Како Македонија да го реши проблемот со 400.000 невработени луѓе?

Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Прашањето гласи:
Има ли начин како да им се обезбеди работа на оваа армија на невработени?
Епа веќе си кажал бе сине. Армија. Пушти ги на граница со Грчка, 400 000 војска знаеш шо е. Е сега, малку е заебано дека на сите оружје треба да им се обезбеди, ама рекламни спотови ќе се скратат малку, парламентарци привремено нема плата (и така не идат), овие што работат ќе им се забрани да праќаат смс за операција триумф, или уште подобро, сите пари од пораките автоматски пренасочи ги за аутомати, плус продај уште таму што остана, ЕСМ, ЕТФ шо ја знам... и ете пари.

Или, во меѓувреме ако тој план не се усвои. Може менаџери да се најдат, па да најдат правилна стратегија за вложување пари во работи кои ги имаме и можеме да ги произведуваме на големо, и успат некои слични менаџери, да најдат место за извоз. Ако треба и шардоне во Судан ќе продаваме, ама подобро од тоа дома да седиме. И така... :motor:
 
H

HITCH

Гостин
Тие финти дека никој не работи кај мене не поминуваат. Прво сите имаат коли, се облекуваат, се хранат значи пари има е сега како се користат да не речам трошат е тоа е друго прашање што заслужува разговор ова нееееее
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Тие финти дека никој не работи кај мене не поминуваат. Прво сите имаат коли, се облекуваат, се хранат значи пари има е сега како се користат да не речам трошат е тоа е друго прашање што заслужува разговор ова нееееее
Да, имаат пари од нивите што ги шитнале.
 
H

HITCH

Гостин
Да, имаат пари од нивите што ги шитнале.
абе не се фурај значи имале ниви имале нешто ако ништо друго барем социјална помош има не ме врти знам како е во Македонија живеам и јасно ми е ко бел ден
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Izbraniov postavi edno mnogu fino prasanje, a ovde vednas pocna prepukuvanje so ofarbana municija :)
Fakt e deka Makedonija ima skoro 400.000 nevraboteni, fakt e deka golem del od niv se neprijaveno vraboteni, poluvraboteni, najmeni, deka mnogu od niv se NADVOR, a se vodat kako takvi.....no NOTOREN FAKT e deka imame EPTEN BOLNO drzavice ..na umiranje..i narod vo nego..makedonski pred isceznuvanje...
Pero go zivee svojot kapital son , drugive od daleku davaat gasarbajterski mislenja...no realno vo Makedonija vladee BEZNADEZNOSTA...
...nea sigurno nema da ja izbrisat SARENITE Gwujo lazgi so opaski i propagandnite poraki na TV...
...od druga strana ..nema veke kaj pacientot zelba da prezivee.........zatoa ni lek nema... :)
 
Б

Бат Елохим

Гостин
Izbraniov postavi edno mnogu fino prasanje, a ovde vednas pocna prepukuvanje so ofarbana municija :)
Fakt e deka Makedonija ima skoro 400.000 nevraboteni, fakt e deka golem del od niv se neprijaveno vraboteni, poluvraboteni, najmeni, deka mnogu od niv se NADVOR, a se vodat kako takvi.....no NOTOREN FAKT e deka imame EPTEN BOLNO drzavice ..na umiranje..i narod vo nego..makedonski pred isceznuvanje...
Pero go zivee svojot kapital son , drugive od daleku davaat gasarbajterski mislenja...no realno vo Makedonija vladee BEZNADEZNOSTA...
...nea sigurno nema da ja izbrisat SARENITE Gwujo lazgi so opaski i propagandnite poraki na TV...
...od druga strana ..nema veke kaj pacientot zelba da prezivee.........zatoa ni lek nema... :)
Fakt e deka ne se znae kolku nevraboteni ima vo Makedonia... a i ova bolno drzavice ne se razbolelo samo od sebe tuku nekoj konstantno go truel 18 godini. Nema vrska koj od koja partija e, tuku valjda site treba zaedno da najdat resenie. Mozebi dpmne ne ti se po keif ama nisto ne napravija sdsm samo go zapocnaa pustosot. zatoa batali partii. gruevski barem se trudi nesto da napravi... valjda....
a pacientot ima zelba da zivee, mislam se citas li sto pisuvas!!! :kesa:
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
ima. da ni dadat nepovratni krediti Amerika.ama koj dava gabe, nema takvo nesto na ovoj svet!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Во Македонија има реално окулу 300 000 невработени,но исто така има уште 200 000 кој се на работ од егзистенција и преживуваат со по 100 евра плата.За иронијата да биде поголема,сите невработени не земаат социјална помош затоа што се сметаат за социјално безбедни од платите и пензиите на нивните родители,баби и дедовци.
Интересен е податокот со кој Македонија не се вбројува во земјите каде просечниот жител преживува со по 1$ на ден,иако многу фактори придонесуваат да бидеме вброени токму таму.:toe:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
132
Поени од реакции
4
Има решение, како нема. Треба да престанат тие горе да ги трошат буџетските пари за мебел, реклами и шетњи лево десно, тие пари да се пренасочат на прави места, ко шо спомна за земјоделството, пошо пред се сме земјоделска земја, нали овај, па богами и сточарството :) една од побитните работи бар за мене, е да почне да се вработува квалитетен кадар, а не деца со оптички кабли и димпломи од приватни квази колеџи, за утре тие побрзо да сфатат како се работи и да не ни пропаѓаат фирмите... Има многу решениа друже, само клучното прашање е дали на некој му одговара тоа или не...
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
1. Зошто е толку голем процентот ? 35-35% неваботени ? .. државата е крива.. ама не е крива што не ги вработила туку што му наплаќа 80% придонеиси.. и тие 35% се долните 35% по основа на доход, така што нивните вештини не се доволно продуктивни за да бидат пријавени на минимална плата и згора оптеретени со 80% давачка за државата....
затоа треба да се знае дека најоштетени од минималните плати се токму оние на дното, оние заработуваат најмалку - тие после минималната ќе заработуваат ИЧ.

2.Зошто нема работа за оние кои се вистински неварботени а не само непријавени ?
-Немаат стручност, образование, познавања за да работат некоја работа
-Не сакаат да работат - оти се стимулирани од социјалната помош што ја дава државата
-Привремено не работат оти бараат друга работа...
- Привремено се без работа поради криза итн...

Нас најголем проблем ни е овај првиот, луѓето во македонија се дефинитивно необразовани. не не не сме ние најпаметни на светот како што мислите... не треба државата на никој ништо да му дава.. треба самата индивидуа да се ангажира. да научи да земи кредит, да изнајми земја итн..
 
Член од
10 ноември 2008
Мислења
45
Поени од реакции
1
Edini spas za nevrabotenite e EU. Spored moj pretpostavki dokolku nekogas RM se zdobie so clenstvo vo EU vo prvite 2 godini nevrabotenosta ke se namali za 200 000. Za zal toa e edinstveno resenie. Golem del i od vrabotenite svojata podobra idnina ke ja baraat vo nekoja od zemjite na EU so toa sto ke se otvorat golem broj slobodni rabotni mesta, pobaruvacka na rabotna sila i konecno zgolemuvanje na platite. Ke dojde vreme koga rabotodavacite ke molat za rabotna sila i vreme vo koe debelo ke si go namalat profitot na smetka povisoki plati se so cel zadrzuvanje na rab sila. Statistickite podatoci koj govorat deka RM e so najniska prosecna plata na Balkanot se dolzi samo poradi ogromnata ponuda na rab sila, a vo isto vreme brojot na milioneri raste koji milioni gi natrupaa blagodarejki samo na ogromnata ponuda na rab sila.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
1. Зошто е толку голем процентот ? 35-35% неваботени ? .. државата е крива.. ама не е крива што не ги вработила туку што му наплаќа 80% придонеиси.. и тие 35% се долните 35% по основа на доход, така што нивните вештини не се доволно продуктивни за да бидат пријавени на минимална плата и згора оптеретени со 80% давачка за државата....
затоа треба да се знае дека најоштетени од минималните плати се токму оние на дното, оние заработуваат најмалку - тие после минималната ќе заработуваат ИЧ.

2.Зошто нема работа за оние кои се вистински неварботени а не само непријавени ?
-Немаат стручност, образование, познавања за да работат некоја работа
-Не сакаат да работат - оти се стимулирани од социјалната помош што ја дава државата
-Привремено не работат оти бараат друга работа...
- Привремено се без работа поради криза итн...

Нас најголем проблем ни е овај првиот, луѓето во македонија се дефинитивно необразовани. не не не сме ние најпаметни на светот како што мислите... не треба државата на никој ништо да му дава.. треба самата индивидуа да се ангажира. да научи да земи кредит, да изнајми земја итн..

Minimalna bruto plata mu e majkata , ako poedinec ne ja zarabotuva, ne e vazno kaj kogo i za kogo raboti....drzavata mu ja doplatuva na krajot na godinata , ako zarabotuva poveke, do nivo na "oligarh"...proporcionalno ili po nekoja kriva, gi plakja davackite i danocite..taka site rabotosposobni gragjani ke bidat vo sema, a smetkite ke bidat epten jasni i cisti...
i onaka sega sekoj ima TRANSAKCIONA SMETKA... :)
samo izgleda na nikogo jasni smetki ne mu trebaat...posebno ne na VLASTODRSCITE...dodeka ja "drzat" vlasta... :)
 
N

n/a

Гостин
Minimalna bruto plata mu e majkata , ako poedinec ne ja zarabotuva, ne e vazno kaj kogo i za kogo raboti....drzavata mu ja doplatuva na krajot na godinata , ako zarabotuva poveke, do nivo na "oligarh"...proporcionalno ili po nekoja kriva, gi plakja davackite i danocite..taka site rabotosposobni gragjani ke bidat vo sema, a smetkite ke bidat epten jasni i cisti...
i onaka sega sekoj ima TRANSAKCIONA SMETKA... :)
samo izgleda na nikogo jasni smetki ne mu trebaat...posebno ne na VLASTODRSCITE...dodeka ja "drzat" vlasta... :)
:toe: :pos2:
...Во Македонија Конкрит,
сите само ДЕКЛАРАТИВНО се залагаат.
Никој ништо (битно) не прави.
И ми се здосади више од таквата ситуација.
И на Матија Губец почнав да се сеќавам,право да ти кажам.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
:toe: :pos2:
...Во Македонија Конкрит,
сите само ДЕКЛАРАТИВНО се залагаат.
Никој ништо (битно) не прави.
И ми се здосади више од таквата ситуација.
И на Матија Губец почнав да се сеќавам,право да ти кажам.
Ke sednueme na stolce da ne krunisuvaat....so vzestena kruna????
Nnnnnema .............zatoa samo sovet moze da im se dade na ova PRERODBENICIVE....preporodeni posle zaebot na narod so vonredni izbori........
ko sto rece oliva na pop...pardon bobo od iskustvo...posle ebenje nema kaenje... :)
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Во време на капиталистичко општество,како очекуваш ти Македонија да ги вработи?

Едит:Ако сака некој да работи,не мора државата да му дада бесплатна земја,можи да изнајми и да почни да работи...постојат банки,нека направи бизнис план,и сигурен сум дека ке добие кредит.
A тие што имаат земја па се здробуваат од работа. Секогаш постои излез „не е исплатливо, т.е. нема доволно профит од земјоделство“
 

Kajgana Shop

На врв Bottom