Зошто црвената боја се смета за к*рвинска?

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Не можам да ги сватам луѓево. Налакирај се со црвен лак - к*рвински. Облечи нешто црвено - к*рвинско. Стави црвен кармин - к*рвински. Аман!!! Како тоа црвената боја да ја сметаат за к*рвинска? Кога тоа се случи? Каде го пишува тоа? А облечеш нешто црвено, добиваш некои чудни погледи од околината. Црвената боја претсатвува боја на заводливост, страст, љубов... А не на неморалност. Денес си неморална девојка ако сакаш црвено на тебе да имаш, а тоа што младиве девојки се шетаат со минич до под г'з од кој зирка тангата, деколте до папук, шминка од ПИНК телевизија, со цигарот во една, а пивото во друга рака ОК треба да биде? Од каде дојде овој глупав стереотип? Или само се работи за неиформираност?
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Бојата си ја имат превземено „ерос„ куќите затоа што сепак црвената боја е и боја на љубовта нели.Е и од таму доаѓа асоцирањето.

Инаку баш сега е во ин црвената боја и не гледам баш некој невкусен коментар ако си облечам нешто црвено :toe: Обожавам црвена боја и си ја применувам,но се знае како :) Сеа ако облечеш црвени лаковани чизми,црвен минич,црвен корсет наравно ќе потсеќаш на нешто што тебе ти смета(уствари ваа комбинација и во црно или бело или плаво пак асоцира на невкусното :) )
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Не е курвинска,еротска е :) Црвен кармин рулз!
 

Dark Angel Nora

Angel In Disguised
Член од
30 септември 2008
Мислења
223
Поени од реакции
10
Таман, ако претераш. Се согласувам. И да, знам дека сега е ин таа боја. Ама и да претераш, и да не претераш, па си е така. Таа етикета и ја ставија на црвената боја. Можеби ке се променат мислењата есенва, зошто, гледам, многу е застапена црвената боја по бутициве.
 

babydol

Copy...
Член од
15 јули 2008
Мислења
1.561
Поени од реакции
92
И мене ми делува провокативно, ама сега си купив мантил црвен, кармин црвен и ич не ми е гајле ако некој суди за човекот според тоа дали бил во црвено или црно облечен
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Yes deka e zavodliva bojata i ednostavno "napaluva" (ako smeam taka da se izrazam):pipi: E sega vo zavisnost od modelot i shto nosish.......Jas najmnogu poshtovam crno - crvena kombinacija,znachi osnova crna (bluza,korset,koshula,pantaloni,suknja ili fustan) ama od strana na dodatoci da ima tipkata se crveno(shtikla/cizma,remen,obetki,gerdan,ako ja vrzi kosata isto so crven stegach ili nekoja marama.......) i normalno extra crven ЏИШ karmin i dolen vesh normalno crven so chipka i podvezica :vozbud: :smir:.......Lele mi stana eeej:kesa:
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Леле да предвидам следни теми.

Зашто жолтата боја се смета за такси-боја.
Зашто розевата боја е женска.
Зашто сината боја е машка.
Зашто црната се поврзува со смрт ..ваква има


???
 

.:TINA:.PINK

.:oksimoronka:.
Член од
17 август 2008
Мислења
354
Поени од реакции
16
ne znam, mozebi crvenata boja zvuci mnogu provokativno vo odredeni slucai..no ne se soglasuvam so toa sto nekoi imaat pogresni mislenja za odredeni raboti kako sto e crvenata boja, najverojatno toa doaga od losi iskustva..ili ne znam..:tapp:
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Црвената боја не е курвинска.. Ама делува така кога е на пр. САМО кармин црвен или САМО црвени нокти... А и многу девојки не знаат да определат која нијанса им одговара па исто така кај некои тоа може да ги натера другите така да мислат... Значи треба да се усклади се' убаво, и така се' си е нормално....
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Ако се облече девојка целосно во црвено не ми делува убаво и можеби делува премногу еротично, а со тоа и курвинско.

Многу зависи и девојката како го носи тоа.
Ако девојката облече деколте огромно со црвена блуза и црвени нокти и црвен кармин и посебно ако е плава и самата се однесува недолично нормално ќе личи на курва. Не дека значи дека е курва ама ете муабети да се збори само по градов. :icon_lol:

Но од друга страна детали црвени или некој деl од гардаробата ако е црвен баш делува секси и до негде еротично, но не и курвинско.
Lак, кармин, нормално блузиче црвено, капутче, сукња, чизми црвени и се тоа добро комбинирано значи не се заедно ама со други бои комбинација е баш топ.
 
Член од
20 август 2007
Мислења
2.252
Поени од реакции
312
Ако се облече девојка целосно во црвено не ми делува убаво и можеби делува премногу еротично, а со тоа и курвинско.

Многу зависи и девојката како го носи тоа.
Ако девојката облече деколте огромно со црвена блуза и црвени нокти и црвен кармин и посебно ако е плава и самата се однесува недолично нормално ќе личи на курва. Не дека значи дека е курва ама ете муабети да се збори само по градов. :icon_lol:

Но од друга страна детали црвени или некој деl од гардаробата ако е црвен баш делува секси и до негде еротично, но не и курвинско.
Lак, кармин, нормално блузиче црвено, капутче, сукња, чизми црвени и се тоа добро комбинирано значи не се заедно ама со други бои комбинација е баш топ.
kako i da e iskombinirano,bojava e eba*ka,nAli? :smir:
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
Воопшто не е курвинска....Мене ми е омилена таа боја,и без разлика дали е во мода или не секогаш ќе ја носам,исто и таков кармин ќе ставам...И да повеќе е еротска отколку курвинска....Мене барем на тоа ме асоцират....
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Сексипилно делува девојката но не и курвински.

Абе зависи како сака таа да изгледа. Ако сака да се истакне и да привлече внимание може цела во црвено да се облече и сите ќе ја оговараат, а ако сака да е убава секси и топ искомбинирана може да стави некој детал или некое парче да и е во црвена боја.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Сешто... бојата воошто не е курвинска ниту симболизира проституција, ниту па симболизирала некогаш. Незнам од каде овие глупави стереотипи за боите :toe:


Плус денес ги покажаа уапсените "дами" од пред мтв, ни една не беше во црвено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom