Кој треба да го докаже бог ?

A

ateist

Гостин
Дела Ап.: 14

8 Во Листра седеше некој човек немоќен во нозете, хром од мајчината утроба, кој никогаш не одел.

9 Тој го слушаше Павла кога зборуваше, а кога Павле го погледна виде дека има вера за исцелување,

10 и му рече со силен глас: „Исправи се на своите нозе!” И тој скокна и прооде.

11 А множеството народ кога виде што направи Павле, го подигна својот глас, велејќи на ликаонски: „Боговите станаа како луѓе и слегоа при нас!”
..
.
.
.
Колосјани,
1:27 : Христос ВО вас, надеж на славата.

2 Коринтјани:
13:3 зашто вие барате доказ дали зборува во мене Христос,
13:5 не се познавате себеси, дека е Христос во вас
Галатите
4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи-Оформи-Отелотвори ВО вас.

ете прикаската вели сите апостоли и многу други оформиле отелотвориле една иста Личност Исус Христос и сите правеле чудесии

ги лечеле луѓето насекаде..беспари рабира се .
.

.
.
А ЕТЕ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИ ПРОТЕСТАНТИ СЕ НАЈВЕЧИ КАПИТАЛИСТИ

ПЛУС ВЕЛАТ ГИ ЗНАЕЛЕ НАВОДНО ТАЈНИТЕ

АРНО АМА БОЛНИЦИТЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ
 

Филозофка

Amelie Poulain
Член од
21 јануари 2009
Мислења
1.680
Поени од реакции
524
Бог не може да се докаже, Бог може само да се почувствува во срцето.
Кој се молел знае што зборувам, кого Бог го допрел со својата исцелителска рака знае што зборувам, Бог знае да награди но и да казни.

Не е финтата да постои доказ за Божјото постоење, бидејќи ако постои доказ тоа ќе значи дека сите ќе веруваат во Бог и сите ќе бидат спасени кога ќе дојде судниот ден.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Бог не може да се докаже, Бог може само да се почувствува во срцето.
Кој се молел знае што зборувам, кого Бог го допрел со својата исцелителска рака знае што зборувам, Бог знае да награди но и да казни.

Не е финтата да постои доказ за Божјото постоење, бидејќи ако постои доказ тоа ќе значи дека сите ќе веруваат во Бог и сите ќе бидат спасени кога ќе дојде судниот ден.
Постов држи вода...

Добар доказ за Божјото постење е Неговото прво доаѓање и сведоштвата за истото. А најдобар доказ за Неговото постоење ќе е Неговото второ доаѓање. А оние кои не веруваат, нека ја прочитаат приказната за богатиот и за сиромавиот Лазар. Живите ги имаат сведоштава од Новиот Завет (како што браќата од богатиот ги имаа сведоштвата од старозаветните пророци). Покојните немаат на што да се надеваат, понајмалку на самите себе. Така, само додека сме живи, можеме да сториме нешто за свое спасение.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Постов држи вода...

Добар доказ за Божјото постење е Неговото прво доаѓање и сведоштвата за истото. А најдобар доказ за Неговото постоење ќе е Неговото второ доаѓање. А оние кои не веруваат, нека ја прочитаат приказната за богатиот и за сиромавиот Лазар. Живите ги имаат сведоштава од Новиот Завет (како што браќата од богатиот ги имаа сведоштвата од старозаветните пророци). Покојните немаат на што да се надеваат, понајмалку на самите себе. Така, само додека сме живи, можеме да сториме нешто за свое спасение.
:nenene:
 
A

ateist

Гостин
Постов држи вода...

.
вашите глупости не држат вода

ЕВЕ :

Дела Ап.: 14

8 Во Листра седеше некој човек немоќен во нозете, хром од мајчината утроба, кој никогаш не одел.

9 Тој го слушаше Павла кога зборуваше, а кога Павле го погледна виде дека има вера за исцелување,

10 и му рече со силен глас: „Исправи се на своите нозе!” И тој скокна и прооде.

11 А множеството народ кога виде што направи Павле, го подигна својот глас, велејќи на ликаонски: „Боговите станаа како луѓе и слегоа при нас!”
..
.
.
.
Колосјани,
1:27 : Христос ВО вас, надеж на славата.

2 Коринтјани:
13:3 зашто вие барате доказ дали зборува во мене Христос,
13:5 не се познавате себеси, дека е Христос во вас
Галатите
4:19 деца мои, кои пак сум во породилни маки, додека Христос се вообличи-Оформи-Отелотвори ВО вас.

ете прикаската вели сите апостоли и многу други оформиле отелотвориле една иста Личност Исус Христос и сите правеле чудесии

ги лечеле луѓето насекаде..беспари рабира се .
.

.
.
А ЕТЕ ПРАВОСЛАВИЕ КАТОЛИЦИ ПРОТЕСТАНТИ СЕ НАЈВЕЧИ КАПИТАЛИСТИ

ПЛУС ВЕЛАТ ГИ ЗНАЕЛЕ НАВОДНО ТАЈНИТЕ

АРНО АМА БОЛНИЦИТЕ ПРЕПОЛНИ СО ВЕРНИЦИ
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
59
Поени од реакции
5
Атеист ај прво научи што заначи ВЕРА..ај ќе ти помогнам..тоа значи дека веруваш во Бог без да го видиш не бараш докази за неговото постоаење едноставно вервуваш со тоа што го чуствуваш во себе..доказите се сувишни
 
A

ateist

Гостин
Атеист ај прво научи што заначи ВЕРА..ај ќе ти помогнам..тоа значи дека веруваш во Бог без да го видиш не бараш докази за неговото постоаење едноставно вервуваш со тоа што го чуствуваш во себе..доказите се сувишни
јок ти раликуваш ....

тоа што се повикувате на :

Јован: 20:29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

има ДВЕ ПОСЛЕДИЦИ значи ДВЕ ВАРИЈАНТНИ РЕШЕНИЈА

1) ПРВА ПОСЛЕДИЦА -- ПРВО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ
Матеј: 17:20 А Тој им рече: „Заради вашето неверие; зашто, вистина ви велам, ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете на оваа гора: ‘Премести се оттука таму!’, и ќе се премести, и ништо нема да ви биде невозможно.

констатација :

НИКОЈ НЕМА ВЕРА НИТУ КОЛКУ ЗРНО СИНАПОВО СИТЕ СЕ НЕВЕРНИЦИ !
или тој Исус лажел кога ова го кажал оти се гледа дека нее споредба туку ГАРАНЦИЈА
или лажат сите кој велат дека веруваат-претпоставуваат а реално немат вераниту колку зрно синапово

2) ВТОРА ПОСЛЕДИЦА -- ВТОРО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ

Матеј: 7:21 ”Не секој, што Ми вели: ‘Господи, Господи!’ ќе влезе во царството небесно, а оној, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата.
10:29 Не се продаваат ли две врапчиња за асариј? Па ниедно од нив не паѓа на земјата без волјата на вашиот Татко.
12:50 зашто, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.”
.
.


Псалм: 2:12 Целувајте Го Синот, за да не се разгневи и да не загинете патем, зашто скоро ќе пламне Неговиот гнев. Блажени се сите кои се засолнуваат при Него!
84:4 Блажени се оние што престојуваат во Твојот дом, славејќи Те непрекратно!
106:3 Блажени се оние, кои ги држат Неговите наредби и кои прават правда во секое време!
119:1 АЛЕФ. Блаженство на оние, кои го пазат Неговиот Закон. Блажени се чиј пат е непорочен, кои одат според Господовиот Закон!.
.
.
Лука:
11:28 А Тој рече: „Уште повеќе се блажени оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.” .
.
.
Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги Угнетуваат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите тие, кои ве Угнетуваат и ве влечат по судилиштата?
.
.
.
КОНСТАТАЦИЈА :
второто варијантно решение ГО ИСПОЛНИЈА И РЕАЛИЗИРАА КОМУНИСТИТЕ И АНАРХИСТИТЕ СО НИВНИТЕ АНТИУГНЕТУВАЧКИ ИДЕОЛОГИИ
па за нив важи :

Јован: 20:29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

А ОВА НИКАКО НЕВАЖИ ЗА РЕЛИГИИ И ВЕРИ КОЈ ИЛИ И САМИТЕ СЕ УГНЕТУВАЧИ ИЛИ СЕКОГАШ СЕ ОРТАЦИ СО УГНЕТУВАЧИТЕ !
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Никој кој е пред се достоен да се зафати да го докажува неговот постоење.

Ние треба безусловно да веруваме во неговото постоење барањето за негово докажување е слабост во вербата кон Бога.
 

Самара Морган

НЕ Е ВЕЌЕ ЧЛЕН НА КАЈГАНА
Член од
24 јуни 2009
Мислења
511
Поени од реакции
33
Јас сум тврдокорен атеист и не планирам да го докажувам.За мене тој не постои. Постои само потребата на луѓето да веруваат во нешто супериорно над нив , за да имаат кого да криват за нечива смрт (на сакано лице) и на кого да му се заблагодаруваат. Јас тоа ќе им го речам на моите :pipi:
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Јас сум тврдокорен атеист и не планирам да го докажувам.За мене тој не постои. Постои само потребата на луѓето да веруваат во нешто супериорно над нив , за да имаат кого да криват за нечива смрт (на сакано лице) и на кого да му се заблагодаруваат. Јас тоа ќе им го речам на моите :pipi:
Сепак тоа е твој личен избор дали ќе веруваш или не.

Ако непостоеше Бог тогаш тој ќе требаше да се измисли.
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
[majtap]
Дечки да не се расправаме никој не мора да ме докажува , јас сум доказ сам за себе Исто така сум сам доказ дека постојам . [majtap\]

Е сега мајтапот настрана ( ми го трга Зоки Мајтапот настрана ) Единствен кој може да го докаже бог е , бог лично ... Никој друг ...
За да е бог треба да е семоќен , зада знаеме дека е семоќен треба да го докаже , значи единствено бог лично би можел да ја докаже својата семоќност .

Така да ... нити библиата е доказ ( бидејки таа е напишана од луге и всушност не е зборот божји како што се тврди ) Нити поредица од чуда е доказ , бидејки така не се докажува семоќност туку само моќ која е над нашето разбирање . Нити пак би се сметале за доказ аргументи од типот :„ Види се ова околу тебе е божјо дело “ бидејки никој не бил присутен на актот на креациа на вселената па да посведочи .

Значи , го молиме Господ , Бог , Јехова , Аллах .... ( ор вот евер јор нејм ис ) да дојде и да се само докаже .

ПС : @ Miki1 nas Филозовка
Мики постот на филозофка а богами и твојот држи вода колку решето ... дури и можам со помош на Збирка раскази и песни од непознати автори а.к.а. Библиа да ти докажам дека не држи ...

Али за сега ке ти прашам со проста сељачка логика само : , зошто воопшто треба да има суден ден ???
ако е семоќен може да не направи безсмртни , може да не направи без грешни , може да го уништи злото и да го направи светот супер . Ако држеше вода постот на филозовка во тој случај ти лично го поистовети господ со луд научник а 98% од лугето на планетава со пропаднат експеримент ... Ако веке целта беше судниот ден ... зошто тогаш воопшто не остава да се плодиме кога знае дека 98 % од сите луге ке изумрат ... ???
Нема логика ич муабетот .

Колку шо се сеќавам бог е љубов , прошка ...итн итн итн Ако е сите тие работи немора да има суден ден ... Ако е сите тие работи нетреба да се понаша ко дете со лупа над мравјалник .
Не мислиш ???
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
59
Поени од реакции
5
јок ти раликуваш ....

тоа што се повикувате на :

Јован: 20:29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

има ДВЕ ПОСЛЕДИЦИ значи ДВЕ ВАРИЈАНТНИ РЕШЕНИЈА

1) ПРВА ПОСЛЕДИЦА -- ПРВО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ
Матеј: 17:20 А Тој им рече: „Заради вашето неверие; зашто, вистина ви велам, ако имате вера колку синапово зрно, ќе и речете на оваа гора: ‘Премести се оттука таму!’, и ќе се премести, и ништо нема да ви биде невозможно.

констатација :

НИКОЈ НЕМА ВЕРА НИТУ КОЛКУ ЗРНО СИНАПОВО СИТЕ СЕ НЕВЕРНИЦИ !
или тој Исус лажел кога ова го кажал оти се гледа дека нее споредба туку ГАРАНЦИЈА
или лажат сите кој велат дека веруваат-претпоставуваат а реално немат вераниту колку зрно синапово

2) ВТОРА ПОСЛЕДИЦА -- ВТОРО ВАРИЈАНТНО РЕШЕНИЕ

Матеј: 7:21 ”Не секој, што Ми вели: ‘Господи, Господи!’ ќе влезе во царството небесно, а оној, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата.
10:29 Не се продаваат ли две врапчиња за асариј? Па ниедно од нив не паѓа на земјата без волјата на вашиот Татко.
12:50 зашто, кој ја врши волјата на Мојот Татко, Кој е во небесата, тој Ми е брат, и сестра, и мајка.”
.
.


Псалм: 2:12 Целувајте Го Синот, за да не се разгневи и да не загинете патем, зашто скоро ќе пламне Неговиот гнев. Блажени се сите кои се засолнуваат при Него!
84:4 Блажени се оние што престојуваат во Твојот дом, славејќи Те непрекратно!
106:3 Блажени се оние, кои ги држат Неговите наредби и кои прават правда во секое време!
119:1 АЛЕФ. Блаженство на оние, кои го пазат Неговиот Закон. Блажени се чиј пат е непорочен, кои одат според Господовиот Закон!.
.
.
Лука:
11:28 А Тој рече: „Уште повеќе се блажени оние, кои го слушаат Божјото слово и го пазат.” .
.
.
Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците ги Угнетуваат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли богатите тие, кои ве Угнетуваат и ве влечат по судилиштата?
.
.
.
КОНСТАТАЦИЈА :
второто варијантно решение ГО ИСПОЛНИЈА И РЕАЛИЗИРАА КОМУНИСТИТЕ И АНАРХИСТИТЕ СО НИВНИТЕ АНТИУГНЕТУВАЧКИ ИДЕОЛОГИИ
па за нив важи :

Јован: 20:29 Исус му рече: „Поверува, зашто Ме виде. Блажени се кои не виделе, а поверувале.”

А ОВА НИКАКО НЕВАЖИ ЗА РЕЛИГИИ И ВЕРИ КОЈ ИЛИ И САМИТЕ СЕ УГНЕТУВАЧИ ИЛИ СЕКОГАШ СЕ ОРТАЦИ СО УГНЕТУВАЧИТЕ !
во ова се што го напиша јас во ништо не вервувам..не вервувам во библијата не вервам во адетите како шо ги викат вервам само во велигден и божиќ не вервувам ни во поповите...ова се е измислено од народот според мое мислење немале шо да прат..одам вцрква сепак има нешто посебно некоја посебна енергија мир хармонија во неа но не оставам никогаш пари за да ги земат после тие шо не треба да ги земат не вервам ниту пак во 10-те божји заповеди(демек божји) тие се пак од народот колку да имаме една слика за тоа шо треба да правиме шо не..јас од цела библија вервам во Бог кој е ЕДЕН ние самите сме бог значи ако верваме во себе верваме во него..и ако верваме во него верваме во нас,сите енерги сите чуства во нас дали позитвни или негативни се бог и се околу нас..а овие глупости од мајтеј јован не знам кој ич не ми требат :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom