Скопски фестивал 2009 - одбери го твојот победник (анкета)

Победник на Евросонг!

  • Сленг – Генгста оро

    Гласови: 127 48,3%
  • Ристо Самарџиев feat. Зоран Џорлев – 103 бели лебеди

    Гласови: 14 5,3%
  • Next Time - Нешто што ќе остане

    Гласови: 29 11,0%
  • Проект Македонија – Помалку наивно

    Гласови: 10 3,8%
  • Рок Агресори - Динг донг

    Гласови: 20 7,6%
  • Даниел – Сила на љубовта

    Гласови: 2 0,8%
  • Александар Белов - Застани

    Гласови: 9 3,4%
  • Костадин Папа – За неа постојам

    Гласови: 3 1,1%
  • Влатко Лозаноски - Блиску до мене

    Гласови: 20 7,6%
  • Верче Пандиловска – Северно од мене, јужно од тебе

    Гласови: 0 0,0%
  • Браво Бенд - Девојко

    Гласови: 2 0,8%
  • Влатко Илиевски - Најбогат на свет

    Гласови: 13 4,9%
  • Калиопи & Наум - Рум дум дум

    Гласови: 12 4,6%
  • Кристијан - Нема да зборам

    Гласови: 1 0,4%
  • Дејан Трифуновски - Љубовта доаѓа

    Гласови: 0 0,0%
  • Андријана Јаневска – Дрво без корен

    Гласови: 1 0,4%

  • Вкупно гласачи
    263
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Од глупа поглупа, ништо од Белов за на Евровизија, најтапа песна, а ни Проект Македонија немаат добра песна
На Калиоппи онака Ок ми звучеше, али Наум на Евровизија? НЕ!
Затоа сум за Генгста оро
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Од Прво полуфинале песните се просечни, дури и конечно ме изненади нешто од Фестивалов. Се надевам дека истиот впечаток ќе ме држи и во Второ полуфинале.
П.С. Убедливо најлоша песна на I пол. е онаа на Јане Дунимагловски. :nesvest:

EDIT: Второво полуфинале катастрофа. Убедливо многу полоши песни отколку во првото. Единствено ми се допадна песната на Браво бенд (+ направена од Симон Трпчевски), а онаа на Наум и Опи не можам да ја коментирам од едноставна причина дека се што слушнав беше рум дум дум дум дум. Дури и Влатче има лоша песна. :tapp:
Песните од I ќе остварат подобар пласман од овие од II.
Маестро, брат не се песните лоши колку што ги направи.Логично е да имаш некој таков несреден впечаток дека во период од 10-12 минути слушаш 32 рефрени и во мозок ти е каша.Има време се ближи изборот слушни ги песните во целост, види како ке изгледа тоа сценски а после коментар.:smir:
Кога сме веке кај Калиопи и Наум.Мислам дека апослутно нема потреба од песни со километарски текстови.Убаво направил Кире Костов, ставил 5-6 реченици кои лесно се памтат, лесно памтлива мелодија и терај.После изборот има поголеми шанси сите да потпевнуваат рум дум дум него ли некои рефрени.

Секако дека според рефренот не можеме да оцениме која песна каква е но има некои кој се навистина квалитетни како од Влатко Илиевски,Ристо Самарџиев,Некст Тајм,Калиопи и Проект Македонија кој ми оставија доста позитивен впечаток..
Фала Богу дека неможе според еден рефрен да процениш која каква песна е.

Од глупа поглупа, ништо од Белов за на Евровизија, најтапа песна, а ни Проект Македонија немаат добра песна
На Калиоппи онака Ок ми звучеше, али Наум на Евровизија? НЕ!
Затоа сум за Генгста оро
Дијаманте, дали ти тоа си со предасуди кон пејачите од фолк естрадата?


Едно мое лично видување:
Неможеш во период од 10-12 минути да слушнеш 32 рефрени и за секоја песна да имаш целосно мислење.Уствари не ни можеш да имаш мислење.Само обичен впечаток , а ни тој не е во целост.
Нема да коментирам многу.Ке чекам да видам како ке изгледа тоа на самата сцена.Како ке биде отпеано во живо, сценографијата, костимографијата и кореографијата се дел од тој Евровизиски пакет и се навистина важни.
Песните не се толку лоши ко што некои "школувани" музичари и критичари ги оценија.Ме изненадува податокот дека голем дел од песните се навистина тешки за изведба, барем тоа можеше да се види од рефрените.Навистина се со широк распон и малку се плашам како ке изгледа тоа во живо.
Морам да нагласам дека песната на Белов не остава никаов впечаток и сметам дека направи голема утка што во псоледен момент ја смени песната.Претходната(од Косотв чинам) беше неколку класи подобра од оваа.Калиопи&Наум ја имав слушнато песната од претходно и сум задоволен од тоа како звучи.Ристо фт.маестро Џорлев на виолина се интересна комбинација.Некст тајм во нивен стил, проек Макеоднија натинг спешл.
За целосен коментар на 19 20 и 21.Ке се стрпам па тогаш ке зборам.

П.С Сепак мислам дека голем дел од критичариве на форум треба да направат некоја песна за следниот евросонг па тогаш да коментриам уште пред да слушнам нешто:vozbud::pos2:
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Маестро, брат не се песните лоши колку што ги направи.Логично е да имаш некој таков несреден впечаток дека во период од 10-12 минути слушаш 32 рефрени и во мозок ти е каша.Има време се ближи изборот слушни ги песните во целост, види како ке изгледа тоа сценски а после коментар.:smir:
Кога сме веке кај Калиопи и Наум.Мислам дека апослутно нема потреба од песни со километарски текстови.Убаво направил Кире Костов, ставил 5-6 реченици кои лесно се памтат, лесно памтлива мелодија и терај.После изборот има поголеми шанси сите да потпевнуваат рум дум дум него ли некои рефрени.
Првото полуфинале е добро, дури и ме изненадија некои песни, но во второто полуфинале 3/4 од песните се катастрофа.

И, чекај малку, сакаш да кажеш дека цела песна на Калиопи и Наум е рум-дум-дум? :nesvest:
Јас мислев дека тоа е само дел од песната, вака не изгледаше лошо и реков не можам да ја коментирам додека не слушнам повеќе. :smir:


Значи, засега мои фаворити се „Проект Македонија“ и Браво бенд.
Од останатите Белов има стварно (под)просечна песна, (дури и некои дебитанти имаат подобри песни) Некст Тајм и Влатко Лозановски песни типични за нив (дури и наликуваат на нивни други песни :tapp:), Влатко Морал ме разочара и така.

Ако земеме се на куп, и ако МТВ се потруди за визуелниот дел и сценографијата (од моја уста во ушите на МТВ :pop:) ова ќе биде најдобар фестивал последниве години.
Добро е што има волку конкуренција, се надевам од овие песни ќе излезат барем едно 10 хита.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Не сум многу загреана за овогодинешната Евровизија од причина што нема скандали, нема интересни песни од прво слушање, сите се безлични, многу анонимци - нема познати имиња освен два тројца
Иначе не сум против народњак на Евровизија, али видете на што личи Наум? Огромен е, визуелно е лош за на евровизиската сцена, а претчувствувам дека ќе победат, сепак ако имаат најинтересна песна, нека победат
СЕ ЗНАЕ ЕДНО
Калиопи ги собира гласовите од жирито!
 
Член од
16 август 2008
Мислења
3.293
Поени од реакции
637
Не сум многу загреана за овогодинешната Евровизија од причина што нема скандали, нема интересни песни од прво слушање, сите се безлични, многу анонимци - нема познати имиња освен два тројца
Иначе не сум против народњак на Евровизија, али видете на што личи Наум? Огромен е, визуелно е лош за на евровизиската сцена, а претчувствувам дека ќе победат, сепак ако имаат најинтересна песна, нека победат
СЕ ЗНАЕ ЕДНО
Калиопи ги собира гласовите од жирито!
Нормално дека ќе има многу анонимци од причина што има 32 песни, а реално ние немаме многу познати пејач(к)и, па така до лани со по 15 песни се наоѓаа повеќе познати лица, ама сега... па добро, голем дел од дебитантите воопшто не се лоши. :smir:
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Не сум многу загреана за овогодинешната Евровизија од причина што нема скандали, нема интересни песни од прво слушање, сите се безлични, многу анонимци - нема познати имиња освен два тројца
Иначе не сум против народњак на Евровизија, али видете на што личи Наум? Огромен е, визуелно е лош за на евровизиската сцена, а претчувствувам дека ќе победат, сепак ако имаат најинтересна песна, нека победат
СЕ ЗНАЕ ЕДНО
Калиопи ги собира гласовите од жирито!
Ако идеме по логиката на нештата:
На што личеа Лорди?На што личеше Верка Сердјучка?Марија Шерифовик Мис Србија да не е? Сертаб Ернер и нејзината коњеста фаца?
Дијаманте, знаеме дека е Каролина поубава од Наум, ама сепак мислењево не ми се допага.Може има човекот некакви здравствени проблеми па се одраазува врз тежината.Крај на крај и најружна особа ако е ако има добра песна ке пројде.

П.С Штета оваа година ја нема Каролинка инаку жирито немаше да знае дали да гласа за неа или Калиопи:pos2:
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Заборавив да ја спомнам и песната на ристо со тој типот на виолина многу подсеќа на ланската победничка песна каде нели имаше и виолина на сцена.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
3.998
Поени од реакции
1.086
Ако идеме по логиката на нештата:
На што личеа Лорди?На што личеше Верка Сердјучка?Марија Шерифовик Мис Србија да не е? Сертаб Ернер и нејзината коњеста фаца?
Дијаманте, знаеме дека е Каролина поубава од Наум, ама сепак мислењево не ми се допага.Може има човекот некакви здравствени проблеми па се одраазува врз тежината.Крај на крај и најружна особа ако е ако има добра песна ке пројде.

П.С Штета оваа година ја нема Каролинка инаку жирито немаше да знае дали да гласа за неа или Калиопи:pos2:
Додека не се изменеле работите во МРТВ, Каролина нема да биде дел од Евровизија, мислам и во жири требаше лани да биде, па се откажа зашто овој циркус селски се одразува на кариерите на нашите пејачи
Сепак, ако имал здравствени проблеми, не треба да пее, не знам од каде на толку години НАУМ реши да оди на Евросонг, или подобро Калиопи да си одбереше друг за дует
Сепак ќе бев за Белов да имаше добра песна, за ова ќе видиме каква е
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Заборавив да ја спомнам и песната на ристо со тој типот на виолина многу подсеќа на ланската победничка песна каде нели имаше и виолина на сцена.
Да ,да потполно си во право за ова. :smir:

Инаку мене ми се допаднаа песните на Некст Тајм,Влатко Лозановски и од Влатко Илиевски.Барем по рефрените што ги слушнав :toe:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
Заборавив да ја спомнам и песната на ристо со тој типот на виолина многу подсеќа на ланската победничка песна каде нели имаше и виолина на сцена.
да да и јас веднаш штом ја видов комбинацијата Ристо и виолинистот Џорлев веднаш си помислив на победничката песна на Дима Билан, тој познатиот виолинист и лизгачот Евгениј Плушенко, среќа што ние немаме некој кој се занимава со уметничко лизгање инаку гарант го земаа:pos2:
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Најфер игра ќе игрет Сленг со Генгста оро, со врски сигурно не се примени, а од жирито никој ич не ги знајт. Иаку Калиопа ќе ојт, ние за Генгста оро ќе си гласаме :wink:

А и да, ќе морам у второто полуфинале да ги поддржам моите од Радовиш, Кристи... :)
 
M

makedon^

Гостин
Сите sux, Македонија има капацитет за мн повеќе ама најлошите нешта се појавуваат на Скопскиот фестивал за жал :S
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Сите sux, Македонија има капацитет за мн повеќе ама најлошите нешта се појавуваат на Скопскиот фестивал за жал :S

Епа кај нас све дебитанти се појавуваат додека во хрватска исрбија па ибосна се најаките пејачи одат. Причината можеби треба да с ебара и во владата која го упропасти на мтв што секо јновинар, водител веќе избега од тамо па останаа само од детска програма да водат евросонг.
 

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Додека не се изменеле работите во МРТВ, Каролина нема да биде дел од Евровизија, мислам и во жири требаше лани да биде, па се откажа зашто овој циркус селски се одразува на кариерите на нашите пејачи
Сепак, ако имал здравствени проблеми, не треба да пее, не знам од каде на толку години НАУМ реши да оди на Евросонг, или подобро Калиопи да си одбереше друг за дует
Сепак ќе бев за Белов да имаше добра песна, за ова ќе видиме каква е
Не си ти таа која треба да му кжаеш на Наум дали треба да пее или не.Или пак Калиопи дали требала да си најде друг изведувач.Песната Рум Дум Дум иако изгледа лесно певлива воопшто не е.И таа песна не може уствари многу мал број на музичари можат да ја испеат.И затоа се ставени Калиопи&Наум.Калиопи е феноменална во забавните води, а Наум еден од најдобрите вокали во народната музика.Немој да мислиш дека Кире Косотв превртувајки се додека спиел му текнало на овие двајца.:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom