Кој треба да го докаже бог ?

С

Сатори

Гостин
А замисли Бог научно да го докаже Бог,па папата,како тврдокорен анти-наука теолог,да го екскомуницира. :)
Тогаш веројатно на католиците и православните нема да им биде веќе досадно, а Опус Деи ќе се казнуваат себеси до смрт. :)
Ситуација во која сите добиваат, дури и протестантите што признаваат геј бракови.
:vozbud:
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Тогаш веројатно на католиците и православните нема да им биде веќе досадно, а Опус Деи ќе се казнуваат себеси до смрт. :)
Ситуација во која сите добиваат, дури и протестантите што признаваат геј бракови.
:vozbud:

Прости , но протестантите (зборуваме за „вистински„) дозволувале геј- бракови:toe:
Не ми е јасно
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
па каже :

значи ПРВО имаме една црковна општа недефинирана бобастична мистично загадочна незнатно неспознатива ПАРОЛА КОЈА ВАКА КАКО Е ДАДЕНА САМА ПО СЕБЕ НЕ ЗНАЧИ АМА БАШ НИШТО



па како реакција и првокација на тоа

веднаш потоа следуваше едно тазе фришко топло коњско лајно



на кое веднаш се залепува по некоја мува .............



..... и понекој мајски бумбар ......разбира се



знам што пишувам .....небери гајле .........

ЕВЕ :

ИМА разни љубови ...кон книга , спорт итн итн

1 Тимотеј: 6:10 зошто ЉУБОВТА спрема ПАРИТЕ е коренот на сите зла;
.
.
Лука: 12:15 И им рече: „Внимавајте и чувајте се од секое користоЉУБИЕ ( ЉУБОВ КОН КОРИСТА , ЛИЧНА ПОЛЗА , Интерес - ПРОФИРТ , ЌАР ), зашто животот на човекот не се состои во изобилството на неговиот имот - КАПИТАЛ!”............рекол Исус Христос
.
.
Ефесјани: 5:28 Така и мажите се должни да ги ЉУБАТ своите жени како своите тела. Кој ја ЉУБИ својата жена, се ЉУБИ себеси.
5:33 И така, секој од вас да ја ЉУБИ својата жена како себеси, а жената да го почитува својот маж.
.
..
................................ Е ОВА Е МНОГУ БИТНО .........................................................

Еремија: 14:22 Зар безбожничката СУЕТА дава дожд?

Псалм: 4:2 Човечки синови, до кога ќе ја обрнувате Мојата Слава во срам? До кога ќе ја ЉУБИТЕ СУЕТАТА и ќе ги барате лагите? ....РЕКОЛ ГОСПОД
.
.
ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството .

Пословици: 12:11 Кој ја обработува својата земја, наситен е со леб, а кој трча по СУЕТАТА, неразумен е.
30:8 оддалечи ги од мене: СУЕТАТА, и лагата;

Проповедник: 6:11 Зашто има многу нешта кои ја умножуваат СУЕТАТА, и каква му е ползата на човекот од тоа?.


Еремија: 2:5 Господ зборува вака: „Каква неправда најдоа вашите очи на Мене, та се оддалечија од Мене? Тргнавте по СУЕТАТА , та самите станавте СУЕТНИ .
(ова откако Мојсеј ги извел Евреи од Египет им предложил Христова Безсуетна Комунистичко Анархистичка Идеологија но овие одбиле да ја спрведат)

Римјаните: 8:20 имено, созданието- Адам и беше потчинето на суетата, не доброволно, туку од бог , кој го потчини

Ефесјани: 4:17 Ова го велам и сведочам во Господа, да не живеете веќе како што одат народите во СУЕТАТА на својот ум,.
.
.
................................ Е ЗА ВАКВА ЉУБОВ ЗБОРИ БИБЛИЈАТА ....................

Римјаните: 13:10 Љубовта не му прави ЗЛО на БЛИЖНИОТ .
15:2 Секој од нас нека му угодува на БЛИЖНИОТ , во негова полза, за добро,

Марко: 12:33 и да Го љубиш Него со сето срце, и со сиот разум, и со сета сила; и да го ЉУБИШ БЛИЖНИОТ како себеси, тоа е многу повеќе од сите паленици и жртви.” - ВЕЛИ ИСУС

Марко: 12:31 А оваа е втората: „Љуби го својот ближен како себеси!” Друга БОЖЈА ЗАПОВЕД , поголема од овие, нема.”

Лука: 10:27 А тој одговори и рече: „Љуби Го Господа, својот Бог - со сето свое срце, и со сета своја душа, и со сета своја сила и со сиот свој ум; и својот БЛИЖЕН КАКО СЕБЕ СИ !”
Дела Апостолски : 2:44 А сите кои ПОВЕРУВАА беа ЗАЕДНО и сè им беше општо.

4:32 А множеството на оние, кои поверуваа, имаше едно срце и една душа, и никој не велеше дека нешто од неговиот имот е негово, туку сè им беше општо-ЗАЕДНИЧКО .
БИЛА УКИНАТА СУЕТАТА , КАПИТАЛИЗМОТ , ТРЧАЊЕ ТРУПАЊЕ НА ЗЕМСКИ БОГАТСТВА И ЉУБОВ КОН НИВ
13:48 Кога народите го чуја тоа, се радуваа и го славеа Господовото слово и поверуваа мнозина, кои беа определени за вечниот живот.
ЧОВЕКОТ ЛИЧНОСТА Е СТАВЕН НА ПРВО МЕСТО ПРЕД ПАРИТЕ И МАТЕРИЈАЛНОТО
.
.
.
.

...... НО Е ПРОТИВ ЗАЕДНИШТВО КАДЕ ЉУБОВТА Е НЕВОЗМОЖНА ...........

Матеј: 20:25 А Исус ги повика и рече: „Знаете дека владетелите на народите господарат над нив и дека големците-Капиталистите ги Угнетуваат- Исористуваат- Експлоатираат.

Јаков: 2:6 А вие го презревте сиромавиот! Не се ли Богатите-Капиталистите тие, кои ве Угнетуваат- ЗЛОУПОТРЕБУВААТ - ОНЕПРАВДУВААТ - ИСКОРИСТУВААТ и ве влечат по судниците ?.
.

ЕТЕ ИСУС И АПОСТОЛИ СЕ ПРОИЗНЕЛЕ ЕДНАШ ЗА СЕКОГАШ

ЉУБОВ МЕЃУ УГНЕТУВАЧИ - КАПИТАЛИСТИ И УГНЕТЕНИ - ЕКСПЛОАТИРАНИ ОД ТИЕ КАПИТАЛИСТИ Е НЕВОЗМОЖНО.............ТАМУ НЕМА СЛОГА НЕМА БОГ
...ТУКУ САМО ЛИЦЕМЕРИЕ

2 Коринтјани: 6:14 Не впрегнувајте се во нееднаков јарем со неверниците! Зашто, што има Правдата заедничко со беззаконието? Или какво заедништво има светлината со темнината?.
1 Коринтјани: 15:33 Не измамувајте се; „лошите друштва ги расипуваат добрите навики!”

значи јасно се кажува дека НЕСМЕЕ заедно да бидат Угнетувачите - Онеправдувачите -Злоупотребувачите И нивните жртви -Угнетените -Експлоатираните-Онеправданите

Тие црковни драпешници демек едните Садисти - Угнетувачи а другите да извежбаат да бидат Мазохисти - Угнетени да уживаат во малтретирањата на садистите као наводна божја воља е црковно-капиталистичка измислица за работата да испадне ....ЛУД ЈЕБЕ ЗБУЊЕНОГ .
Знаеш, понекогаш, залудно е на човек без очи да му ја кажуваш убавината на убавото
или подобро
да зборуваш на атеист во постоењето на Бог (во кој тој по дифолт не верува) е како на слеп човек сместен во просторија без врати и прозорци да му наредиш да го најде излезот

п.с.
просторија без врати и прозорци е неговиот дух

ДА ЗБОРУВАШ ЗА ЉУБОВТА ПРВО ОБИДИ СЕ РАЗБЕРИ ЈА БИДИ ДОСТОЕН ЗА НЕА ПА ПОДОЦНА КОМЕНТИРАЈ ЈА
ВАКА ОЧИГЛЕДНО ТИ АПСОЛУТНО НЕМАШ ПРЕТСТАВА ЗА ТОА ЗА КОЕ ШТО ЗБОРУВАШ
Изнесуваш глупави (прости на изразот) невистини кои само во недоволно развиен сенс за големината и величината на убавото, од твојот мозок се проектираат врз твоето пишување
ЕДНО Е ДА НЕ ВЕРУВАШ, Д О Б Р О И БАШ МИ Е ГАЈЛЕ ЗА ТОЈ ТВОЈ СТАВ ТВОЈ Е И КРАЈ НА ПРИКАЗНАТА
АМА ДА УПОТРЕБУВАШ ИЗРАЗИ КОИ НИКАКО НЕ ОДАТ ВО КОНТЕКСТ НА СЕ` ШТО Е НАПИШАНО , СЕПАК МИСЛАМ ДЕКА МАЛКУ ПОВЕЌЕ ПРЕТЕРУВАШ
И СЕ` ШТО ЦИТИРАШ Е ИЗВАДЕНО ОД КОНТЕКС

МИЛИОН ПАТИ Е РЕЧЕНО, ЕВЕ УШТЕ ЕДНАШ-
БИБЛИЈАТА Е ЦЕЛИНА, АКО САКАШ ДА ЈА РАЗБЕРЕШ НЕМОЈ ДА ЧИТАШ САМО ОПРЕДЕЛЕНИ ЦИТАТИ ПРВО СФАТИ ГО КОНТЕКСТОТ НА КАЖАНОТО, РАЗМИСЛИ , КОНСУЛТИРАЈ СЕ , ПА ПОТОА СПОРИ

Акутелизирај се. :)
ПОМОГНИ МИ:smir:
 
A

ateist

Гостин
И СЕ` ШТО ЦИТИРАШ Е ИЗВАДЕНО ОД КОНТЕКС
не е извадено од контекст

само ти сега дојде на форумов не си прочитал ниту една друга тема

и веднаш сакаш да се вклучиш во дискусија

прво прочитај други теми ..не само мој

имаш што да научиш.........не само од мене

ќе се изненадиш колку форумџии и те како се разбираат и имаат добри размислувања

одлични видувања на работите во областа на религиите , митилогии , археологии...
.

.
на едно место прочитав од еден форумџија дека покрај ваков под-форум

не му треба да ја чита библијата оти тука има и цитати и видувања размисли за тие цитати ( што е негово право секако а кој сака може и да прочита библија што секако нема да му наштети .....та тоа е само книга )
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Тогаш веројатно на католиците и православните нема да им биде веќе досадно, а Опус Деи ќе се казнуваат себеси до смрт. :)
Ситуација во која сите добиваат, дури и протестантите што признаваат геј бракови.
:vozbud:
Знаеш кога вистинските протестаните ќе доволат геј-бракови..кога врбата ќе роди грозје:wink: Ако пак мислиш на Лутерантите в Шведска ...тешко нас ако тоа е црква...оти Бог не живее во мртви места..Бог е современ, но не е мода..па да се фрла како модно крпче...

А замисли Бог научно да го докаже Бог,па папата,како тврдокорен анти-наука теолог,да го екскомуницира. :)
Папата е само научен доказ дека има религијата е опиум за народот..во место каде Бог оддамна е екскомунициран..и заменет со земски модел..последниот со германски софтвер
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
............
Папата е само научен доказ дека има религијата е опиум за народот..во место каде Бог оддамна е екскомунициран..и заменет со земски модел..последниот со германски софтвер
Донекаде си во право.....
......земски модел...и тоа ептен добар модел...

ВЕРА=ЕВРА.......
..едниот збор е анаграм од другиот....кодот на vone:vozbud:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Донекаде си во право.....
......земски модел...и тоа ептен добар модел...

ВЕРА=ЕВРА.......
..едниот збор е анаграм од другиот....кодот на vone:vozbud:
Веројатно и кодот за докажување... по пат на исплата де.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Баш размислував за господ и се што пишува во таа библија,и пак не ми е јасно.Значи господ ги создал Адам и Ева,тие била маж и жена и си имале деца,а пак нивните деца,ќерќи,синови си имале свои деца,фактички браќата и сестрите меѓусебно имале полови односи,од тука ДАЛИ НИЕ СМЕ ПРОИЗВОД НА ИНЦЕСТ?????А самата библија учи против инцест.што значи дека и Адам и Ева немале човечкии облик,туку биле некоја друга форма на организам,а ние сме како измутирана популација.Е АЈ СЕА,НЕКА СЕ НАЈДЕ НЕКОЈ ВЕРНИК ДА МИ ОБЈАСНИ?????
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ева е дел од телото Адамово а не Адамов роднина, со кој Ева би стапила во блиски телесни релации. Значи. Адам и Ева не практикувале инцест!
Понатаму:
да, првите генерации луѓе, навистина практикувале телесна блискост за продолжување на родот, но тоа и бил едниствениот начин за одржување на човекот. Плус, ако Бог одобрил и таква роднинска блискост, кој може да рече дека Бог погрешил?
Денес, ситуацијата е неспоредливо полоша отколку во времето од Адамовите и Евините синови и ќерки. Генетската извалканост е таква, што зачнувањето деца од блиски роднини автоматски значи родосквернавење и раѓање фалично потомство.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Па значи и ние сме фалични на некој начин.Јас не реков дека Адам и Ева биле роднински врзани,туку нивните деца измеѓу што правеле.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да, сме фалични, нема сомнение, но не фалични до мера во која не би можеле да ја примиме верата и учењето Божјо. На пр: очигледен доказ за нашата генетска расипаност се бемките по кожата, кои покажуваат дефект во генот кој произведува туѓо ткиво на кожата. За раѓањето луѓе кои се нарекуваат „симнати од умот„. подобро да не разговараме-тие се екстремен случај.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Ништо не ме увери:pipi:Еве јас немам ниту една бемка,значи совршена сум?Дали знаеш што се раѓа од инцест,гуглај малце слики ќе видиш,тие ни луѓе не се,или се ружни или се нетачни.
И објасни ми дали Господ со ова е Грешник што дозволил инцест на децата на Адам и Ева?
 
Член од
6 јули 2008
Мислења
458
Поени од реакции
10
Ништо не ме увери:pipi:Еве јас немам ниту една бемка,значи совршена сум?Дали знаеш што се раѓа од инцест,гуглај малце слики ќе видиш,тие ни луѓе не се,или се ружни или се нетачни.
И објасни ми дали Господ со ова е Грешник што дозволил инцест на децата на Адам и Ева?
*кашла* дарвин *кашла*

Јебига ,мајмуни сме.:toe:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
*кашла* дарвин *кашла*

Јебига ,мајмуни сме.:toe:
Има разлика од мајмун како горила шимпанзо,ние потекнуваме од човеколики мајмуни.И тоа пред се е ТЕОРИЈА,се додека не најдат факти нема ни да верувам во тоа,но сепак поразумно е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom