ОВИЕ НЕ СЕ НОРМАЛНИ!

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Ами винаги е полезно да се запитаме "Кој има изгода"?
И тогава нештата си идват на мјастото.
Днес ние виждаме т'ржеството на идејата на Новакович.
Македонија само формално е отделена от југославија.
Тја политически и икономически се р'ководи от ср'бски кадри.
Би било тв'рде наивно да смјатаме, че С'рбија не си е оплела кошницата.
ште се в'зд'ржа от по-натат'шна откровеност, заштото никак не е безопасно
да се назовават нештата с истинските им имена.
Добро. Да речеме дека е така...


Нима те учудва това ? ја погледни п'рвите документи след конференцијата
за с'здаване на македонскија език. Сравни ги с'с сегашнија официален език.

Сега ште ти кажа една коледарска песен от рајона на гр. штип,
отпреди 1944 г.:
"Седнал дедо на бучка,на бучка,
да си шие торбичка, торбичка.
Зашо му е торбичка, торбичка,
да си сбира жел'дче, жел'дче,
да си чува гуденце, гуденце,
Зашо му е гуденце, гуденце,
да му дава масчица, масчица
да си храни бабата, бабата..."

Да виждаш сходство сегашнија език во Р. Македонија ?
...и да речеме дека и ова е верно. Повторно, нема да анализирам историја на јазик, бидејќи тука не е местото и едноставно, нема да се убедиме во ништо. Јас те прашувам тебе Атал, кој ми пастираш изјава на Ефтим Гашев кој обвинува за ширење на антибугаризам од српските пропагандни тајни служби -

1. Дали го поддржуваш ставот на Гашев дека треба да се зајакне пропагандата на Бугарија?
2. Дали би сакал да се замени српската пропаганда со бугарска, бидејќи една хипотетичка вистина која ја прочитав меѓу редови во твоите постови е дека ние сме сродни народи,а србите сакале да не разделат за да имаат своја корист од ресурсите на Македонија, еднаш откако сме влегле во федеративната држава Југославија ?
3. Ако таа пропаганда била толку силна, исто како и потребите на Југославија (која во разговорот ја рамниме со Србија) за Македонија, зошто да се фингира отцепување од федерацијата, кога може глатко и многу по директно да се одржуваат врските ако Македонија би останала во федерацијата?
3.1 забелешка: јас би рекол дека очигледно пропагандата на СфРј не била насочена кон обезличување на Македонскиот народ, како посебен ентитет, кое обезличување се случува во класичните пропагандистички сценарија, со цел народот да се поведе кон нечија туѓа "воденица". Не е дека ја оправдувам потполно културната пропаганда која се случувала, ама во нити еден документ од тоа време Македонците не биле дефинирани како јужни србијанци. Али, ова е само моја забелешка, очекувам лично твој одговор.

Да си видел јазе да отварам некоја тема ?
Идам, читам и кога има лаги и пропагиране на омраза,
понекогаш не се сд'ржам.
Нашето историско минато е обшто. Дали го сакаме, или не, истината е такава.
Ете, не си отворил тема. Отворил тема македонецот Серпико, на која сака да дискутира за подвизите на Цар Самуил (на пример). И тука ти ја гледаш лагата која "тајните организации ми ја наметнувале низ годините" и не е во согласност со апсолутната твоја вистина. Од друга страна, твојата вистина не е во согласност со мојата, која не кажува дека Самуил бил србин, црногорец или босанец, ами Македонец.

И нормално, тука имаме судир на мислења, кој ќе резултира со анимозитет меѓу нас. Следствено, ќе се случува КИЦ, "заблудите на Македонизмот" и слични активности во насока на потврдување на твојата вистина, од "твоја" страна. Скратено, сакаш да ме убедиш дека "србите ме прелагале дека постојат Македонци како ентитет засебен од сите други народи на Балканите, за да ме искористуваат". Прав ли сум досега?

И главниот проблем е што ти тоа се дрзнуваш да го правиш во моја куќа. Твојот став е твоја работа, и јас не го оспорувам нити потврдувам. Не се дрзнувам да те убедувам дали си прав или не, бидејќи ти ќе им веруваш на книгите кои си ги учел од 3-то оделение па натака. Мене ми е тоа сосема јасно. Еднакво, како што неможам да убедам некој грк од поновите генерации кој може единствено да верува во сервираната доза на патриотизам и историски факти, на грчки начин.
Со тоа што, ако го имаше и ти истиот став према мене (како јас према тебе), немаше да има "ширење на антибугаризам".

За жал, можам да констатирам дека теоријата на господин Гашев (со која и ти се согласуваш, очигледно) е базирана на крајно некултурно поставување, непочит према соседната држава и нејзините граѓани (според Гашев, "неосвестени, прелагани б'лгари" - парафразирам) и правото на лично определување, нетолерантност и потценување према интелектот и способноста за расудување на македонскиот етнос (бидејќи мој заклучок е дека ова е насочено само кон етничките Македонци - ако грешам, исправи ме). И добро бе Атал... како да нема "антибугаризам"? Кога вие го доведувате терминот "антибугаризам" на рамниште на наша борба за Македонски идентитет, и вашата "вистина" ја осеќаме како атак врз нашата вистина, наша вистина која кога сме во прашање ние (како страна кон која ти се обраќаш, со желба да ја "освестиш") секогаш за нас ќе е померодавна и поверодостојна.

И се дури не покажеш почит према Македонците, "антибугаризмот" за тебе, за мене ќе биде напад врз личното верување и чувство. Се дури постојат такви напади (кои ти ги нарекуваш одбрана на историската вистина) кои денес се во форма на КИЦ, утре ќе се во форма на веење знамиња и панихиди за некој херој, задутре ќе се во форма на нешто трето... ќе постои "антибугаризмот".

Tочно и очигледно е дека делиме заедничка историја во одреден дел од неа. Исто е точно и дека никогаш нема да може да се договориме за таа историја, бидејќи е нај-непрецизна наука. Она што може да се договориме е да се почитуваме меѓу себе како луѓе, како соседни народи кои треба да се поддржуваат и помагаат и сега и во иднина - а таа почит, не може да дојде еднострано, никогаш - но може да се уништи еднострано.

Затоа ако го сакаш тоа, те молам, не ме убедувај дека "сум заблуден Македонец" т.е. бугар по потекло. А јас нема да ти одговорам на начин кој не доликува, но ќе е потребен кога ќе се најдеме гради-во-гради а како оружје ќе имаме пар камени плочи и три хартии.

Сакаш пријателство со Македонци? Многу е просто. Покажи дека не почитуваш нас и нашите ставови. Не мора да се согласиш со нашите ставови, ама од почит нема да ме убедуваш во твоите - посебно не во моја куќа. И ќе бидеме пријатели.

Пријатна ноќ и тебе.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Ма, сви сте луди.
Што има ненормално во тоа Македонците да разбираат подобро српски отколку бугарски. Па ние (нашите дедовци, родители) живеевме во држава во која беше официјален српскиот јазик 70 години. Контактите со бугарскиот се само во сличноста на источните мак. дијалекти со западните таканаречени бугарски + луѓето кои биле опфатени со бугарската образовна пропаганда.
Та, тие луѓе што го учеа српскиот јазик уште се живи. Јас мислам дека ќе беше уште поненормално ако тие не настојуваа (поради носталгични, идеолошки причини, сличности во менталитет) да се одржат тие врски со екс-југословенските народи, и да кажат: не од денес не ме интересира ништо, не сакам да чујам, не сакам да знам. Појдете во Бугарија и ќе видите дека во библиотеките е полно со руска литература, и ќе најдете многу луѓе над 40 год. возраст што разбираат руски. Веројатно и врската со српскиот и екс-ЈУ простор ќе ослабне после време - за неколку децении (ако ние бидеме сеуште тие и сеуште тука), но ќе остане најсилна.
Зошто??? Заради тоа што не те спорат, не те прават луд. Можеш да се осеќаш рамноправно. Од друга страна врските со Бугарите не можат да зајакнат заради позицијата од која настапуваат тие: омаловажувачка, веднаш те сметаат за производ на некаква српска политика иако само еднаш во животот си видел Србин, они знаат се за Македонија, мислат дека си експерт во врска со Србија, во обид да ти одговорат на македонски ти зборуваат српски. Самите Македонци кои учеа во егзархиските школи во 19 век, не го разбираа таканаречениот бугарски, а, не пак, ние денес.Едноставно нееели.. не става.

А, она што бугарчените сакаат да го продаваат тука, на форумот, е чисто лицемерие. Не знам зошто се толерираат толку.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
1.ма каква равнотежа, Спас Ташев е с'ден за "национализ'м и вредна дејност" преди 1989г. Бугарска пропаганда - как, па види Латас, види Тулевич (РИП), Цветаноски - антибугариз'м и кретениз'м до немај к'де.

2.Дај дури едан сериозен пример за негација од нас, форумджиите, или от државата Б'лгарија кон Македонија.

3.Само последно питане - зошто Б'лгарскијат официален став во Букурешт, че Македонија трјабва ДА Б'ДЕ поканета во НАТО, како беше презентирана кај вас?
1. Не те прашав дали има, него дали сметаш дека треба да има рамнотежа во "пропагандите"? И дури одговараш, размисли што кажува "српската пропаганда", а што бугарската? За тебе српската пропаганда е ширење на антибугаризам, додека за мене бугарската е ширење на антимакедонизам (додека во нити еден момент не го поистоветив зборот македонец со србин, нити некогаш ќе го поистоветам).

2. Сериозен пример? Не си веројатно сериозен :)

3. Она што јас го знам за бугарскиот став за приемот на Македонија во НАТО (значи она што било презентирано кај нас) се изјави од официјални бугарски лица. Ако сметаш дека некој повторно ме лажел, ајде, дај ми линк или цитат од официјален медиум во Бугарија кој ќе каже: Македонија треба да се прими во НАТО, бидејќи Грција врши отворена агресија према земјата (со нивниот измислен спор со името кој има за крајна цел да го изнегира македонскиот национален идентитет) и потполно нема право да го блокира патот на Македонија кон евро-интеграциите и НАТО алијансата.
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
3. Она што јас го знам за бугарскиот став за приемот на Македонија во НАТО (значи она што било презентирано кај нас) се изјави од официјални бугарски лица. Ако сметаш дека некој повторно ме лажел, ајде, дај ми линк или цитат од официјален медиум во Бугарија кој ќе каже: Македонија треба да се прими во НАТО, бидејќи Грција врши отворена агресија према земјата (со нивниот измислен спор со името кој има за крајна цел да го изнегира македонскиот национален идентитет) и потполно нема право да го блокира патот на Македонија кон евро-интеграциите и НАТО алијансата.

Станишев: Б'лгарија с'жалјава за отказа на Македонија в НАТО

news.bg
Размер на шрифта: a a a


Б'лгарија изразјава с'жаление за това, че Македонија не получи покана за членство в НАТО.
Това зајави на пресконференција в Букурешт премиер'т Сергеј Станишев, цитиран от БТА.
Припомнјаме, к'сно сношти стана јасно, че Алианс'т ште отложи поканата за членство к'м Македонија.
Тој добави, че нашата страна е настојавала категорично за поемане на политически ангажимент за максимално б'рзо в'зстановјаване и зав'ршване на преговорите между Алианса и Македонија за членство в Пакта.
Станишев с'обшти оште, че е имал редица двустранни срешти в рамките на форума на НАТО в рум'нската столица, сред които и с американскија президент Джордж Буш.
По време на разговорите им американскијат д'ржавен глава е изразил положително отношение к'м ролјата на Б'лгарија в Северноатлантическија пакт.
Станишев каза оште, че е повдигнал пред американскија президент в'проса за визите за б'лгарски граждани.
По думите на Станишев Буш е изразил готовността си за решаването на този проблем.
Б'лгарскијат премиер уточни, че през следваштата седмица в Софија ште пристигне делегација на Департамента по сигурността за започването на разговори по уреждането н в'проса.
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Топорчо имам едни прашања за тебе по-горе. Види дај одговори им , а не ги заобиколувај како Циганин клуб на „Атака„ :vozbud::vozbud::vozbud:
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
omo djabe baras odgovor se znae nivnata kauza ...a ovde glumat ludilo
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
omo djabe baras odgovor se znae nivnata kauza ...a ovde glumat ludilo


Е па тоа сакам јас, или јавно да се одречат од лагите, или да си признаат дека се овде да не работаат и да не прават Балгарчета.
 
Член од
27 октомври 2008
Мислења
1.680
Поени од реакции
266
licno sum protiv toa da se dokazuvam so niv ednostavno djabe vezes a i na kraj kraeva
tele se uci a ne vol:toe:
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
997
Поени од реакции
22
Серпико не разбирам зашто си се фатил за тоа Спас Ташев да речеш че антибугаризмот в Македониа започва и завршува с него.Тој е представител на една маргинализирана партиа која има доверието на по малку от 1% от бугарските гласоподаветели.И по рано ти писах преди време имаше во Бугарија промоција на книгата на Влахов Мицов каде отворено се негираше бугарскиот идентитет.Пасажи от неја ги има постирано и тук на форумов.Ама никој к.. не го заболе во Бугарија затоа.Нито по медии нито по форуми се водеше кампаниа против тоа.Истото е да се постират тука цитатите на Шешел ама тогава вие веднага ке речете-ама тоа са маргиналци, тоа не го мисли обичниот србин,вака онака.Малко е лицемерно.Не мислиш ли.Мислам некој просто има интерес да насочва вниманието во грешна посока.От сите ваши соседи Бугарија е нај малка заплаха за Македонија а получава нај голјамото медијно се разбира негативно внимание.Секое убиство,негативен коментар на западна медиа е на први страници.Да не говорим че нај големите ваши весници и теливизии са под директен србски контрол.Аз не сакам да са под бугарски,нај ште сум доволен ако са пос македонски
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
...Тој добави, че нашата страна е настојавала категорично за поемане на политически ангажимент за максимално б'рзо в'зстановјаване и зав'ршване на преговорите между Алианса и Македонија за членство в Пакта.
И? :) Знам дека Бугарија како соседна земја не може да ги прекине врските со Грција, кон што би довело отворено застанување на страната на Македонија. Она што може да го прави е да стои на страна и да кажува дека поттикнува решение на спорот (еурека).
Е добро,а како кај нас беше претставен ставот на Бугарија од српските пропагандисти?

Серпико не разбирам зашто си се фатил за тоа Спас Ташев да речеш че антибугаризмот в Македониа започва и завршува с него.Тој е представител на една маргинализирана партиа која има доверието на по малку от 1% от бугарските гласоподаветели.И по рано ти писах преди време имаше во Бугарија промоција на книгата на Влахов Мицов каде отворено се негираше бугарскиот идентитет.Пасажи от неја ги има постирано и тук на форумов.Ама никој к.. не го заболе во Бугарија затоа.Нито по медии нито по форуми се водеше кампаниа против тоа.Истото е да се постират тука цитатите на Шешел ама тогава вие веднага ке речете-ама тоа са маргиналци, тоа не го мисли обичниот србин,вака онака.Малко е лицемерно.Не мислиш ли.Мислам некој просто има интерес да насочва вниманието во грешна посока.От сите ваши соседи Бугарија е нај малка заплаха за Македонија а получава нај голјамото медијно се разбира негативно внимание.Секое убиство,негативен коментар на западна медиа е на први страници.Да не говорим че нај големите ваши весници и теливизии са под директен србски контрол.Аз не сакам да са под бугарски,нај ште сум доволен ако са пос македонски
Пеки, Спас Ташев е маргиналец, небитен, незначаен. А КИЦ? А тие лепотаните шо идаат на 13-ти јануар (освен годинава кога дојдоа во август) на кеј на Вардар? А Пере, на пример, на форум? Не сакам директно да ти се обратам и да те обвинам - ти кажав, разбирам зошто го имаш тој став и не очекувам јас да ти го променам. Зборувам за техниката на искажување на ставот, почитта према соговорникот. Во постот кон Атал убаво напишав, прочитај го.

И стига бе, под српски контрол биле... моите медиуми ли ми кажаа дека на форумот Кајгана некој бугарин напишал дека не е точно дека македонците се посебен народ, туку дека се бугари на кои им бил испран мозокот од српските служби?! А ова се случува секој ден, и ти си доволно паметен за да не ме негираш. Ќе си заштедиме време и нерви еден со друг.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
А тие лепотаните шо идаат на 13-ти јануар (освен годинава кога дојдоа во август) на кеј на Вардар?

?!
За Мара Бунева собирањето? Па штом ние ја прогласивме за Бугарка затоа што убила Србин, зошто да не дојдат да и оддадат почит тие кои ја прифаќаат како своја? Додуша лани излезе дека сепак не била Бугарка туку Македонка од најчистите што умрела за Македонија, ама не е тоа муабетот.
Што ти пречат тие, Серпико? И ти да не беше со тие идиотите што маваа по „лепотаните“?
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
?!
За Мара Бунева собирањето? Па штом ние ја прогласивме за Бугарка затоа што убила Србин, зошто да не дојдат да и оддадат почит тие кои ја прифаќаат како своја? Додуша лани излезе дека сепак не била Бугарка туку Македонка од најчистите што умрела за Македонија, ама не е тоа муабетот.
Што ти пречат тие, Серпико? И ти да не беше со тие идиотите што маваа по „лепотаните“?


абре Анастазија. Да не сакаш ти да ми одговориш на моиве прашања ? Секој кој го замолам и откажува, белки ти ќе имаш смелост ?
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Анастазија не ми е јасно зошто си рипнала толку да ги браниш бугарите кога со ништо не го заслужуваат тоа. Ок јас разбирам дека некои работи се стварно погрешно претставени во нашата земја кога е во прашање Бугарија ама тоа непријателство што постои према нив е повеќе и од оправдано. Мислам под секоја македонска песна на youtube под секој блог во врска во Македонија и воопшто на било која тема поврзана со Македонија се јавуваат нашите источни соседи да ни укажат како ние сме биле блгари и на тој начин сами си ја ствараат омразата према нив и после србите им се криви.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Знам на што целиш, не мора да го тупиме со прашањата.
Дали сме братски народи?
Не.
А сме биле...
Кога прекинало тоа?
Кога Бугарите си ја славеле својата победа, без да им е грижа што “Македонските браќа“ (500 на број, во Тиквешијата) биле убиени од Србите. Браќата не го прават тоа.

Мислам дека со одговоров го задоволив твоето љубопитсво... Како и љубопитствата на некои други овде...
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Знам на што целиш, не мора да го тупиме со прашањата.
Дали сме братски народи?
Не.
А сме биле...
Кога прекинало тоа?
Кога Бугарите си ја славеле својата победа, без да им е грижа што “Македонските браќа“ (500 на број, во Тиквешијата) биле убиени од Србите. Браќата не го прават тоа.

Мислам дека со одговоров го задоволив твоето љубопитсво... Како и љубопитствата на некои други овде...
Не бре, ништо не целам. Дај само едно по едно одговори само со ДА или НЕ . Толку е мачно ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom