Амбасадорот Василевски изгонет од Белград

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
не дека сум косовољубец тоа несум ни најмалку,
ама сети се на Црквата и на Јован(зоран) и сл.
не ме заебавај не можам ни србољубец да сум пак ич

МАКЕДОНЕЦ само тоа
Знаеш дека признавањето на МПЦ може да се случи единствено и само преку СПЦ.Практично работиме се,само тоа да не се случи,знаеш ли зошто?Затоа што не си ич Србољубец,а требаше барем малку.:toe:
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Morame dobro da se zamislime sto ke sleduva posle ovoj sramen cin so koj se stavivme vo redot zemji koi go krsat megjunarodnoto pravo i "svetosta" za nepovredivosta na granicite vo evropa.
.

Ete toa e toj pistolot so eden kursum sto e na masa ... sam sebe se ubijal so MENTALNO PRIFAKANJE deka toa kao taka treba ...

Denes za Srbija a utre realno moze za Makedonija ... cim prifakash kaj drugi znaci prifakas situacija takva ...znaci sto ima da se bunis ponataka ako se desi nesto kaj tebe ????

NO ostanuva nadezta neli deka nema da se desi , deka Albancite se od zbor i sakaat samo sozivot i prava ednakvost ... no realnosta e sosema druga i sami si znaete site , obratna diskriminacija ama nekoi posto se u centrifuga perenje mozok NE KAPIRAAT
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Абе и ние ќе го измаршираме Српскиот амбасадор,што ги ебеш Србите бе и нема да јадеме нивна пченица,ако треба од Ангола ќе купуваме ама нивна не јадеме.Да видат и тие што е Македонски инает или играње БАЈРАМ со умот.:toe:

кој макеоднски инает, не мешајте макеоднсци секогаш кога нешто не чини. тоа е бугарски инает. колку ме нервира кога нешто не иде па ќе речат бугарите, македонска работа, а макеоднците уште пред 2.000 години имале ниво што денес овие лажниве ен можат ни да го замислат.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
sfakjate li be vie srbopodrzateli deka od 50 zemji na svetov koi zasega go priznale kosovo samo makedonskiot i crnogorskiot ambasador se proterani?
vi kazuva li toj stav na srbija za kakvi ne esapat a?
usa ambasadorot, na albanija,italija, na madzarska , na bugarija , na hrvatska, na slovenija, germanija, holandija se seuste vo belgrad....vi govori li toa za stavot na srbija deka ne racuna za ``urin ostatok``..a?

Србија ги врати своите амбасадори одкако се изгласа резолуцијата во ОН.Ова се нови контрамерки спрема сите кои ќе го признаат Косово,значи првите жртви се Македонија и Црна Гора.За понатаму бомо видели...........Него муабетов ми беше ,зар Косово не есапи за нешто?Еве денов ќе помине а сеуште нема никаква реакција од Косовската влада нешто во стил ,ни дадовте еве и ние ке ви дадеме.Или да почекаме до утре,можеби сега нема да буткаат камења од гранична линија ,туку ќе почнат да си играат со граничната полиција ко со глинени гулаби?Не сакам да бидам погрешно сватен ,не сум против признавањето на Косово,секако тоа еден ден ќе дојдеше.

1.Да бидеме искрени која е таа влада која во оваква ситуација би се зафатила со признавање на држава на која пред само 24 часа на некој начин и беше успорено самопризнавањето од ОН?
2.Која е таа влада која се зафаќа со додатен проблем ,кога и ние самите стоиме на раскрсница ?Проблемот со името нерешен а ние си додаваме уште еден?
3.Зошто не се издејствува признавање ,ти мене јас тебе ?(немојте сеа да излезeт со коментари,као не ни е битно Косово да не признае не е во ОН итн) и те како ми е важно ,кога јас ти подавам рака ,ќе ми ја подадеш и ти твојата.

Се на се надворешната политика ни е ТИЊА !
 

Il Fenomeno

non mollare mai
Член од
14 март 2007
Мислења
3.226
Поени од реакции
707
Какви луге само имаме на форумот криво им е за Косово повеќе и од самите Срби.Како може да штитиш интереси на друга држава и да ја сакаш повеќе од својата.Голема работа го навредивме светиот Српски народ па што требаше да останеме со нашите пријатели од Гејлада и заедно да го браниме Косово.Србите сами си го изгубија Косово како што го и добија во 1912 заедно со нас.
Што сакат да го замат Косово,Македонија половина Хрватска,Црна Гора Босна тоа ли се границите на Српската Империја тоа ли е праведно.Тргнаа со мислата за таква земја но по се изгледа нема да е таква малку помала ќе биде.Не ги мразам Србите камо да имаше повеќе луѓе како Чедомир Јованович па и Тадич немаше толку да им страда народот а и друг да страда заради нив..
 
Член од
22 јули 2008
Мислења
819
Поени од реакции
26
aj be so se zamarate so srbite! samo zborat a ni za k** ne gi bidva!!!!!
dosta jazik i kultura sme mu dale pa sega ke se madzarat! zivite da mu gi e*** na krajo ke ostanat belgradski pasalak:)
Dobro bre lugje dali vie navistina ne gledate koj e vsusnost problemot vo celava situacija???

Ne e problemot ni Srbija, ni nejziniot odnos sprema Makedonija vo minatoto,
ne e problemot nitu vo crkvata, ne e problemot nitu jazikot, problemot e mnogu pogolem i postrasen otkolku sto se gleda.

Jas ne se stavam nitu na edna strana osven Makedonskata kade i se naogja najgolemiot problem koj ovoj narod ne saka da go vidi.
Problemot e vo toa sto nie vo Makedonija nemame lideri koi imaat svoe jas,problemot e vo toa sto imame lideri koi rabotat za tugji interesi, problemot e vo toa sto vo Makedonija nemame lideri koi imaat hrabrost da izlezat pred narodot i da gi opravdaat svoite odluki.
Problemot vo MKD e toa sto nekoj drug ni ja kroi sudbinata vo sekoj smisol , a najdobar primer imavme da vidime vcera koga po itna postapka po naredba na USA gazdite nasive takanareceni lideri i politicari moraa da se napupat i da go priznaat "kosove".

Dali mozete da sogledate kaj e vistinskiot problem sega moi sogragjani, vistinskiot problem e ona sto nasite "lideri" go prekrsia ona vo koe se kolnea ideite na slobodata,demokratijata,moralnite vrednosti i nemaa hrabrost da izlezat pred svojot narod i da kazat deka moraat da rabotat pod diktat na gazdite koi i gi donele na vlast.

Dali e toa tesko da se prifati kako vistina, dali e toa tesko da se sfati???

I nie ovde se raspravame i prepukuvame okolu toa koj bil Srbin koj bil pogolem Makedonec , a utre istite gazdi na nasive lideri mozat da im kazat da ja podelat Makedonija i ovie i toa bi go storile bez pogovor kako sto rabotea i do sega.

I kaj koj e na kraj problemot??? Od sekogas bil problemot kaj nas samite i se dodeka ne staneme svesni na toa nema da imame ni drzava ni napredija i sekogas ke ne smetaat za bedni i siromasni, a za nekoj ravnopraven status vo evropa ke mozeme samo da sonuvame bidejki so poltroni i ulizici nikoj ne saka da si ima rabota.
 
Член од
27 јуни 2008
Мислења
1.543
Поени од реакции
42
Абе ова го диктираат Американците,дека мора да се признае Косово инаку ќе им се уништат плановите :/ А Србите нема зошто да прават вакви испади затоа што тие најмалку не поддржуваат во ова со името.
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
44
Поени од реакции
3
Доста со патетики од типот Брачо Срби. Србите историски се покажаа како наши најголеми душмани, почнувајќи од задкулисните игри за поделба на Македонија во 1913, окупацијата на Македонија, па се до чекорите спроведувани во последниве 17 години (повлекувањето на ЈНА, корнењето на паркетот од касарните, Прохор Пчински и кршењето на АСНОМ-ските плочи, негирањето на Македонците, непризнавањето до 1996 година, инсталацијата на паралелната црква со Вранишковски и слично).
Кога Србија беше во сферата на интересот на големите сили, секогаш ни одговараше братски со наша окупација и обид за асимилација.
Од тој аспект иако не сум дигурен во исправноста на признавањето на Косово, сепак морам да кажам дека конечно е време да се расчисти со заблудите. Државите се водат од своите национални интереси, ако нашиве водачи (тука мислам и на двете партии) сметаат дека треба слепо да го слушаме Запад и САД, тогаш ова е очекуван исход и тука нема место за изненадување кај народот ниту пак за разочарување. Сакаме во ЕУ и НАТО епа повелете ова е фактурата.
Намерно го започнав текстот со делот на реакциите кои се однесуваат на Србија затоа што треба да престанеме со плачипичосување по другите. Неопходно е да се свртиме кон себе и да јасно ги дефинираме начите национални интереси.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Какви луге само имаме на форумот криво им е за Косово повеќе и од самите Срби.Како може да штитиш интереси на друга држава и да ја сакаш повеќе од својата.Голема работа го навредивме светиот Српски народ па што требаше да останеме со нашите пријатели од Гејлада и заедно да го браниме Косово.Србите сами си го изгубија Косово како што го и добија во 1912 заедно со нас.
Што сакат да го замат Косово,Македонија половина Хрватска,Црна Гора Босна тоа ли се границите на Српската Империја тоа ли е праведно.Тргнаа со мислата за таква земја но по се изгледа нема да е таква малку помала ќе биде.Не ги мразам Србите камо да имаше повеќе луѓе како Чедомир Јованович па и Тадич немаше толку да им страда народот а и друг да страда заради нив..

колку само не разбираш политика а тука коментираш, ние не се секираме з асрбија, ако се секиравме ќе имаше вакви реакции уште кога косово прогласи независнот и така натаму. јас су мзагрижен што сега или пак за некоја година границата помеѓу косово и мкд ќе ја нема. ќе праат што сакаат љочките и за некоја година ќе с еоставри планот на бугарот љубчо макеоднија д абиде поделена. затоа ВМРО не сака да влеземе во нато и во еу, затоа ВМРО го призна косово.Затоа што се предавници.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Србија ги врати своите амбасадори одкако се изгласа резолуцијата во ОН.Ова се нови контрамерки спрема сите кои ќе го признаат Косово,значи првите жртви се Македонија и Црна Гора.За понатаму бомо видели...........Него муабетов ми беше ,зар Косово не есапи за нешто?Еве денов ќе помине а сеуште нема никаква реакција од Косовската влада нешто во стил ,ни дадовте еве и ние ке ви дадеме.Или да почекаме до утре,можеби сега нема да буткаат камења од гранична линија ,туку ќе почнат да си играат со граничната полиција ко со глинени гулаби?Не сакам да бидам погрешно сватен ,не сум против признавањето на Косово,секако тоа еден ден ќе дојдеше.

1.Да бидеме искрени која е таа влада која во оваква ситуација би се зафатила со признавање на држава на која пред само 24 часа на некој начин и беше успорено самопризнавањето од ОН?
2.Која е таа влада која се зафаќа со додатен проблем ,кога и ние самите стоиме на раскрсница ?Проблемот со името нерешен а ние си додаваме уште еден?
3.Зошто не се издејствува признавање ,ти мене јас тебе ?(немојте сеа да излезeт со коментари,као не ни е битно Косово да не признае не е во ОН итн) и те како ми е важно ,кога јас ти подавам рака ,ќе ми ја подадеш и ти твојата.

Се на се надворешната политика ни е ТИЊА !
a so prajme so portugalskiot ambasador na 7 10 portugal go prizna kosovo, a vo oon bese vozdrzan?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
колку само не разбираш политика а тука коментираш, ние не се секираме з асрбија, ако се секиравме ќе имаше вакви реакции уште кога косово прогласи независнот и така натаму. јас су мзагрижен што сега или пак за некоја година границата помеѓу косово и мкд ќе ја нема. ќе праат што сакаат љочките и за некоја година ќе с еоставри планот на бугарот љубчо макеоднија д абиде поделена. затоа ВМРО не сака да влеземе во нато и во еу, затоа ВМРО го призна косово.Затоа што се предавници.
А дали си сигурен дека сега ја има границата,или толку и веруваш на Горде што и да ти рече дека крокодилот лета,ти ќе потврдиш со мало надополнување:-ама ниско,ниско!:smir:
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
a so prajme so portugalskiot ambasador na 7 10 portugal go prizna kosovo, a vo oon bese vozdrzan?

А што праиме ние што Португалија ја боли стојко оти е на 2000км од Србија и нема никаков коридор низ истата ?
Или појасно што јас да берам гајле за Португалија ,кога сум Македонец?
Или сеа ке почнеш во добро познатиот стил,ами знамето,ами поштарот,ами дрн дрн јариња?

Надворешната политика ни е ТИЊА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom