме.:smir:
Bog na Musa (mojsej) mu go najavil Muhammed,isto kako sto go najavil i Isa (isus)..
 

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Мусаб овој себап да го носиш на судниот ден, бидејќи ти си причината што ми се разјаснија многу работи. Навистина е запишано дека месечината беше разделена, во Индија се спомнува. Да не објаснеше вака опширно немаше да сфатам никогаш. Фала му на Аллах и Аллах да те награди со Џеннет.
:smir::smir::smir:
Мојата благодарност ти ја пишав и на профил.
Ти сестро од секогаш си била (од калубела) во здружението на Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) .Но ете некогаш се случуваат такви работи ,што ти се случила тебе,разлогот е што очигледно живееме во времето ахир заман,каде религијата поготово исламот безмилосно се напага од сите можни страни , со тв,радио,на улица,со завери итн
Срекен сум ако сум јас разлогот ,но милјарда пати захвалноста е на Аллах џеллешануху, на Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) на Асхабите р.а ,Табиините р..а ина сите алими и великани поранешните и сегашните што ете елхамдулиллах не оставиле ништо без објаснување .Ова важи не само за тебе него за сите ,често јас самиот себеси си испитувам ,посебно често ми доага на памет овие ајети
136. O vjernici, vjerujte u Allaha, i Poslanika Njegova, i u Knjigu koju On Svome Poslaniku objavljuje.


Амин! Welcome back to Islam! :smir:

Во контекст на прашањето за расцепување на Месечината ќе наведам нешто што го прочитав во една книга, а што треба додатно да се провери дали е точно или не. Имено еден турски часопис објавил дека истражувачите пронашле камен во една од кинеските покраини, на кого било напишано: " Поставен е овој камен во годината кога Месечината се располови на два дела!"

Ме интересира дали братот Мусаб е запознат за кој турски часопис станува збор, и дали постојат некои подетални информации околу погорната изјава.



Партнер, ортак, друг(и) бог(ови),политеизам = ширк (на арапски).
Не како што напишав во Кина не е видено пошто било рано наутро но тој натпис имало во Индија (ако не се лажам може да е во Јемен) и према пренесувањето на Миззи ,луге што патувале,во Индија во една зграда пишувало“Ова зграда е направено во времето кога месечината била раздвоена “ (Ибн Кесир)
Линкот на тоа научно истражувачко списание е ова (но на жалост нема сите работи ,пр. Книгите што ги имам при себе ги нема тука само мал дел,но сепак доста)
http://zaferdergisi.net/author/?yazar=7058

и ова е доста интересен
http://www.karakalem.net/?cat=12A




Зошто луѓето конвертираат во ислам?
ве молам воздржете се од коментари од типот: тоа е вистинската вера и сл., туку дајте ваше реално и објективно мислење, поткрепено со докази и вистинити случки.
Радице има еден многу важен збор а тоа е “колку пати лугето земаат здив,толку патишта постојат што човекот го водат до Бог“

На ова твое прашање тешко да се одговори ,но основата на све ова е често оспорувана од ваша страна ,а исто многу пати кажувано од наша страна а тоа е Чесниот Куран.
Секој посебно има своја сторија , така да:

-За едниот е сурето Лахаб ,вели дека целата книга ја читав но кога стигнав до ова суре сватив дека Куранот е чудо ,сурето гласи вака:
1. Neka propadne Ebu Leheb, i propao je!
2. ne}e mu biti od koristi blago njegovo, a ni ono {to je stekao,
3. u}i }e on sigurno u vatru rasplamsalu,
4. i `ena njegova koja spletkari;
5. o vratu njenu bi}e u`e od li~ine usukane!
И велит:
Ебу лехеб ,кој овој ајет објаснува дека ке оди во џехеннем е објавена 8 години пред негов смрт,и во ова време ,чак и лажно никогаш ебу лехеб не рекол постанав муслиман ,што би било доказ дека ајетите не се во право, тој ни стана муслиман ,нит никогаш тоа не го изјавил.

-Друг еден ,морепловец се прашува да ли Мухаммед (саллалахуалејхивеселлем) бил морепловец зошто ? поради суре Нух 40 ајет:
40. ili su kao tmine nad dubokim morem koje prekrivaju talasi sve jedan za drugim, iznad kojih su oblaci, sve tmine jedna iznad drugih, prst se pred okom ne vidi, - a onaj kome Allah ne da svjetlo ne}e svjetla ni imati.

Кога добива одговор дека се родил во пустина ,живеел во пустина и починал во пустина ,и вели дека “јас безброј морски бури проживеав , и човек што не осетил како е тоа ,и кој живеел во пустина ,не може да објаснува на овој начин ,ова мора да се Аллаховите зборови.

-Третиот ,постанува муслиман поради коњите. Да патиштата кои водат до Аллах се интересни, Џералд Дикс бил професор во Харвард иначе теолог.Бил влубеник во коњите ,поготово арапските,па почнал со коњите ,па после арапската култура па религијата ,сега овој професор пишува книги мегу кои најинтерсна е ова книга The Cross and the Crescent

-И така разни стории ,еден од најинтересни убедливо барем за мене последните што сум погледнал е ова ,многу интересно 1 дел (многу интересно пред крај )
втор дел
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Уште еден доказ дека Мухамед не ја расцелип (и потоа заварил) Месечината се следниве два ајета кои јасно говорат дека Аллах не му дал способност на Мухамед да прави чуда:

"Оние кои не веруваат велат: 'Зошто не му се објавува знамение од Господарот негов?' Ти си само опоменувач. Секој народ има упатувач." (Сура Ер-Рад 13:7)
"И зборуваат: Никој нема да ти веруваме се додека не направиш да прсне вода од земјата... (неколку чуда се набројани)... Кажи: Славен нека биде Господарот мој! Не ли јас сум само човек пајгамбер!?" (Сура Ел-Исра 17:90-93)
 
Член од
8 ноември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
296
Па секако дека тој не ја расцепил месечината туку го замолил на Аллах с.в.т. да го стори тоа со цел да му докаже на некои неверници кои строго му се спротиставувале дека е пратеник.
Ние не веруваме дека тој бил Бог, туку како што пишува во ајетите, тој бил само опоменувач и Аллахов роб, пејгамбер.

Фала што не расветли на сите и ни даде можност да го докажеме тоа.
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
427
Поени од реакции
10
Уште еден доказ дека Мухамед не ја расцелип (и потоа заварил) Месечината се следниве два ајета кои јасно говорат дека Аллах не му дал способност на Мухамед да прави чуда:

"Оние кои не веруваат велат: 'Зошто не му се објавува знамение од Господарот негов?' Ти си само опоменувач. Секој народ има упатувач." (Сура Ер-Рад 13:7)
"И зборуваат: Никој нема да ти веруваме се додека не направиш да прсне вода од земјата... (неколку чуда се набројани)... Кажи: Славен нека биде Господарот мој! Не ли јас сум само човек пајгамбер!?" (Сура Ел-Исра 17:90-93)
Па и божјиот пратеник Мухаммед с.а.в.с. велел дека е така односно дека сите чуда на сите божји пратеници како: Исус, мојсие, ги врши Аллах џ.ш. а не тие самите како христијаните што веруваат за Исус и Мојсие.

Сите божји пратеници се пратеници кои Господ ги испратил на земјата да ја пренесат верата во него а не да бидат почитувани како богови тие самите.

Еве што вели Господ во Куранот за Исус:

Безбожни се оние кои велат: „Бог и Христос, син на Марија. Кој може да го спречи Бог, ако би сакал да го уништи Христа, синот на Марија, како и неговата мајка и сите оние кои се на земјата?“
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
juve4ever, како што можеш да забележиш во првиот ајет што го наведов, неверниците не побарале од Мухамед тој да направи чудо самиот од себе, туку прашале:

"Оние кои не веруваат велат: 'Зошто не му се објавува знамение (чудо) од Господарот негов?' Ти си само опоменувач. Секој народ има упатувач." (Сура Ер-Рад 13:7)

Значи тие знаеле дека човек не може да прави чудо сам од себе, затоа и прашале зошто на Мухамед не му се објавува чудо ОД ГОСПОДАРОТ НЕГОВ. На ова Алах не рекол "добро, што бараат знак еве ќе им дадам, ќе направам преку Мухамед да се раздели Месечината", туку рекол: "Ти си само опоменувач."
Доколку Алах преку Мухамед навистина го направил тоа спектакуларно чудо, тој ќе се повикал на истото како доказ на нивното прашање "зошто не му се објавува чудо од господарот негов". Или пак ќе им речел дека ќе го направи подоцна. Но тој им вели дека е само човек, пејгамбер - со цел да не очекуваат чуда од него.
Тоа е моето мислење, согласно Кyранските ајети и историјата која не познава разделување на Месечината. Ако има некој поинакво мислење, нека повели.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
juve4ever, како што можеш да забележиш во првиот ајет што го наведов, неверниците не побарале од Мухамед тој да направи чудо самиот од себе, туку прашале:

"Оние кои не веруваат велат: 'Зошто не му се објавува знамение (чудо) од Господарот негов?' Ти си само опоменувач. Секој народ има упатувач." (Сура Ер-Рад 13:7)

Значи тие знаеле дека човек не може да прави чудо сам од себе, затоа и прашале зошто на Мухамед не му се објавува чудо ОД ГОСПОДАРОТ НЕГОВ. На ова Алах не рекол "добро, што бараат знак еве ќе им дадам, ќе направам преку Мухамед да се раздели Месечината", туку рекол: "Ти си само опоменувач."
Доколку Алах преку Мухамед навистина го направил тоа спектакуларно чудо, тој ќе се повикал на истото како доказ на нивното прашање "зошто не му се објавува чудо од господарот негов". Или пак ќе им речел дека ќе го направи подоцна. Но тој им вели дека е само човек, пејгамбер - со цел да не очекуваат чуда од него.
Тоа е моето мислење, согласно Кyранските ајети и историјата која не познава разделување на Месечината. Ако има некој поинакво мислење, нека повели.
Ниту Исус секогаш на барање од луѓето правел чуда преку Бога, туку тоа е забележано само во неколку наврати. Од друга страна со расцепување на Месечината, ако тоа не се случило никогаш , зарем истото не би им послужило како џокер (јасен доказ, аргумент) на неверниците од времето Мухаммедово за да го искористат против него? Тие слушнале и го читале тој ајет , но никој не го демантирал. Најди ми историски податок дека некој од арапите го демантирал Кур'анскиот ајет за расцепување на Месечината . Не можеш да најдеш. Ниту ти, ниту целиот дуњалук( свет) .

А сега, пошто гледам дека имаш проблем во разбирањето на муџизите (чудата), ќе ти го наведам исламското гледиште по ова прашање .

Муџизите (чудата) се аргументи со кои Божјите пратеници го докажувале своето пратеништво. Тие чуда ги изведувал само Бог на молба на некој Негов пратеник. За едно дело да би можело да биде муџиза (чудо), потребно е да ги исполнува следните услови:
- да е Аллахово (Божјо) дело,
- да е натприродно,
- никој од луѓето да не може да направи такво дело,
- делото (чудото) да се случи на молба на личноста која што тврди дека е Божји Пратеник,
- делото да оди во прилог на тврдењето на Божјиот Пратеник, а не спротивно.
Со оглед на начинот на спознанието, чудата се делат на:
- чувствителни (хиссијје) и
- разумски или интелектуални (аклијје).
Чудата на претходните Божји пратеници во поголема мера биле од чувствителен карактер, додека Мухаммедовите а.с. чуда припаѓаат и на едната и на другата погоре наведена категорија. Разумските или интелектуалните чуда (муџизи) имаат траен карактер. Нив можат да ги осознаат и идните генерации.
Најголемата Мухаммедова а.с. муџиза (чудо) – Кур’анот (Божјото Откровение) спаѓа во разумските или интелектуалните чуда, и тоа останува за сите времиња.
Чудата биле различни,со оглед на местото и времето во кое што се случувале. За да би биле уверлив доказ, тие одговарале на времето и приликите во кои што настанувале.
Така на пр. во времето на Мојсеј (Муса а.с.) било развиено маѓионичарството, па едно од неговите чуда е претворувањето на овчарскиот стап, со Божја моќ, во змија, која што ги голтала сите лажни змии од маѓионичарите. Ова чудо имало за цел да ги засени и надмине сите маѓионичари на тоа време.
Во времето на Исус (Иса а.с.) медицината (лекарството) достигнала висок степен, па и неговите чуда биле од таа област.
Во времето на Мухаммед а.с. Арапите имале достигнато висок степен на поезија, говорништво и реторика . Мухаммед а.с. потполно ги засенил со Кур’анот, пред кој останале немоќни и нивните најголеми говорници , најизразени оратори и најдобри поети. Некои правеле залудни обиди да понудат нешто слично на Кур’анот и после сето тоа, признале дека Кур’анот е исклучително дело и Божји говор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom