Пруга кон Албанија и довршување на истата кон Бугарија

Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Абе награда, анкета, ала бала. Чисто пријателски те прашам. Одговори само со да и не и готово. Нито ќе ти се мешам во мислење нито ништо. Само сакам да знам за мене си твоите одговори.
Е, браво, сакам пријателски разговори. Ама,ке одиме оф топик и ке ги иритираме админите.
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Е, браво, сакам пријателски разговори. Ама,ке одиме оф топик и ке ги иритираме админите.
Ние веќе сме офф топик, така да нема да напраиме голема штета. Ќе одговориш ли или не? Почнувам веќе да си мислам дека првото име не ти е Христо , а Виктор :smir:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ама ианку си го знаеш презимето нели :) Јас немам проблем да ми викаш Србо, само одговори на мојте прашања . Да видат сите кој што мисли и секој да си процени за себе кој со каква намера пишува.
Еве да те потсетам на прашањата :


1. Дали се Македонците и Бугарите ист народ ?
2. Кога е создадена Македонската нација?
3. Какви по националност се Гоце, Јане, Даме и сите херои од ВМРО ?
4. Каков е бил цар Самоил и неговото царство ?
5. Какви по националност се Кирил и Методиј?
6. Има ли Македонско малцинство во Бугарија ?
7. Дали има Македонски јазик , или тоас е диалект на Бугарскиот ?


Погоре гледам си се изјаснил како Македонец, само незнам дали како Бугарски Македонец или Етнички. Ќе може да ни разсветлиш ситуацијата ?
Hmm, vakvi muabeti se pravat samo so dobronamerni sogovornici, plus so otvoreno srce i siroka kosmopolitska dusa.....
....za sitni gravce-dusicki..koi ne se nisto , ako toa sto e makedonsko ne go narecat svoe..neznam kolku moze da se debatira na vakvi temi koi se epten rasamonski.... :)
Makedoncite si se MAKEDONCI isto kolku sto si se Francuzite francuzi, Germancite germanci,
Turcite turci.......gi prasuva li niv nekoj zosto i dali se toa sto se?????
A i prasanjava ti se ...da se fatis za peta, da se tresnes od zemja ...:)
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Hmm, vakvi muabeti se pravat samo so dobronamerni sogovornici, plus so otvoreno srce i siroka kosmopolitska dusa.....
....za sitni gravce-dusicki..koi ne se nisto , ako toa sto e makedonsko ne go narecat svoe..neznam kolku moze da se debatira na vakvi temi koi se epten rasamonski.... :)
Makedoncite si se MAKEDONCI isto kolku sto si se Francuzite francuzi, Germancite germanci,
Turcite turci.......gi prasuva li niv nekoj zosto i dali se toa sto se?????
A i prasanjava ti se ...da se fatis za peta, da se tresnes od zemja ...:)


Прашањата ми се много добри , мислам :) А и јас не сакам со никого да дебатирам, само сакам да слушнам нивното мислење :) Нити ке им се мешам , нити ќе ги убедувам дека се погрешили. Бугарски стилови нема да користам . Сакам само просто и јасно да ми одговорат дечкиве.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не се проблем Бугарите. Така би реагирал “ поезијата“ да се однесуваше и за Албанците и за Србите и за Грците. Велат дека демократијата е процедурата. Така, би парафразирал: најважно во дебатаат е формата. Може да не се сложиме со други учесници, но никако таков тип на навреди. Инаку, се губи смисол.
Drkul, prekini be da laes kako pciste beslovesno i odi prodrkaj malku na slikceto od smrdoto car Boris II!

kade vide navreda be kelesh eden nedoizdrkan??

Toa e samo vistina, opisen prikaz na voshlosan bugar!
 
Член од
9 октомври 2007
Мислења
1.126
Поени од реакции
24
Drkul, prekini be da laes kako pciste beslovesno i odi prodrkaj malku na slikceto od smrdoto car Boris II!

kade vide navreda be kelesh eden nedoizdrkan??

Toa e samo vistina, opisen prikaz na voshlosan bugar!
Ова е втора строфа од твојата “ лирска “ песна?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не, за тебе крајна, барем овие неколку дена.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ц цц ц цц колку сте упорни во докажување на спротивното ,и како и секогаш ``фактите`` се на ваша страна,тек сега ги разбирам форумџииве дека стварно им е тешко да се разберат со вас на подфорум историја.Зошто ги извртуваш фактите бе ФМИ?
Знаеш ли дека коридорот 8 не е со почеток во Бугарија? Основната цел на тој коридор е да ги поврзе Бари-Драч (Bari/Brindisi-Durres/Vlore-Tirana-Pogradec-Skopje-Sofija-Burgas-Varna). ,а преку Драч да се поврзе Македонија и конечно Црно море и поради овој факт првичната идеја е од Италијанската влада бе ФМИ ,се разбираме ли или пак ќе ми се фалиш колку тоа терминали има Варна? Ја мислев дека малце си упатен ,ама ти само си рекламирал на форумов.
Приjaтел,види сега.Убаво е като даваш факти да даваш се,па не на пол.
Ова шо го даде за порт Варна е само 1/2.Затова те допалнив.
Уште поубаво е да четеш внимателно шо зборувам.Никаде не сум велил дека порт Варна е наjголем и наjдобар на Балканот за се.
Порт Варна е незаменим за Русиja и голем дел от Азиja.
Аjте ти за Русиja и Украjна товари от Солун,па ние ке товарим от Варна.
Коридор номер 8 вклучува во себе си много нешта.Да идеjaта е на Италианската држава,па некаде да си видел да реча нешто друго?
Интересно ми е како се дрпаш како магаре на лед и знаеш дека Солунскиот порт е во пати подалеку,кога се зборува за Русиja,Украjна и некои Азиатски држави от Варненскиот порт.
Ти сакаш на црното бело да викаме.Е уште не сме станали далтонисти,sorry.
Можеш да ми кажеш ти колко дена ти треба от Солун до некаде во Крим и колко от Варна до Крим например?Да зборуваме со числа.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Од наша страна према Бугарија треба да се изгради или реновира:
1.Куманово-Бељаковци 30км (оваа пруга со мало реновирање може да е во функција за некој месец
2.Бељаковци-Крива Паланка 37км
3.Крива Паланка-Бугарска граница 22км (Бугарите имаат околу 88км на нивна територија за доградба/реновирање Ѓушево-Радомир)


Македонија-Албанија
1.Кичево-Струга
2.Струга-Лин Албанска граница (Албанците имаат околу3,5км за доградување до граница)

На коридоров 8 се надоврзува и коридорот 5 кон Грција од Бугарија кој верувам дека е веќе завршен
От наша страна има точно 2 км за доизградба и можеме да пуштиме воз за Скопje.Реновиране нема уште нужда,заштото вие не сте готови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom