Судир на Македонците и атинските специјалци

Член од
28 март 2008
Мислења
133
Поени од реакции
3
Каде е сега, тоа СКАПАНИЦАТА ФУЕРЕ;ПЕДЕРИШТЕ, да се огласи за кршењето на човековите права на МАКЕДОНЦИТЕ во Грција, ќути ко пичка под кошула, да се работеше за некој друг и тоа кај нас, веднаш ќе јадеше трици.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Дебелиот (Карафакинманлис) оти му е мал, почна да удира на строго националистичка карта, со надеж дека ќе му порасне за кратко време пошто ептен му е тесно моментално.
Итро копиле е он.
Ако не друго, барем од балканскиве лидери научил, како се крева набрзинка.
Коа не оит економија, индустрија, земјоделство....удри на ултра национализам. Народот така најубо го прима.

Само се ми се чини, дека во скоро време ќе му се врати поглааа.:)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.073
По нас нека си маваат а ние вакво нешто да направевме за 5 минути бунт ќе кренеа едно чудо организации
 

Esobar

Македонија над СЕ !
Член од
12 февруари 2008
Мислења
4.895
Поени од реакции
453
види бе мамето ахх:nerv::violent1:
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Дали има некое видео на youtube?

мора да се праќа ова по светски медиуми
 

Грмуш

Пичкмајчин
Член од
11 октомври 2007
Мислења
1.118
Поени од реакции
90
Дај пишете нешто од ова на сајтот на владата...Или оставете линк од темава па нека слушнат и они(ИАКО ЗНААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ)...
 
Член од
29 септември 2007
Мислења
245
Поени од реакции
17
Архива е ова... мислев на снимки од денешниве случувања
 
P

PewDiePie

Гостин
Јас мислам да спука војна па што биде нека биде више преку кур ми дојдоа педерите грчки да се ставиме МАКЕДОНИЈА И ТУРЦИЈА vs. србија и педерија па да се расчисти еднаш засекгаш со нив.
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Јас мислам да спука војна па што биде нека биде више преку кур ми дојдоа педерите грчки да се ставиме МАКЕДОНИЈА И ТУРЦИЈА vs. србија и педерија па да се расчисти еднаш засекгаш со нив.
и мене да ти кажам право, барем со грциве, Турција ќе скокне за нас
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
UPDATE:

Утре протести во Северна Грција

Не е лесно во земја каде има недостаток на демократија да се остваруваат малцински права. По денешните инциденти, утре ќе има протести, но не очекувам тие да бидат масовни“, ова за Студио 2 го изјави Павле Васкополус, претседател на „Виножито“.

Како се случи инцидентиот?

-Имаше втор обид на грчката армија да го користат уште еднаш теренот, да направат воени вежби на тој терен, и да ги притиснат селаните, кои во селото Забрдени со години се спротиставуваат на одржување воени вежби на таа територија. Но за жал денеска попладне повторно дојдоа припадниците на грчката армија, и селаните почнаа да се спротиставуваат на ваквата акција. Тогаш имаше интервенција од армијата, полицијата, кои што удрија еден од селаните и тој е префрлен во болница, а други четири одма се одведени во полицијата.

Кога ќе бидат пуштени од затвор приведените. Има ли некоја реакција од грчките власти?

-Сеуште чекам информација од полициската станица, но сакам да истакнам дека при секој обид на било кои граѓани, мирни луѓе, Македонско население во северна Грција, било за што нормално да реагираат, и кога ќе ги информираат македонските медиуми, без разлика дали тоа се изјави на официјални лица на Република Македонија, веднаш во грчките мас-медиуми се извртува вистината, дека се работи за провокација на некои агенти од Скопје. Тоа се толкува како провокативна акција од било кој Македонец, кој зборува за нормалните случувања овдека. И мислам дека и овој пат, грчките медиуми ќе манипулитраат и тоа е се разбира, негативно од страна на Грција во однос на македонското малцинство овде.

Дали утре можеби е закажен протест на македонците кои што живеат во северна Грција?

-Воопшто не е лесна работа, во Грција, земја со дефицит од демократија, во еден малцински регион, луѓето да излезат и да демонстрираат. Посебно не, за луѓето од македонските села, кога гледате што се случува овде. Сите знаеме дека постојат многу начини на демонстрирање на сила врз малцинство. Не очекуваме масовни демонстрации од страна на македонците овде.


Извор А1
 
K

KomitaMKD

Гостин
Па ајде да им дадеме подршка на нашите во егејска.Има некој идеја?
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Кој знае англиски добро , да напишеме едно писмо и да го праќаме на mail.
Јас ги имам на сите Европски институции
 

Kajgana Shop

На врв Bottom