Зошто Бог го створи светот?

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Твое си е тоа :) инаку да не веруваш во ништо е полошо од се друго.
Многу подобро е да веруваш во нешто што и да било, научно е докажано дека верата му помага на човекот :) :helou:
Боље да не веруваш во ништо него да веруваш во нешто што не постои (или не си сигурен дека постои) .. ја верувам во зло, верувам во смрт, верувам во Slayer (а они убаво викаат "men made virus infecting the world, self-destruct human time bomb") .. после толку векови луге уште веруваат дека господ го создал светот, каде бре со тој памет !?
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Боље да не веруваш во ништо него да веруваш во нешто што не постои (или не си сигурен дека постои) .. ја верувам во зло, верувам во смрт, верувам во Slayer (а они убаво викаат "men made virus infecting the world, self-destruct human time bomb") .. после толку векови луге уште веруваат дека господ го создал светот, каде бре со тој памет !?
Веруваш во тие што сакаат да прскаат со кокошја крв кога држат концерт?
 

tomislayer

Елегантно дебел =)
Член од
18 ноември 2008
Мислења
1.482
Поени од реакции
82
Веруваш во тие што сакаат да прскаат со кокошја крв кога држат концерт?
Он не веруе во тоа... он го прави тоа.. само шо боље е јагнешка поубаво прска
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
za da si ima zanimacija ..

reality show 24/7 , desavki non-spot , glupi luge .. koj ne bi za takva zabava ..
 
A

ateist

Гостин
Па нормално дека БОГ го создал,така сум учен од мали нозе сум носен во цркви сум се молел уште како мал и ќе продолжам.Цела моја фамилија е христијани исто тоа сум и јас,верувам во ГОСПОД..tomislayer ти ако мислиш дека "не постои" доста им ги полниш главите на другите!:tapp:
Ех па и мене така ме учеле дека светот е рамен у тепсијата на баба ми и плови на грбина на една корњача и кога плива потрбушке тогаш е ден а кога плива леѓно тогаш е ноќ .Додуша еднаш заринкала у некакви алги и тогаш бил потопот у време на Ное .Меџутим дојдоа клетите научници со тоа формулите теориите и телескопите и викаат не бе везе нема тоа . И така ја викам .........воа богот си подлжнуе понекад...така...
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
bog go stvoril svetot aj site svetovi a bog nikoj ne go stvoril sto ste pametni be, pa mora i bog nekoj da go stvoril kako taka sam postoel oduvek??no way!
 
A

ateist

Гостин
bog go stvoril svetot aj site svetovi a bog nikoj ne go stvoril sto ste pametni be, pa mora i bog nekoj da go stvoril kako taka sam postoel oduvek??no way!
Како бе nihilista така прашуеш човече .

Па гледаш дека баба му и дедо му така го учеле .

Тука е крај на прикаската....нема што

Тоа е повеќе и од сите научни докази....нема што да се сумња...крај
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Како бе nihilista така прашуеш човече .

Па гледаш дека баба му и дедо му така го учеле .

Тука е крај на прикаската....нема што

Тоа е повеќе и од сите научни докази....нема што да се сумња...крај
ВИСТИНАТА е како песничка
ВИСТИНАТА е како сказна
Кој на НЕА и се противи
Самиот си нанесува казна!
 

Penja

Stajk-City is Wild West
Член од
1 ноември 2008
Мислења
82
Поени од реакции
2
za da ziveeme u problemi go stvoril svetov :pos2::pos2:
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
ТОЈ што од ЉУБОВ го створи светот е ВИСТИНСКИОТ ПАСТИР
За Него сведочи Небото, Земјата, секое камче, капка дожд, снегулка, цвет,овца, јагне, душа ... и секој манастир!


 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
986
Mene ne me stvoril gospod tuku tate ;)
Пења, БОГ те створил преку Својата МУДРОСТ, Својата МИЛОСТ онаа иста чиста Животна енергија која во ИСУС се отелотвори!

Еве ако тате и мамати можат да влезат во спална и само една едноставна мравка можат да створат, јас ќе ти дадам сё што поседувам!

БОГ Е ПОГОЛЕМ од сё и сешто дури и од Неговото Творечко вечно СЛОВО (ХРИСТОС)!

поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom