Креационизам наспроти еволуционизам

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Мислам дека е тоа друга тема. Интересна, но друга.

Заебот со оваа тема, еволуција наспроти креационизам, барем како што јас разбирам, е што едни луѓе се обидуваат да го претстават/наметнат своето гледиште користејќи се со „технологијата“ на другите. Според мене, ужасно се слаби, селективни и плитки во пристапот. Сепак, вториве интензивно и екстензивно се кршат од работа повеќе од 400 години, а првиве мислат дека со проста логика базирана на малку недочитани и жестоко филтрирани концепти можат да „резонираат“ и да „докажат“ дека нивниот светоглед може да се протне низ технологијата на маченициве. Така мене ми изгледа. И смешно е и тужно. ...ама секогаш ќе има маса наивни неуки луѓе кои ќе паѓаат на сензационалистички, фалсификувани и со пригодна позадинска музика спакувани факти.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Прашање за креационистите...
Како кенгурите стигнале во Австралија?

Прашање на дарвинистите...
Како луѓето стигнале во Австралија?

 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Постојат илјадници докази и показатели дека еволуцијата е вистинита, и ниту еден доказ дека креационизмот е вистина.
Имаш „утка„ во поим: креационистите ги користат истите артефакти како и еволуционистите, со таа разлика што креационстите мерат и докажуваат, а еволуционистите веруваат во она кое го гледаат...

--- надополнето ---

Те молам `познати природни закони` дали знаеш дека основните теории во квантната физика се во директна контрадикција со теоријата на релативитет на Анштајн кој е во директна контрадикција со класичната теорија на релативитет :tapp:
Има 3 сосема контрадикторни теории кој опишуваат сосема различни делови од реалноста; атомот, универзумот, и сето она помеѓу. Ништо не е сигурно. Сега ја форсираат т.н. Стринг Теоријата според која има 11 димензии на просторот и безброј паралелни светови како општа терија на целиот простор :nesvest::vozbud: Но тоа не значи дека Ајнштајн Тресел зелени и дека неговата теорија е погрешна со познатите факти таа одлично функционира исто како и Теоријата на еволуцијата. Денес се овие најцелоисходни утре никој незнае што ќе биде.
http://en.wikipedia.org/wiki/String_theory
А дека беше ти, кога јас читав и за релативитетот и за квантната механика и за простата њутнова механика, разбираш....Ха-ха-ха!

--- надополнето ---

Еве едно кратко (2min) клипче за концептот на еволуција кое ги претставува основните принципи:

Ќе биде ли љубезен некој од креационистите да не' почасти со нешто слично од своја страна? (кратко и концизно)

Мислам дека темава ја читаат (и коментираат) и луѓе што немаат ниту основни познавања за едната (или двете).
Барај ги клипчињата од креационистот и православен верник д-р Мирољуб Петровиќ на „ју тјуб„ и учи од човекон....
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Имаш „утка„ во поим: креационистите ги користат истите артефакти како и еволуционистите, со таа разлика што креационстите мерат и докажуваат, а еволуционистите веруваат во она кое го гледаат...

--- надополнето ---



А дека беше ти, кога јас читав и за релативитетот и за квантната механика и за простата њутнова механика, разбираш....Ха-ха-ха!

Гледај, Научна теорија која неможе да се промени не е научна теорија тоа е догма и нема врска со наука. Така да... :helou:
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.145
Ај те молам изложи ми докази дека човекот настанал од Адам и Ева.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Имаш „утка„ во поим: креационистите ги користат истите артефакти како и еволуционистите, со таа разлика што креационстите мерат и докажуваат, а еволуционистите веруваат во она кое го гледаат...
Изјава на векот

:pos2::pos2::pos2:

Што измерија и докажаа.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ај те молам изложи ми докази дека човекот настанал од Адам и Ева.
Користејќи ја логиката од твоево прашање, и јас можам да те прашам: кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?

Дека Адам и Ева се првите создадени и неродени луѓе, имаме библиски запишан доказ и сведоштво. Дека човекот настанал од мајмун (пардон, не од мајмун, туку од „нешто„ кое претходело на човековиот род...) за таков настан, немаме никаков историски запис, разбираш...

Што е овде појако: пишаниот запис или мисловната шпекулација?
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.616
Користејќи ја логиката од твоево прашање, и јас можам да те прашам: кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?

Дека Адам и Ева се првите создадени и неродени луѓе, имаме библиски запишан доказ и сведоштво. Дека човекот настанал од мајмун (пардон, не од мајмун, туку од „нешто„ кое претходело на човековиот род...) за таков настан, немаме никаков историски запис, разбираш...

Што е овде појако: пишаниот запис или мисловната шпекулација?
и дарвин има пишан запис
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Користејќи ја логиката од твоево прашање, и јас можам да те прашам: кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?

Дека Адам и Ева се првите создадени и неродени луѓе, имаме библиски запишан доказ и сведоштво. Дека човекот настанал од мајмун (пардон, не од мајмун, туку од „нешто„ кое претходело на човековиот род...) за таков настан, немаме никаков историски запис, разбираш...

Што е овде појако: пишаниот запис или мисловната шпекулација?
Човекот НЕ НАСТАНАЛ од МАЈМУН туку човекот и Мајмуни имаат зеадничко потекло како и се на планетата земја.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Користејќи ја логиката од твоево прашање, и јас можам да те прашам: кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?

Дека Адам и Ева се првите создадени и неродени луѓе, имаме библиски запишан доказ и сведоштво. Дека човекот настанал од мајмун (пардон, не од мајмун, туку од „нешто„ кое претходело на човековиот род...) за таков настан, немаме никаков историски запис, разбираш...

Што е овде појако: пишаниот запис или мисловната шпекулација?
Твојава логика изгледа дошла од земјата на чудата! Пишаниот доказ во библијата бил појак од "мисловната шпекулација"?! Значи аргументи кој се засноваат на истражувања и докази се "мисловна шпекулација" а три илјади годишен текст кој тврди дека луѓето настанале од купче кал е валиден доказ!? Можеби подеднакво валиден колку и доказот дека земјата е рамна плоча? Поради кој инквизицијата спалуваше научници на клада?:uvo:
кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?
Помеѓу останатите докази, и овој! Погледај го видеово, 4 минути е:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Дека Адам и Ева се првите создадени и неродени луѓе, имаме библиски запишан доказ и сведоштво.
Бидејќи единствен сведок на таквото нешто може да биде бог, испаѓа дека бог лично ги пишувал еврејски книгичиња, од кои покасно во библијата и во куранот се препишани (copy-paste). Да, да сигурно.....
Збирка еврејски народни прикаски го пласираш како вистина.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.845
Поени од реакции
5.145
Користејќи ја логиката од твоево прашање, и јас можам да те прашам: кој е доказот дека човекот настанал од мајмун?

Дека Адам и Ева се првите создадени и неродени луѓе, имаме библиски запишан доказ и сведоштво. Дека човекот настанал од мајмун (пардон, не од мајмун, туку од „нешто„ кое претходело на човековиот род...) за таков настан, немаме никаков историски запис, разбираш...

Што е овде појако: пишаниот запис или мисловната шпекулација?
Ево некои (1 милијарда) луѓе веруваат дека човекот настанал од левата рака на Вишну.По твоја логика и тие се во право, затоа што тоа го пишува во нивните свети книги.Објасни ми те молам, зошто тие не би биле во право?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom