Work and travel USA

Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Прашав и пак ке прашам ... има ли некои агенции што организираат работа во странство за студенти а да не е АМЕРИКА ? Да речеме ... некоја друга земја ?

Позз.
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
samo shto ja proveriv zip travel i imaat ponudi samo za studenti za usa.
Ako si student ne ti treba agencija za da zamineshe kade sho sakash.
A narom travel gledam isto za studenti samo..ima i Au Pair za usa...ova e za agencija preku agencija..za usa ima 12 amerikanski agencii sho ti sreduvat za au pair...i samo preku niv mozish...ne ti treba narom da mu plakash za da te povrzat so edna od agenciite.
Pishuva rabotna programa za Evropa a toa ti e za student..ke te pishat vo nekoj college i ke zemish studentska visa..ke odish na kurs da ucish jazik..i ke mozish da rabotish 20 chasa nedelno.
toa mozish i sam da si go sredish...

Narom tavel...zip travel.:tapp: oh my


a kouzon imaat i za na brod i oni mozat da ti sredat za intership za student full time da rabotish..ama misla deka samo za grcija bea..ne sum sigurna
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
9
Поени од реакции
2
Pedhodnoto leto bev vo Amerika, potocno na Cape Cod. Otidov preku kouzon i vo globala sum zadovolen, ne od agencijata tuku od provodot vo Amerika. Najbitno e tamu kako ke se snajdes, na kakva rabota ke rabotis, kako sto napomen nekoj najmnogu plakaat na pozciite kako sever, busser, foodruner t.e. tamu kade sto imas dodir so pari i kade sto zimas tips, a pomalku plateni se housekeeper, dish washer itd.
Kako i da e preporacuvam na sekoj sto ima moznost da aplicite bidejki pred se toa e edno golemo iskustvo vo zivotot. Minatata nedeka aplicirav povtorno vo Kouzon za letovo, a se slozuvam so ostananite deka Zip imaat poprofesionalen odnos od Kouznon.
I samo kako za informacija, za da otidete do amerika so avionaska karta, so viza, osiguruvanje i agenciski provizii ke vi bidat potrebni okolu 2000$.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
eve kako rabotat zip

ova e na pedagoski , zafrkanle nekoi studenti :)
 

Attachments

Член од
24 јануари 2008
Мислења
1.135
Поени од реакции
140
Исти се и KOUZON не одете преку нив освен ако сакате да одите до крајот на светот и да ви пишат порака на е-маил се извинивуваме не знаевме дека немало работа на тоа место :tapp:
 

MK_Devojce

I simply don't care...
Член од
2 август 2009
Мислења
468
Поени од реакции
162
Ги гледав програмите од Зип травел и не ми се допаѓаат, за девет недели плата 1000 долари :tapp: а има студенти кои за 4 месеци со дојдоа дома со 8 000 - 12 000 долари.
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
Добро до мене е или нема заработувачка баш во Америка на копно. Еве ги рачунам трошоците што треба да се исплатат во агенцијата и плус таму за смештај, храна и пат како и можностите за добивка и не излегува баш добивка некоја за. За цело лето околу 1500 долари за две работи. Па ако има некој поискусен да позборувам со него да ми објасни на кој начин може да се отиде затоа што сум озбилно заинтересиран ќе му бидам благодарен.

carter напиша:
Добро до мене е или нема заработувачка баш во Америка на копно. Еве ги рачунам трошоците што треба да се исплатат во агенцијата и плус таму за смештај, храна и пат како и можностите за добивка и не излегува баш добивка некоја за. За цело лето околу 1500 долари за две работи. Па ако има некој поискусен да позборувам со него да ми објасни на кој начин може да се отиде затоа што сум озбилно заинтересиран ќе му бидам благодарен.
Добро ама баш никој нема??

Добро ај тоа што нема нема али некој да не има нешто да каже за Викинг травел. Треба деновиве да поминам таму па да знам кај идам.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.691
Поени од реакции
8.149
Ги гледав програмите од Зип травел и не ми се допаѓаат, за девет недели плата 1000 долари :tapp: а има студенти кои за 4 месеци со дојдоа дома со 8 000 - 12 000 долари.
Сигурна си дека си дошле со 8 000 - 12 000 долари?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ај ако може некој нека пише искуства шо како, за студентски патувања во УСА.
 
Член од
31 јануари 2009
Мислења
258
Поени од реакции
12
ova e na pedagoski , zafrkanle nekoi studenti :)
da i mene me zafrknaa ja sum od seeu tetovo, se prijaviv da idam a posle poradi opravdani pricini koi stoeja vo dogovorot ako se slucat ke mi gi vratat parite NO ispadnaa goveda i ne m igi vratija 450$ trebase da se odi na sud no tamu ke se napraveja uste pogolemi trosoci. kako i da e ZIP TRAVEL SE NAJGOLEMI PREVARANTI ZA OVIE RABOTI !
 
Член од
2 март 2007
Мислења
4.576
Поени од реакции
3.773
da i mene me zafrknaa ja sum od seeu tetovo, se prijaviv da idam a posle poradi opravdani pricini koi stoeja vo dogovorot ako se slucat ke mi gi vratat parite NO ispadnaa goveda i ne m igi vratija 450$ trebase da se odi na sud no tamu ke se napraveja uste pogolemi trosoci. kako i da e ZIP TRAVEL SE NAJGOLEMI PREVARANTI ZA OVIE RABOTI !
А друго некое искуство, си бил не си бил. Ако си бил како си поминал :)
 

ZS_

Член од
26 јули 2008
Мислења
5.156
Поени од реакции
211
На Олимписки базен имаше многу исполепени флаери од овие агенции. Бараа пливачи за спасувачи(lifeguards). Отидоа многумина на година дена и што знам, изгледаа задоволни, иако признаваа дека како дома нема никаде :).

Само информирај се убаво пред да се нафатиш, да не е ова некоја замка - трговија со бело робје, иако е испробано, никогаш не се знае :)
:pos2:

Еден мој другар отиде со добар кеш, башка како спасувач на базен мислам, и дома се врати со 2 иљади евра у минус! :)

Мислам дека беше негде околу 6/7 месеци.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.691
Поени од реакции
8.149
:pos2:

Еден мој другар отиде со добар кеш, башка како спасувач на базен мислам, и дома се врати со 2 иљади евра у минус! :)

Мислам дека беше негде околу 6/7 месеци.
:pos2: Треба да јаде паштета ако сака да си дојде со кеш, а не да понаша како Амер во Америка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom