Креационизам наспроти еволуционизам

Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Дали еволуцијата го негира постоењето на Бог?
Според мене не.
Ок, не сме се разбрале убаво изгледа.
Муабетот цело време ми е да го осудам она што го пласираат атеистите.
И она што е "главен" аргумент на теоријата а тоа се мутациите или појма немам што друго.
Пробувам да разубедам луѓе да не си прават харакири на суптилен начин.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
a sto ako evolucijata ja kreirame site nie kako vidovi - so toa sto znaeme sto ni treba (primer podolga raka za da dofatime nesto i sl) i so vreme toa nesto comes to fruition?
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Претпоставуваш што е одговорот? Нагло затрупување. Катастрофи. Дали можеби потопот бил една солидна причина зошто дошло до затрупување на милиони фосили?
Не, не може да е потопот.
Каде отишла целата вода после потопот? Пуф, исчезнала?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
a sto ako evolucijata ja kreirame site nie kako vidovi - so toa sto znaeme sto ni treba (primer podolga raka za da dofatime nesto i sl) i so vreme toa nesto comes to fruition?
Таквата теза ја пласира Брус Липтон, дека видовите еволуираат според потребите кој ги наметнува опкружувањето, има дури и експерименти правено како одредени бактерии ја менуваат структурата на ензимите за да се прилагодат на единствената храна која им е достапна.
[video=google;-8506668136396723343]http://video.google.com/videoplay?docid=-8506668136396723343#[/video]
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Ок, не сме се разбрале убаво изгледа.
Муабетот цело време ми е да го осудам она што го пласираат атеистите.
И она што е "главен" аргумент на теоријата а тоа се мутациите или појма немам што друго.
Пробувам да разубедам луѓе да не си прават харакири на суптилен начин.
Еволуцијата не е „пласирана од атеистите“. Верувал, не верувал во Бог, си постои.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Таквата теза ја пласира Брус Липтон, дека видовите еволуираат според потребите кој ги наметнува опкружувањето, има дури и експерименти правено како одредени бактерии ја менуваат структурата на ензимите за да се прилагодат на единствената храна која им е достапна.
ej, pa daj mi malku kredit sto mi tekna ova bez da znam absolutno nisto za ovoj covek...lol :pos2:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Напишано од Ipsissimus Тоа не менува ништо во апсурдноста на тврдењето дека е можно и логично да се сместат милиони единки во арка долга 137 метри :toe:
137 метри долга и 22 метри широка....дрвена арка.....:vozbud:

Некој некого прави малоумен....

Абе колумбо ја откривал Америка, Магелан го опловувал светот, ....Англија, Холандија, Шпанија, Португалија го колонизирале светот само со едвај нешто повеке од четвртината на оваа арка.... јбг, толку дозволувала технологијата и расположивите материјали на бродоградителството и тоа илјадници години по потопот....

....абе.... да не случајно пред Ное се створил крстосувачот изгубен во експериментот Филаделфија....:kesa:
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
137 метри долга и 22 метри широка....дрвена арка.....:vozbud:

Некој некого прави малоумен....

Абе колумбо ја откривал Америка, Магелан го опловувал светот, ....Англија, Холандија, Шпанија, Португалија го колонизирале светот само со едвај нешто повеке од четвртината на оваа арка.... јбг, толку дозволувала технологијата и расположивите материјали на бродоградителството и тоа илјадници години по потопот....

....абе.... да не случајно пред Ное се створил крстосувачот изгубен во експериментот Филаделфија....:kesa:
Да! во библијата димензиите се во "cubits", кога ќе се претворат во метри се добиваат тие величини:http://www.creationtips.com/arksize.html
А за да собере два милиони единки во тој простор секоја единка добива просечен простор од 1,9 цм кубни! Треба да си тотален трол, за да тврдиш дека е тоа нешто логично и нормално.....но ете има и такви кој тврдат дека е можно!:toe:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Колку и да е редок, сепак, денес постојат околу 100 милиони фосили низ музеите на светот. Фосилизирањето е ужасно редок процес, но веројатноста да фосилизираат "алките што недостасуваат" и најдените фосили е еднаква. Не постои никаква реална причина милиони риби, водоземци и цицачи да фосилизираат, а ниту една алка што ги поврзува да не фосилизира. Напротив, веројатноста би била иста за сите и затоа, ако еволуцијата беше точна, денес требаше да имаме 80-90 милиони фосили на алки што недостасуваат, а не само десетина сомнителни "алки" меѓу кои и самите еволуционисти не се едномислени што се. Ова го очекувал и самиот Дарвин и од истото бил разочаран.
Прво, тоа со потопот е малку смешно. Милионите фосили се најдени во различни страти - конзистентни со геолошката скала. Нема мешање на видови кои постоеле во различни геолошки периоди. Еден потоп е не-воз-мож-но!. И мислам дека е малку срамота да се тврди, пошто се коси со речиси сите наоди. Нема тука аргумент ама баш никаков. Не велам дека не постоел потоп, во смисол на голема поплава, на долготрајни дождови; но Потоп, „кој ја покрил целата земја“, „40 дена“, па „се повлекла водата?!?!?“ е очигледен нон-сенс!

Кон цитатов погоре, тековниот став на геолозите е дека земјата поминала низ најмалку 5 катаклизмични настани кои во различна мера го загрозиле севкупниот жив свет. Најголемиот број пронајдени фосили се датирани токму во времето на овие настани. Тие се „фотографија“ од еден момент во еволуцијата.

Останатите фосили, кои настанале како последица од вулкански ерупции, земјотреси, наноси од поплави и сл., се други такви „фотографии“. Филмот на еволуцијата не можеш да го гледаш. Мораш да го реконструираш од моментите.

Погоре, во некое од претходните мои мислења, можеш да го консултираш линкот со стотици идентификувани „алки кои недостигаат“. Дали има многу или малку не е предмет на полемика. Прашањето кое треба да се постави е дали има или нема. Дали се потврдува теоријата на терен или не. Епа има. Шо да праиш.

А муабетот од Дарвин, со разочарувањето, мислам дека го апсолвиравме. Бајат е и напишан од човек кој не знаел ништо за феноменот на фосилизација.

И нели ќе ни кажеше за Потопот и за кенгурите во Австралија? ;)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.148
a sto ako evolucijata ja kreirame site nie kako vidovi - so toa sto znaeme sto ni treba (primer podolga raka za da dofatime nesto i sl) i so vreme toa nesto comes to fruition?
Пробал ова да го прави еден германски канцелар во четириесетите години. Доколку не би правел природна селекција, тогаш би морало да правиш вештачка селекција.То ест, сите што не ти одговараат на твојата замисла да ги спречиш да се размножуваат.
Мислам дека увидуваш колку е ова погрешно.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
245
Поени од реакции
12
Flood Legends
Samples from six continents and the islands of the sea; hundreds of such legends are known

Australia - Kurnai

Destruction by Water
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Babylon - Berossus’ account

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Babylon - Gilgamesh epic

Destruction by Water
Divine Cause
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Bolivia - Chiriguano

Destruction by Water
Divine Cause
Warning Given
Humans Spared
Preserved in a Vessel

Borneo - Sea Dayak

Destruction by Water
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Burma - Singpho

Destruction by Water
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Canada - Cree

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Canada - Montagnais

Destruction by Water
Divine Cause
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

China - Lolo

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Cuba - original natives

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

East Africa - Masai

Destruction by Water
Divine Cause
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Egypt - Book of the Dead

Destruction by Water
Divine Cause
Warning Given
Humans Spared
Preserved in a Vessel

Fiji - Walavu-levu tradition

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Preserved in a Vessel

French Polynesia

Destruction by Water
Divine Cause
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared

Greece - Lucian’s account

Destruction by Water
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Guyana - Macushi

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Iceland - Eddas

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Preserved in a Vessel

India - Andaman Islands

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Preserved in a Vessel

India - Bhil

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

India - Kamar

Destruction by Water
Divine Cause
Warning Given
Humans Spared
Preserved in a Vessel

Iran - Zend-Avesta

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared

Italy - Ovid’s poetry

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Preserved in a Vessel

Malay Peninsula - Jakun

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Preserved in a Vessel

Mexico - Codex Chimalpopoca

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Preserved in a Vessel

Mexico - Huichol

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

New Zealand - Maori

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Preserved in a Vessel

Peru - Indians of Huarochir

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Russia - Vogul

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Preserved in a Vessel

U.S.A. (Alaska) - Kolusches

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

U.S.A. (Alaska) - Tlingit

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

U.S.A. (Arizona) - Papago

Destruction by Water
Warning Given
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

U.S.A. (Hawaii) - legend of Nu-u

Destruction by Water
Divine Cause
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Vanuatu - Melanesians

Destruction by Water
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Vietnam - Bahnar

Destruction by Water
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Wales - Dwyfan/Dwyfach legend

Destruction by Water
Humans Spared
Animals Spared
Preserved in a Vessel

Овие преку интернет да не се договарале? :)

Каде отишла водата?
-Уште е тука. Денес има околу 1.4 билион км кубни вода. Просечна длабочина е 4 км, а просечна надморска висина 800 м. Ако Земјата се измазни, тогаш таа би била преплавена со вода со длабочина од 2400 м.

Дали арката била претесна?
-Не. Библијата зборува „по две животни од секој вид“. Некои истражувачи откриле дека само 43 видови цицачи, 74 видови птици и 10 видови рептили можат да ги произведат животните што ги гледаме денес.
Еве уште нешто:
It is of interest that the Chinese character for “ship” is derived from the idea of “eight persons in a vessel.”
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
a sto ako evolucijata ja kreirame site nie kako vidovi - so toa sto znaeme sto ni treba (primer podolga raka za da dofatime nesto i sl) i so vreme toa nesto comes to fruition?
Па со појавата на човекот би требало од несвесна у свесна еволуција да се прејде.
Заебана работа.:)
Одговорноста е голема, мислам треба лоѓето да имаат чисти срца пред се за да се случи ова.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Дали еволуцијата го негира постоењето на Бог?
Според мене не.
Баш така. Не е од интерес на еволуцијата самиот почеток, туку подоцнежниот развој н живиот свет.

Дали некој од креационистите е во состојба да каже што точно се подразбира под таа алка која недостасува или видот на премин од една во друга класа? И со кој сигурност може да се тврди дека сеуште не е најдена?... Банална е замислата на таа алка? Не ми е јасно што се очекува, меѓу водоземци и риби да се јави половина риба - половина жаба?... По логиката која се тера во креационистичките кругови алката која недостасува никогаш нема да се открие. Тоа е исто кака една патека секој ден ја минувш за половина, па така никогаш нема да стигнеш на крајот оти ќе ти останува уште половина!... Денес се наоѓа еден фосил кој бил дупка меѓу два веќе познати фосили. Најдениот фосил сега ќе напави две дупки, и од лево и од десно меѓу предходно познатите фосили... и така до бескрај... Веројтноста да се направи целосното стебло на развој на еден вид од една до друга точка, без скокови е реално невозможен. Фосилизацијата е игра на случајност а не секојдневен процес...
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Не, не може да е потопот.
Каде отишла целата вода после потопот? Пуф, исчезнала?
Од истото место од каде што и дошла.

--- надополнето ---

Тоа не менува ништо во апсурдноста на тврдењето дека е можно и логично да се сместат милиони единки во арка долга 137 метри :toe:
Библијата никаде не спомнува дека Ное сместил милиони единки во арката. Тоа се твои зборови, а не зборови на Библијата. Затоа апсурдно е да бараш христијаните да ти одговорат на тоа прашање.

--- надополнето ---

Милионите фосили се најдени во различни страти - конзистентни со геолошката скала. Нема мешање на видови кои постоеле во различни геолошки периоди.
Геолошкиот наод, како и фосилите, е катастрофален за хипотезата на Дарвин. Геолошките слоеви на земјата потврдија дека животот настанал симултано наеднаш, а не како што тврдеа измислените "геолошки таблици" на еволуционистите. Имено, и во најплитките и во најдлабоките геолошки слоеви се наоѓаа фосили од сите организми, и од најпростите, и од најсложените, а не како што еволуционистите очекуваа дека е најдат во подлабоките слоеви попрости организми, а во поплитките посложени!

Дали си чул за Камбриската експлозија?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom