Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Одговара!

Инаку Мухамед не е последен.
Предпоследен е.

И дај не го дрвете со беспредметни дискусии.

Имате ИЦ феорум за беспредметни дискусии, дајте тука за нормални нешта да се расправа, а не дали некој е прв или не и дали е некој сечен или не.
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Одговара!

Инаку Мухамед не е последен.
Предпоследен е.

И дај не го дрвете со беспредметни дискусии.

Имате ИЦ феорум за беспредметни дискусии, дајте тука за нормални нешта да се расправа, а не дали некој е прв или не и дали е некој сечен или не.

Кој е последен?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Lafayette Ronald Hubbard (March 13, 1911 – January 24, 1986), zasega, posleden! :pusk::helou::helou:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Леле ние полупиесмени тој вулгарен. Одговара?




Па и библијата е надополнување на тората. А сега Мојсеј да биде основата? Не грешка си. Мухаммед с.а.в.с е најважен бидејќи е последен, а сите пред него го најавувале. И врапчињата знаат кој е најважниот. Куранот е надополнување како библијата на тората. Ама Куранот е книга каква што никој нема. Најдобра до сега. А другите не знам колку можат со Куранот да се споредат.
Слушај, Мојсеј го најавувал доаѓањето на Исус, не на Мухамед. А основата не ја дава оној кој е прв или последен во нешто туку оној кој ја менува мислата, го менува животот, оној кој дава вистинска надеж, смисла.
Таа вистинска надеж и вера ја виделе луѓето во Исус. Неговиот збор се ширел надалеку низ светот благодарејќи на учениците кои правеле многу чуда во негово име. Затоа христијанството станува најголема свтска религија, не зошто му текнало на Павле да измислува некои работи. На лагата и се кратки нозете, да не заборавиме.:smir:
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Слушај, Мојсеј го најавувал доаѓањето на Исус, не на Мухамед. А основата не ја дава оној кој е прв или последен во нешто туку оној кој ја менува мислата, го менува животот, оној кој дава вистинска надеж, смисла.
Таа вистинска надеж и вера ја виделе луѓето во Исус. Неговиот збор се ширел надалеку низ светот благодарејќи на учениците кои правеле многу чуда во негово име. Затоа христијанството станува најголема свтска религија, не зошто му текнало на Павле да измислува некои работи. На лагата и се кратки нозете, да не заборавиме.:smir:

Дури Адам го најавувал Мухаммед с.а.в.с па и Мојсеј и Исус буквално сите. Мухаммед с.а.в.с донесе јасна објава и како последен објави вера и закон. И во неговата вера луѓето го најдоа мирот и се шири најбрзо што може. Верата на Исус е како и на Мојсеј а од Мухаммед с.а.в.с е последна. Нашиот скромен Мухаммед с.а.в.с бил толку скромен што забранил да го величиме повеќе од други пејгамбери ама не можеме да бидиме рамнодушни пред вистината. Мухаммед с.а.в.с е печат на пратениците и најважен. А Иса а.с ќе дојде пред судниот ден само за да може и тој да умре како човек бидејќи е жив и на небото, а не да суди. Мухаммед с.а.в.с само ќе има право на кого сака да го избави од грев да го замоли на Аллах да му го прости. А другите пратеници немаат такво право мсилам. И од Мухаммед с.а.в.с верата ќе биде најприфатена. Мухаммед с.а.в.с е најважен засекогаш.

Исто и во неговата вера сите ја нашле смислата на живот, надеж и тн. Немој да мислиш дека само поради тоа што Исус ќе дојде пак е најважен, Мухаммед с.а.в.с е најважен.

Ја донел последната објава затоа е најважен.
Ти псоакувам пријатна вечер
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Platil pa drug mu cital.


Dajte seriozno malku, OK.

Стварно серизиозно треба, а не нагаѓање треба со докази.:wink: Ма да за ова мало сутра зш и самиот халифа е сведок дека Мухаммед с.а.в.с. не препишувал.

Слушај, Мојсеј го најавувал доаѓањето на Исус, не на Мухамед. А основата не ја дава оној кој е прв или последен во нешто туку оној кој ја менува мислата, го менува животот, оној кој дава вистинска надеж, смисла.
Таа вистинска надеж и вера ја виделе луѓето во Исус. Неговиот збор се ширел надалеку низ светот благодарејќи на учениците кои правеле многу чуда во негово име. Затоа христијанството станува најголема свтска религија, не зошто му текнало на Павле да измислува некои работи. На лагата и се кратки нозете, да не заборавиме.:smir:
Е зашо бе Евреите не го прифатија ? Ако Мојсеј го најавувал доаѓањето на Исус евреите со раширени раце ќе го пречекаа и немаше да има Евреи (Џевиш) ..Па сега зашо го негираат не ми е јасно...

кон фторото болдирано
Стварно кратки и се нозете. И јас се сложувам со ова.Гледаме од каде копирал Павле кој дошол 1 век после Исус а.с.

Има и за таквите кои си основаат религија и пишат лажни книги еден ајет во Куранот.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Дали на муслиманите му е дозволено слободно да ја читаат и толкуваат Библијата?
дали за ова нешто пишува во Куранот?
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Дали на муслиманите му е дозволено слободно да ја читаат и толкуваат Библијата?
дали за ова нешто пишува во Куранот?

Евангелието не зошто е извртено мислам дозволено е кој сака да чита, ама не е точно многу има додавано.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Aman so toa dodavanje!
Moze da se cita, ne e zabraneto!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Да може да се чита напишав, ама кој како ќе верува.
Добро е што нема казна за тоа во Куранот. Иначе нема да ја фатевте со рака Библијата!!
:wink::smir::smir:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Чек каша попара направив од брзање.
Нема зошто да ни биде забранета. Тоа луѓето треба да одлучат во што да веруваат, луѓето треба сами да ја сознаат вистината и доказите од Бог да ги видат, да го пуштат срцето и да поверуваат во нив.

Nie ne mozeme da znaeme! I za Isus taka vikale i za Muhamed, taka i za nego!
Ama, nie ne mozeme da znaeme!
Јас за мене си знам дека сите пејгамбери биле точни и испратени од Бог.Зошто да не можеш ти тоа да го знаеш ?

П.с ај да читнам нешто и се враќам можи пак покасно. Селам Ајелкум...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Pa onoj bugarskion musulman Edin rece deka e lazen, ja samo rekov deka za site vikale deka se lazni, a ete, neli ne se! Taka i za posledniov, L Ron Hubbard nekoj ke rece deka e lazen, ama koj znae, moze i ne e!

Btw, kao i u karateto! Vikale deka shotokan e jedino vistinski, ama posle i Wado ryu, Shinto ryu, Goju ryu itn se pojavile! Pa sea nese laznaci!

Taka i ovaa rabota!

P.S. A be, umre bog odamna, dzabe go zborime! Ama aj, od istoriski aspekt!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom