Пруга кон Албанија и довршување на истата кон Бугарија

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
извор денешен вечер

Обезбедени 10 милиони евра за пруга од Кичево до Албанија
До крајот на месецот се очекува тендер за физибилити студија со идеен проект за пруга до албанска граница, додека се водат преговори со градежни компании за ревидирање на договорите од 1995 година за делницата од Куманово до Деве Баир - рече министерот за транспорт, Миле Јанакиески на прес-конференција на која даде отчет за сработеното во првите сто дена од мандатот на Владата

Владата сериозна во намерите да го комплетира железничкиот дел од транспортниот Коридор 8 кој поминува низ земјава. Според министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, во буџетот за 2009 година се предвидени 10 милиони евра за изградба на железничко поврзување од Кичево до албанска граница.
- До крајот на месецот очекуваме да се распише тендер за физибилити студија со идеен проект. Со консултантската куќа Балкан консалтинг во завршна фаза е и утврдувањето на активностите за дозавршување на железничкиот дел од Коридорот 8 во источниот дел на Македонија. Во тек се преговори со градежни компании, кои треба начелно да завршат до крајот на годината за да се ревидираат договорите од 1995 година за тој дел од железницата - рече Јанакиески на прес-конференција на која даде отчет за сработеното во првите сто дена од мандатот на Владата.


e sega ova ne e losa vest, duri e i dobra, samo vo slucaj da bide realizirana.
od edna strana ni se otvora dra; kako alternativa na solun , a mozebi i bugarsko pristanista nekoe vo odnos na solun. pri eventualni ebarga steta bi bila pomala vo sekoj slucaj. infrakstrukturni proekti vo drzavava sekako ke se odrazat pozitivno vo ekonomija.
me plasi d ane ostane samo na zbor seto ova.
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Не знам зашто ама имам некое чувство дека таа пруга кон Бугарија нема да ја завршат, што е многу глупав потег од македонска страна. Така е и со патиштата, дупка до дупка се, до граница кола се крши! А од друга страна накај Косове автопат си имаме :) Исто како што кон Струмица кога одиш се возиш по еден од најлошите патишта во Македонија, колку и да е тоа безвезе, а Тетово Гостивар имаме убав автопат. Јабига...
Така што - не се сомневам дека кон Албанија пругата ќе ја напраиме... Ние се правиме за да имаме мир во куќа...
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Se ubavo, duri i odlicno... ama, sekogas ima ama... kako sto i ti vikas da ne ostane na zbor seto ova.
Tenderot za avtoputot od Kumanovo do Tabanovce bese zatvoren negde na pocetok na april mislam, a so izgradba uste nisto ne se pocnalo.... spori sme ebago, spori, ko zelka spori.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Не знам зашто ама имам некое чувство дека таа пруга кон Бугарија нема да ја завршат, што е многу глупав потег од македонска страна. Така е и со патиштата, дупка до дупка се, до граница кола се крши! А од друга страна накај Косове автопат си имаме :) Исто како што кон Струмица кога одиш се возиш по еден од најлошите патишта во Македонија, колку и да е тоа безвезе, а Тетово Гостивар имаме убав автопат. Јабига...
Така што - не се сомневам дека кон Албанија пругата ќе ја напраиме... Ние се правиме за да имаме мир во куќа...
Kaj go vide toj avtopat nakaj Kosova?

Tenderot za avtopatot od Kumanovo do Kriva Palanka eve nekolku godini veke treba da izleze, ama nikako da bide. Mislam deka vo narednite 2-3 godini maksimum ke bide i toa.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
209
Поени од реакции
2
Не знам зашто ама имам некое чувство дека таа пруга кон Бугарија нема да ја завршат, што е многу глупав потег од македонска страна. Така е и со патиштата, дупка до дупка се, до граница кола се крши! А од друга страна накај Косове автопат си имаме :) Исто како што кон Струмица кога одиш се возиш по еден од најлошите патишта во Македонија, колку и да е тоа безвезе, а Тетово Гостивар имаме убав автопат. Јабига...
Така што - не се сомневам дека кон Албанија пругата ќе ја напраиме... Ние се правиме за да имаме мир во куќа...
За жал, ептен си во право ! :toe:
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
zosto da ne bide zavrsena kon bugarija prugata , koja ne somneno e vo interes na nasata drzava. Duri mislam deka do sega trebase da e odamna istoto napraveno.
vrzuvanjeto so albanija ne moze da e ``mir vo kukja`` bidejki toa e pred se poglednato od ekonomski pogled potrebno za nas, kamo da bese povrzano odamno koga grcite ni go bapnaa embargoto.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
899
Поени од реакции
22
Не знам зашто ама имам некое чувство дека таа пруга кон Бугарија нема да ја завршат, што е многу глупав потег од македонска страна. Така е и со патиштата, дупка до дупка се, до граница кола се крши! А од друга страна накај Косове автопат си имаме :) Исто како што кон Струмица кога одиш се возиш по еден од најлошите патишта во Македонија, колку и да е тоа безвезе, а Тетово Гостивар имаме убав автопат. Јабига...
Така што - не се сомневам дека кон Албанија пругата ќе ја напраиме... Ние се правиме за да имаме мир во куќа...
Ќе го направат, но колку фајде ние ќе имаме од тоа е друго прашање и се согласувам со патиштата, па за од Штип до Берово да не збориме каков е патот...
гледај од 08:08, ако не разбираш следи ги сликите ќе сватиш...
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
извор денешен вечер

Обезбедени 10 милиони евра за пруга од Кичево до Албанија
До крајот на месецот се очекува тендер за физибилити студија со идеен проект за пруга до албанска граница, додека се водат преговори со градежни компании за ревидирање на договорите од 1995 година за делницата од Куманово до Деве Баир - рече министерот за транспорт, Миле Јанакиески на прес-конференција на која даде отчет за сработеното во првите сто дена од мандатот на Владата

Владата сериозна во намерите да го комплетира железничкиот дел од транспортниот Коридор 8 кој поминува низ земјава. Според министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, во буџетот за 2009 година се предвидени 10 милиони евра за изградба на железничко поврзување од Кичево до албанска граница.
- До крајот на месецот очекуваме да се распише тендер за физибилити студија со идеен проект. Со консултантската куќа Балкан консалтинг во завршна фаза е и утврдувањето на активностите за дозавршување на железничкиот дел од Коридорот 8 во источниот дел на Македонија. Во тек се преговори со градежни компании, кои треба начелно да завршат до крајот на годината за да се ревидираат договорите од 1995 година за тој дел од железницата - рече Јанакиески на прес-конференција на која даде отчет за сработеното во првите сто дена од мандатот на Владата.


e sega ova ne e losa vest, duri e i dobra, samo vo slucaj da bide realizirana.
od edna strana ni se otvora dra; kako alternativa na solun , a mozebi i bugarsko pristanista nekoe vo odnos na solun. pri eventualni ebarga steta bi bila pomala vo sekoj slucaj. infrakstrukturni proekti vo drzavava sekako ke se odrazat pozitivno vo ekonomija.
me plasi d ane ostane samo na zbor seto ova.
Најисплатливо нешто во кое може да инвестира сегашната влада е токму овој коридор,баш поради фактот што далеку поефтини ќе им излезат транспортните,бродските такси на Македонските компании и превозници.Солунското пристаниште можеби и не толку скапо ако се работи за дневен увоз извоз,но далеку е поголема таксата за лежарина на еден контејнер кој треба да се превезе во Македонија.Додека Бугарските пристаништа според мене треба да се отфрлат како алтернатива за Солунското пристаниште ,бидејќи се со ,повисоки патарини а деновиве колку што разбрав и лежарината на контејнерите е некаде на исто ниво со солунското.Единствена опција ни се Драч и Бар (мада капацитетот на Барското пристаниште сеуште не ми е познат(
Така да браво за владава ако успее да го комплетира овој коридор,кој во оваа ситуација очајно ни е потребен.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
174
Најисплатливо нешто во кое може да инвестира сегашната влада е токму овој коридор,баш поради фактот што далеку поефтини ќе им излезат транспортните,бродските такси на Македонските компании и превозници.Солунското пристаниште можеби и не толку скапо ако се работи за дневен увоз извоз,но далеку е поголема таксата за лежарина на еден контејнер кој треба да се превезе во Македонија.Додека Бугарските пристаништа според мене треба да се отфрлат како алтернатива за Солунското пристаниште ,бидејќи се со ,повисоки патарини а деновиве колку што разбрав и лежарината на контејнерите е некаде на исто ниво со солунското.Единствена опција ни се Драч и Бар (мада капацитетот на Барското пристаниште сеуште не ми е познат(
Така да браво за владава ако успее да го комплетира овој коридор,кој во оваа ситуација очајно ни е потребен.
znam deka si relevanten po ova prasanje ))))
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Ова значи дека на некој му прекурчеа блокадите од Гејлада. Штом овој коридор се прави, некој друг ќе се затвара.

Ај со среќа нека ни е.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Браво, ова мора да се направи, од стратегиски аспект е бесценето.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Ова значи дека на некој му прекурчеа блокадите од Гејлада. Штом овој коридор се прави, некој друг ќе се затвара.

Ај со среќа нека ни е.
Не треба тука да се запре,треба малку повеќе да се разгледа можноста за отворање на два/три коридори 1.Драч.2.Бар (разбира се само под услов тој транспорт да се врши преку Косово) и како последна опција да се разгледа Бугарија.Како прво, нема повеќе да зависиме од Гејците кога се работи за прекуокенаски(морски) транспорт,второ секогаш ќе можеме да си ја заштитиме цената на превозот ако не дај боже на едните или другите им текне да ги покачат цените за лежарина,што во пракса е докажано правило.Дури може владата да разгледа да почне да вложува во пристаништата од нашето опкружување,отфрлајќи го тотално гејското пристаниште,се разбира ако тоа им го дозволи другата страна.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.579
A sto vikate vie na toa da se pocne prvo izgradba na pruga do eden od najubavite gradovi vo Makedonija so (kolku tolku) razvien turizam i kulturno-istoriska vrednost i grad kaj sto 80 % od nas Makedoncite ideme na odmor?
 

ben

Член од
22 јули 2008
Мислења
70
Поени од реакции
0
Toa e se dobro nooooo..
Sto ke kazete da zemat da si gi napraat patishtava prvo a posle da mislat za pruga
zasto nema eden salam pat vo istocna makedonija primer Radovish Strumica
za nikade e seushte kaldrma sramota , :toe:sramota:toe::uvo:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
До сега никому ништо не му текна, овие решија пруга да градат кон Албанија и Бугарија, и сите... ама прво нека направат ова или она.

Животот не гази, работите се одвиваат паралелно, круциелно за опстанокот на економијава е да имаме повеќе алтернативни излези и поврзувања.

И толку, неможе едно без друго ама неможе ни се наеднаш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom