Ваучери за компјутери (повторно)

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Дали може да се продаде ваучерот и под кои услови? Ако пр. некој сака да ми го купи ваучерот за да си купи компјутер, а јас сакам лаптоп кој би го зел поевтино од странство и конфигурација која ја нема кај нас, дали е можно јас да му купам компјутер/лаптоп на заинтересираниот за да земам кеш од него со кој после би си купил за мене лаптоп од странство (нормално со моја доплата)?

Пошто заинтересиран сум да купам посалам конфигурација која сметам дека кај нас би ја немало или би била премногу голема ценовната разлика. Дали треба да имам некаков договор за купопродажба кај нотар?

Дали имал некој негативно искуство со продажбата на ваучерот (инспекција или др.). Дали ако јас го купам компјутерот и го продадам по иста цена кај нотар на заинтересираниот за ваучер, би имал проблеми со инспекцијата?
 

cYb3rc0re

~ место за реклама
Член од
3 мај 2005
Мислења
914
Поени од реакции
170
Имам познат кој сака да купи компјутер, ама како тоа да биде легално.

Претпоставка дека доаѓа инспекција и ме прашува кај ми е компјутерот со Х,У перформанси што е купен од М фирма? Јас покажувам нотарски договор дека го продадов, а за возврат си купив друг компјутер, подобар од овај. Ова би било и правно сосем фино. Ама дали е доволно? Т.е. дали со тоа што даваат ваучер МОРА да купиш твоја конфигурација која би ја користел одреден период (1,2,х години).

ЕДИТ: Кај отиде постот? :)
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
Имам познат кој сака да купи компјутер, ама како тоа да биде легално.

Претпоставка дека доаѓа инспекција и ме прашува кај ми е компјутерот со Х,У перформанси што е купен од М фирма? Јас покажувам нотарски договор дека го продадов, а за возврат си купив друг компјутер, подобар од овај. Ова би било и правно сосем фино. Ама дали е доволно? Т.е. дали со тоа што даваат ваучер МОРА да купиш твоја конфигурација која би ја користел одреден период (1,2,х години).

ЕДИТ: Кај отиде постот? :)
Која инспекција ти доаѓа по дома бе друже.Ние како прва генерација што земавме компјутери со ваучери на никој не сум слушнал да му дошол некој дома да му контролира што како е со ПЦ.Ти си чист од тој момент кога го зимаш компјутерот со твое име и презиме од фирмата која работи која продава компјутери со ваучери.После тоа ти што сакаш прави со твојот компјутер дали сакаш продај го дали сакаш скрши го таму не ти се меша никој.Нема никаде не пишува дека компјутерот мора да го користиш одредено време.Така да ти си чист од тој момент кога го зимаш фино лепо компјутерот од фирмата.Чим ти го прифаќаат ваучерот ич да не ти чуе после :wink:
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Дали може да се продаде ваучерот и под кои услови? Ако пр. некој сака да ми го купи ваучерот за да си купи компјутер, а јас сакам лаптоп кој би го зел поевтино од странство и конфигурација која ја нема кај нас, дали е можно јас да му купам компјутер/лаптоп на заинтересираниот за да земам кеш од него со кој после би си купил за мене лаптоп од странство (нормално со моја доплата)?

Пошто заинтересиран сум да купам посалам конфигурација која сметам дека кај нас би ја немало или би била премногу голема ценовната разлика. Дали треба да имам некаков договор за купопродажба кај нотар?

Дали имал некој негативно искуство со продажбата на ваучерот (инспекција или др.). Дали ако јас го купам компјутерот и го продадам по иста цена кај нотар на заинтересираниот за ваучер, би имал проблеми со инспекцијата?

Нема шанси инспекција да ти дојде!
што си се исплашил ти толку ова Македонија е :)

Moже да си најдеш некој пријател ќе отидеш со него мора ти лично да се потпишеш кога ќе го купувате компјутерот и готово. Тој купил компјтер ти направил тебе услуга ти го искористил ваучерот (но мора ти со него да одиш кога го купуваш да се потпишеш) и ти дава тој 250 евра на рака и си доплаќаш ти и си купуваш компјутер од кај што сакаш. И со среќа да си го служиш после.

Јас лани си купив солиден лап топ со ваучерот мој од AMC и ептен сум задоволна, а пред да го купам проверив цени за тој лап топ на интернет и истата сума тука некаде беше немаше драстична разлика.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Една од „многуте“ вистински добри планови на оваа влада. Ако не нешто друго, Ќе се задоволат потребите на некој 70% од апсолвентите, кои се од внатрешноста, и овде добро би им дошол добар компјутер. Само, штета што ги прават само за комплетни конфигурации, а не поодделно, или за периферна компјутерска опрема... Како би ми дошло едно А3-ча штампач сега...за еден семестар ќе ги повратам парите, принтајќи дома, а не по принтерници. Ама ај, да се надеваме дека ќе се смилуват Гуески и за така.

Е сеа он-топик: дали сте запознаено кога ќе почнат со делење на ваучерите, и како ќе се одвива тој фамозен процес. Или ако имаме искуства од лани (и добри, ама и лоши) би било добро да се споделат. Сепак, колку и да имаш, 250 евриќи на рака, никој не ти ги дава...
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
А зашо да нема бе за бруцоши...наместо да не мотивираат:)..они ко у стил...стигни до 4-та дај 5000евра потроши ги твоите нерви (а богме и години) и ние за возврат ќе ти дадеме ваучерче за да си купиш ново тапа компјутерче:)...не шала на страна браво за потегот ама мора и на тоа да се поработи...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
А зашо да нема бе за бруцоши...наместо да не мотивираат:)..они ко у стил...стигни до 4-та дај 5000евра потроши ги твоите нерви (а богме и години) и ние за возврат ќе ти дадеме ваучерче за да си купиш ново тапа компјутерче:)...не шала на страна браво за потегот ама мора и на тоа да се поработи...
Бреј, комуниста :)))
 

oBi_VaN

Is the man!
Член од
11 ноември 2007
Мислења
756
Поени од реакции
21
Имам познат кој сака да купи компјутер, ама како тоа да биде легално.

Претпоставка дека доаѓа инспекција и ме прашува кај ми е компјутерот со Х,У перформанси што е купен од М фирма? Јас покажувам нотарски договор дека го продадов, а за возврат си купив друг компјутер, подобар од овај. Ова би било и правно сосем фино. Ама дали е доволно? Т.е. дали со тоа што даваат ваучер МОРА да купиш твоја конфигурација која би ја користел одреден период (1,2,х години).

ЕДИТ: Кај отиде постот? :)
Јас ќе ти го купам ваучерот, контактирај ме преку ПП.
 
Член од
17 септември 2008
Мислења
642
Поени од реакции
485
најдобро на сите што студираат да им дадат ваучер,па после ке видите како цела младина се запишува на факултет:pos2:
 

Oi!

Член од
26 август 2008
Мислења
313
Поени од реакции
6
најдобро на сите што студираат да им дадат ваучер,па после ке видите како цела младина се запишува на факултет:pos2:
Не претерувај и ти сеа..:pos2:...тогаш нема само младината да трча на фах..и старциве ќе одат
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
а дали може со ваучерот да се земат делови за ком. мислам појачување на компјутерот да не зимам нов:toe:
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
а дали може со ваучерот да се земат делови за ком. мислам појачување на компјутерот да не зимам нов:toe:
Не може да се зимаат само делови.Стриктно цел компјутер дали десктоп дали лаптоп тоа е твој избор :helou:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom