Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Друже дај не се брукај вака или барем не ги брукајте другите муслимани со вакви банални видеа. погледни на википедиа golden ratio и ќе видиш речиси се што е споманто на видеото е лажно.
Инаку да не знаев што се референтни системи па она со мерењето кај Мека да ми беше веродостојно ама од илјадници референтни системи нашле еден во кој Мека е на таа бројка леле чудо што да ти кажувам.
А најјако беше она за сликата мислам земале слика од земјата од 2д фигура од атлас вајда и мереле:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:.
Абе имало и во муслиманскиот свет одвеани од виорот. Јас мислев само кај нас ги има ама ете видиш.
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
:sekss::sekss::sekss::sekss::sekss::sekss::sekss:
Brat ti ili apla si glupav ili treniras(bez navreda):uvo:.Se znae koe e golden ratio.Inaku od wikipedia kakva autenticnost baras tamu,pa tamu i aleksandar makedonski e grk(na taa strana koj dosol toj go turil-so izvinuvanje).
Drugo ne se zboruva vo klipot za eden referenten sistem-cel kup e:zemeno e vertikalno,diagonalno,horizontalno i zemena e 2-d slika za da se izmeri posto mnogu pokomplicirano izgleda na globus veke spomenatovo.
Inaku merenjata se prezemeni ood google earth pa i sam mozes da probas i da si go dokazes toa.
:salut:
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Brat ti ili apla si glupav ili treniras(bez navreda):uvo:.Se znae koe e golden ratio.Inaku od wikipedia kakva autenticnost baras tamu,pa tamu i aleksandar makedonski e grk(na taa strana koj dosol toj go turil-so izvinuvanje).
Drugo ne se zboruva vo klipot za eden referenten sistem-cel kup e:zemeno e vertikalno,diagonalno,horizontalno i zemena e 2-d slika za da se izmeri posto mnogu pokomplicirano izgleda na globus veke spomenatovo.
Inaku merenjata se prezemeni ood google earth pa i sam mozes da probas i da si go dokazes toa.
:salut:
Не се секирај не сум глуп што не е случај со тој што верува во ова (без навреда). Преобразбата на еден во друг референтните ситеми од 3д во 2д го прави и целиот проблем на должината и може да направи разлика од неколку десетина па и до неколку стотина километри. Ако го земеш атласот во македонија и ја гаѓаш москва според него ќе ја промашиш и ќе погодиш некаде во франција. Исто така во Гугл Earth можеш да го подесиш референтниот систем.
А за википедиа можеш да негираш колку сакаш ама тоа таму ти се факти. Никој не фалсификува математички формули и докази, што не е случај со историјата.
 
Член од
30 јули 2008
Мислења
2.066
Поени од реакции
71
islamot e za pametni i umni luge zatoa sto alhokolot toj go zabrana nasilstvoto toj go zabrana pocituvanjeto toj go vospostavi,nikogas ne dobil slakanica kako crkvata vo sredniot vek,toj veli uci za da bides dobar,allah gi nagraduva naucnicite i onie sto go pocituvat,a crkvata veli sto ponepismen povece vernik,i zatoa ja ima zagubeno mocta vrz svoite vernici nejzinite vernici vodat ljubav na ulica kako zivotnite a islamot strogo go zabranil,za nea vinoto e sveto no taa svetos odzema nad desetina iljadi zivoti dnevno od sobracajki pa sega neka razmislat site sto e podobro.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Се чудам како може на форум некој да ме ограничува што да прашам, напишам или како да се потпишам. Кој има право да се заканува и условува? зарем ќе пишуваме постови кои ќе бидат по волја на поединци?

Друго, јас се согласувам со Игор, кој вели “Тоа што за нив е прифатливо за мене не, напротив е опасно.“
Опасно, и те како.
И кај нас хоџите го прават тоа, пред да малолетницата стане полнолетна па после стапуваат и во граѓански брак иако они веќе си биле венчани по шеријатот. Тоа е опасно и штетно.
Мислам, да не се лажемке ама примерот на “пророкот“ немора да се следи по секоја цена зашто девојче од 8, 9 10....па и 16 години немора да е зрело иако физички и полово е развиено.

http://www.google.com/hostednews/afp/article/ALeqM5g_iWCsRbR0Bnb1sWAeiEgG0lPRyQ


Е да се доделуваше Нобелова награда за најголем НЕзнаенко а воедно и исламомрзец , без конкуренција ке ја добиеше ТИ!!!

Ајде да ти појаснам зашто навистина имаш злобна суета, ова го тврдам затоа што очите ти ослепеле по форуми, и коментирање за Исламот и постојано постојанооооо мешаш поими и задоволство ти причинува да плукаш ПО ОНА ШТО ТИ САКАШ ДА ГО ПРЕСТАВИШ КАКО ИСЛАМ , а со надеж дека си го презентирала исламот во неговото „вистинско светло“

АКО КАЖАМ ЈАС ВАКА: Христијаните се навистина несватливи, како може да не даруваат крв, па макар и човеков живот да зависи од тоа....

Ке ми кажеш одма ШЕИК не мешај поими Тоа е својствено за јеховините сведоци а не за Христијаснтвото, Христијанството нема врска со она што некои групации му го препишуваат и тврдат дека е од изворно Христијаснтво!

Е сега и јас ке ти кажам дека она што презентираш СЕ ОДВИВА ВО ИРАН, а Иран не е раководен од Муслиманите , туку од Шиите.
Исто онака како вие и јеховините сведоци.

Несакам да коментираме сега за ова , само да ти појаснам дека навистина си злобна особа, хитлер може да ти завидува:pos2:

Ајде научи за Ислам потоа земиси за право да зборуваш, и ова не е ограничување, туку совет за постигнување заеднички мир споразум и респектирање.....

Но со сигурност нема така да го сватиш, а модераторите може и да ме банираат, но пред да го сторат тоа ке цитирам некои , па нека споредат......
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
Почитуван модератору, јас се оградувам од коментар на овој гнасен пост, а вас ќе ве замолам да превземете мерки бидејќи навистина со мојот пост не заслужив ваква реплика, која говори за карактерот на оној кој ја постирал.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Jas mislam deka i siitite se muslimani bidejki klanjaat sveta kniga im e Kuranot sve isto samo ima nekoi mali razliki koi i ne se bitni bas. Posto pazi Iran e jaka drzava i ona posle islamskata revolucija vovede serijatska drzava, pa Turcija iako se suniti muslimani ne ziveat po serijatsko pravo nego sve e ko na zapad, mislam drzavata ne im e islamska po serijat, a u Iran toa Islamska republika Iran. Taka da i siitite se muslimani. Inaku ako oni ne se , togas ne se ni dervisite sto se suniti, a ima mnogu tarikati i tekinjata postoele i u vremeto na Muhammed a.s. togas i tesavufot ne e islam a e, no tamo poveke se stava akcent na licnoto iskustvo otkolku na ritualnorto klanjanje koe moze mehanicki da se izvrsuva od konformizam a ne od stvarna vera. Taka da razlikite vo Islamot se Allahova blagodet, da ides vo Maroko ke vidis poinakov Islam ili vo Saudiska Arabija poinakov, no pak e toa Islam.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
islamot e za pametni i umni luge zatoa sto alhokolot toj go zabrana nasilstvoto toj go zabrana pocituvanjeto toj go vospostavi,nikogas ne dobil slakanica kako crkvata vo sredniot vek,toj veli uci za da bides dobar,allah gi nagraduva naucnicite i onie sto go pocituvat,a crkvata veli sto ponepismen povece vernik,i zatoa ja ima zagubeno mocta vrz svoite vernici nejzinite vernici vodat ljubav na ulica kako zivotnite a islamot strogo go zabranil,za nea vinoto e sveto no taa svetos odzema nad desetina iljadi zivoti dnevno od sobracajki pa sega neka razmislat site sto e podobro.
А со ова сакаш да кажеш нешто како муслиманите се подобри од христијаните?

Ја разбирам се тоа ама и ти и brake7777777777 не морате баш за празници да објавувате вакви постови со кои тврдите дека една религија е подобра од друга.
 

reemteY

Ако...
Член од
27 март 2009
Мислења
426
Поени од реакции
36
Нема подобра полоша Религија!!!
Има вистинска, И Искривена!!!

Но респект за сите оние кои ја бараат вистината, кои навистина имаат срце да бидат покорни на Бога, за разлика од оние кои си содаваат свои теории базирани врз „силна “ халуцинација.....

Нема да дојдеме до заеднички заклучок со сигурност! Ако Бог неодреди поинаку....

Единствена порака од мене до сите е следнава, пред да ме банираат модераторите:

ОБОЖАВАЈТЕГО БОГА , ЕДИНСТВЕНО САМО НЕГО, НЕМУ ПРЕПИШУВАЈТЕ ЗДРУЖЕНИК, ЗАШТО НАВИСТИНА НЕМА ДРУГ БОГ ОСВЕН ЕДНИОТ ДОСТОЕН ЗА ОБОЖУВАЊЕ.
СЛЕДИТЕГИ ЗАПОВЕДИТЕ , И БАРАЈТЕ УПАТА, СО СИГУРНОСТ КЕ БИДЕТЕ УПАТЕНИ!!!

Аллах да ви се смилува на сите, ако ме банираат во иднина :)
 

Silber

Peace/Salaam
Член од
31 март 2009
Мислења
500
Поени од реакции
15
Нема подобра полоша Религија!!!
Има вистинска, И Искривена!!!

Но респект за сите оние кои ја бараат вистината, кои навистина имаат срце да бидат покорни на Бога, за разлика од оние кои си содаваат свои теории базирани врз „силна “ халуцинација.....

Нема да дојдеме до заеднички заклучок со сигурност! Ако Бог неодреди поинаку....

Единствена порака од мене до сите е следнава, пред да ме банираат модераторите:

ОБОЖАВАЈТЕГО БОГА , ЕДИНСТВЕНО САМО НЕГО, НЕМУ ПРЕПИШУВАЈТЕ ЗДРУЖЕНИК, ЗАШТО НАВИСТИНА НЕМА ДРУГ БОГ ОСВЕН ЕДНИОТ ДОСТОЕН ЗА ОБОЖУВАЊЕ.
СЛЕДИТЕГИ ЗАПОВЕДИТЕ , И БАРАЈТЕ УПАТА, СО СИГУРНОСТ КЕ БИДЕТЕ УПАТЕНИ!!!

Аллах да ви се смилува на сите, ако ме банираат во иднина :)

__________________
SHEIKH
A zosto za ovie komenti da te banirat, koga ne si navredil niti cela religija niti prorok.
A bas taka e kako sto si i zapisal. Komplimenti od moja strana:
Нема подобра полоша Религија!!!
Има вистинска, И Искривена!!!
I jas sum vo isto mislenje.


Jas mislam deka uste poteski navredi imase ovde sto samo se opomenile, ama ne se banirani.
Ti si samo odgovoril na edna osoba ili eden clen. I za toa moze se dobiti baniranje normalno, samo mnogu polesno nego tie sti navredija cela religija i prorok.
Sega ova ostanuva da se pokaze ovde kolku ima pravda.
Jas mislam deka moderatorite se svesni dovolno koga treba da se banira.
Pa ako tebe te banirat jas dobrovolno ke ja baniram sam sebe, nema da vlezam nikogas na ova stranica.

The SiLBeR
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Почитуван модератору, јас се оградувам од коментар на овој гнасен пост, а вас ќе ве замолам да превземете мерки бидејќи навистина со мојот пост не заслужив ваква реплика, која говори за карактерот на оној кој ја постирал.


Аллах да ви се смилува на сите, ако ме банираат во иднина :)

Но со сигурност нема така да го сватиш, а модераторите може и да ме банираат, но пред да го сторат тоа ке цитирам некои , па нека споредат......
само да ти појаснам дека навистина си злобна особа, хитлер може да ти завидува
Почнувате да станувате досадни со ова...reemteY...опомена
 
Член од
1 март 2008
Мислења
503
Поени од реакции
18
тханкс вери мач , да даде Господ да ти вратам тепсија баклава :helou:
Виртуелна баклава, или вистинска?:wink:

Инаку, ме интересира што се прави со онаа водичка од Зам-Зам? Се пие за исцелување или се чува како сувенир? Постои ли некој обред кој се изведува со неа?:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom