Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Musab

konekting pipl
Член од
26 јуни 2007
Мислења
244
Поени од реакции
20
Тоа се нарекува слепа вера.

те свакам чорбаџи ефендија ,толку детално ја опишав целата случка што сигурен сум нема простор за понатамошна дискусија, не споменуваш воппшто дека сум напишал дека месечината се менува , не сакаш да читаш зошто таа слика и кој е тој научник ,но не исе

би те прашал тебе ,ако е ова слепа вера ,тогаш таа кој тврди дека земјата рамна плоча што е?

те свакам твојата паника , мој совет немој ,не е убаво за здрајвјето и помири се со фактот чорбаџијо. Не никако несакам да паднам на твоето и на вашиот степен,гледаш како ја бранам мојата вера? никако не напагам другата ,тоа е својство на слабите ,иако има ни помалце ни повеке точно 1001 тема кои не можеш ни ти ни никој да ја одбрани, но ако сакаш за илустрација може една да отвориме што велиш?
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Срамота е чорбаџијо кога Мусаб колку време потрошил да објасни каде му нема грешка, ти пак да тераш по твое. Со пцуење за верата. Ја пцуеш верата мрш од темава иди во црква таму пцујте се.
Што криво ти е? Не се Муслимани научниците ХРИСТИЈАНИ СЕ!!!!!
Земјата е плоча :pos2:
Ја пак мислев китови ја носат

:pos2:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
би те прашал тебе ,ако е ова слепа вера ,тогаш таа кој тврди дека земјата рамна плоча што е?
И таа е слепа вера. Се надевам сега нема да ми ги цитираш ајетите од Кyранот каде што се вели дека Алах ја израмнил Земјата :)

И зошто толку сте нетолерантни кон неистомислениците? Зошто се буните кога некој ќе реплицира на вашите коментари со мислење поинакво на вашето? Па зарем не е за тоа наменет форумов? Зошто тогаш служи копчето "Цитирај"? Само за аплаузи да ви даваат? Или да ви викаат "Да така е, браво, Аллах да те осевапи за коментаров!" :)
Ако сакате такви коментари, тогаш направете си приватен блог каде што ќе си напишете се што сакате и никој нема да можете да ги контролирате и цензурирате репликите на посетителите.
Форумов е место за дискусии и неистомислените мислења се повеќе од добредојдени овде.
Човек најмногу учи кога се соочува со истомисленик. Доколку некој само ви вика "да така е, бравос!", од таков човек нема ништо да научите и да напреднете во своето знаење и разбирање. Затоа дај опуштете се малку и дискутирајте на раат и со ќеиф :)

Со пцуење за верата.
Каде тоа јас пцујам нечија вера? Од кога поинаквото мислење е пцуење?
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
И таа е слепа вера. Се надевам сега нема да ми ги цитираш ајетите од Кyранот каде што се вели дека Алах ја израмнил Земјата :)
Каде тоа јас пцујам нечија вера? Од кога поинаквото мислење е пцуење?


Ти не дискутираш ти се потсмеваш со пејгамберот. Верата ја нарече слепа.
Фала му на Аллах што вечно ќе живееш во заблуда па нема да ги трпам твоите филозофии во Џеннетот.


Во Куранот не пишува дека земјата е рамна. Туку дека има јајцевидна форма, а за нас е израмнета.

Ако и ова не го сфаќаш ќе те прашам дали некогаш си правел тест за интелигенција ?
 

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
Не го сфаќате вие него, кога е ден сосила ги затвара очите и кажува дека е ноќ.
А после ќе тврди дека е така, ќе додава него што му одговара и ќе филозофира.
Мислам дека го исплашивте за конвертерите во Ислам. Па полека бе луѓе инфаркт ќе го мавни, не гледате како лаже?:helou:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Верата ја нарече слепа.
Не јас, туку ОПШТО ПОЗНАТО е дека некој кој верува без никакви докази во нешто, тој има слепа вера. Верата се нарекува слепа, бидејќи не гледа на докази, туку едноставно верува. Тоа е општо позната фраза, не ја измислив јас.

а и да немаме никави докази веруваме стопроцентно дека се случило.
Ете за ова реков дека е слепа вера. Не реков дека Мусаб има слепа вера, или дека тој слепо верува, туку само кажав дека ова (оваа изјава) е слепа вера. Тоа не е пцуење, тоа е констатација.
 

Дракула

Baby join me in death
Член од
21 април 2010
Мислења
93
Поени од реакции
0
Не јас, туку ОПШТО ПОЗНАТО е дека некој кој верува без никакви докази во нешто, тој има слепа вера. Верата се нарекува слепа, бидејќи не гледа на докази, туку едноставно верува. Тоа е општо позната фраза, не ја измислив јас.



Ете за ова реков дека е слепа вера. Не реков дека Мусаб има слепа вера, или дека тој слепо верува, туку само кажав дека ова (оваа изјава) е слепа вера. Тоа не е пцуење, тоа е констатација.

Заремм ти требаат докази за да поверуваш? Толкава е вербата твоја? Од каде тебе доказ за Исус? Не сакам да те навредам ама многу филозофираш и лажеш, премногу.
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Ете ти објасни Мусаб околу доказот и како што викаат другите кои докази ги имаш ти? Каде се мртвите што ги оживеал Исус? Многу лажеш ама јас те разбирам, човек не гледа на кое ниво ќе падне со цел да го одбрани своето. Каква е таа книга што е запишана еден век по Исус? Дали е сведок на настаните?
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
ако намазот/молитвата е исклучиво само кон алах
тогаш која е симболиката на дигањето на вториот прст за време на последниот или претпоследниот реќат(така се викаше реќат?)
што треба да преставува тој чин?

не сум сигурен но тој чин во клајљањето изгледа не е посветен на алах
@Омер ел Фарук би требало да објасни ако знае
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Зошто луѓето конвертираат во ислам?
ве молам воздржете се од коментари од типот: тоа е вистинската вера и сл., туку дајте ваше реално и објективно мислење, поткрепено со докази и вистинити случки.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Во ред благодарам за одговорите-но под претпоставка дека сум божје дело...зошто треба казна..на крај краеви излева дека ентитетот Бог ми го запечатил срцето....

Едно прашање-ќе се молите за мене,еве како атеист,нит сум рисјанин ниту евреа нит муслиман...дали алах е милостив и да опрости-нејсе он ми го заклучил срцето.




Сега ова излева како собраниски процедури измени,дополнувања и ревизии на закони,ако ентитетот бог е непогрешлив тогаш чуму да мења сопствени закони???
Revizija nema koj da mu pravi na Bog,IZMENI NEMA... offf boze... sto covek kje si da nemozes da razberes sto znaci dopolnuvanje... tctctc

Имам и друго прашање-нели и мојсије е признат...па како куранот го толкува јавувањето на ентитетот бог како Растение???
Da tocno taka... Musa a.s e priznat Allahov pratenik koj bil praten so mnogu mudjizi (cuda),no onoa so rastenieto vooposto ne go razbrav sto sakas da kazes... preformuliraj,ako sakas se razbira.

Зошто луѓето конвертираат во ислам?
ве молам воздржете се од коментари од типот: тоа е вистинската вера и сл., туку дајте ваше реално и објективно мислење, поткрепено со докази и вистинити случки.
hehehehe...

Izvini sto na prasanje,prasanje ke ti postavam no stvarno me interesira tvoeto mislenje.... sto mislis ti,zasto go pravat toa? Mnoooooooogu me interesira sto mislis ti..
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Revizija nema koj da mu pravi na Bog,IZMENI NEMA... offf boze... sto covek kje si da nemozes da razberes sto znaci dopolnuvanje... tctctc
"И кога Ние еден ајет ќе замениме со друг... па, Аллах најдобро знае за она што се објавува! Зборуваат: "Ти си, навистина, лажго!" Но, мнозинството меѓу нив не знаат."
(Сура Ен-Нахл 16:101, Кyран)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
hehehehe...

Izvini sto na prasanje,prasanje ke ti postavam no stvarno me interesira tvoeto mislenje.... sto mislis ti,zasto go pravat toa? Mnoooooooogu me interesira sto mislis ti..
Еве ќе го добиеш мојот најискрен одговор!
Според мене вистински христијанин никогаш не би променил вера, ниту во ислам, ниту во било која друга вера не би се конвертирал. Тоа што многу католици последно конвертираат во ислам се должи на тоа што некои цркви како католичката која ја има власта на христијанството во светот прави некои работи кои христијанството ни во најмала рака не ги одобрува. Многу скандали ја тресат оваа црква последно време и тоа е оправдано. Тие го прифаќаат заради тоа исламот, но се заглавени во рамките на Црквата и тие луѓе немаат никакви познавања од христијанство. од друга страна пропагандата на исламот е многу поголема од православието на пример. Во многу западни земји постои и конвертирање во протестантизам. тоа се должи исто така на големата пропаганда.
Православието како да е заглавено во источниот свет на Европа.нема никакво трудење од страна на таа црква да здобие поголем број верници.Но, ќе речам уште еднаш дека вера и институција не се мешаат. Но, тука заглавува мозокот на човекот кој ги поврзува многу цврсто овие два поими.
Сега се надевам дека ќе го добиам твоето мислење за ова.И те молам да ми кажеш уште нешто. Дали е грев да се убие човек кој преминал од ислам во христијанство? Еднаш зборувавме за убивањето во исламот, и ми кажавте дека не смее да се убие се додека некој не те нападни и сака да те убие. Дека тоа е оправдано да се направи во самоодбрана и се сложувам со тоа. Но, пред малку читав за една саудиска принцеза која преминала во христијанство и сега не можела да се врати дома заради тоа што и се закануваат со убиство? Дали е тоа грев според исламот или не?
 
S

smart ass

Гостин
Revizija nema koj da mu pravi na Bog,IZMENI NEMA... offf boze... sto covek kje si da nemozes da razberes sto znaci dopolnuvanje... tctctc
.

Ревизија,имени и дополнувања се вршат во законодавен дом.

Но сепак те разбирам-ентитетот бог едноставно морал да дополнува како би се адаптирала религијата со модерните(тогашни текови)...


Da tocno taka... Musa a.s e priznat Allahov pratenik koj bil praten so mnogu mudjizi (cuda),no onoa so rastenieto vooposto ne go razbrav sto sakas da kazes... preformuliraj,ako sakas se razbira.
Зошто да не преформулирам:)

Куранот ми е малце читан,а библијата само еднаш,па на некој начин јас добивам знаење од вас и тоа го ценам!!!

Е сега прашањето ми е нели мојсие кога пошол на планината па му наредил господ да ојде да ги ослободи евреите од египет...истиот беше претставен како ДРВО,а пак додека бог ги запишува неговите 10 божји заповеди...рајата направила златмна крава...

И ме интересира има Исламот конкретни заповеди како кај христијаните???


И ако може некко да ми ја објасниш омразата помеѓу шиитите(еве Иран) и сунитите...истите се тепаат за тоа кој е во право, а пак ахмадинеџад не го примија во египет бидејќи е...шиа муслиман.

Сега запознаен сум со нашите македонски муслимани кои не се смотани+и живеам со нив...сум бил у кт ми помогнал..он бил во кт и јас сум помогнал-без разлика на вера ЛУЃЕ СМЕ(па и атеисти).

Оваа поделба на шиити и сунити кога всушност се случила,,,нанекако ми оди на аналогија со католиците и православните.

П.С една сугестија-бидејќи гледам дека почнува да има проблеми по религиозен основ...така да би било добро муслиманите во македонија да си останат такви какви што се-не некој да ги лаже за да гинат во афган....

Поентата ми е појаснете го џихадот...јас мислам дека џихадот е борбата со самиот себеси т.е со земските страсти...или пак грешам??

Бидејќи еве и јас ете со "затворено срце" сепак сум креација на ентитетот бог значи убивање т.н неверници не бу требало да е дозволено...има некој цитат каде се спомнува јасно и недвосмислено.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Еве ќе го добиеш мојот најискрен одговор!
Според мене вистински христијанин никогаш не би променил вера, ниту во ислам, ниту во било која друга вера не би се конвертирал. Тоа што многу католици последно конвертираат во ислам се должи на тоа што некои цркви како католичката која ја има власта на христијанството во светот прави некои работи кои христијанството ни во најмала рака не ги одобрува. Многу скандали ја тресат оваа црква последно време и тоа е оправдано. Тие го прифаќаат заради тоа исламот, но се заглавени во рамките на Црквата и тие луѓе немаат никакви познавања од христијанство. од друга страна пропагандата на исламот е многу поголема од православието на пример. Во многу западни земји постои и конвертирање во протестантизам. тоа се должи исто така на големата пропаганда.
Православието како да е заглавено во источниот свет на Европа.нема никакво трудење од страна на таа црква да здобие поголем број верници.Но, ќе речам уште еднаш дека вера и институција не се мешаат. Но, тука заглавува мозокот на човекот кој ги поврзува многу цврсто овие два поими.

Dobro aj da receme deka go pocituvam tvoeto mislenje,no jas tuka gledam deka celo vreme mi zboruvas za katolici i bla bla bla,no sto se slucuva so Hristijanite koi konvertiraat vo muslimani... za niv ne zi kazala nisto... barem jas ne procitav.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom