Музеј на смртта сред Скопје

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Samoubiecot celiot muabet go vrti okolu negovata partija SDSM,saka da kaze deka tie se ispravni? Sto ke pisuvase ako SDSM bese na vlast i se slucese toa sto se sluci,muzejot ke bese otvoren a tamu ti garantiram deka ke bese prisuten BC&CO...
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Samoubiecot celiot muabet go vrti okolu negovata partija SDSM,saka da kaze deka tie se ispravni? Sto ke pisuvase ako SDSM bese na vlast i se slucese toa sto se sluci,muzejot ke bese otvoren a tamu ti garantiram deka ke bese prisuten BC&CO...
Мраво ниедна :) самоубиецот милион пати кажа дека СДСМ коалицираше со ДУИ поради смирување на ситуацијата и склучувањето на Рамковниот договор се со цел да се среди она што го направи владеењето на Љубчо.И нормално бе ке се врти се околу ДПМНЕ кога од она што ДПМНЕ го вети дека ни коалиција ќе формира со нив а не пак да им прифаќа договори не го исполни.Реков милион пати исто дека на СДСМ на клепки му се обесија таквите како тебе кога им призна еден факултет во Тетово а за ДПМНЕ што не им брани градба на Музеј на Смртта никој ништо не коментира против.Глупо е и несватливо,ама донекаде ја разбирам преродбата и го разбирам сосема тоа перењето мозок така да понекогаш и залудно ми е да објаснувам.

Нас многу работи ни сметаа ,па до сега никој не се спротиставил:toe:
Колку и да ржиме по форумиве не сме кучиња ....за век и веков ќе си останеме јагниња.Се сеќавам пред некое време сеуште не бев член на форумов само подчитнував напати по нешто ,еден форумџија албанец ко им викаше дека ИМА мајски договор,дека се што е зацртано во тој договор ќе си се исполни и дека ДУИ ке влезе во власта следните избори, на форумов сите му се смееја....ама видиш .кој последен се смее најслатко се смее :baeh:
Па јас што зборувам досега? :tapp: Јас едно прашав а тоа е дека има влада и зошто не се противи на овој потег на ДУИ туку се крие и ќути.
 
Член од
7 ноември 2007
Мислења
994
Поени од реакции
9
Utre ke prisustuvam vo otvoranjeto na muzejot kismet inshallah malce terminot zaeban e ispagja taman na vremeto koga ke treba da bidam u xhamija no ke se trudam da stignam.Kako i da e.Gledam golema xheva se kreva okolu nekoi neshta shto ne treba taka da se gledat.No toa ti e toa.Mene personalno ne mi zvuci mnogu dobro ova ama da bidam iskren i ne me cudite a ushte pomalku me plashite.
Okolu Muzejot odlicen projekt dobro izrabotuvan spored zborovite i golema pridobivka za istorijata pishana posle 2001,nema da zaboravam da spomnam deka e od isto znacenje kolku luksuzniot najaven Muzej na VMRO iako e spreman so daleku po malku pari no sepak vo kulturata i vo nadcoveckite vrednosti kako se vojnata ne treba da se mesha politikata koga ke go razbereme toa,onda ke bideme spokojni
Me lule
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Овие ваши изјави се доказ дека на Македонскиот народ му треба партија која би ги штитела македонските национални интереси БЕЗ ПАРДОН.А овие испаднаа шишикана и муљатори
Екстремно националистичка по можност со свои воени единици,од типот на СА и СС....
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Контроверзниот музеј на ОНА се отвора денес

Црвената лента на „Музејот на слободата“ и без потребните дозволи ќе ја сече лидерот на ДУИ, Ахмети
Катерина Богоева
Денеска во Општина Чаир во Скопје во рамките на одбележувањето на Денот на албанското знаме, лидерот на ДУИ Али Ахмети, ќе го отвори Музејот на слободата, во јавноста познат и како музеј на ОНА, сместен во старата градска куќа на семејството на Јашар-бег Кумбараџи.

На отворањето ќе говори и општинскиот градоначалник Изет Меџити, кој годинава во неколку наврати беше јавно обвинуван од страна на директорот на Управата за заштита на културното наследство Паско Кузман за незаконско интервенирање врз објектот кој е ставен под привремена заштита.

Вчера напладне можеше да се види како забрзано се привршуваа работите на реставрираниот објект од страна на Општина Чаир, во кој треба да биде презентирана историјата на Албанците, од периодот на оформувањето на Призренската лига се' до настаните во 2001 година. Сегашните коалициски партнери ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ, во прилог на партиските и политичките цели, во овој случај ја заборавија потребната законска процедура, неопходните дозволи од Управата за заштита на културното наследство, за кои Општината се' уште не поднела барање. Музејот се отвора и без потребната дозвола и за вршење на музејската дејност, со најава дека ќе следува легализацијата.

„В ред е што Општина Чаир сака да ја заштити куќата и да отвори музеј, но сето тоа треба да се одвива во рамките на актуелните законски прописи, а не според обичајното право“, изјави летото за „Утрински весник“ Паско Кузман, најавувајќи и кривична пријава до градоначалникот на Чаир за започнатите интервенции.

Но, ништо не се случи во таа насока. Споменикот на културата остана со статус на привремено заштитен објект, а медиумите деновиве ја пренесуваат и неговата нова изјава дека „сегашните коалициски партнери се договориле и дека е најважно што куќата ќе остане културно наследство на Македонија“. „Поради политичките услови не реагираше ниту инспекцијата. Не се направија обиди да се одземе објектот и да се спаси од пренамена, да остане заштитена градска куќа“, посочи архитектот од Управата за заштита на културното наследство Мирјана Димовска-Чоловиќ.

Програмскиот директор на Музејот на Македонија Перо Јосифовски вчера ги демантираше изјавите на градоначалникот на Чаир дека оваа институција е вклучена во припособување на елаборатот за законско регистрирање на новиот музеј, кој според Меџити е изработен во Албанија, од академик Беќир Метај. Минатата година куќата под заштита ја стави Конзерваторскиот центар на град Скопје по барање на Управата за заштита на културното наследство, а по претходно поднесена предлог-иницијатива за заштита од Град Скопје.


Аирлија работа нека е...преродбата продолжува :helou:



Извор Утрински


http://utrinski.com.mk/?ItemID=A649C82F1E934E489F8EC9A1CFD87B77
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Леле ќе пукнам од мака еј, не смееме вака рамнодушни да останеме, терористи во твоја држава да си играат курташак со тебе. :nerv::nerv:
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Кажи им го тоа на ДПМНЕ и преродбата а може и на Трифун, како и да е власта е нивна а решението им е во тацна или на рака само прашање е дали ќе мрднат со газ да покренат иницијатива,останува да видиме.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Кажи им го тоа на ДПМНЕ и преродбата а може и на Трифун, како и да е власта е нивна а решението им е во тацна или на рака само прашање е дали ќе мрднат со газ да покренат иницијатива,останува да видиме.
Абе исти к*р се и едните (вмро) и другите (сдсм)...ебате пичките у душа
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Абе исти к*р се и едните (вмро) и другите (сдсм)...ебате пичките у душа
Меморијата ме служи...кога СДСМ беа во коалиција со ДУИ им призна еден факултет т.е. Штуловиот во Тетово за разлика во овие неколку месеци.Има огромна разлика!
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Победивме на терен,изгубивме на зелена маса

Ne sme pobedile da sme pobedile zar ce bea vo parlamentot i ce se potpisuvase ramkoven dogovor pak so niv ziveeme ...A ova neznam sto e cudno normalna rabota
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Utre ke prisustuvam vo otvoranjeto na muzejot kismet inshallah malce terminot zaeban e ispagja taman na vremeto koga ke treba da bidam u xhamija no ke se trudam da stignam..........

nadcoveckite vrednosti kako se vojnata ne treba da se mesha politikata koga ke go razbereme toa,onda ke bideme spokojni
Me lule
Се надевам ке бидеш спокоен и ти и сите тие што ке присуствуваат, да бидете спокојни за лебот што од оваа земја го јадете, да бидете спокојни за покривот над главата што го имате, да бидете спокојни што на подадена рака со нож вративте...

да бидете спокојни за сите сирачиња и вдовици, за сите мајки зацрнети и семејства ужалени...




убаво да си поминеш
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
Во Рамковниот договор вакви глупости и прекршување на законите и косење со Македонските интереси немаше ама затоа пак имаше во Мајскиот договор склучен помеѓу ДПМНЕ и ДУИ.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Во Рамковниот договор вакви глупости и прекршување на законите и косење со Македонските интереси немаше ама затоа пак имаше во Мајскиот договор склучен помеѓу ДПМНЕ и ДУИ.
i kako reagirase SDSM na izgradbata na ovoj idiotski muzej na smrtta?na ova postavuvanje kamen temelnik ,za vecen potsetnik na predavnickata albanska"politika",koja vecno ke stvara omraza i grozenje na Makedoncite kon albancite,so ova samite ke si stavat vecna pricina za da bidat najomrazenata nacija na ovie prostori.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.562
Поени од реакции
281
i kako reagirase SDSM na izgradbata na ovoj idiotski muzej na smrtta?
Појма немам друже, би требало да реагираат ама познаваќи ги гарант ќе реагираат по отворањето на музејот.Знам дека по Рамковниот договор кога беше ДУИ со СДСМ сакаше да им протурка вакви сценарија ама не успејаа...им успеа само Штуловиот факултет и ништо повеќе.
 
Член од
26 август 2008
Мислења
2.165
Поени од реакции
58
Појма немам друже, би требало да реагираат ама познаваќи ги гарант ќе реагираат по отворањето на музејот.
treba da go iznesat celiot MAKEDONSKI narod na ulica,da protestira protiv izgradbata na nesto najidiotsko do sega sto se gradelo,pa uste i so amin od drzavata.takov muzej neka si gradat vo KOSOVO I METOHIJA,a ne tuka.leleeeeeeee,a be ima li MAKEDONCI vo MAKEDONIJA?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom