Work and travel USA

Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
ова мислам ти е битолски кабадајлук :D
за да бидеш битолски кабадаја, треба прво да имаш одреден степен на достигнувања околу себе... а тоа не е имањето компјутер и интернет... пред се кабадаја е некој што ОБОЖАВА да се влече на терет на другите и од работа нејке да чуе ни р, а од школско воспитување едвај средно завршил... а момаков тука збори за аплицирање за работа во америка како студент, така да, според ова, можам да заклучам дека не е кабадајлук во прашање, туку нешто друго... ке почекаме да видиме што, бидејки нај учтиво го прашав, вајда ке одговори...
 
Член од
7 јануари 2011
Мислења
34
Поени од реакции
1
Леле денес бев во Наром и 2 саати ми објаснуваше таа, ама на момент ме скрши кога кажа дека не е можно да одиме 5души и дека треба да се делиме 3+2.....што на нас воопшто не ни одговара зашто идеме прв пат во Америка и напраивме милион планови..... АЈДЕ СОВЕТУВАЈТЕ МЕ КАКО БИ МОЖЕЛЕ ДА ИДЕМЕ ПРЕКУ НАРОМ, А ДА ОСТАНЕМЕ ЗАЕДНО, ИЛИ ПРЕКУ КОЈА ДРУГА АГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ИДЕМЕ ЗА ДА НЕ НЕ РАЗДЕЛАТ..... АМА ТОА ДА НЕ Е ЗИП ИЛИ КОУЗОН :)))
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
Леле денес бев во Наром и 2 саати ми објаснуваше таа, ама на момент ме скрши кога кажа дека не е можно да одиме 5души и дека треба да се делиме 3+2.....што на нас воопшто не ни одговара зашто идеме прв пат во Америка и напраивме милион планови..... АЈДЕ СОВЕТУВАЈТЕ МЕ КАКО БИ МОЖЕЛЕ ДА ИДЕМЕ ПРЕКУ НАРОМ, А ДА ОСТАНЕМЕ ЗАЕДНО, ИЛИ ПРЕКУ КОЈА ДРУГА АГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ИДЕМЕ ЗА ДА НЕ НЕ РАЗДЕЛАТ..... АМА ТОА ДА НЕ Е ЗИП ИЛИ КОУЗОН :)))
Преку ЗИП лани многу такви групи биле на исто место.Други агенции нема,освен ВИКИНГ,али немам појма какви се тие.:)
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Леле денес бев во Наром и 2 саати ми објаснуваше таа, ама на момент ме скрши кога кажа дека не е можно да одиме 5души и дека треба да се делиме 3+2.....што на нас воопшто не ни одговара зашто идеме прв пат во Америка и напраивме милион планови..... АЈДЕ СОВЕТУВАЈТЕ МЕ КАКО БИ МОЖЕЛЕ ДА ИДЕМЕ ПРЕКУ НАРОМ, А ДА ОСТАНЕМЕ ЗАЕДНО, ИЛИ ПРЕКУ КОЈА ДРУГА АГЕНЦИЈА МОЖЕ ДА ИДЕМЕ ЗА ДА НЕ НЕ РАЗДЕЛАТ..... АМА ТОА ДА НЕ Е ЗИП ИЛИ КОУЗОН :)))
тогаш гледај 3+2 али на исто место да бидете(мало место некое) или негде кај што собираат големи групи.. штознам
 
Член од
7 јануари 2011
Мислења
34
Поени од реакции
1
тогаш гледај 3+2 али на исто место да бидете(мало место некое) или негде кај што собираат големи групи.. штознам
па нема да може... прашавме за опција сите да бидеме во исто место, немора иста работа, ама не знам шо е проблемов... ни рекоа тоа кај ке те побара работодавец таму ќе идеш.....вака испаѓа не кај што ти сакаш туку они кај шо ќе ти кажат.... ова нема смисла

--- надополнето ---

Преска контактирав со вработен во агенцијата Ameriquest и ми кажа дека можеме да идеме цела група, од 5 девојки :)))
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
Една колешка сака да оди во Hard Rock - Washington па ме интересира мислење од вас (затоа што она не е по форумите)

Понуда 1
Понуда 2
Понуда 3

Според мене со понуда 1 дефинитивно највеќе би требало да заработи.

Ме интересира според вас кој може да заработи најмногу бакшиш? И колку би бил тој дневно? Овие пишале $50+ али реално гледано...???

Ај фала :)
Според мене со понуда 2 највеќе би требало заработи,зашто серверите земаат највеќе типс,ако ја бива нормално.:)
 

Чоста ^

Good looking boy
Член од
23 август 2009
Мислења
1.999
Поени од реакции
48
можит, сакет, сеа, земет, работет, то, шо, обраќет, требит, прајш, препорачет, кј, функционирет, имет...

многу ме интересира.... значи не да замерувам или да правам нешто дека сум јас премногу литературен, ама.... стварно ме интересира причината заради која пишуваш вака? зашто си го спушташ нивото на цивилизација подоле, макар да биде тоа и во виртуелен свет каде што никој не те познава... искрено, ме интересира, од инат е ова или што? еве јас не сум скопјанец, тетовчанец сум, па не цепам на тетовски кога пишувам... значи како што реков, стварно од љубопитност прашувам.... без љутење...
Ако го земам фактот дека и јас зборвам така.....Би требало да е охриѓанец! :)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Според мене со понуда 2 највеќе би требало заработи,зашто серверите земаат највеќе типс,ако ја бива нормално.:)
Мене едни срби со кои контактирам и кои претходно работеле за Хард Рок ми рекоа за Busser:toe:
Сеа што што и да и кажам мислам дека ќе ја смотам несакајќи :(
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
Мене едни срби со кои контактирам и кои претходно работеле за Хард Рок ми рекоа за Busser:toe:
Сеа што што и да и кажам мислам дека ќе ја смотам несакајќи :(
Кажи и нека си одлучи она како сака,сепак она ќе го работи тоа.Busser не е толку стресно и нема бара ич комуникација,ако не и иде толку анг. нека си иде busser,ако и е толку до парите и многу ми ја мисли нека си најде втора работа,зашто и така малку работни часови има во HR.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Кажи и нека си одлучи она како сака,сепак она ќе го работи тоа.Busser не е толку стресно и нема бара ич комуникација,ако не и иде толку анг. нека си иде busser,ако и е толку до парите и многу ми ја мисли нека си најде втора работа,зашто и така малку работни часови има во HR.
Со англискиот е супер, и баш комуникативна личност е.
Ми рекоа дека бакшишот се дели на %. Затоа најисплатливо било да ја одбере оваа понуда. Ама јас се мислам да ја приберам со мене во NYC, а тука она да си потпише било каков договор.
Пример програмата за HRC преку ЗИП чини 1200 долари плус сите останати трошоци. Скапо:toe:
 
Член од
14 јануари 2011
Мислења
262
Поени од реакции
97
Со англискиот е супер, и баш комуникативна личност е.
Ми рекоа дека бакшишот се дели на %. Затоа најисплатливо било да ја одбере оваа понуда. Ама јас се мислам да ја приберам со мене во NYC, а тука она да си потпише било каков договор.
Пример програмата за HRC преку ЗИП чини 1200 долари плус сите останати трошоци. Скапо:toe:
Ќути,јас изгледа ќе треба 1300 дол. да платам за Cape Cod ако се одлучам таму да одам.Лани беше 900 дол.,од оваа година е ВИП понуда и е 1300 долари.Смешки !!!

пс.Во NYC е најскапо за живеење и смештај,не би го одбрал јас тоа.Втора работа не ви бега...:)
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Ќути,јас изгледа ќе треба 1300 дол. да платам за Cape Cod ако се одлучам таму да одам.Лани беше 900 дол.,од оваа година е ВИП понуда и е 1300 долари.Смешки !!!

Ахахах, и ти ли си преку ЗИП?
Ocean’s Edge Resort? 1300 долари. Опаааааа
Абе тоа сместувањето скапо.
150 долари неделно.
Па во Њујорк толку ќе плаќаат тие што ги знам, а се решија да одат.
Инаку ако збориме за истата работа, има добра плата за Server и Busser позициите
 
Член од
7 јануари 2011
Мислења
34
Поени од реакции
1
decki neka me sovetuva nekoj za ameriqueest, kako e so e?
somnitelno mi e zaso mi rekoa, deka nemalo nikakvo intervju, osven toa vo ambasada
kazete mi ve molam
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Стварно е скапо, јас поради таа причина се откажав од ЗИП а многу сакав да работам како busser во Hard Rock. Инаку доста исплатлива работа, даваат малку работни часови но бакшиот надополнува се (колку што знам околу 3% од продажбите во смената).
ЕЕЕЕЕЕЕЕеееее, Хелп ми сеа плис :)

Според тебе кој зема повеќе типс...Busser ili Server?
И колку им се движат тие бакшиши бре? Пишале од 50 долари па нагоре..е колку е тоа де??? Повеќе од 50...може да е 60, а може и 100. Има разлика
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
ЕЕЕЕЕЕЕЕеееее, Хелп ми сеа плис :)

Според тебе кој зема повеќе типс...Busser ili Server?
И колку им се движат тие бакшиши бре? Пишале од 50 долари па нагоре..е колку е тоа де??? Повеќе од 50...може да е 60, а може и 100. Има разлика
Server зема повеќе тоа се знае :) колку точно не знам. Ама и busser не е за жалење, конкретно во Hard Rock може и над 100 до кај 120 долари. Исто зависи и во која смена ќе биде поставена (на пример во период од денот кога нема многу промет=слабо бакшиш). Меѓутоа мислам дека сепак е супер работа и ако не и смета да даде 300 долари повеќе за програмата - нека оди :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom